Jump to content

Ποιες ειναι οι σωστες τιμες?


zak

Recommended Posts

Λοιπον, ετοιμο το μπουκαλι (1,5 coca-cola).Τα ρακορ ειναι μεταλικα, αυτα που εχουν τα κομπρεσερ αερος, οποτε μαλλον ειμαι ΟΚ απο αντοχη!Εχω παρει και σφικτηρακια για τη σωληνα.Χρειαζεται εκτος απο τεφλον στο σπειρωμα του και καποια αλλη ενισχυση το καπακι?

Για σημερα μπορω να κανω αρχη χωρις βαλβιδα ανεπιστροφης 'η ειναι επικινδυνο?

Ο υπευθυνος του pet shop να φανταστειτε μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι καθολου! :D:D:D

Anyway!Αν μπορω να ξεκινησω μου λετε και για το μειγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για το καπακι νομιζω το τεφλον ειναι αρκετο.

Χωρις τη βαλβιδα το νερο θα γυρισει πισω,καλυτερα να βαλεις και τη βαλβιδα.

Για το μειγμα διαβασε το αρθρο του istellas.

Βεβαιωσου ομως οτι δεν χανει απο το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

και Τεφλόν να μην βάλεις στο καπάκι δεν τρέχει τίποτα.

Απλά σφίξτο κάργα και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

Βλέπω ότι όλοι έχετε ασχοληθεί λίγο-πολύ με το DIY CO2. :D:D

Δύο παρατηρήσεις μόνο. Θεωρώ το τεφλόν απαραίτητο γιατί το πλαστικό καπάκι μετά από 2-3 σφιξίματα χαλαρώνει. Και επειδή αρχίζει και χάνει από το σπείρωμα βρήκα την λύση της λαστιχοταινίας. Δυο τρεις βόλτες στο τελείωμα του καπακιού με το σώμα του μπουκαλιού και τέρμα οι οποιεσδήποτε διαρροές. :D

Link to comment
Share on other sites

Εξυπνο Θοδωρη.ΜΠΡΑΒΟ!! :D

Παρατηρησα και γω οτι χαλαρωνει μετα απο 2-3 φορες.

Link to comment
Share on other sites

6 φορές έχω κάνει αλλαγή και δεν παρατηρήσα χαλάρωμα.

Πάντως η λαστιχοταινία είναι καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!Η κατασκευη του DIY CO2 τελειωσε και το αποτελεσμα πιστευω οτι ειναι επιτυχημενο! :D:D:D Απο το σωληνακι βλεπω 1 φυσαλιδα ανα 2 δευτερα.Και οι πιο πολλες "καθονται" πανω στη σκαλα, οποτε μενει στο νερο για ωρα.Μολις μπορεσω θα στειλω φωτο να μου πειτε εντυπωσεις!

Παντως τα φυτα μου προχωρουσαν καλα και πριν το CO2.Ελπιζω να πανε καλυτερα.

Θα κανω και μετρησεις και θα σας πω τα αποτελεσματα!

Ευχαριστω πολυ και παλι για τη βοηθεια σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Χτες εκανα μετρησεις και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης

PH 6,8

KH 4

GH >10

NO2 0

NO3 60

CO2 21

Τα φυτα μου πηραν τα "πανω" τους για τα καλα!Μεγαλη διαφορα στην αναπτυξη τους!Τελικα ειχατε δικιο για το CO2.Το ΝΟ3 ολο και κατεβαινει (χωρις αλλαγη νερου απο 2 Φλεβαρη), οποτε με την αλλαγη το Σαββατο μαλλον θα φτασει στα κανονικα επιπεδα (ελπιζω)!Τις υπολοιπες τιμες πως τις βλεπετε?Θελει κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μονο τα ΝΟ3 να ριξεις λιγο ακομα.

Ανεβασε καμια φοτο να δουμε και τα φυτακια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο απο το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως προσπαθω εδω και ωρα αλλα δεν μπορω να ανεβασω φωτο.Μηπως μπορει να μου πει καποιος τη διαδικασια βημα βημα σας παρακαλω? :D

Link to comment
Share on other sites

πας απαντηση

κανει αναζητηση το συνημμενο που θελεις

επειτα πατας προσθηκη συνημμενου περιμενεις να το ανεβασει

και μετα απαντηση στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Το add into post δεν ειναι η προσθηκη αντικειμενου???Ανεβαζω δοκιμαστικα μια φωτο του ευδρειου μου πριν 7μηνες.Τις πιο προσφατες τις εχω στον υπολογιστη στο γραφειο,οποτε απο Δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Το add into post δεν ειναι η προσθηκη αντικειμενου???

