Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ 2


Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΑΛΛΩ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ , ΕΝΑ ΚΟΙ , ΕΝΑ ΚΟΓΚΟΛΕΖΟ , ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ .

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ .

Ο ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ , ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕΣΑ ? Η ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΕΚΤΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ?

ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΣΙΟΥΣ ΜΗΝ ΠΗΔΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΕΚΤΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ , ΕΧΟΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ , ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ .

ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 6-3 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ , ΜΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΤΡΟΦΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΓΕΜΑΤΟ .

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται γραφε σε παρακαλω με μικρα.....

λοιπον,ψαρια και συνθεση εντελως ακαταλληλη.

χρυσοψαρα μονο με χρυσοψαρα..

επισης κοι μονο με κοι ,και αυτο μοπνο για λιμνες....

πολλα ψαρια για πολυ λιγα λιτρα...αλλαγες νερου καθε βδομαδα το 40%

καθαρισμος του ενυδρειου προσεχτικα με ψαρια μεσα...

γενικως απο αυτα που σκεφτεσαι να κανεις.........κανε το αντιθετο....μηπως και σωσουμε κανα ψαρακι....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Klaz και επιπλέον σε βρίσκω πολύ ''βιαστικο''!!! Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη να έχεις το ΤΕΛΕΙΟ ενυδρείο με ότι ψάρι θέλεις και όλα να είναι μια χαρά!! Υπάρχουν περιορισμοί τόσο στα είδη ψαριών, στον χρόνο που χρειάζεται το ενυδρείο σου να δουλέψει αλλά και στον τρόπο που εισάγουμε τα ψάρια στο ενυδρείο μας(σταδιακά). Για αρχή μείνε με τα ψάρια που έχεις και ΜΗ βάλεις κανένα άλλο. (Λίγα λίτρα - συμβατότητες ψαριών)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το ταισμα ?

τα ταιζω μια φορα το βραδυ με ποικιλια τροφων , με ενα κουταλακι του γλυκου.

βεβαια σκεφτομαι να τα ταιζω απο εδω και περα τρεις φορες , με καθε τροφη ξεχωριστα πρωι , μεσημερι και βραδυ.

τι μου προτεινετε ?

δηλαδη το πρωι φυλαρακια, το μεσημερι σκουλικι , και το βραδυ αρτεμια και τα πλακιδια για πλακοστομους και για τον κλουν που εχω.

μου ειπαν βεβαια οτι καλο θα ηταν να βαλω και αλον κλουν , για να γινει πιο θαραλεο , οπος και να προτιμω ψαρια που να ειναι ζευγαρι.

παρακαλω την αποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Η μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω εγω ειναι να κανεις ΑΜΕΣΑ μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδων και μεχρι τοτε να κοψεις το ταισμα.

Και πες μας συνολικα ποσα ψαρια εχεις και τι...

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο αγκελοψαρα , ενα μονομαχο , εναν παγκασιους , εναν αλβινο καρχαρια , δυο γκουραμι , εναν πλακοστομο και εναν κλοουν .

στο νερο εχω ριξει αντιχλωριο , αντιβακτιριο , και το νιτριβεκ .

επισης ενα ακουα κλινερ .

τα ταισα το βραδυ αρτεμια και ενα πλακιδιο .

το πρωι τουσ ριχνω φιλαρακια , το μεσημερι μπιλιες και το βραδυ σκουλικια .

ι κατεψηγμενη τροφη ειναι καλυτερη απο αυτες που ριχνω τωρα ?

ενα κουταλι του γλυκου τους ριχνω \

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...