Jump to content

ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 40 ΕΚΑΤΟΣΤΟΝ (21ΛΙΤΡΑ) ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΧΑΡΙΝΙ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΝ!!! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ !ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΩ Κ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΜΠΟΝ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ!ΕΠΕΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΕΝΗΔΡΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΒΑΛΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΟ ΕΨΑΚΣΑ ΑΡΚΕΤΑ Κ ΤΟ ΕΧΩ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΑΡΚΕΤΑ (ΦΙΛΤΡΑ,ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΚΤΛ)ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ . ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ GALAHER, TI EINAI PRAGMATIKA?

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ

υ/γ

μαλλον λαθος μου να βαλω μεσα σκαλαρι!??

post-627-1138748965_thumb.jpg

post-627-1138749127_thumb.jpg

post-627-1138749366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα :D συνονόματε.

και περνάμε στα κακά μαντάτα.

1ον) το ενυδρείο είναι ακατάλληλο μέσα σε 1 εβδομάδα να δεχτεί ψάρια. Η ποιότητα του νερού δεν είναι η σωστή (δηλαδή δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου)

2ον) το ενυδρείο είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΙΚΡΟ για τα ψάρια που διάλεξες. Τα καρχαριάκια (Pangasius hypophthalmus) έχουν τελικό μέγεθος τα 100-110cm ενώ τα σκαλάρια τα 15cm.

Καλό θα ήταν να πας τα ψάρια πίσω στο μαγαζί και να κοιτάξεις για κάτι που να μπορεί να ζήσει αρμονικά και άνετα στα 40 λίτρα σου. Κάτι δηλαδή σε guppy πιθανόν. Μην ενθουσιάζεσαι και κάνεις βιαστικές αγορές και ειδικά χωρίς να έχεις ρωτήσει-διαβάσει. Ειδικά αν είσαι αρχάριος και σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σωστά έχεις πολλά να μάθεις και είναι ένα καταπληκτικό χόμπυ.

Ξεκίνα διαβάζοντας μερικά από τα άρθρα που υπάρχουν στο Aquazone και είμαστε εδώ για κάθε σου απορία.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα :D συνονόματε.

και περνάμε στα κακά μαντάτα.

1ον) το ενυδρείο είναι ακατάλληλο μέσα σε 1 εβδομάδα να δεχτεί ψάρια. Η ποιότητα του νερού δεν είναι η σωστή (δηλαδή δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου)

2ον) το ενυδρείο είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΙΚΡΟ για τα ψάρια που διάλεξες. Τα καρχαριάκια (Pangasius hypophthalmus) έχουν τελικό μέγεθος τα 100-110cm ενώ τα σκαλάρια τα 15cm.

Καλό θα ήταν να πας τα ψάρια πίσω στο μαγαζί και να κοιτάξεις για κάτι που να μπορεί να ζήσει αρμονικά και άνετα στα 40 λίτρα σου. Κάτι δηλαδή σε guppy πιθανόν. Μην ενθουσιάζεσαι και κάνεις βιαστικές αγορές και ειδικά χωρίς να έχεις ρωτήσει-διαβάσει. Ειδικά αν είσαι αρχάριος και σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς σωστά έχεις πολλά να μάθεις και είναι ένα καταπληκτικό χόμπυ.

Ξεκίνα διαβάζοντας μερικά από τα άρθρα που υπάρχουν στο Aquazone και είμαστε εδώ για κάθε σου απορία.

Καλή συνέχεια

10605[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

100 με 110 cm!!!!!!!!!!!!!!! :D

καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση για να ειμαι ειλικρινης κουθαθηκα!!!!!με αυτην την απαντηση! μιλαμε οτι ο τυπος στο ωpet shop καθωσ κ το ιδιο μαγαζι πρεπει να ειναι βλαμμενοι!!!!!εαν υσχειουν αυτα που μου λες τοτε μιλαμε για τραγικουσ ερασητεχνες καθως τουσ ρωτησα κ ας μην δειχναν κ οι πλεον αρμοδιοι κ μου ειπαν μην ανησυχης μεχρι 4 καρχαριακια μπορεισ να βαλεις κ οτι μεγαλωνουν λιγο κ αναλογος του ενυδρειου!!!! αν γινουν ενα μετρο τοτε θα πρεπει να κανω το σπιτι ενυδρειο!!!!!!!!! καλα μιλαμε οτι αν ισχυσει αυτο οι συγκεκριμενοι μαγαζατορεσ pet shop πρεπει να το κλεισουν κ ναανοιξουν κανα σουβλατζιδικο!!! ευχαριστω παντοσ πολυ κ ασ με εστειλεσ αδιαβαστο!!!!

