Jump to content

Ποιες ειναι οι σωστες τιμες?


zak

Recommended Posts

Πετρο, το κερατοφυλλο "προσθεσε" πολυ στην εμφανιση του ενυδρειου, ασε που τα ψαρακια μου το τιμουν και με το παραπανω!!!

12611[/snapback]

:D:D:D:hysterical::D:D :wacko

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλημερα!Νομιζω οτι το ενυδρειο μου ηρθε στα "ισια" του (τουλαχιστον για τις τιμες που μετραω με τα τεστ που εχω!) :rockon:

PH 6,8

KH 4

GH 12

NO2 0

NO3 30

Το CO2 απο οτι το υπολογισα ειναι φυσιολογικο.Πριν δυο μερες εφτιαξα "φρεσκο" μιγμα στην μπουκαλα και εχω (σχεδον) σταθερα 1 φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο.

Καποια στιγμη θελω να ολοκληρωσω τη σειρα των τεστ και να αγορασω και τα υπολοιπα.Οποιος γνωριζει ας μου προτεινει ποια ειναι τα βασικα για να παω να αγορασω.Οχι τιποτα αλλο, για να αρχισουν καινουριες αποριες, ωστε να μην χανει και το ενδιαφερον του το θεμα!!! :welcome::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Άλλα τεστάκια εφόσον έχεις και φυτά στο ενυδρείο είναι των φωσφορικών και σιδήρου. Πολύ καλό φωσφορικών είναι της Tropic Marin που έχω δοκιμάσει πρόσφατα. Τώρα για αργότερα (αν και εγώ το θεωρώ περιττό) μπορείς να πάρεις και οξυγόνου...

Πάντως τα 2 πρώτα αν έχεις φυτά είναι ψιλοmust!

Είδα ότι δεν αναφέρεις αμμωνία στις μετρήσεις... Φαντάζομαι έχεις τεστ αμμωνίας. Αν όχι πάρε αυτό πρώτο από όλα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη γεια σου!Δεν εχω τεστ αμμωνιας.Μπορεις να μου γραψεις τους χημικους τυπους των φωσφορικων και της αμμωνιας για να ξερω τι αγοραζω! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη γεια σου!Δεν εχω τεστ αμμωνιας.Μπορεις να μου γραψεις τους χημικους τυπους των φωσφορικων και της αμμωνιας για να ξερω τι αγοραζω! :rockon:

13223[/snapback]

Για τα φωσφορικά είναι PO4 και για την αμμωνία είναι ΝΗ3/ΝΗ4 :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε! :rockon: Οταν τα αγορασω θα ενημερωσω για τις τιμες που εχω στα συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Λοιπον, αγορασα τεστ Fe,PO4,NH4/NH3 και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης

Fe 0,5 mg/l

PO4 0,5 mg/l

NH4/NH3 0 mg/l

Καποιο σχολιο?Πως τις βλεπετε τις τιμες? :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

θα μπορούσες να μου πεις/ξαναπείς τι φυτά έχεις μέσα στο ενυδρείο και πόσα είναι? Οι τιμές είναι καλές προς αρκετές. Αλλά μην σε στεναχωρεί αυτό, γιατί γενικώς είσαι σε καλά ποσοστά λίπανσης, εφόσον έχεις φυτά μέσα :rockon:

Έχουμε και λέμε: PO4=0.5, Fe=0.5, NO3=30.... πες μας και ότι έχει καλό φωτισμό, και θεωρητικά τα φυτά σου πρέπει να αρχίσουν να παίρνουν τα πάνω τους. Απλά πρόσεξε λίγο στο τάισμα ώστε να μην ανεβάσεις κι άλλο τα φωσφορικά, μη βάλεις άλλο σίδηρο άμεσα και γενικώς προσπάθησε να παίξεις στις τιμές που είσαι και όχι παραπάνω.

