Jump to content

Αμμωνια,ΝΟ2 κ' Pet Shop ειναι δυνατον??Βοηθειααα !!!


Recommended Posts

Καταρχην καλως σας βρισκω ολους.Κολλησα κ εγω το μικροβιο με τα ενυδρεια.

Πηρα λοιπον ενα 60 Jewel.Εκανα οτι ακριβως μου ειπαν.ερηξα τα σχετικα στην αρχη (ενα starter,και μετα 5 μερες βακτιρια).Εριξα τα ψαρακια κ μετα απο 3-4 μερες κανω μετρησεις κ ΝΗ3/ΝΗ4+ βγαινει 1,5 ,το PH 8 k NO2 σχεδον μηδενικο...Παω λοιπον στο Pet Shop ρωταω τι να κανω...και μου λενε τιποτα...να περιμενεις...Μα λεω κ το Ph k NH3-4 ειναι ηδη υψηλα...Δεν πειραζει λενε θα στρωσει...Τους ειπα πως διαβασα κ στο σαιτ που συμβουλευετε αλλαγη νερου σε πρωτη φαση...κ μου απαντησαν οτι αυτο ειναι βλακεια κ να μην το κανω...(τον λογο δεν τον ειπαν) διαβαζω στα μανουαλ των τεστ που λενε αν η αμμωνια ειναι ψηλα κανετε αλλαγη νερου.

Και ρωταω εγω τωρα...Τελικα τι ισχυει..να αλλαξω ενα 30 % του νερου ή οχι?Κ αν οπως ειπαν να περιμενω,τι ειναι αυτο που θα πρεπει να περιμενω?Να πεθανουν κ να παρω αλλα?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.

Ηδη αποτι καταλαβα εχεις διαβασει πως προτεινουμε εμεις να αντιμετωπιζονται καταστασεις σαν τη δικιά σου.

Απο την άλλη εχεις και τις αποψεις του πετ σοπ.

Εμεις δεν πουλαμε τιποτα...

Απλα αποφασιζεις ποιον εμπιστευεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω βαλει συνολικα δεκα tetra(neon,ροδοστομους) ,2 Silver Molly,2 καθαριστες,κ 1 γλυφτη

Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχω βαλει τους κουβαδες με τα νερα κ τα φαρμακα να ετοιμαζονται..Ομως επειδη οπως ειπα ειμαι εντελως αρχαριος,το μονο μου οπλο ειναι το διαβασμα...κ οι εμπειρια καποιων αλλων που ειχαν παρομοια προβληματα κ τα ελυσαν με καποιο τροπο.Για αυτο λοιπον ειπα πριν την κανω την κινηση να το σιγουρευσω,να εχω μια αποψη δικη σας για την συγκεκριμενη περιπτωση,την δικη μου.Φανταζομαι λοιπον πως η απαντηση ειναι ολοκληρωτικη-καθολικη : Αλλαγη νερου σωστα? στα 40-45 πραγματικα λιτρα νερου...μια αλλαγη της ταξης των 15 λιτρων ειναι οκ?Κ με το ph τι κανουμε?Εχω ηδη βαλει ενα buffer επι 2 μερες αλλα δεν εχει γινει τιποτα..παραμενει 8?

Και παλι 1000 ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολλα τα ψαρια και δυσκολο να πανε καλα σε αστρωτο ενυδρειο...

Τι φιλτρο εχει το ενυδρειο και τι υλικα εχεις βαλει ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολλα τα ψαρια και δυσκολο να πανε καλα σε αστρωτο ενυδρειο...

Τι φιλτρο εχει το ενυδρειο και τι υλικα εχεις βαλει ?

Φιλτρο εχει της μανας του,εκτος απο μια αλλαγη που μου εκαναν...εβγαλαν το πρασινο σφουγγαρακι κ εβαλαν κατι σαν μακαρονι.Εχει λεπτο χαλικακι κ 2-3 φυτακια (1 anubia,2 καπως πυκνα κ ψηλα δεν ξερω ομως πως τα λενε).Τις τελευταιες μερες ριχνω μερα παρα μερα βακτηρια 1 καπακι,κ 1 σαν αλατι για ρυθμιση του Ph.Αα επισης εχω φυτεψει κατι ταμπλετες-λιπασμα κ ριχνω μια φορα την βδομαδα κατι υγρα (σιδηρο κ κατι αλλο) για τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδη τα λιτρα σου ειναι λιγα και τα ψαρια πολλα και οχι πολυ ανθεκτικά, εγω στη θεση σου θα εκανα:

1) καθημερινες αλλαγες 30%

2) ελαχιστο ταισμα καθε 2-3 μερα.

