Jump to content

πετρεσ θαλασσησ σε ενυδρειο γλυκου νερου???


Recommended Posts

καλημερα σε ολουσ!

ακουσα προσφατα απο οτι τισ πετρεσ απο την θαλασσα μπορουμε να τισ βαλουμε στο ενυδρειο μασ (του γλυκου νερου) αν πρωτα τισ πληνουμε με χλωρινι και μετα τισ βαλουμε αντιχλωριο.

ισχυει κατι τετοιο?? εμενα δ μου φαινετε κ πολυ σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου γιατί δεν σου φαίνετε και πολύ σωστό;

Πιό σωστό σου φαίνετε να φιλοξενείς σε 30 λίτρα 6 χρυσόψαρα;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

τα εχω βγαλει απο εκει τα χρυσοψαρα.αυτο ηταν πριν αρχισω να μπαινω στο σιτε εδω.πηρα καινουριο ενυδρειο 120λτ και ειναι στο στροσιμο τωρα.

ξερεισ τιποτα για τισ πετρεσ???

Link to comment
Share on other sites

Θα χαίρονται πιό πολύ τα ψαράκια σου αλλά και εσύ στο ενυδρείο που είναι τώρα άν και πάλι είσαι οριακά... :bowdown:

Για τις πέτρες τώρα...άν υποστούν την κατάλληλη προετοιμασία (βράσιμο χλωρίωση αποχλωρίωση κτλ) είναι κατάλληλες για ενυδρεία γλυκού νερού και πιό συγκεκριμένα για ψάρια που χρειάζονται υψηλό ph gh και kh όπως οι αφρικάνικες κιχλίδες

Link to comment
Share on other sites

θα τα δωσω τα χρυσοψαρα γιατι θελω να βαλω γκαπυ κ τετρα κ ξιφοφορους,το αλλο το εδυδρειακι θα το εχω για τισ εγκυες.αρα εφοσον οι πετρεσ απο θαλασσα κανουν σκληρο το νερο δ μπορω να τισ βαλω μεσα.σε ενα τετοιο ενυδρειο ποσεσ κυχλιδεσ μπορω να βαλω? αφρικανικεσ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν επειδή είναι πέτρες από την θάλασσα δεν πάει να πει κιόλας ότι είναι ασβεστολιθικές. Αλλά ακόμη και να είναι δεν υφίσταται κανένα πρόβλημα, εκτός ότι τα ζωοτόκα τα αρέσει το σκληρουτσικο νερό η πέτρες στο σκληρό νερό δύσκολα το σκληραίνουν και άλλο. Λόγο των φυσικών νόμων της διάχυσης και λόγου της μη υπάρχουσας οξύτητας του νερού.

Αν ψάξεις λιγάκι θα βρεις πολλά σχετικά θέματα.

Ένα απλό βρασηματακη για δέκα λεπτά και της βάζεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...