με βλεπω να τα ανταλασω στο site!

giannhs

Link to comment
Share on other sites

γιαννη καλωςηρθες........θα συμφωνησω με αυτα που σου ειπε ο γιαννης παραπανω...κανε κατι οποσδηποτε........μιλαμε για τελικα μεγεθη ανω του ενος μετρου.....βαλε μια αγγελια για ανταλλαγη αν και δεν νομιζω να γινει κατι ή.....πηγαινε τα πισω στο πετ σοπ και ενημερωσε τον για της λαθος πληροφοριες που σου εδωσε.

:D:D:D:D:D:hysterical::hysterical::hysterical::angry2:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πετρο κ εσενα τελικα η θα τα επιστρεψω η θα τα ανταλαξω η θα τα κανω ψητα οτν παρουν λιγο μποι ακομη :D .

οπως και να εχει απορω πως ορισμενοι που θελουν να λεγοντα επαγγελματιεσ κανουν μια τετοια προταση ? απλα για να βγαλουν οσα ευρωπουλα μπορουν

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη καλως ηρθες στον κοσμο του ενυδρειου...με τα καλα του και τα ασχημα του! Τα καλα ειναι παρα πολλα και θα τα ανακαλυψεις σιγα σιγα...τα ασχημα ηδη τα ανακαλυψες αλλα με τη βοηθεια του Aquazone ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις!!!

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε οτι ο τυπος στο ωpet shop καθωσ κ το ιδιο μαγαζι πρεπει να ειναι βλαμμενοι!!!!!εαν υσχειουν αυτα που μου λες τοτε μιλαμε για τραγικουσ ερασητεχνες καθως τουσ ρωτησα κ ας μην δειχναν κ οι πλεον αρμοδιοι

Παρατήρηση:

Να παρακαλέσω να προσέχουμε τις εκφράσεις μας - δεν είναι σωστό να θίγουμε άλλα άτομα. Επίσης να υπενθυμίσω ότι ο χομπίστας καλό θα ήταν να ενημερώνεται για τα ψάρια πριν τα προμηθευτεί, μιά και είναι δική του ευθύνη το σωστό στοκάρισμα του ενυδρείου. Εφόσον βασιζόμαστε στις γνώσεις άλλων ατόμων πρέπει να δεχτούμε και τις συνέπειες. Παρότι πολλές φορές απογοητευόμαστε απο τις λάθος πληροφορίες - ας έχουμε πάντα υπόψη μας οτι τα μαγαζιά ΔΕΝ είναι υποχρεωμένα να ξέρουν τα πάντα για τα ψάρια που πουλάνε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΒΛΑΜΕΝΟΙ! ΣΟΡΥ.

ΕΝΝΟΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΦΥΛΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΕΜΕΝΑ!ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ Η ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΕΤΣΙ ΤΖΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ!

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΚΟΤΩΣΩ Η ΝΑ ΤΑ ΒΑΣΑΝΙΣΩ! ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΣΑΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΣ!

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ PET SHOP H ΑΠΛΩΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ SYGKEKRIMENOY FORUM.

