Jump to content

ξύλινα διακοσμητικά: γιατί βάφουν το χρώμα του νερού?


Recommended Posts

Καλημέρα!

τον τελευταίο καιρό, με αφορμή μια ζημιά στον θερμοστάτη (ψόφησαν όλα τα ψάρια μου), έκανα μια αλλαγή στο ενυδρείο μου και άλλαξα τις διακοσμητικές πέτρες που είχα με ξύλα.

Εκτοτε (περίπου 3 μήνες), δεν μπορώ να βάλω κανένα ψάρι στο ενυδρείο μου γιατί ενώ αλλάζω νερό αυτό συνεχώς βάφεται καφέ από τα ξύλα.

Όταν τα αγόρασα, μου εξήγησε ο πωλητής ότι τα ξύλα θα πρέπει να τα βράσω πριν τα εγκαταστήσω στο ενυδρείο, όπως και έκανα. Γιατί δεν σταματάει όμως αυτός ο μεταχρωματισμός?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το "χρώμα" που βγαίνει στο νερό του ενυδρείου σου ειναι από αρκετούς χομπύστες θεμιτό, ανάλογα πάντα με το τι είδους ενυδρείο θέλεις να στήσεις και με τι ψάρια.

Το "χρώμα" λοιπόν οφείλετε στα χουμικά οξέα και τις τανίνες που απελευθερώνονται κυρίως από ξύλα όπως οι ρίζες μοπάνι.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι αυτό θα γίνετε για λίγο καιρό(μεταχρωματισμός ύδατος).

Οι συχνές αλλαγές νερού αν δεν σου αρεσει το αποτέλεσμα βοηθά στην εξάλειψη του φαινομένου.

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα απο τα ξυλα δεν βλαπτει τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω οτι αυτό θα γίνετε για λίγο καιρό(μεταχρωματισμός ύδατος).

Οι συχνές αλλαγές νερού αν δεν σου αρεσει το αποτέλεσμα βοηθά στην εξάλειψη του φαινομένου.

Ανάλογα με το είδος του ξύλου και το μέγεθός του μπορεί να βγάζει χρώμα και για χρόνια.

Ακόμη και αν κάμνεις αλλαγές κάθε 7 ημέρες (πιο τακτικές αλλαγές νερού δεν το συνιστώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα μπορουσες βεβαια απο την αρχη να βρασεις το ξυλο μεσα σε οτι βολευει,μεχρι να δεις οτι δεν βγαζει αλλο χρωμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...