Jump to content

Recommended Posts

Θα ξαφνιάζεστε από τον τίτλο τη σχέση έχει η καρυδιά με τα ψάρια. :blink:

Θα σας πω λοιπόν
Πολύ θα γνωρίζεται τα φύλα indian almond (Terminalia catappa) και της ευεργετικές τους ιδιότητες. Τα φύλα αυτά εκτός του ότι είναι πολύ καλά είναι και δυσεύρετα και ακριβά.

Η ελληνική φύση μας δίνει την εναλλακτική λύση με τα φύλα της καρυδιάς.
Τα φύλα της καρυδιάς έχουν σχεδόν τα ίδια συστατικά και της ίδιες ευεργετικές ιδιότητες με τα φύλα του indian almond

Ιδιότητες στο ενυδρείο μας
Αντισηπτικό, αντιμυκητιακό, καταπολεμά ή βοηθά στην καταπολέμηση διαφόρων ασθενειών που έχουν σχέση με μυκητιάσεις και βακτηριώσεις και φυσικά μπορεί να χρησιμοποιείτε προληπτικά και είναι εντελώς ακίνδυνα.

Τα φύλα περιέχουν τανίνες, χουμικό οξύ, αιθέρια έλαια, και άλλα πολύ σημαντικά συστατικά. Χρωματίζουν το νερό καφέ και κατεβάζουν το Ph.

Συλλογή και χρήση
Μαζεύουμε αυτήν την εποχή τα φύλα από την καρυδιά (όχι τον φθινόπωρο ούτε τα πεσμένα φύλα) τα ξεραίνουμε καλά και μετά μπορούμε να τα τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας. Ανάλογα με το μέγεθος των φύλων 4-6 φύλα ανά 100 λίτρα νερό. Τα αφήνουμε για μια εβδομάδα περίπου μέσα στο ενυδρείο και μετά τα αφαιρούμαι.

Για να καλύψουμε όλοι την χρονιά μας χριζόμαστε 200-300 φύλα.

Καλή συγκομιδή :)

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα χρυσο αρθρο απο τον σουπερ-ντουπερ μοντ μας..!!!!!!

νομιζω οτι πρεπει να αναρτηθει στα αρθρα....

ευχαριστουμε πολυ χρηστο μας..!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Χρήστο! Μου έβαλες τα γυαλιά... :D

χεχε... έχω μιά καρυδιά στον κήπο μου, θα την μαδήσω...λίγο... :excl:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιάστηκα!

μπράβο χρηστο για ακόμα μια φορά σου :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαφνιάζεστε από τον τίτλο τη σχέση έχει η καρυδιά με τα ψάρια. :excl:

Θα σας πω λοιπόν

Πολύ θα γνωρίζεται τα φύλα indian almond (Terminalia catappa) και της ευεργετικές τους ιδιότητες. Τα φύλα αυτά εκτός του ότι είναι πολύ καλά είναι και δυσεύρετα και ακριβά.

Η ελληνική φύση μας δίνει την εναλλακτική λύση με τα φύλα της καρυδιάς.

Τα φύλα της καρυδιάς έχουν σχεδόν τα ίδια συστατικά και της ίδιες ευεργετικές ιδιότητες με τα φύλα του indian almond

Ιδιότητες στο ενυδρείο μας

Αντισηπτικό, αντιμυκητιακό, καταπολεμά ή βοηθά στην καταπολέμηση διαφόρων ασθενειών που έχουν σχέση με μυκητιάσεις και βακτηριώσεις και φυσικά μπορεί να χρησιμοποιείτε προληπτικά και είναι εντελώς ακίνδυνα.

Τα φύλα περιέχουν τανίνες, χουμικό οξύ, αιθέρια έλαια, και άλλα πολύ σημαντικά συστατικά. Χρωματίζουν το νερό καφέ και κατεβάζουν το Ph.

Συλλογή και χρήση

Μαζεύουμε αυτήν την εποχή τα φύλα από την καρυδιά (όχι τον φθινόπωρο ούτε τα πεσμένα φύλα) τα ξεραίνουμε καλά και μετά μπορούμε να τα τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας. Ανάλογα με το μέγεθος των φύλων 4-6 φύλα ανά 100 λίτρα νερό. Τα αφήνουμε για μια εβδομάδα περίπου μέσα στο ενυδρείο και μετά τα αφαιρούμαι.

Για να καλύψουμε όλοι την χρονιά μας χριζόμαστε 200-300 φύλα.

Καλή συγκομιδή :D

Σ ε ευχαριστώ πολύ φίλε για τις χρήσιμες πληροφορίες που εδωσες. Εχω κάποιες ερωτήσεις όμως.

Πρώτον,πως να ξεράνω τα φύλλα.

Δεύτερον, πως να τοποθετήσω τα φύλλα στο ενυδρείο;Να τα βάλω σε κάποια γωνία ή να τα απλώσω στο βυθό;

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, τα εχεις δοκιμασει στα ενυδρεια σου για καποιο σημαντικο χρονικο διαστημα?

