Jump to content

Σαν σκουλικακια? στο τζαμι.


Recommended Posts

καλησπερα! πριν απο λιγο παρατηρησα στο τζαμι του ενυδρειου ιχνος σκουλικιου..

στην αρχη νομιζα πως ειναι χνουδι απο σκονη και πως εχει κολλησει στο τζαμι. παρατηρωντας καλυτερα ειδα οτι αυτο το "χνουδι" κουνιεται! ειναι σαν μικροσκοπικη κλωστουλα 1-2 mm το καθενα. μετρησα αρκετα τα οποια βγηκαν τσαρκα στο τζαμι του ενυδρειου. τι ειναι? καλο η κακο?

Να σημειωσω οτι το ενυδρειο βρισκεται στο στρωσιμο και εχει μονο φυτα μεσα. μετρησεις που εκανα το πρωι απολυτως φυσιολογικες. οριστε και μια φωτο να παρετε μια ιδεα βεβαια δεν φαινεται τπτ απο αυτο που περιγραφω και δεν νομιζω να υπαρχει φακος ο οποιος να πιασει τοσο μικροσκοπικα πλασματα.

βεβαια με καλο ζουμ ισως καταλαβετε κατι, τα εχω κυκλωσει. vzlb3yoikel0prz2tj3x_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - petros-sofia
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα petros-sofia εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι α) τα φυτα ειναι αληθηνα ; αν ειναι οκ και β) προσπαθησε να εισαι κοντα στο φυσικο περιβαλον των ψαριων που θα επιλεξεις , εγω ειμαι αντιθετος με οτι δεν ειναι φυσικο μεσα στο ενυδρειο . Αυτα τα λεω ωστε τα ψαρια να αισθανονται οσο γινεται ποιο οικεια με το ενειδρειο . Φιλικα !

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και ειναι αληθινα δεν αναγνωριζεις την πανεμορφη και ζωηρη ανουμπια μου? :)

απο την αλλη μερια εχω βαλει μαζι δυο ριζες κερατοφυλλα γιατι θελω να φουντωσει και να μου κρυψει το φιλτρο..

καμμια ιδεα κανενας για το τι ειναι αυτα που περπατανε στο τζαμι του ενυδρειου μου?

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει κάποιος...έχω εντοπίσει και εγώ που και που κανενα δύο :)

Link to comment
Share on other sites

Planaria,κανε μια αναζητηση θα βρεις αρκετα θεματα γι' αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είδα μερικά τις προάλλες, planaria είναι. Διάβασα ότι έχουν κάποια σχέση και με τη ζέστη. Κάνε ένα καλό καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Planaria ειναι κ εμφανιζονται απο την τροφη που μενει μεσα στο ενυδρειο και σαπιζει

κανε μια καλη αλαγη νερου 50% μην ταισεις για 2 μερες

και ξανακανε αλαγες νερου 30% ανα 3 μερες..

εγω ετσι τα ξεφορτωθηκα :)

Πανος.....

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι οτι εγω ΔΕΝ ταιζω γιατι δεν εχω ψαρια μεσα ριχνω ιχνος τροφης ελαχιστη δλδ μια φορα την εβδομαδα. θα δοκιμασω με αλλαγη νερου 50% και θα σας πω τα αποτελεσματα. καμμια αλλη μεθοδος για απομακρυνση τους? αν δεν ειναι επιβλαβη βεβαια για τα φυτα και τα ψαρια που θα βαλω δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα. παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

;) συν τα πλαναρια λοιπον μολις τωρα προσεξα και ενα σαλιγκαρακι να κανει βολτες σε μια πετρα!! τι ακριβως γινετε? συγχωρεστε τις αρχαριες ερωτησεις μου αλλα ετυχαν ολα μαζι. η αθελα μου δημιουργησα ιδανικες συνθηκες νερου η πολυ ασχημες. τι απο τα δυο συμβαινει? και ακομα ΔΕΝ εβαλα ψαρια τι θα γινει αν βαλω, θα παρουσιαστουν και μεδουσες?? :)
Link to comment
Share on other sites

το σαλιγκάρι προφανώς μπήκε με κάποιο φυτό. δεν πειράζει, βγάλε το έξω αφού δε το θες. δεν αποκλείεται να υπαρχουν κι άλλα όπωε επίσης να έχει ήδη γεννήσει, άρα μην απορήσεις όταν ξαναδείς σαλιγκάρι(α) μέσα. Είναι αναπόφευκτο.

μα το θεμα ειναι οτι εγω ΔΕΝ ταιζω
ριχνω ιχνος τροφης ελαχιστη

άρα ταίζεις, έστω και ελάχιστο! Φαίνεται ήταν αρκετό. Δε νομίζω να είναι επικίνδυνα τα planaria κάνε όμως ένα google-search να δεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο αριθμος τους ειναι λιγος και ελεγχομενος(Planaria) δεν ειναι επικινδυνη,επειδη ομως

πολλαπλασιαζονται με τρελλο ρυθμο απο ενα σημειο και μετα ειναι επικινδυνη.

Link to comment
Share on other sites

ριξτε μια ματιά κι εδώ. http://www.aquarticles.com/articles/manage...aria_Worms.html

εμενα εχει σκασει μυτη σε δισκοενυδρίο και δεν ξερω πωσ να το διώξω το μαμουνι.

καμια ιδέα??????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...