Jump to content

Ποιες ειναι οι σωστες τιμες?


zak

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!Μολις πριν λιγο εκανα εγγραφη και απο μια γρηγορη ματια στα θεματα εντυπωσιαστηκα!Πολυ καλη δουλεια απο ολους! :D

Ειμαι αρχαριος και εχω πολλα να μαθω!Αρχικα ενημερωνω οτι εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων εδω και ενα χρονο περιπου.Εχω φυτεψει 4 ειδη φυτων και εχω μεσα 20 ψαρακια.Το ενυδρειο εχει μια λαμπα 25 watt και ο χρονοδιακοπτης λειτουργει 13.30 με 23.30.Θα ηθελα να ρωτησω ποια τεστ πρεπει να αγορασω και ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες του νερου που πρεπει να εχει.Τι προτεινετε?Τι πρεπει να προσεχω?Λογω του οτι δεν καλογνωριζω ονομασιες των ψαριων μου θα προσπαθησω να στειλω φωτο.Παντως εχω σκαλαρια (2), γκουραμι (2), γατοψαρα (2), "γλυφτης" (1), καρχαριακι (1) κ.α.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπερα ζακ,καλως ηλθες και παλι.

Καταρχην εχεις κανει στρωσιμο στο ενυδρειο σου?Αν ναι πως?

Τα λιτρα που εχεις γι αυτα τα ψαρια(καλυτερα να ποσταρεις φοτο)

ειναι λιγα.Επισης πες μας τι φυτα εχεις στο ενυδρειο σου για να δουμε αν ειναι αρκετος ο φωτισμος,αν δεν ξερεις τα φυτα ποσταρε παλι φοτο.

Τα τεστ που πρεπει να εχεις ειναι για PH,ανθρακικη σκληροτητα(KH),γενικη σκληροτητα(GH),αμμωνια(NH4),νιτρωδη(NO2),νιτρικα(NO3).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα zak,

Το κυριότερο σε αυτό το σημείο είναι τα τεστ. Πάρε αυτά τα τεστ που σου είπε o Aquaboy και πες μας αν θες τα αποτελέσματα. Τα υγρά τεστ είναι ακριβέστερα από τα στκς. Ανέβασε αν μπορείς και καμιά φωτό του ενυδρείου σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση σας.Εχω κανει στρωσιμο 20 μερες πριν βαλω ψαρια.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω απωλειες ψαριων.Κανω αλλαγες του νερου καθε 10 μερες το 30% και το μονο που προσθετω , εκτος του αντιχλωριου, ειναι 12,5 ml υγρο λιπασμα της tropica (δεν θυμαμαι ονομα, ειναι σε πρασινο μικρο μπουκαλακι).Το μονο "τεστ" ας πουμε που ειχα ειναι ενα που ανιχνευει την αμμωνια (ετσι μου ειπαν απο το pet shop) ειναι ενα βατραχακι με βεντουζα και κολλαει στο τζαμι και εχει τρεις διαβαθμισεις κιτρινο (νορμαλ), πρασινο (μικρο προβλημα) και μπλε (ετοιμαστε την ψαροσουπα!).Εκτος των δυο σκαλαριων που εχουν μεγαλωσει αρκετα (σαν κυκλος με διαμετρο 10 εκατοστα) και του "γλυφτη" που εχει μηκος πανω απο 12 εκ. τα υπολοιπα ψαρακια ειναι μεταξυ 7 εκ. και 1 εκ.Θα στειλω φωτο για να δειτε.Τωρα για τα φυτα εχω βαλει κατι που μοιαζει με φυκι και εχει παει καλα.Τα υπολοιπα οχι οτι δεν αναπτυσονται αλλα δεν τα βλεπω και πολυ πρασινα.Μαλιστα το ενα ειδος που το εχω χωρισει κιολας σε τρεις μεριες εχει βγαλει ριζες εκτος χαλικιων.