Παρατήρησες μεταβολες στα ψαρια και τα φυτα σου?

Link to comment
Share on other sites

Σ ε ευχαριστώ πολύ φίλε για τις χρήσιμες πληροφορίες που εδωσες. Εχω κάποιες ερωτήσεις όμως.

Πρώτον,πως να ξεράνω τα φύλλα.

Δεύτερον, πως να τοποθετήσω τα φύλλα στο ενυδρείο;Να τα βάλω σε κάποια γωνία ή να τα απλώσω στο βυθό;

Φίλε για να τα ξεράνουμε υπάρχουν πολύ τρόποι η τα απλώνεις σε κάποιο ασφαλές μέρος και περιμένεις να ξεραθούν, η τα πασταλίαζεις όπως κάνουν τα καπνά. Στο ενυδρείο τα τοποθετείς μέσα χύμα σαν ντεκόρ ή σε μια γωνία που δεν είναι εμφανή.

Χρηστο, τα εχεις δοκιμασει στα ενυδρεια σου για καποιο σημαντικο χρονικο διαστημα?

Παρατήρησες μεταβολες στα ψαρια και τα φυτα σου?

Ναι τα έχω χρησιμοποίηση παλιότερα για κανένα εξάμηνο συνεχόμενα μετά με είχαν τελείωση. Από τότε τα χρησιμοποιώ περιστασιακά. Τώρα την άνοιξη τα ξανά θυμήθηκα και θα ξαναμαζέψω.

Δεν παρατήρησα τίποτα το αξιοπερίεργο στην συμπεριφορά των ψαριών και γενικά στο ενυδρείο όταν τα χρησιμοποίησα για ένα εξάμηνο. Τώρα θα μου πείτε «μπορεί σε εσένα να έτυχε να μην έχεις αρνητικές επιπτώσεις»

Δεν το πιστεύω όμως, αυτά όπως και άλλα ματσουνια για το ενυδρείο τα γνωρίζω από την Γερμανία, εκεί είναι πολύ διαδομένο και δεν παρατήρησα σε κανένα γερμανόφωνο φόρουμ η Stite αρνητικές αναφορές.

Ίσως μια έρευνα στα αγγλόφωνα Site θα βοηθούσε ενδεχομένως περισσότερο μιας και δεν έχουμε εμείς περισσότερες πληροφορίες. Προσωπικά θα με ενδιέφερε.

ΥΓ

Η γαρίδες ξετρελαίνονται όπως και πολύ πλέκο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρέπει να επισημανθεί: Το δέντρο να είναι καθαρό από φυτοφάρμακα (τουλάχιστον για 4 χρόνια) και μην είναι κοντά σε δέντρα που ραντίζονται.

Εκτός από τα φύλλα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το ξύλο; Αν ναι για ποσό καιρό. Θα μπορούσες να βάλεις και τα site.

Έγινε επεξεργασία - teodkats
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρέπει να επισημανθεί: Το δέντρο να είναι καθαρό από φυτοφάρμακα (τουλάχιστον για 4 χρόνια) και μην είναι κοντά σε δέντρα που ραντίζονται.

Εκτός από τα φύλλα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το ξύλο; Αν ναι για ποσό καιρό. Θα μπορούσες να βάλεις και τα site.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες.. :D

Αντί, όμως να τοποθετηθούν τα φύλλα στο ενυδρείο, γίνεται να βραστούν και

να χρησιμοποιηθεί ο ζωμός τους;

Εκτός από την καρυδιά υπάρχουν άλλα δέντρα με παρόμοιες ιδιότητες;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει όλα.

Για βράσιμο δεν γνωρίζω και δεν το έχω ακούσει ποτέ πλην δυο περιπτώσεων από άλλα φυτά που τα αναφέρω πιο κάτω.

Αναφέρω λοιπόν:

Κανέλα (όχι σκόνη) ένα δυο κομμάτια σε 100 λίτρα. Θεραπεία για δυο μια δυο εβδομάδες, μπορούμε να την τοποθετήσουμε ολόκληρη μέσα ή το ζουμί της μετά από την δημιουργία αφεψήματος με ζεστό νερό.

Οξιά 5 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Βαλανιδιά ή δρυς 5 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Σημύδα 15-20 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Σκλήθρο μόνο τους καρπούς του 12 ανά 100 λίτρα

Και μην ξεχνάμε το χαμομήλι το οποίο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε προφυλακτικά στο ενυδρείο μας ανά διαστήματα, είτε ατόφιο είτε σαν κλασικό τσαγάκι.

Όλα τα παραπάνω έχουν λίγο πολύ της ίδιες δραστικές ιδιότητες, Αντισηπτικό, αντιμυκητιακό, παρασιτοκτόνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει όλα.

Για βράσιμο δεν γνωρίζω και δεν το έχω ακούσει ποτέ πλην δυο περιπτώσεων από άλλα φυτά που τα αναφέρω πιο κάτω.

