Jump to content

Ποια κ πόσα χρειάζονται για το 180λιτρο καινούργιο ενυδρείο


Recommended Posts

:D Eίμαι χαρούμενη. Το μικρό μου ενυδρείο 20 λίτρων εστρωσε επιτέλους :D:excl:

Από το Σάββατο ξεκίνησα να στήνω το καινούργιο 180 λίτρων. Είμαι στη φάση βακτήρια. Ακόμα δεν έβαλα κανένα ψαράκι.

Λέω για αρχή να βάλω 2-3 SAE κ πολύυυυ αργότερα τα δικά μου που είναι στο παλιό.

Αλήθεια με το 180 λίτρα ενυδρείο έχοντας νέον κ γατόψαρο ποια κ πόσα ταιριάζουν. Θέλω ήρεμα ψάρια με έντονα χρώματα. Εχετε καμία ιδέα; Εγώ κάτι σκέφτομαι αλλά θέλω να μου πείτε κ εσείς. :P:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

STAMATIA καλησπέρα! :D

Όλα πάνε καλά έ...?

Θα σου πρότεινα να μην χαλάσεις το βιοτοπικό στύλ που έχεις αρχίσει και να το κρατήσεις στα πλαίσια του αμαζονίου, δική μου γνώμη βέβαια και όχι κατ' ανάγκη αυστηρή αλλά τα SAE είναι ασιατικά ψάρια...

Αν θες κάποιο σκληρό ψάρι για αρχή μέχρι να στρώσει τελείως και να βάλεις τα νέον και ταυτόχρονα να τρώει και λίγη άλγη, οι ancistrus pleco είναι μιά καλή επιλογή. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις επεισης να βαλεις κανενα ζευγαρι Ραμιρεζι οπως επεισης και Κακατου.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις επεισης να βαλεις κανενα ζευγαρι Ραμιρεζι οπως επεισης και Κακατου.

Για αργότερα ε...?

Link to comment
Share on other sites

Για αργότερα ε...?

:excl: Καλημέρα. Μόλις μπήκα στην δουλειά και διάβασα το email. Δεν έχω σπίτι internet.

Eυχαριστώ για τις συμβουλές. Θα μελετήσω τα είδη που μου προτείνεις. Τα ψάρια όλα καλά. Το ενυδρείο το μεγάλο το στρώνω με βακτήρια και οι μετρήσεις δείχνουν όλα καλά. Βέβαια είναι πολύ νωρίς ακόμα. Τα φυτάκια σου τέλειααααα. Σευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ... δωρεάν λάβατε...

...με αγάπη και προδέρμ (σε μορφή λιπάσματος :D ) θα σου θεριέψουν και μετά θα μας δίνεις ε...? :excl:

Link to comment
Share on other sites

:excl:

Παρακαλώ... δωρεάν λάβατε...

...με αγάπη και προδέρμ (σε μορφή λιπάσματος :excl: ) θα σου θεριέψουν και μετά θα μας δίνεις ε...? :excl:

Αυτό είναι σίγουρο!!!! :D:P

Αντε από το στόμα σου... να πιάσουν και να θεριέψουν. Εχω λίγη αγωνία. :thumbup: Κάθε μέρα τα κοιτάω λες και θα ξυπνήσω κ θα τα δω γίγαντες μέσα σε λίγες μέρες... :thumbup:

Είμαι λίγο υπερβολική. Χθες έκανα μετρήσεις κ οι τιμές είναι καλές. Θα μου πεις πότε πρόλαβε να γίνει ο κύκλος του αζώτου. Μάλλον δεν άρχισε ακόμα :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο κύκλος του αζώτου έχει κλείσει αφού έχεις βάλει υλικά από το παλιό σου ενυδρείο που είχε ψιλοστρώσει, το μόνο που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να βάζεις αργά-αργά τα ψαράκια για να προλαβαίνουν και τα βακτήρια του φίλτρου να πληθαίνουν μαζί τους.

Αφού δεν έχεις παραγωγή αμμωνίας όμως δεν έχει νόημα να μιλάμε για κύκλους και τετράγωνα...

...γιατί δεν βάζεις κάποιο ψάρι μέσα και με λίγο τάισμα να δείς πως θα πάει? μιλάμε για 180 λίτρα και κάποια έτοιμα βακτήρια, η αμμωνία αν ταίζεις λίγο δεν θα προλάβει να αυξηθεί πριν αυξηθούν οι πληθυσμοί βακτηρίων του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ο κύκλος του αζώτου έχει κλείσει αφού έχεις βάλει υλικά από το παλιό σου ενυδρείο που είχε ψιλοστρώσει, το μόνο που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να βάζεις αργά-αργά τα ψαράκια για να προλαβαίνουν και τα βακτήρια του φίλτρου να πληθαίνουν μαζί τους.

Αφού δεν έχεις παραγωγή αμμωνίας όμως δεν έχει νόημα να μιλάμε για κύκλους και τετράγωνα...

...γιατί δεν βάζεις κάποιο ψάρι μέσα και με λίγο τάισμα να δείς πως θα πάει? μιλάμε για 180 λίτρα και κάποια έτοιμα βακτήρια, η αμμωνία αν ταίζεις λίγο δεν θα προλάβει να αυξηθεί πριν αυξηθούν οι πληθυσμοί βακτηρίων του φίλτρου.

Αυτό ακριβώς θα κάνω αύριο θα πάω να αγοράσω 2 ψαράκια από το Waterin και θα αρχίσω να τα βάζω μέσα.

Τα νέον δεν τολμώ φοβάμαι μη μου πάθουν τίποτα. Οσο για τα γκάπι αρκετά τα είχα ταλαιπωρήσει μέχρι να στρώσει το μικρό... Δεν θέλω να τα ξαναταλαιπωρήσω... είναι πλέον της οικογενείας :D:excl:

Θα σου πω σύντομα νεότερα. Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...