Προχτες εκανα και την εξης δουλεια, κατω απο το φιλτρο ειχαν μπει χαλικια και δεν "καθοτανε" στη θεση του.Επισης, πισω απο το φιλτροκουτι ειχαν μαζευτει πολλες βρωμιες.Ετσι, εβγαλα το καπακι με τη λαμπα, αποσυνδεσα τα ρευματα κυκλοφορητη και αντιστασης και εβγαλα το φιλτρο εκτος.Με τη σκουπα βυθου καθαρισα το μερος πισω και κατω απο το φιλτρο και στο νερο αυτο καθαρισα την αντλια, την αντισταση, ενα μπλε σφουγγαρακι και ξεπλυνα το υπολοιπο πλαστικο.Αφου μετακινησα λιγο τα χαλικια ξαναεβαλα το φιλτρο στη θεση του και την λαμπα με το καπακι επισης.Μετα εκανα και το υπολοιπο ενυδρειο με τη σκουπα βυθου και συμπληρωσα μαζι με το νερο , το υγρο λιπασμα και 20 σταγωνες βακτιριδια απο το μπουκαλακι που ειχα οταν εκανα το στρωσιμο.Εκανα καλα?

Ευχαριστω και συγνωμη αν κουραζω με τις συνεχομενες ερωτησεις. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το μονο "τεστ" ας πουμε που ειχα ειναι ενα που ανιχνευει την αμμωνια (ετσι μου ειπαν απο το pet shop) ειναι ενα βατραχακι με βεντουζα και κολλαει στο τζαμι και εχει τρεις διαβαθμισεις κιτρινο (νορμαλ), πρασινο (μικρο προβλημα) και μπλε (ετοιμαστε την ψαροσουπα!).

Αυτά τα τέστ τα πουλάνε και εδώ αλλά είναι αναξιόπιστα. Τα έχω δει εν δράσει, σε ενυδρείο με αμμωνία 8 ppm να έχουν κολλήσει κτλ. Προτείνω τεστ με σταγόνες.

Εκτος των δυο σκαλαριων που εχουν μεγαλωσει αρκετα (σαν κυκλος με διαμετρο 10 εκατοστα) και του "γλυφτη" που εχει μηκος πανω απο 12 εκ. τα υπολοιπα ψαρακια ειναι μεταξυ 7 εκ. και 1 εκ.

Περιμένουμε τη φωτό, αλλά απο τίς περιγραφές σου συμφωνώ με τα παιδιά, το ενυδρείο είναι υπερφορτωμένο και θα υπάρξουν προβλήματα. Το "γλύφτης" δεν είναι σωστή έκφραση, το ψάρι λέγεται πλεκόστομο είναι γατόψαρο. Αν μπορείς βάλε φωτό να σου πούμε και πιό είδος είναι :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!Πηγα σημερα σε pet shop για να αγορασω τα τεστ, αλλα επειδη για την ωρα δεν μπορω να δωσω πανω απο 100 Ευρω που κοστιζαν ολα, αρκεστηκα σε στικ της tetra.Μαλιστα ο υπευθυνος του μαγαζιου μου προτεινε να παρω μια συριγκα και να βαλω απο μια σταγονα στο καθενα απο τα 5 τεστ για να μην μπερδευονται οι ενδειξεις.Λοιπον, οι τιμες που πηρα ηταν

-ΡΗ. 6,8

-KH. 3 d

-GH. >10 d

-NO2. 0

-NO3. 250

Τι λετε?Ειναι πολυ χαλια η κατασταση?ΤΙ προτεινετε? :D

Link to comment
Share on other sites

-NO3. 250

10821[/snapback]

αυτο προκυπτει απο την υπερφορτωση οπως σου ειπαν και τα παιδια.πολλα τα νιτρικα σου ...μια πρωτη αποψη κανε πιο συχνες αλλαγες νερου για να τα ριξεις...20 ψαρια σε 120λ ειναι παρα πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο PPAP.

Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου.Κατω απο 30 εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μεγαλη αλλαγη νερου?Το 50%?Κανω αλλαγες νερου καθε 2 εβδομαδες.Ειναι αρκετο?Τωρα με τον μεγαλο αριθμο ψαριων τι μπορω να κανω?Ποσα ψαρια θα επρεπε να ειχα?

Link to comment
Share on other sites

Κανε της ταξεως 60% και μετρα μετα απο ωρες ΝΟ3.

Τωρα με την ποσοτητα ψαριων που εχεις πρεπει να κανεις πιο συχνες αλλαγες.

Με τα ψαρια μπορεις να δωσεις μερικα σε κανα φιλο σου ή αγορασε κι αλλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τις αλλαγες νερου ριχνω 12,5ml λιπασμα aqua plant b της tropical το οποιο αναγραφει without nitrogen and phosphorus και 15 σταγονες απο τα βακτηριδια που εριχνα και στο στρωσιμο.Ειναι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Για το λιπασμα και τα βακτηριδια διαβασε τις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! :D

Θα κανω την αλλαγη μεσα στο Σ.Κ. και θα γραψω τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει στρωσιμο 20 μερες πριν βαλω ψαρια..