Αναφέρω λοιπόν:

Κανέλα (όχι σκόνη) ένα δυο κομμάτια σε 100 λίτρα. Θεραπεία για δυο μια δυο εβδομάδες, μπορούμε να την τοποθετήσουμε ολόκληρη μέσα ή το ζουμί της μετά από την δημιουργία αφεψήματος με ζεστό νερό.

Οξιά 5 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Βαλανιδιά ή δρυς 5 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Σημύδα 15-20 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Σκλήθρο μόνο τους καρπούς του 12 ανά 100 λίτρα

Και μην ξεχνάμε το χαμομήλι το οποίο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε προφυλακτικά στο ενυδρείο μας ανά διαστήματα, είτε ατόφιο είτε σαν κλασικό τσαγάκι.

Όλα τα παραπάνω έχουν λίγο πολύ της ίδιες δραστικές ιδιότητες, Αντισηπτικό, αντιμυκητιακό, παρασιτοκτόνα.

ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΜΩς ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΛΑ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ? ΤΗΝ ΒΡΑΖΕΙΣ ΠΕΤΑΣ ΤΟ ΞΥΛΟ Κ ΡΙΧΝΕΙΣ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΜΕΣΑ Ή ΒΑΖΕΙΣ Κ ΤΟ ΞΥΛΟ Κ ΣΕ ΠΟΣΟ ΝΕΡΟ ΤΗΝ ΒΡΑΖΕΙΣ???????????? :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΡΘΡΟ !!!

ΚΑΝΕΛΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗΣ ΕΝΤΟΜΟΚΤΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ.

ΠΩΣ ΟΜΩΣ Κ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

:D:excl::excl:

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο, εγώ έχω δυο καρυδιές στο χωριό, φυτοφάρμακα και ραντισμα δεν ξέρουν τι είναι. Θα αρχίσω να κάνω εμπόριο μου φαίνεται ! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες Χρήστο...!!! :buttrock: Πολύ εύκολη και απλή λύση... Για άλλη μια φορά σου βγάζουμε το καπέλο...!!! :buttrock:

Όμως θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω για το χαμομήλι... Πόση ποσότητα χρησιμοποιούμε από το τσάι του? (αν θες πες μας και για την περίπτωση με τα κλωναράκια του).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Το χαμομήλι έχει αντιφλεγμονώδη και αντιβακτήριακι δράση και βοηθά στην θεραπεία των δερματικών παθήσεων στο αρχικό στάδιο.

Δοσολογία πέντε φακελάκια σε ένα λίτρο νερό και μετά το τσάι αυτό το ρίχνουμε σε 200 λίτρα καθαρό νερό. Η αν έχετε δικό σας μαζεμένο χαμομήλι βάλτε τόση ποσότητα όσο θα βάζατε για πέντε φλιτζάνια τσάι . Μια υπενθύμιση το τσάι γενικά δεν το βράζουμε ποτέ, απλός βραζούμε το νερό και μετά ρίχνουμε το χαμομήλι και το αφήνουμε στο ζεστό νερό για 8-10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το χαμομήλι το κανουμε οταν υπαρχει καποιο προβλημα ή προαιρετικα για το καλο των ψαριων μας???

Αν ΝΑΙ ανα ποσο καιρο το κανουμε???

THANKS :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημείωση: τα σαλιγκάρια λατρεύουν τα φύλλα καρυδιάς :bowdown:

τα απομεινάρια...

post-3972-1212607766_thumb.jpg

...και ένας αγουροξυπνημένος μονομάχος. :buttrock:

post-3972-1212607780_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...Μαζεύουμε αυτήν την εποχή τα φύλα από την καρυδιά (όχι τον φθινόπωρο ούτε τα πεσμένα φύλα).....

Εχω ακουσει την αντιθετη αποψη, οτι δλδ να μαζευουμε τα φρεσκοπεσμενα φυλλα γιατι εχει ολοκληρωθει η "ωριμανση" τους και εχουν αποβαλει καποιες ουσιες που ειχαν οσο ηταν πανω στο δεντρο, που δεν πρεπει να μπουν στο νερο του ενυδρειου.

Τι κανουμε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιω καρυδια απο τα χριστουγεννα, ολα μια χαρα!!

Εχω να πω οτι εχω δοκιμασει και πλατανο, το μονο που παρατηρησα ειναι οτι εκανε λιγο παραπανω καιρο να σαπισει.

Παντα μεζευουμε μακρια απο φαρμακα, εγω τα πλενω κιολας, και μετα τα ξεραινω.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, θα το δοκίμασω με τα φυλλα καρυδιάς την ανοιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για πάρα πολύ καιρό χρησιμοποιούσα φύλλα καστανιάς και καμία φορά έβασζα και τα κάστανα πρίν ανοίξουν όταν μοιάζουν με αχινούς!!!!! Και επειδή τότε πήγαινα και πίο συχνά στο χωρίο (φθηνότερη βενζίνη) έφερνα μεγάλες ποσότητες και έβαζε και ο Νιντάλ στους Άγριους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...