3) το buffer για το pH δεν θα το εβαζα. Που ακριβως στην Αττικη εισαι και εχεις pH=8? εχεις μετρησει το νερο της βρυσης σου? μηπως εχεις κατι ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο και ανεβαζει το pH σου? με τι μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο εχει της μανας του,εκτος απο μια αλλαγη που μου εκαναν...εβγαλαν το πρασινο σφουγγαρακι κ εβαλαν κατι σαν μακαρονι.Εχει λεπτο χαλικακι κ 2-3 φυτακια (1 anubia,2 καπως πυκνα κ ψηλα δεν ξερω ομως πως τα λενε).Τις τελευταιες μερες ριχνω μερα παρα μερα βακτηρια 1 καπακι,κ 1 σαν αλατι για ρυθμιση του Ph.Αα επισης εχω φυτεψει κατι ταμπλετες-λιπασμα κ ριχνω μια φορα την βδομαδα κατι υγρα (σιδηρο κ κατι αλλο) για τα φυτα

Νομίζω πως βιάστικες λιγάκι.

Καταρχήν με το να κάνεις μία αλλαγή νερού στα 15L όπως είπες δεν είναι κακό, αλλά πρέπει να πάρουμε λίγο τα πράγματα με τη σειρά.

Διάβασε το manual του φίλτρου σου και δες πόσα λίτρα "υλικό" χωράει μέσα του, και δες από το κουτί του μακαρονιού, τί μάρκα και είδος μακαρονιού είναι.

Από την αρχή:

Το μακαρόνι που σου έδωσαν είναι μάλλον είναι για βιολογικό καθαρισμό. Έχει πόρους στο οποίο κατοικούν τα βακτήρια που ρίχνεις. Το νερό περνάει μέσα από αυτό και "καθαρίζει" από NH3/NH4 και ΝΟ2. Για λεπτομέρειες διάβασε ΕΔΩ. Αν τώρα εσύ έβγαλες κάθε είδους υλικό μηχανικού καθαρίσματος (π.χ. σφουγγάρι), οι ακαθαρσίες των ψαριών και οι τροφές θα περνάνε ανενόχλητες στο μακαρόνι και θα φράζουν τους πόρους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να "κατοικήσουν" τα βακτήρια.

Αν το φίλτρο σου είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να πάρει και σφουγγάρι και μακαρόνι, καλό θα ήταν να κοιτάξεις για ένα λίγο μεγαλύτερο.

Από την άλλη, μάλλον έβαλες αρκετά ψαράκια σε άστρωτο ενυδρείο. Τα βακτήρια καλό θα ήταν να τα ρίχνεις κάθε μέρα (κακό δεν κάνεις) για κανένα μήνα ακόμα.

Για τεστ να χρησιμοποιείς υγρά και όχι καρτέλες. Καλό θα ήταν επίσης να μετρήσεις το αρχικό PH, KH και GH του νερού της περιοχής σου. Για την πτώση ή άνοδο αυτών των τιμών, καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείς χυμικά. Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ και επέλεξε κάποιον τρόπο που να μην χρησιμοποιεί χυμικά υγρά ή σκόνες.

Αυτά για την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βιάστικες λιγάκι.

Καταρχήν με το να κάνεις μία αλλαγή νερού στα 15L όπως είπες δεν είναι κακό, αλλά πρέπει να πάρουμε λίγο τα πράγματα με τη σειρά.

Διάβασε το manual του φίλτρου σου και δες πόσα λίτρα "υλικό" χωράει μέσα του, και δες από το κουτί του μακαρονιού, τί μάρκα και είδος μακαρονιού είναι.

Από την αρχή:

Το μακαρόνι που σου έδωσαν είναι μάλλον είναι για βιολογικό καθαρισμό. Έχει πόρους στο οποίο κατοικούν τα βακτήρια που ρίχνεις. Το νερό περνάει μέσα από αυτό και "καθαρίζει" από NH3/NH4 και ΝΟ2. Για λεπτομέρειες διάβασε ΕΔΩ. Αν τώρα εσύ έβγαλες κάθε είδους υλικό μηχανικού καθαρίσματος (π.χ. σφουγγάρι), οι ακαθαρσίες των ψαριών και οι τροφές θα περνάνε ανενόχλητες στο μακαρόνι και θα φράζουν τους πόρους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να "κατοικήσουν" τα βακτήρια.

Αν το φίλτρο σου είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να πάρει και σφουγγάρι και μακαρόνι, καλό θα ήταν να κοιτάξεις για ένα λίγο μεγαλύτερο.