επρεπε να κανεις μετρησεις για να δεις αν εχει στρωθει.

Κανω αλλαγες του νερου καθε 10 μερες το 30%

τι φιλτρο εχεις;αλλαξε αυτο το προγραμμα με 30% καθε 7 μερες

το μονο που προσθετω , εκτος του αντιχλωριου, ειναι 12,5 ml υγρο λιπασμα της tropica (δεν θυμαμαι ονομα, ειναι σε πρασινο μικρο μπουκαλακι).

δεν εχει καμμια σχεση αυτο..

Το μονο "τεστ" ας πουμε που ειχα ειναι ενα που ανιχνευει την αμμωνια (ετσι μου ειπαν απο το pet shop) ειναι ενα βατραχακι με βεντουζα και κολλαει στο τζαμι και εχει τρεις διαβαθμισεις κιτρινο (νορμαλ), πρασινο (μικρο προβλημα) και μπλε (ετοιμαστε την ψαροσουπα!).

:D:D:D:D:D:hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα zak,

Το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Το βατραχάκι αν δεν έχει κολλήσει δείχνει μηδέν, και το ΝΟ2 από τα στικ είναι και αυτό μηδεν. Τώρα, τα ανεβασμένα νιτρικά δείχνουν ότι το ενυδρείο θέλει συχνότερες αλλαγές νερού. Πρέπει να μην είναι πάνω από 30. Μπορείς να το ελέγξεις με περισσότερα φυτά. Τα φυτά που είναι κυριολεκτικά ρουφήχτρες ΝΟ3, είναι το ceratophyllum demersum, και η hygrophilla polysperma. Το πρώτο το πάιρνεις σε σακουλάκια, κόβεις κομάτια και τα δένεις ματσάκι σε κάποιο ξύλο ή πέτρα και την δέυτερη την βρίσκεις σε γλαστράκια και την φυτεύεις κανονικά.

Επίσης τα φυτά σου δεν μου φαίνονται πολλά για να ρίχνεις τόσο λίπασμα. Οι εταιρείες συνιστούν την δοσολογία τους βασισμένες σε full planted ενυδρεία. Ρίχνε την μισή από την προτεινόμενη δοσολογία και αυτή μοιρασμένη σε περισσότερες δόσεις την βδομάδα.

Βακτηρίδια δεν είναι απαραίτητο να ρίχνεις πια. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τη συμβουλη.Χαιρομαι που απο οτι καταλαβαινω το ενυδρειο μου δεν ειναι και τοσο χαλια και μπορει να βελτιωθει με δυο-τρεις κινησεις.Ελπιζω το site να εχει φωτο απο τα φυτα που μου προτεινεις.Προσπαθω να στειλω και φωτο του ενυδρειου μου αλλα δεν μπορω.Μου βγαζει ειτε οτι ειναι λαθος το αρχειο που στελνω ειτε οτι ειναι μεγαλο.Σε ποιο αλλο σημειο μπορω να δημοσιευσω και με ποιον τροπο?

Μια αλλη ερωτηση, εχω ενα ωραιο ξυλο και κατι πετρες απο τις διακοπες το καλοκαιρι.Μπορω να τις βαλω στο ενυδρειο?Πως?

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφορίες σχετικές με τα φυτά δες και εδώ http://www.tropica.com/default.asp

Όταν χρησιμοποιούμε ξύλα στο ενυδρείο, είναι ρίζες κάποιων δένδρων που ζουν σε μανγκρόβια έλη και είναι μισοβυθισμένα. Οποιοδήποτε άλλο ξύλο βάλεις στο ενυδρείο, αργά ή γρήγορα θα σαπίσει με απρόβλεπτες συνέπειες στην ισορροπία του ενυδρείου. Αυτά τα ξύλα συνήθως τα αγοράζουμε από τα pet-shop.

