Jump to content

ΓΕΝΑ


Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια

Εδω κ μερικες μερες εβλεπα την θυλικια οτι ειχε φουσκωση πολυ η κοιλια της κ την δευτερα την εβαλα σε μια γεννηστρα........

Την παρασκευη το βραδυ ειδα τα πρωτα μωρακια :bowdown::buttrock:

Το κακο ειναι οτι εχω μονο 8 κ αυτο γιατι το ψαρακι παιθανε πανω στην γεννα :rasp:

Εχω βαλει τα μικρα σε ενα ενυδρειο 30Λ ελυθερα κ τελειος μονα τους τα οποια {λιτρα} τα πειρα απο το μεγαλο ενυδρειο για να μην υπαρξει διαφορα στο νερο

Το σημειο απ'οπου τραβαει το φιλτρο το νερο το εχω κλεισει μ'ενα καλσονακι για να μην εχω κανενα προβλημα με τα μικρα

Τι αλλο πρεπει να κανω για τα μικρα μου :buttrock::rasp:

Οποιος ηερει απλα ναΒΟΗΘΗΣΕΙ

Εχω ανεβασει κ φωτο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

post-6896-1212942290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω θελω θερμοκρασιες τι ρh πρεπει να εχω για την τροφη.... Θελω να μαθω τα παντα

Link to comment
Share on other sites

τιποτα,απλα τριμμενη τροφη πολυ καλα τις πρωτες μερες......και συχνα ταισματα.....ααααααα!!!! αν εχεις ζωντανες τροφες(δαφνιες κτλ) ταιζε τα με αυτες..........

Link to comment
Share on other sites

Παιζει καθολου ρολο το φως αν θα το εχω κλειστο η ανοιχτο?????

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες ....

""Το κακο ειναι οτι εχω μονο 8 κ αυτο γιατι το ψαρακι παιθανε πανω στην γεννα "" Είναι απο την ποιότητα των νεογνών ή το νερό σου είναι λίγο χάλια ?

Αυτό το ρωτάω γιατί τα δικά μου τα γκάπι όλα ζούν και μόνο μερικά φαγώθηκαν ..... αυτά σε γενετήστρα .

Επιδεί γέμισα με γκάπι .... δεν τα βάζω στην γενετήστρα και τα αφήνω όπως έχουν οποια γλητώσουν γλητώσουν . Το ενυδρείο έχει μπόλικο κερατόφυλλο σαν κρυψώνα για τα μικρά .

Διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=20

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω θελω θερμοκρασιες τι ρh πρεπει να εχω για την τροφη.... Θελω να μαθω τα παντα

PH 7 - 8, θερμοκρασία γύρω στους 25 C είναι ΟΚ. Υπάρχει τροφή ειδική για την πρώτη πρίοδο της ζωής των μικρών και καλό είναι να ταϊζεις από λίγο και αρκετές φορές την ημέρα, 5 - 6 αν μπορείς .

Το οτι πέθανε το ψάρι στη γέννα είναι μάλλον επειδή στρεσαρίστηκε οταν μπήκε στη γενήστρα. Αν κατάλαβα καλά την έβαλες Δευτέρα και γένησε Παρασκευή; Είναι πάρα πολλές μέρες... Το καλύτερο είναι να αφήνεις τα ψαρακια να γεννάνε "φυσιολογικά" μέσα στο ενυδρείο. Αν υπάρχουν φυτά για να κρυφτούν τα μικρά θα τα δεις σιγά σιγά να ξεπροβάλουν. Σίγουρα δεν θα επιβιώσουν όλα, αλλα σίγουρα θα επιζήσουν αρκετά ώστε να έχεις τη χαρά να βλέπεις την ανάπτυξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...