12121[/snapback]

Πατάς Αναζήτηση. Βρίσκεις το αρχείο που θες να ανεβάσεις απο το δίσκο σου και πατάς Προσθήκη συνημμένου

Αφού ανέβει επιλέγεις Add into Post για να προσθέσεις την φώτο σου στο ποστ.

Και να μην το πατήσεις τώρα που το είδα πάλι την βάζει.

Αλλά αφού το πέτυχες δεν χρειάζεται να το κουβεντιάζουμε περισσότερο.

Παρεπιπτόντως, πολύ ωραίο το ενύδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Βρηκα τη λυση για τις φωτο, κατεβασα την αναλυση κατευθειαν απο την φωτογραφικη μηχανη και εγιναν πολυ μικροτερρες σε μεγεθος και πιο ευκολες να τις ανεβασω. :D

Φιλε SW1IXC τωρα εμφανιστηκε και η επιλογη add into post.Γι' αυτο δεν ηξερα τι μου ελεγες!Δεν εμφανιζοταν σαν επιλογη προηγουμενως.

Link to comment
Share on other sites

post-4-1143796021_thumb.jpgpost-4-1143796033_thumb.jpgpost-4-1143795990_thumb.jpg

post-4-1143796003_thumb.jpgpost-4-1143796047_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Στελνω και αλλες φωτο.

post-4-1143796283_thumb.jpgpost-4-1143796271_thumb.jpgpost-4-1143796258_thumb.jpg

post-4-1143796232_thumb.jpgpost-4-1143796211_thumb.jpgpost-4-1143796292_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και για το ενδιαφερον να μου στειλεις το δεμα! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Νομιζω οτι εχω καλα νεα!Νεοτερες μετρησεις

PH 7

KH 4

GH 12

NO2 0

NO3 50 (απο 250!!!)

Λιγο ακομα να κατεβασω το ΝΟ3 για να φτασει στα 30 και νομιζω οτι ειμαι ΟΚ! :D

Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια σας! :D

Ιδιαιτερα ευχαριστω στους φιλους Πετρο και Γιαννη! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλή δουλειά και βλέπω μέσα τα αγαπημένα μου ψάρια τα Pterophylum Scalare.

Μία παρατήρηση σχετικά με τις μετρήσεις. Να μετράς πάντοτε την ίδια ώρα μέσα στην ημέρα γιατί οι τιμές αλλάζουν. Μόνο έτσι μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Καλό επίσης είναι η μέτρηση να γίνετε σχεδόν στην μέση της φωτοπεριόδου. Από τις μετρήσεις που έδωσες παραπάνω μπορώ να σου πώ ότι αν και τα νιτρικά σου θα πρέπει όπως αναφέρεις και εσύ να κατέβουν λίγο ακόμα κάτι θα πρέπει να κάνεις και με το CO2. Βλέπεις Με Ph7-KH4 έχεις CO2 13mg/lt που είναι αρκετά χαμηλό για φυτεμένο ενυδρείο. Ίσως σε λίγο καιρό θα έπρεπε να αρχίσεις να σκέφτεσε την λύση της μπουκάλας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια σας! :D

Ιδιαιτερα ευχαριστω στους φιλους Πετρο και Γιαννη! :D  :D  :D

12599[/snapback]

:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω!Οντως και εμενα με προβληματιζει το γεγονος χαμηλο CO2, παρολο που εχω βαλει DIY CO2 εδω και 15 μερες.Εχω βαλει και σκαλα hagen.Η αληθεια ειναι ομως οτι απο τοτε που εβαλα τη μπουκαλα τα φυτα μου πηραν τα πανω τους και αναπτυσονται πολυ ταχυτερα!Βλεπω μια φυσαλιδα ανα 3-4 δευτερα, ειναι λιγο λετε?

Παντως, οι τιμες που εχω αυτη τη στιγμη ειναι σαφως καλυτερες απο αυτες που ειχα,ενω και η ολη εικονα του ενυδρειου εχει φταιξει πολυ!Επιασαν τοπο οι συμβουλες σας! :D

Πετρο, το κερατοφυλλο "προσθεσε" πολυ στην εμφανιση του ενυδρειου, ασε που τα ψαρακια μου το τιμουν και με το παραπανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...