Οι περισσότερες πέτρες στην Ελλάδα είναι ασβεστολιθικές. Αποφεύγουμε να τις βάζουμε στο ενυδρείο γιατι ανεβάζουν αργά αλλά σταθερά την σκληρότητα του νερού, πράγμα που δεν θέλουμε όταν έχουμε τροπικά ψάρια και ειδικότερα ψάρια Αμαζονιακού περιβάλλοντος, όπου το ζητούμενο είναι μαλακά νερά. Υπάρχει ένα τεστ για να δούμε αν μια πέτρα κάνει για το ενυδρείο μας. Αφού την πλύνουμε καλά ώστε να φύγουν σκόνες και χώματα, ρίχνουμε λίγο υδροχλωρικό οξύ επάνω (το πουλάνε σε όλα τα supermarket) και αν αφρίσει σημαίνει ότι είναι ασβεστολιθική, αν όχι μπορούμε να την βάλουμε άνετα στο ενυδρείο μας. Τα παραπάνω δεν ισχύουν για ενυδρεία με αφρικανικές κιχλίδες, όπου το ζητούμενο είναι υψηλή σκληρότητα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Θοδωρη μολις αγορασα ενα hygrophilla polysperma το οποιο και φυτεψα κιολας.Ελπιζω να καταφερω να ρυθμισω το ΝΟ3 συντομα!Με την πρωτη ευκαιρια θα γραψω τα επομενα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρει μπροστά το φυτό, σύντομα τα κλωνάρια του θα φτάσουν στην επιφάνεια. Όταν γίνει αυτό κόβεις τις κορυφές σε μήκος 10 εκ. και τα φυτεύεις 2-3 εκ. μακρύτερα. Σύντομα θα εχεις μια συστάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Θοδωρη!Εχω δει σε αρκετα ενυδρεια ενα φυτο που μοιαζει με γκαζον.Δεν ξερω την ονομασια του, αλλα επειδη μου αρεσει μηπως ξερεις ('η καποιος αλλος φιλος ξερει) πως λεγεται για να το ψαξω παραπανω και αν ειναι ευκολο φυτο?Βλεπεις ειχα ξεκινησει με πλαστικα φυτα, γρηγορα ομως το μετανοιωσα, τα εβγαλα και φυτεψα φυσικα και απο τοτε οχι μονο το ενυδρειο γινεται ολο και πιο ομορφο (κατα τη γνωμη μου), αλλα βρισκω συνεχως πλεονεκτηματα.Τα ψαρακια βρισκουν θεσεις και ηρεμουν, βοηθουν το νερο και γενικοτερα το ενυδρειο γινεται πιο "βιοτοπος".

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σε αρκετα ενυδρεια ενα φυτο που μοιαζει με γκαζον.

11006[/snapback]

Ρίξε μια ματια εδώ http://www.tropica.com/plant_print.asp

Είναι όλα τα φυτά τηε tropica με φωτό. Κοίταξε τες μήπως βρεις αυτό που είδες και τα υπόλοιπα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σε αρκετα ενυδρεια ενα φυτο που μοιαζει με γκαζον.

11006[/snapback]

Zak καλησπέρα,

Ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.aquahobby.com/e_garden.php στην ομάδα Aquarium Carpet Plants. Πάντως να ξέρεις γενικά αυτά τα φυτά έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε φωτισμό που φτάνουν και μέχρι το 1W/Lt. Εσύ αυτή τη στιγμή έχεις 25w/125λτ= 0,208w/lt .Θα χρειαστείς σίγουρα παραπάνω φως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Μετα απο το ψαξιμο κατεληξα σε δυο φυτα.Το πρωτο ειναι το Riccia Fluitans και το δευτερο ειναι το Monosolenium Tenerum.Λεω να τα βαλω και τα δυο πανω σε ενα μεγαλο διακοσμιτικο που εχω στο κεντρο του ενυδρειου για να πιασουν πανω του και να απλωσουν.Απο οτι ειδα δεν εχουν και πολυ μεγαλες δυσκολιες και ταιριαζουν στις συνθηκες του ενυδρειου μου.Καμμια ιδεα κανεις?

Και κατι αλλο, το ενυδρειο σημερα φαινεται πολυ πιο καθαρο το νερο του.Δεν εχω κανει ακομα τεστ, αλλα οπτικα τουλαχιστον μου φαινεται μεγαλη η διαφορα ως προς τη διαυγεια του νερου.Νομιζω οτι οι συμβουλες σας πιανουν τοπο και ειμαι σε καλο δρομο!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εκανα μετρησεις σημερα το πρωι και εβγαλα τα εξης αποτελεσματα

PH 7

KH 3 d

GH >10 d

NO2 0

NO3 100

Νομιζω οτι ειμαι σε καλο δρομο!Εσεις τι λετε?

Εβαλα και stress zyme και νομιζω οτι και αυτο βοηθησε πολυ!

Καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...