Jump to content

θερμοκρασια


Recommended Posts

Καλημέρα.Να ρωτήσω και εγώ κάτι πάνω σε αυτό το θέμα. Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο και ανάμεσα στο φίλτρο και στο ενυδρείο βάλεις ένα ψυγείο υπολογιστή με ένα cooler ώστε να κρυώνει το νερό όταν περνά από εκεί και μετά πέφτει μέσα δεν θα κάνει δουλεία?

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις ένα ψυγείο όπως φαίνεται στη παρακάτω εικόνα και στην επιστροφή που κάνει το φίλτρο προς το ενυδρείο βάζεις το νερό να περνά από μέσα αφού επάνω στο ψυγείο έχεις βάλει ένα cooler για να το ψύχει. radiator.bmp

Link to comment
Share on other sites

Καλά καταλαβα....

Λοιπον 2 προβληματα:

1. Ειναι μεταλλικα και εγω δεν θα τα χρησιμοποιουσα ποτε στο ενυδρειο μου, και

2. Ψυχουν μονο μεχρι τη θερμοκρασια δωματιου, αρα αν το δωματιο εχει 30+ δεν μπορεις να εχεις πχ τους 27 που θελω εγω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα καταρχην.οσον αφορα την θερμοκρασια αν αντι για ανεμιστηρακια με τροφοδοτικο και πατεντα τοποθετησης στο καπακι παρουμε εναν ανεμιστηρα με βαση που να κτηπαει στην επιφανεια του ενυδρειου με ανοικτο το καπακι δεν ειναι πιο ευκολο.ενοειται και η καθημερινη συμπληρωση του νερου που θα εξατμιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορει ο ανεμιστηρας να χτυπαει καλα την επιφανεια του νερου πρεπει να ειναι αρκετα ψηλος και το καπακι αρκετα ανοιχτο.

Αυτο μειωνει το φως που φτανει στο βυθο και ειναι επικινδυνο αν υπαρχουν ψαρια που πηδανε.

Και αν εχεις περισσοτερα απο ενα ενυδρεια και μαλιστα μεσα στο σαλονι, δεν ειναι και πολυ ωραιο θεαμα. (Εκτος και αν μενεις μονος σου)

Απο εκει και περα δουλευει...

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα καίει περισσότερο ρεύμα από τα ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

οποτε παω μαλον για ανεμιστηρακια γιατι και ψαρακια που πηδανε εχω αλλα και φυτα που χρειαζονται το φως.ευχαριστω παντως για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...