Jump to content

Αλλαγή τύπου ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω εδώ και 1 περίπου ένα Rio 180 φυτεμένο με διάφορα ψαράκια. Επειδή όμως δεν θυμάμαι ονόματα προσπάθησα να βρω μερικά από φωτογραφίες που βρήκα στο internet για να καταλάβετε τον τύπο του ενυδρείου. Μερικά λοιπόν από αυτά είναι: Glowlight Tetra, Αρλεκίνοι, Χήρα , Platy, balloon Platy και διάφορα αλλά. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το έξης. Υπάρχει τρόπος να το αλλάξω σταδιακά με κιχλίδες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα τις κιχλιδες που θελεις να βαλεις.......

Link to comment
Share on other sites

α....και καλωσηρθες.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Καλός σας βρήκα. Αυτό που σκεπτόμουν είναι να το αλλάξω σταδιακά. Δηλαδή να αρχίσω με κάποια ψαράκια τα οποία να μπορούν να συνυπάρχουν με αυτά που έχω τώρα και σιγά να το αλλάξω εντελώς. Τα φυτά δεν με ενδιαφέρουν από την άποψη ότι και να τα φάνε ή και να τα ξεριζώσουν θα τα αντικαθιστώ με πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Με κιχλίδες Αμερικής μπορείς να το κάνεις με κιχλίδες Αφρικής όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες! Αν μιλάς για αφρικάνικες κιχλίδες δεν γίνεται να το κάνεις σταδιακά, πρέπει να φύγουν τα ψάρια που έχεις. Αν μιλάς για αμερικάνικες μπορεί να γίνει υπό προυποθέσεις. Αν μπορείς ανέφερε τιμές νερού και βασικά ανέφερε κάτι που θα σου αρέσει να βλέπεις (βρες κάποιες φωτογραφίες ψαριών ή ενυδρείων που σου αρέσουν).

Link to comment
Share on other sites

Στο link αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...s_ocellatus.htm βρήκα αμερικάνικες κιχλίδες. Αν έχει κάποιος τον χρόνο και ρίξει μια ματιά ας μου πει αν κάνουν. Πιστεύω ότι ανθεκτικά ψάρια και αυτά ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Στο link αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...s_ocellatus.htm βρήκα αμερικάνικες κιχλίδες. Αν έχει κάποιος τον χρόνο και ρίξει μια ματιά ας μου πει αν κάνουν. Πιστεύω ότι ανθεκτικά ψάρια και αυτά ή κάνω λάθος?

Τα συγκεγκριμενα δεν κανουν με αυτα που εχεις,επισης θελουν πολλα λιτρα καθως γινονται μεγαλα σε μεγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετος έτσι ? μπορεί να προτείνει κάποιος γιατί από ότι φαίνεται εγώ… άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στο link αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...s_ocellatus.htm βρήκα αμερικάνικες κιχλίδες. Αν έχει κάποιος τον χρόνο και ρίξει μια ματιά ας μου πει αν κάνουν. Πιστεύω ότι ανθεκτικά ψάρια και αυτά ή κάνω λάθος?

αν βάλεις τα συγκεκριμένα ψάρια θα τα φάνε όλα αυτα που έχεις τώρα και ξεμπέρδεψες :bowdown: πλάκα κάνω έτσι εγω πάντος νομίζω μπορείς να βάλεις 2 μικρά σχετικά αν σου αρέσουν αυτά τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=43

τα ψάρια για το ενυδρείο σου δεν κάνουν .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που βλεπεις ηταν καποτε δικο μου.Στην φωτο το εχω με malawi και συγκεκριμενα με λαμπιτοχρωμους γελοου.Ειναι ιδιο με το δικο σου σε λυτρα

post-5701-1211570725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Νικος,εισαι κ διπλα μου αμφιαλη.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι κατάλαβα καλύτερα είναι να τα δώσω σε κάποιο φίλο ή να τα γυρίσω απο εκεί που τα αγοράσα και να μην τα μπερδέψω. Οι μετρίσεις μου είναι ph=7.0 , kH=4, gH=14, NO2=0 και Ν03=10

Έγινε επεξεργασία - kesar
Link to comment
Share on other sites

Aν μιλάς για αφρικάνικες κιχλίδες τότε ΝAI πρέπει να τα δώσεις και οι τιμές σου πρέπει να ανέβουν λίγο (αυτό είναι εύκολο το δύσκολο είναι να κατέβουν :bowdown: ). Τσεκαρε τις ανάγκες και το μέγεθος που έχουν τα ψάρια που σου αρέσουν.

Με το νερό που έχεις πάντως θεωρώ ότι μπορείς να κρατήσεις ένα κοπάδι tetra (δεν αναφέρεις τον αριθμό από glowlight και χήρες) και να προσθέσεις ένα κοπάδι corydoras και 1m-2f apistogramma ή ένα ζευγάρι ραμιρέζι (αρκεί να βρεις θηλυκό) ή ένα ζευγάρι σκαλάρια ώστε και κάποια ψαράκια από αυτά που έχεις να κρατήσεις και να προσθέσεις αμερικάνικες κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο πόσα μπορώ να βάλω από αυτά που λές?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο πόσα μπορώ να βάλω από αυτά που λές?

Θα πρότεινα:

1m-2f apistogramma ή ένα ζευγάρι ραμιρέζι

Κοπάδι (6+) corydoras

Kοπαδι tetras

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο πόσα μπορώ να βάλω από αυτά που λές?

εγω ειχα 12 μεσα.Βεβαια ηταν με τα μωρα μεσα αλλα πιστευω λαμπιλο γελοου μπορεις να βαλεις στα 180 καμια 10 με αναλογια 3 αρσενικα και 7 θυληκα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...