Jump to content

Recommended Posts

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τσοφλια καρυδιου; Μετα απο καλο βρασιμο βεβαια. Σαν διακοσμηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος George K έγραψε:

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τσοφλια καρυδιου; Μετα απο καλο βρασιμο βεβαια. Σαν διακοσμηση.

 

Ναι Γιώργο μπορείς να το βάλεις φίλε, θα σου δώσει και μια ωραία αίσθηση μέσα στο νερό, αλλά θα σου απελευθερώσει πολλές τανίνες μέσα! Οπότε πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός με την ποσότητα που θα βάλεις! Σκέψου το σαν το κατάπα..

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 18/5/2008 at 11:14 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Υπάρχουν αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει όλα.

Για βράσιμο δεν γνωρίζω και δεν το έχω ακούσει ποτέ πλην δυο περιπτώσεων από άλλα φυτά που τα αναφέρω πιο κάτω.

Αναφέρω λοιπόν:

Κανέλα (όχι σκόνη) ένα δυο κομμάτια σε 100 λίτρα. Θεραπεία για δυο μια δυο εβδομάδες, μπορούμε να την τοποθετήσουμε ολόκληρη μέσα ή το ζουμί της μετά από την δημιουργία αφεψήματος με ζεστό νερό.

Οξιά 5 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Βαλανιδιά ή δρυς 5 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Σημύδα 15-20 φύλα ανά 100 λίτρα νερό

Σκλήθρο μόνο τους καρπούς του 12 ανά 100 λίτρα

Και μην ξεχνάμε το χαμομήλι το οποίο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε προφυλακτικά στο ενυδρείο μας ανά διαστήματα, είτε ατόφιο είτε σαν κλασικό τσαγάκι.

Όλα τα παραπάνω έχουν λίγο πολύ της ίδιες δραστικές ιδιότητες, Αντισηπτικό, αντιμυκητιακό, παρασιτοκτόνα.

Ευχαριστούμε Χρήστο...πραγματικά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική πανίδα,τόσα βότανα έχουμε,οπότε θα τα δοκιμάσω. 

Όσο για το ζωμό που αναφέρθηκε, φαντάζομαι αφού βράζουμε τα καπατα γιατί να μην μπορούμε και της καρυδιάς. Εγώ βραζω και έχω πάντα για τα άρρωστα ψάρια μου που απομονωνω οπότε θα μπορούσε κάποιος να κάνει το ίδιο και με της καρυδιάς.

Αν και δε συμφωνώ με το ότι ειναι ακριβά τα καπατα...άμα ψάξεις βρίσκεις πολύ φτηνά και ποιοτικά...απλά είναι λίγο χρονοβόρο στο να φτάσουν στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος maria andrianakis έγραψε:

Ευχαριστούμε Χρήστο...πραγματικά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελληνική πανίδα,τόσα βότανα έχουμε,οπότε θα τα δοκιμάσω. 

Όσο για το ζωμό που αναφέρθηκε, φαντάζομαι αφού βράζουμε τα καπατα γιατί να μην μπορούμε και της καρυδιάς. Εγώ βραζω και έχω πάντα για τα άρρωστα ψάρια μου που απομονωνω οπότε θα μπορούσε κάποιος να κάνει το ίδιο και με της καρυδιάς.

Αν και δε συμφωνώ με το ότι ειναι ακριβά τα καπατα...άμα ψάξεις βρίσκεις πολύ φτηνά και ποιοτικά...απλά είναι λίγο χρονοβόρο στο να φτάσουν στα χέρια σου.

Εγώ τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, τα μαζεύω τα αποξεραίνω και τα βάζω ή χύμα στο ενυδρείο σε κομμάτια ή ολόκληρα ανάλογα την αισθητική του ενυδρείου.

Το 2008 που το έγραψα τότε όντος τα καπάτα εκτός απο δυσεύρετα ήταν και σπάνια ήταν και ακριβά όπως πολλά άλλα ενυδρειακα είδη. Σήμερα τα δεδομένα άλλαξαν αλλα πάλι δεν βλέπω λόγο να τα χρησιμοποιώ αφού έχω δωρεάν τόσα πολλά  άλλα υλικά που δεν έχουν κάν αναφερθεί ένα λέω μόνο και ψάξτε το Μπανανοφυλλα :) .

Καλό θα ήταν σε κάποια φάση να μαζευτούν όλα τα ματσούνια που είναι χρήσιμα για το ενυδρείο σε μια βάση ή σε κάποιο ποστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2020 at 11:10 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Εγώ τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, τα μαζεύω τα αποξεραίνω και τα βάζω ή χύμα στο ενυδρείο σε κομμάτια ή ολόκληρα ανάλογα την αισθητική του ενυδρείου.

Το 2008 που το έγραψα τότε όντος τα καπάτα εκτός απο δυσεύρετα ήταν και σπάνια ήταν και ακριβά όπως πολλά άλλα ενυδρειακα είδη. Σήμερα τα δεδομένα άλλαξαν αλλα πάλι δεν βλέπω λόγο να τα χρησιμοποιώ αφού έχω δωρεάν τόσα πολλά  άλλα υλικά που δεν έχουν κάν αναφερθεί ένα λέω μόνο και ψάξτε το Μπανανοφυλλα :) .

Καλό θα ήταν σε κάποια φάση να μαζευτούν όλα τα ματσούνια που είναι χρήσιμα για το ενυδρείο σε μια βάση ή σε κάποιο ποστ.

??δεν είχα προσέξει ποτέ το ποστερες...

Χαίρομαι που ήταν πριν τόσα χρόνια όμως, γιατί έτσι μαθαίνουμε οτι από την εμπειρία σου, δουλεύουν το ίδιο με τα καπατα....Όχι τίποτα αλλά αλλά μου τελείωσαν και τωρα με τη κατασταση είναι πολύ δύσκολο να έρθουν γρήγορα όπως παλιά.

Ευχαριστώ...με τόσους μονομάχους έπρεπε να βρω λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...