Jump to content

Ποιες ειναι οι σωστες τιμες?


zak

Recommended Posts

Εισαι σε καλο δρομο αλλα ακομα τα νιτρικα σου

ειναι ψηλα.Απο 30 και κατω εισαι ΟΚ.

Αλλαγη νερου ποτε εκανες τελευταια φορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αλλαγη νερου εκανα πριν 3 μερες.

Θοδωρη το hygrophilla polysperma εχει γινει πραγματικος πειρασμος για τα ψαρακια και το τσιμπολογουν συνεχεια!Για την ωρα δειχνει καλα, αλλα αν συνεχισουν να το τρωνε ετσι,τι να πω!Τι λες?

Κατι αλλο!Οταν κανω αλλαγη νερου μπορω να βαζω και λιγο απο τον θερμοσηφωνα για να μην εχει διαφορα απο αυτο του ενυδρειου?

Παντως εχω χαρει που η τιμη της ΝΟ3 κατεβαινει συνεχως!Πρεπει να μηδενιστει?

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ3 πρεπει να ειναι απο 30 και κατω.

Κανε παλι μια αλλαγη νερου για να πεσουν τα νιτρικα.

Μπορεις να βαλεις και απο θερμοσιφωνα αλλα κρατα οσο μπορεις την θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου πιο σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

κανε οπως σου ειπε ο βασιλης.

βαλε αν θες και ceratophyllum demersum..ειναι πραγματικη ρουφηχτρα νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου εκανα πριν 3 μερες.

Θοδωρη το hygrophilla polysperma εχει γινει πραγματικος πειρασμος για τα ψαρακια και το τσιμπολογουν συνεχεια!Για την ωρα δειχνει καλα, αλλα αν συνεχισουν να το τρωνε ετσι,τι να πω!Τι λες?

Κατι αλλο!Οταν κανω αλλαγη νερου μπορω να βαζω και λιγο απο τον θερμοσηφωνα για να μην εχει διαφορα απο αυτο του ενυδρειου?

Παντως εχω χαρει που η τιμη της ΝΟ3 κατεβαινει συνεχως!Πρεπει να μηδενιστει?

11059[/snapback]

Μην σε νοιάζει για την hygrophilla, μεγαλώνει πιο γρήγορα από ότι μπορούν να φάνε τα ψάρια, σε μένα επιβιώνει και μεγαλώνει μαζί με ένα χρυσόψαρο 25εκ.

Μπορείς να βάλεις νερό από θερμοσίφωνα (το κάνω και γώ), μόνο να μετράς την θερμοκρασία του δοχείου έτσι ώστε να μην έχει πάνω από 1 βαθμό διαφορά από το νερό του ενυδρείου.

Η τιμή του ΝΟ3 πρέπει να είναι χαμηλότερη από 30, το καλύτερο είναι να είναι από 5 έως 10. Σε φυτεμένα ενυδρεία δεν θέλουμε μηδενικό ΝΟ3 γιατί είναι θρεπτικό για τα φυτά και η παντελής έλλειψή του μπορεί να προκαλέσει BGA άλγη. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Μεχρι τωρα εκανα αλλαγη νερου απο το κρυο της βρυσης και για μια ωρα περιπου το νερο του ενυδρειου εχανε θερμοκρασια και απο τους 27 που το εχω ρυθμισει πηγαινε στους 24.Τι επιδρασεις εχει η αποτομη αυτη αυξομειωση?

Και κατι αλλο, το αντιχλωριο λειτουργει αμεσως με το που το ριχνεις στο νερο 'η θελει καποια ωρα?

Και παλι ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια και το ενδιαφερον :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες ωρες μετρα τα νιτρικα σου και πες μας.

Η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας μπορει να προκαλεσει καποια αρρωστια για τα ψαρια.Κακως εβαλες κρυο νερο.

Το αντιχλωριο πιανει αμεσως απο τι ξερω.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Θα μετρησω το βραδυ που θα γυρισω απο τη δουλεια και θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση.Εκανα απο το ''Μετατροπες" του Portal υπολογισμο του CO2 και το αποτελεσμα ειναι 7,8 mgr/lt και το σχολιο ηταν οτι ειναι χαμηλο.Ποια ειναι καλη τιμη και πως πετυχαινεις αυξηση του CO2?

Link to comment
Share on other sites

Η απότομη πτώση της θερμοκρασίας μπορεί να στρεσσάρει τα ψάρια και τα πιο αδύνατα από αυτά να παρουσιάσουν κάποια ασθένεια με πιθανότερο το ick. Βέβαια με 3 βαθμούς διαφορά δεν είναι πιθανόν να εξελιχτούν έτσι τα πράγματα. Κάνε τις αλλαγές από δω και πέρα με το νερό της αλλαγής κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου σου.

Τα επιπεδα του CO2 στα φυτεμένα ενυδρεία πρέπει να είναι από 15 έως 30 ppm. Στα πυκνοφυτεμένα το επιθυμητό είναι γύρω στα 30ppm και κάποιες φορές και λίγο παραπάνω. Μπορούμε να αυξήσουμε τα επίπεδα του CO2 προσθέτοντάς το στο νερό. Αυτό μπορεί να γίνει με ιδιοκατασκευή (DIY CO2) ή με μπουκάλα πεπιεσμένου CO2 που είναι και η καλύτερη λύση, ειδικά σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το εψαξα για το CO2 σε αρθρα που υπαρχουν στο forum.Πραγματικα υπαρχουν πολλες πληροφοριες και λυσεις.Θα περιμενω να κατεβασω το NO3 και μετα θα ασχοληθω με το CO2.