Αυτή είναι η γνώμη μου. Μην ξεχνάς ότι με τα λιπάσματα και το φως μπορούμε σιγά σιγά να φέρουμε το ενυδρείο σε μια ισορροπία κατάλληλη για το κάθε ενυδρείο (αναλόγως πάντα και με τα φυτά του).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Απο φωτισμο εχω 25 watt.Ξερω οτι ειναι λιγος, αλλα προσπαθησα να προσθεσω ακομα μια λαμπα και παραλιγο να γινει ατυχημα!Αν θες διαβασε στον "εξοπλισμο-φωτισμο", το εχω δημοσιευσει.Απο φυτα εχω ανουμπια,ceratophyllum demersum,hygrophila polysperma,φυκια (δεν θυμαμαι πως τα λενε),riccia fluitans και αλλα τρια ειδη φυτων που δεν ξερω πως τα λενε!Αν θες ριξε μια ματια στην σελιδα 4 στις φωτο που εχω ανεβασει μηπως καταλαβεις εσυ!Απο λιπασμα χρησιμοποιω χωρις σιδηρο.Οι τιμες που σου γραφω ειναι η πρωτη φορα που τις μετραω, αφου δεν ειχα τα τεστ μεχρι τωρα.

Τελος τα φυτα μου, ειδικα απο τοτε που εβαλα το DIY CO2,πανε πολυ καλα.Καταλαβαινω, δηλαδη οτι βρηκαν κατι που τους ελειπε (CO2).

Κατι που να βλεπεις οτι θελει προσοχη???

Ευχαριστω! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Σημερα εκανα μετρησεις

Ph 7

KH 5

GH 12

NO2 0

NO3 25

Παρατηρησα μια αυξηση στο PH και στο ΚΗ.Ειναι φυσιολογικες οι τιμες;

Βεβαια οι τιμες δεν ειναι απολυτως ακριβεις (εχω στικ), αλλα απο τα χρωματα του τεστ σιγουρα εχουν αυξηθει αυτες οι τιμες.

Απο τον υπολογισμο του CO2 που εκανα, παλι οι τιμες ειναι χαμηλες.Μηπως να εβαζα ακομα ενα DIY CO2;Τα φυτα μου παντως πανε αρκετα καλα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι τιμες ειναι αρκετα καλες αν ειναι σωστες με το στικ

αλλα καλυτερα να μετρας με υγρα τεστ.

Το CO2 ειναι ελαχιστα χαμηλο,αλλα ειναι ΟΚ.

Πες μας αμμωνια,φωσφορικα & σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Fe 0,5 mg/l

PO4 0,5 mg/l

NH4/NH3 0 mg/l

Σταθερες, οπως την προηγουμενη φορα.Αυτες πως τις βλεπεις?

Ναι, οντως εχεις δικιο για τα υγρα τεστ.Πηρα προσφατα τα τρια πιο πανω σε υγρα και τα στικ τα ειχα απο παλιοτερα και περιμενω να τελειωσουν για να παρω υγρα και αυτα.Ειναι και ακριβα τα ατιμα!!!

Για το ΡΗ σκεφτομαι να παρω κατευθειαν ΡΗμετρο ηλεκτρονικο.Εχεις καποιο να προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Fe 0,5 mg/l

PO4 0,5 mg/l

NH4/NH3 0 mg/l

Καλές ειναι οι μετρήσεις σου και θα πρέπει να προσέχεις τακτικά PO4 και ΝΟ3.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φιλοι μου καλησπερα!Ολες οι μετρησεις που εχω κανει εδω και ενα μηνα ειναι σταθερα καλες και απο οτι καταλαβαινω το νερο του ενυδρειου μου ειναι πλεον αρκετα "φιλικο και ευχαριστο"προς τους κατοικους του ενυδρειου μου!Με λιγη προσοχη σε αυτα που μου ειπατε μαλλον δεν θα εχω ξανα το ιδιο προβλημα(ευχομαι!)!!!

Ηρθε η ωρα, λοιπον, να ευχαριστησω ολους οσους με βοηθησαν να λυσω το προβλημα που ειχα!

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...