KAI ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ MODERATOR KAI ΑΠΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Η ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΟΚ! ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ MODERATOR ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ Κ PET SHOP TOTE ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ Κ ΜΠΡΑΒΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΓΙΑΝΝΗΣ

Link to comment
Share on other sites

γιαννη μου ηρεμησε...... :D

η απαντηση της μαρινας ειναι καλοπροεραιτη.....αφορα μονο και μονο τις λεξεις που χρησιμοποιησες και οχι τον εκνευρισμο σου απεναντι στο συγκεκριμενο πετ σοπ.ολοι εχουμε κανει λαθη σαν αρχαριοι...απλα το φταιξιμο δεν το ριχνουμε 100% στο πετ σοπ.παει το 50% σε αυτον και το 50% σε εμας.....βεβαια το θεμα ειναι με ποιο τροπο σε αντιμετωπισε;σαν αρχαριο χομπιστα... απεναντι σε ενα πωλητη μη γνωστη του συγκεκριμενου ειδους ψαριου ή ξεροντασ σε εκμεταλλευτηκε για την πωληση τον ψαριων αυτον;ιδου η απορια;δεν υπαρχει λογος να εκνευριζεσαι.πηγαινε παλι στο πετ σοπ και πες του:απο τις πληροφοριες που συλλεξα ισχυει αυτο και αυτο,εσυ γιατι μου ειπες ετσι;

για να μην αρχισω και λεω ιστοριες για το πρωτο μου ενυδρειο......................

Υ.Γ.η μαρινα σαν μοντ ειναι σουπερ :D και οι απαντησεις παντα ειναι αντικειμενικες.

φιλε γιαννη.. οτι θελησεις ρωτα μας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Πετρο,

δεν νευριασα καθολου με την μαρινα απλως στο συγκεκριμενο forum μολις μπηκα οποτε κ σε αυτο το θεμα ειμαι Ψαρακας :D , απλος δεν ηξερα για τους συγκεκριμενους περιορισμους τους οποιους τους σεβομαι απολητα κ σιγουρα δεν ειχα σκοπο να προσβαλω οποιονδηποτε εδω! μαλλον με μενα τα εχω που την πατησα ετσι!

οποτε προκαταβολικα σορυ κ στην μαρινα αν την ενοχλησε η απαντηση μου.

απο αγαπη για τα ψαρια μπηκα στο φορουν κ για να παρω γνωσεις.

ευχαριστω πολυ

γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη συμμερίζομαι απόλυτα και τον εκνευρισμό και την απογοήτευσή σου. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι προτιμότερο όσοι ασχολούνται με το εμπόριο ζωντανών να γνωρίζουν όσα περισσότερα γίνεται γιά τα είδη που εμπορεύονται. Το σχόλιό μου αφορούσε αποκλειστικά σε ορισμένες εκφράσεις τις οποίες χρησιμοποίησες - εφόσον έκανες ανάκληση το θέμα θεωρείται λήξαν. Ελπίζω να εξέλαβες το σχόλιο με την ίδια φιλική διάθεση με την οποία το έκανα και εγώ.

Μαγαζί δεν έχω, χομπίστρια είμαι.

Συμφωνώ με τον Πέτρο ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να προσπαθήσεις να επιστρέψεις τα ψάρια εξηγώντας στο μαγαζί ότι τα αγόρασες μετά απο λανθασμένη δική τους πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη συμμερίζομαι απόλυτα και τον εκνευρισμό και την απογοήτευσή σου. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι προτιμότερο όσοι ασχολούνται με το εμπόριο ζωντανών να γνωρίζουν όσα περισσότερα γίνεται γιά τα είδη που εμπορεύονται. Το σχόλιό μου αφορούσε αποκλειστικά σε ορισμένες εκφράσεις τις οποίες χρησιμοποίησες - εφόσον έκανες ανάκληση το θέμα θεωρείται λήξαν. Ελπίζω να εξέλαβες το σχόλιο με την ίδια φιλική διάθεση με την οποία το έκανα και εγώ.

Μαγαζί δεν έχω, χομπίστρια είμαι.

Συμφωνώ με τον Πέτρο ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να προσπαθήσεις να επιστρέψεις τα ψάρια εξηγώντας στο μαγαζί ότι τα αγόρασες μετά απο λανθασμένη δική τους πληροφορία.

10731[/snapback]

καλημερα ,

ευχαριστω για την απαντηση εχω ηδη βαλει στις μικρες αγγελιες toy side ανταλαγη τον συγκεκριμενων ψαριων , με μικροτερα.αν δεν γινει κατι εδω τοτε θα τα δοσω πισω στο petshop kαι ελπιζω να τα δωσουν σε καποιιον με μεγαλιτερο ενυδρειο.