Από την άλλη, μάλλον έβαλες αρκετά ψαράκια σε άστρωτο ενυδρείο. Τα βακτήρια καλό θα ήταν να τα ρίχνεις κάθε μέρα (κακό δεν κάνεις) για κανένα μήνα ακόμα.

Για τεστ να χρησιμοποιείς υγρά και όχι καρτέλες. Καλό θα ήταν επίσης να μετρήσεις το αρχικό PH, KH και GH του νερού της περιοχής σου. Για την πτώση ή άνοδο αυτών των τιμών, καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείς χυμικά. Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ και επέλεξε κάποιον τρόπο που να μην χρησιμοποιεί χυμικά υγρά ή σκόνες.

Αυτά για την ώρα....

Καταρην σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις κ τη βοηθεια σας..Εδω και 2 ωρες εχω κανει αλλαγη στο νερο.

Το ph επεσε στο 7,5 κ η αμμωνια στο 0.25.... :bowdown:

Τωρα οσο αφορα το σφουγγαρι το πρασινο μου το εβγαλαν απο το Pet Shop δεν ξερω ομως για ποιο λογο...

Νομιζω ομως πως υπαρχει ακομα χωρος για να μπει κ αυτο...Προτεινεται να το βαλω?

Τα τεστ μου ειναι ολα υγρα της Τετρα,το δε μακαρονι ειναι το Sera biopur forte

Μεσα στο φιλτρο υπαρχουν ακομα τα υπολοιπα:

Με σειρα απο κατω προς τα πανω (μεσα στο φιλτρο)

Μπλε σφουγγαρι,Μακαρονι,Μαυρο σφουγγαρι,λευκο λεπτο σφουγγαρακι

Τι προτεινεται για απο δω κ περα...?Το πρασινο να το βαλω?Μηπως να σκεφτω να παω στη λυση δευτερου παραλληλου φιλτρου?

Πραγματικα σας ευχαριστω πολυ

ps:Μολις μετρησα το ph της βρυσης κ ειναι 7,5...

Έγινε επεξεργασία - pnt_1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι απο φιλτρο.

Ακολουθησε αυτα που σου εγραψα παραπανω...

Μετρησεις για να κρατησις την αμμωνια και συντομα και τα νιτρωδη σου χαμηλα.

Δεν υπαρχει κανενας γνωστος σου να σου δωσει λιγο στρωμμενο υλικο για να επιταχυνεις τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι απο φιλτρο.

Ακολουθησε αυτα που σου εγραψα παραπανω...

Μετρησεις για να κρατησις την αμμωνια και συντομα και τα νιτρωδη σου χαμηλα.

Δεν υπαρχει κανενας γνωστος σου να σου δωσει λιγο στρωμμενο υλικο για να επιταχυνεις τη διαδικασία?

Δυστυχως δεν εχω κανεναν αλλο που να ασχολειται...Αρα για την ωρα οτι κανω μονος μου...

Τα ψαρακια τα βλεπω ηδη καλυτερα...

Αυτο που δεν χωραει ομως το μυαλο μου...ειναι γιατι μου ειπαν στο πετ σοπ οτι ειμαι τρελλος που θελω να αλλαξω νερο...Αστο λεει τουλαχιστον 20 μερες κ μετα...Εδω αλλαξα 15 λιτρακια κ ηδη ειναι καλυτερα τα πραγματα...Δηλ. σε 20 μερες με αυτες τις τιμες που ειχα...θα ειχε μεινει τιποτα ζωντανο????

Δεν παμε καλα...καθολου καλα...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Μήπως πρέπει να συνεχίσει να ρίχνει τα ζωντανά βακτήρια,

για να αναπτυχθούν ταχύτερα πλέον στο φίλτρο?

...όπως είπε και ο stormtrooper παραπάνω..

Έγινε επεξεργασία - poseidon11
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ κατι ακομα?Η λαμπα επιρρεαζει καθολου τον κυκλο?Την εχω ρυθμισει σε πρωτη φαση να αναβει 10 ωρες?Κ κατι ακομα...Διαβασα σε μερικα ποστ για αφαιρεση του σφουγγαριου ανθρακα κατα το στρωσιμο?Νομιζω οτι ειναι το μαυρο στην περιπτωση μου.Αληθεια βοηθαει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Με σειρα απο κατω προς τα πανω (μεσα στο φιλτρο)

Μπλε σφουγγαρι,Μακαρονι,Μαυρο σφουγγαρι,λευκο λεπτο σφουγγαρακι

Τι προτεινεται για απο δω κ περα...?Το πρασινο να το βαλω?Μηπως να σκεφτω να παω στη λυση δευτερου παραλληλου φιλτρου?