Δεν εχω βαλει υποστρωμα βυθου για τα φυτα.Βαζω, ομως, ταμπλετες της TETRA.Καθε ποτε πρεπει να τις βαζω?Αρκει μια ταμπλετα αν τη βαζω αναμεσα σε δυο φυτα?

Η hygrophila καλα στεκει αν και της εχουν φαει τις κορυφες και δεν ξερω πως θα αναπτυχθει...

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις diy CO2 από τώρα θα βοηθηθούν τα φυτά σου και θα τραβήξουν αρκετά από τα νιτρικά που έχεις. Οι ταμπλέτες σύμφωνα με τις οδηγίες, συνήθως πάνω γράφουν πόσο κρατάνε. Μπορείς επίσης να κόβεις την ταμπλέτα στα δύο και να την βάζεις στις ρίζες των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω! :D Νεες μετρησεις

PH 7

KH 3

GH >10

NO2 0

NO3 80

Αντε λιγο ακομα και την καταφεραμε την ΝΟ3!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω με μια μεγαλη αλλαγη νερου αν κανεις ακομα

θα εισαι ΟΚ. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω οτι σε λιγες μερες θα ειναι ΟΚ! :D:D:D

Μολις ειναι ΟΚ η ΝΟ3 πιστευω οτι και η αλγη (μαυρες τριχουλες στα φυτα) που εχω θα σταματησει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις αυριο μια αλλαγη 50% με 60% για να πεσουν τα ΝΟ3.

Οσο για την αλγη να την εμποδισεις να μεγαλωσει πρεπει να βαλεις μπουκαλα CO2.

Αν θες μπορεις να φτιαξεις DIY CO2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βασιλη.

Ναι, ηδη σκεφτομαι για μπουκαλα CO2 'η DIY CO2.Απλα περιμενω να τελειωσω με την υποθεση ΝΟ3 και μετα προχωρω παρακατω.

Μην πεσουνε ολα μαζι και απο θεμα χρονου και χρηματων!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομιζεις.

Αλλα εγω θα εκανα αυτο που σου ειπε ο Μιχαλης.

Θα εβαζα για αρχη DIY CO2 για να βοηθηθουν καλυτερα τα φυτα.

Απο θεμα κοστους δεν ειναι τιποτα,απο θεμα χρονου

ειναι 1-2 ωρες δουλεια και πολυ ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Με επεισες!Δεν θα φταιω ομως εγω αν παλι "βομβαρδισω" με ερωτησεις!!! :D

Λεω να το επιχειρησω το ΣΚ που θα εχω και τον χρονο.

Μπορεις να μου πεις τι θα χρειαστω απο υλικα για να αρχισω σιγα σιγα να τα μαζευω?Εχω δει εικονες και εχω διαβασει ορισμενα πραγματα, αλλα μπορουμε να τα παρουμε απο την αρχη, μην κανω κανα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω.Θα σε βοηθησει αρκετα.Κατεβασε το.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!Διαβασα και ξεκιναω τις αποριες.

-Διαβασα σωληνακι "οχι σιλικονης" στο κειμενο του Γιαννη ενω στου THDAM "σιλικονης".Παιζει ρολο, 'η οποιο και να παρω ειναι το ιδιο?

-Αν βαλω την αεροπετρα κατω απο την αντλια νερου ειναι καλυτερα?

-Ανεπιστροφη βαλβιδα που βρισκω?

-Απο θεμα ΡΗ θα εχω προβλημα?Πρεπει να προσεξω κατι?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι σιλικονης μετα απο καποιο καιρο αρχιζει κατα καποιο τροπο και σαπιζει.Παρε πλαστικη σωληνα αερος,οπου θα τη βρεις σε καποιο pet shop.

Στην ακρη δεν θα βαλεις αεροπετρα αλλα θα την τοποθετησεις στην εισοδο του εξωτερικου φιλτρου.Αν δεν εχεις εξωτερικο φιλτρο δοκιμασε με σκαλα της hagen κοστιζει 7-8 ευρο,θα τη βρεις σε pet shop.Αν δεν βρεις εχω να σου δωσω εγω.

Ανεπιστροφη βαλβιδα θα βρεις σε pet shop.Τα περισσοτερα εχουν.

Απο θεμα PH,οχι δεν θα εχεις πιστευω καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω!Λοιπον, αγορασα αρκετα συνεργα.Πηρα τη σκαλα της HAGEN η οποια γραφει στο κουτι "bubble counter/diffuser".Χρειαζεται να παρω και συστημα εγχεισης ορου για να μετραω φυσαλιδες 'η οχι?Επισης, απο το pet shop μου ειπαν οτι ειδικα με τη σκαλα δεν θελω απαραιτητα ανεπιστροφη βαλβιδα.Ισχυει?Τελος η σκαλα εχει δικο της σωληνακι, οποτε λεω να χρησιμοποιησω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα εγχυσης ορου δεν ειναι απαραιτητο αφου πηρες σκαλα.Με τι σκαλα βλεπεις τις φυσαλιδες.

Δεν ξερω γιατι σου ειπε οτι δεν θελει ανεπιστροφη βαλβιδα,αν μπορεις βαλε.

Το σωληνακι αν σου ειναι αρκετο χρησιμοποιησε το.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η σκάλα της Hagen κάνει και για bc οπότε δεν χρειάζεσαι σύστημα έκχυσης ορού. Ανεπίστροφη χρειάζεσαι αφού το νερό μπορεί να γυρίσει προς τα πίσω. Το είχα πάθει και μιλάω εκ πείρας, όταν είχα κι εγώ την ίδια σκάλα με DIY CO2.

To δικό της σωληνάκι είναι ότι πρέπει :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...