πραγματικα κανενε προβλημα μαζι σου απλα δε ηξερα τι γινετε στο συγκεκριμενο forum καθως Νεος!

καλημερα

γιαννησ

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να τα δώσεις πίσω στο μαγαζί και να σου δώσει κανένα ζευγάρι γκάπι ή πάρε κάτι άλλο για το ενυδρείο σου.

Να ξέρεις πως απ τι στιγμή που μόλις έχεις στήσει το ενυδρείο σου και δεν ξέρουμε αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου θα τα ταλαιπωρείς χωρίς λόγο γι αυτό καλύτερα να τα πήγαινες πίσω

Link to comment
Share on other sites

καλησπεριζω,

τελικα βρεθηκε η λυση! θα τα δωσω σε γνωστο με εμπειρια σε ενυδρεια και κατοχο ενος αρκετα μεγαλου!!!

ευχαριστω πολυ ολους!

γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παρατήρησα ότι το ραχιαίο πτερύγιο καθώς και τα θωρακικά είναι μυτερά. Έχω την εντύπωση ότι το Pangasius hypophtalmus έχει στρογγυλεμένες άκρες στα πτερύγιά του και λιγότερο επιμηκες σώμα.

Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο ψάρι είναι ένα unidentified Pangasius sp. που οι περισσότεροι το μεταχειρίζονται με το όνομα γκάλαχερ...

Αν κάνω λάθος παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει γιατί έχω μεν κρατήσει πριν μερικά χρόνια το συγκεκριμένo ψάρι αλλά από τότε δεν έχω καταφέρει να βρω ικανοποιητικά στοιχεία σχετικά με το εγκυρότερο επιστημονικό όνομα του είδους.

Έγινε επεξεργασία - Antonis
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι το ραχιαίο πτερύγιο καθώς και τα θωρακικά είναι μυτερά. Έχω την εντύπωση ότι το Pangasius hypophtalmus έχει στρογγυλεμένες άκρες στα πτερύγιά του και λιγότερο επιμηκες σώμα.

Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο ψάρι είναι ένα unidentified Pangasius sp. που οι περισσότεροι το μεταχειρίζονται με το όνομα γκάλαχερ...

Αν κάνω λάθος παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει γιατί έχω μεν κρατήσει πριν μερικά χρόνια το συγκεκριμένo ψάρι αλλά από τότε δεν έχω καταφέρει να βρω ικανοποιητικά στοιχεία σχετικά με το εγκυρότερο επιστημονικό όνομα του είδους.

20140[/snapback]

http://www.catfish.cz/popisy/pang/pangasi/pan_sanitw.htm

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ PPAP για το λινκ αλλά, σίγουρα, το ψάρι που θέλει να μάθει ποιο είναι ο φίλος giannhs_d δεν είναι το sanitwongsei το οποίο έχει μεν μυτερά πτερύγια αλλά διαφορετικό χρωματισμό σώματος: Αν παρατηρήσεις καλύτερα στις φωτογραφίες του λίνκ που δημοσίευσες θα δεις ένα ψάρι προς το ασημένιο και όχι τόσο μάυρο όσο το ψάρι στις φωτογραφίες του συγκεκριμένου post. Το pangasius sp. στις φωτογραφίες αυτού του post έχει ασημένιο χρώμα μόνο πίσω και ακριβώς πάνω από το anal fin ενώ το υπόλοιπο είναι πίσα μαύρο.

Έγινε επεξεργασία - Antonis
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια αλλάζουν χρώμα ανάλογα τη διάθεση .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια αλλάζουν χρώμα ανάλογα τη διάθεση .

20304[/snapback]

Πολύ σωστή παρατήρηση αλλά στις φωτογραφίες του giannhs_d το ψάρι είναι στο συνηθισμένο του χρωματισμό. Έτσι βρίσκεται σε όλα τα reference books και αυτόν τον χρωματιμό παρουσίαζε και μέσα στο ενυδρείο μου. Αλλά και όταν αλλάζει διάθεση, δεν αλλάζει σε καμία περίπτωση χρωματισμό στον ίδιο έντονο βαθμό με ένα mbuna ή ένα calvus. Απλώς το μαύρο του χρώμα γίνεται λίγο πιο ξεθωριασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...