Πραγματικα σας ευχαριστω πολυ

ps:Μολις μετρησα το ph της βρυσης κ ειναι 7,5...

Εφόσον έχεις φυτά και ρίχνεις λίπασμα το μαύρο σφουγγάρι (άνθρακας) πρέπει να βγεί μετά την πρώτη εβδομάδα. (Άστο τις πρώτες μέρες θα βοηθήσει στην απορρόφηση οργανικών αλλά μετά σου προτείνω να το βγάλεις).

Η άποψή μου για την διάταξη στο φίλτρο είναι λίγο διαφορετική. Θα πρότεινα να βγάλεις το μπλέ σφουγγάρι που παίζει τον ίδιο ρόλο με το Sera Biopur Forte, να βάλεις κάτω κάτω το μακαρόνι, μετά το πράσινο σφουγγάρι (το οποίο είναι εμποτισμένο με χρήσιμα βακτηρίδια για απονιτροποίηση), και μετά τα άλλα υλικά.

Το συγκεκριμένο φίλτρο είναι αρκετό για το ενυδρείο, δεν χρειάζεται άλλο.

Απλά σου έδωσαν υπερβολικά πολλά ψάρια για ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειναι ακομα καινουργιο το ενυδρειο μην ριχνεις λιπασματα και την φωτοπεριοδο

κατεβασε την στις 8 ωρες.Βακτηριδια συνεχισε να ριχνεις βοηθουν.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα κ παλι...

Σκεφτομαι να αφαιρεσω το μαυρο σφουγγαρι (ανθρακα) κ να προσθεσω το πρασινο που δεν μπηκε ποτε...

Τι λετε θα βοηθησει λιγο την κατασταση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αφαιρεσε τον ανθρακα(θα τον χρησιμοποιεις σε ειδικες περιπτωσεις) και βαλε το πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το καλύτερο είναι η παρατήρηση τις ζωής στο ενυδρείο σου .

Κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό .

Οσο μικρότερο είναι το ενυδρείο τόσο δυσκολότερη είναι η ισορροπία στα συστατικά του .

Προσωπικά θα σου πρότεινα κερατόφυλλο . Τρώει άμεσα το NO3 , N04 κ.λ.π. και μεγαλώνει κάθε μέρα .

Απο τότε που το έβαλα στο ενυδρείο μου σταμάτησα να αλλάζω το νερό καθε 3 ημέρες (μου ήρθε να το πετάξω ) και τώρα το κάνω κάθε 15 ημέρες και άν .

Το τέστ στην περίοδο αυτή δεν έχουν διαφορά και το νερό το αλάζω έτσι απλά χωρίς να έχω πρόβλημα στο νερό .

Το ενυδρείο μου είναι περίπου 60 λίτρα και το φίλτρο μου είναι περίπου κάδος 5 λίτρα - βιολογικό ( 3 κιλά sera biobur , σφουγάρια διαφορων πόρων 12χ12χ5 )

Το βασικό είναι να υπάχει καλό βιολογικό φίλτρο και φυτά ταχείας ανάπτυξης πχ κερατόφυλλο .

Να μην φοβάσε να κάνεις πειραματισμούς και να χάσεις κανένα ψάρι δεν πειράζει κάποια στιγμή θα καταλάβεις γιατί τα έχασες ..........

Εγώ προσωπικά έχω χάσει τόσα ψάρια που έστηνα άλλα 4 ενυδρεία .........

εχω πάρει όλα τα φάρμακα τις sera , έκανα ενυδρείο καραντίνας πειραματίστικα ......... , εχω πάρει όλα τους τύπους σφουγαριών , εχω παρει κιλά άνθρακα , έχω παίξει με τα χημικά ph κ.λ.π και έχω μάθει αρκετά πράγματα αλλά με μεγάλο κόστος .......

Τώρα όμως νομίζω πως γνωρίζω το δικό μου ενυδρείο μπορώ να το υπηρετήσω σωστά , δεν έχω χάσει κανένα ψαράκι και έχω γεμίση και καπάκια ........

Το βασικό είναι το διάβασμα απο φορουμ απο εταιρείς sera κ.λ.π και φυσικά να φιλτράρεις-ταιριάζεις και να προσαρμόζεις σε πράξη αυτά που διαβάζεις στο ενυδρείο σου .

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου προτειναν (στο ιδιο παντα καταταστημα) να προχωρησω στην αλλαγη του εσωτερικου φιλτρου με εξωτερικο...Δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει κατι τετοιο.Να ρωτησω κ κατι ακομα..Υπαρχει καποιο σοβαρο πετ σοπ στην ευρυτερη περιοχη Παγκρατιου που μενω,να μπορεσω εκει να βρω υπευθυνες κ σωστες απαντησεις στα προβληματα μου?

Ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας

Έγινε επεξεργασία - pnt_1
Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο σου τα εχουμε ηδη πει.

Το μαγαζι προσπαθει να οικονομησει.

Γνωμη μου ειναι να ρωτας στο forum και μετα να πηγαινεις σε οποιο μαγαζι θελεις και να παιρνεις συγκεκριμμενα πραγματα που εχεις αποφασισει απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλτρο σου τα εχουμε ηδη πει.

Μπορει να υπαρχει και αλλη γνωμη :bowdown:

Ενα ενυδρειο με 40-45 λιτρα καθαρα νερου και πολλα ψαρια (που θελει να εχει, μαλλον, οταν ακομα και απο την αρχη παιρνει 10 ψαρια ) πολυ δυσκολο θα δουλεψει καλα με αυτο το φιλτρακι που εχει.

Και πολυ καλο να ηταν να μπει ενα καλο εξωτερικο φιλτρο, π.χ. Eheim 2213 η 2215. Με σουμπστρατ προ της Eheim μεσα στην μεση και κανενα δυο σουγκαρακια πανω και κατω.

Στο θεμα αν μπορει να στρωσει το ενυδρειο με τα ψαρια που ειναι ηδη εκει, το βλεπω λιγο δυσκολο, χωρις να χασεις κανενα ψαρι. Μονο αν βαλεις ενα εξωτερικο φιλτρο και να ζητισεις απο καποιων στρομενα υλικα (αλλαγη στα καινουρια :buttrock: )για το φιλτρο σου, υπαρχει ελπιδα που δεν θα χασεις τιποτα.

Και παλι, δεν ειναι καλο στρωσιμο. Καλυτερα να δοσεις τα ψαρια σου καπου (να τα πουλησεις, να σου τα κρατησει κανες) και να κανεις ενα σωστο στρωσημο, βαζοντας και το εξωτερικο φιλτρο απο την αρχη.

Για τα καταστηματα, κοντα σου ειναι Ωκεανος (κοιτα την σελιδα με τα καταστηματα).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου,

μονο που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το μαγαζι θα του ειπε "πετα το τελειως το φιλτρο που εχεις μαζι με τα (μισοστρωμμενα πλεον) υλικά, βαλε αυτο εδω το σουπερ ντουπερ (που τυχαια το εχουμε στοκ) και βαλε ανετα αλλα τοσα ψαρια...

Προσωπικα για εξωτερικο φιλτρο θα το κοιταγα για αργοτερα....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και με Zorba και με RAIN.

Κατ'αρχήν σίγουρα το πετ σοπ θέλει να πουλήσει, οπότε δεν είναι πλήρως αξιόπιστες οι συμβουλές τους, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι οι άνθρωποι δεν ξέρουν. Το εξωτερικό φίλτρο σίγουρα είναι πολύ καλύτερη λύση, κυρίως λόγω όγκου υλικών που μπορεί να δεχτεί αλλά και (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) τον χώρο που ελευθερώνει μέσα στο ενυδρείο. Σε καμία, πάντως, των περιπτώσεων μην πάρεις κάποιο μεγάλο και καλό εξωτερικό φίλτρο με την λογική ότι θα υπερφορτώσεις με ψαράκια το ενυδρείο σου. Κάθε ενυδρείο μπορεί να "σηκώσει" συγκεκριμένο αριθμό ψαριών από κάθε είδος ψαριού. Και μη κοιτάς τα πετ σοπ που σε λίγα λίτρα έχουν μεγάλο αριθμό ψαριών. Τα ψαράκια μόνο ξέρουν τις συνθήκες που ζούνε μέχρι να τα πάρουμε σπίτια μας.

Το πρόβλημά σου προφανώς σε αυτή τη φάση δεν είναι το φίλτρο. Το πρόβλημα είναι ότι έχεις άστρωτο ενυδρείο. Κάνει λίγη υπομονή, και σε περίπου ένα μήνα θα μπορείς να αρχίσεις να βάζεις από ένα με δύο ψαράκια κάθε εβδομάδα, μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Απλά ρίχνε βακτήρια καθημερινά και παρακολούθα ανά 2 μέρες τις συνθήκες του νερού με τα τεστάκια σου.

Και στα λέω από προσωπική πείρα. Κι εγώ νέος είμαι και έχω πολλές χοντράδες και ακόμα προσπαθώ να συνεφέρω την κατάσταση.

Υπομονή και σύννεση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...