Jump to content

προβλημα με την ταϊστρα σε Juwel 60!!!


Recommended Posts

εβαλα ταϊστρα για το τριημερο και οταν γυρισα ανακαλυψα, οτι απο μαλλον απο τους υδρατμους της εξατμιση του νερου, το φαϊ ( tetra Prima, κοκκινα μικρα μπιλακια για βυθο ) ειχε γινει λασπη μεσα στην ταϊστρα!!! και μαλλον τα "παιδια" μου δεν εφαγαν τιποτα!!!!.. πιο παλια με αλλο φαϊ σε νιφαδες δεν παρατηρησα κατι παρομοιο αλλα και παλι δεν ηταν τοσο ζεστο το νερο 30- 32 βαθμους που δυστυχως ειναι τωρα... θα λειψω 15 μερες ( ελπιζω ), τι θα κανω ρε παιδια???? οεο!!!! εχετε καμια ιδεα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει επειγοντος να κανεις κατι για τη θερμοκρασια. 30-32 ειναι ΠΑΡΑ πολυ για τα περισσοτερα ψαρια.

Τωρα για την τροφη.

Εγω αν ειναι να λειψω μεχρι 1 βδομαδα δεν κανω απολυτως τιποτα με την τροφή. Για τριημερο ουτε για αστειο δεν ασχολουμε με το ταισμα. Μαλλον καλο τους κανει η νηστεια.

Τωρα 15 μερες ειναι αρκετές...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ακριβώς κάτω απο την ταίστρα{ εκεί που ανοίγει και δίνει τροφή) θα βάλεις ενα μικρό χωνί που θα παρεμβάλεται μεταξύ ταίστρας και ενυδρείου κια θα λυθεί το πρόβλημα.Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και το έλυσα με αυτό τον τρόπο, ας είναι καλά ο south.Το κάτω ρύγχος του χωνιού θα το κόψεις λίγο για να περνά άνετα η τροφή.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ακριβώς κάτω απο την ταίστρα{ εκεί που ανοίγει και δίνει τροφή) θα βάλεις ενα μικρό χωνί που θα παρεμβάλεται μεταξύ ταίστρας και ενυδρείου κια θα λυθεί το πρόβλημα.Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και το έλυσα με αυτό τον τρόπο, ας είναι καλά ο south.Το κάτω ρύγχος του χωνιού θα το κόψεις λίγο για να περνά άνετα η τροφή.

Φιλικά Σωκράτης :)

;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ακριβώς κάτω απο την ταίστρα{ εκεί που ανοίγει και δίνει τροφή) θα βάλεις ενα μικρό χωνί που θα παρεμβάλεται μεταξύ ταίστρας και ενυδρείου κια θα λυθεί το πρόβλημα.Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και το έλυσα με αυτό τον τρόπο, ας είναι καλά ο south.Το κάτω ρύγχος του χωνιού θα το κόψεις λίγο για να περνά άνετα η τροφή.

Φιλικά Σωκράτης :D

Ωραιος.

Για βαλτε και μια φωτο, αν εχει καποιος, του "συστηματος"

Ανταξει για 3 μερες δεν υπαρχει προβλημα με τη διατροφη.

Εχω ακουσει και για μια εβδομαδα αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχουν και κατι ταμπλετες 3ημερου ή εβδομαδας,

Εχει χρησιμοποιησει κανεις ?

Το εχει ψαξει κανεις περι της ποιητητας τους ή της χρησιμοτητας τους γενικοτερα?

Δεν υπαρχει καποιο εμπιστο να ριχνει λιγο τροφη και να συπληρωνει λιγο νερο γαι την εξατμιση (15 μερες ειναι πολλες).

ΥΓ να πω και μια ιστορια για τους "εμπιστους" ομως.

Μου λεει ενας φιλος τεχνικος που ξερει ελαχιστα παραγματα απο ενυδρεια οτι τον φωναξε καποια κυρια να επισκευασει μια ηλεκτρολογικη βλαβη σε σπιτι που επιτηρουσε για δεκαπενθημερη απουσια των ιδιοκτητων.

Αφου τελειωσε και πηγαν να φυγουν εσβησε τα φωτα η κυρια και τραβηξε και τη πριζα γαι να μη καιει το φως του ενυδρειου τσαμπα. (μαζι με το φως ηταν και ολα τα αλλα ομως, φιλτρα κλπ)

Των ρωτησα αν της ειπε τπτ και μου απαντησε "Πηγα να της πω τπτ αλλα ειπα ασε να μην ανακατευτω"

Φανταζομαι τον ιδιοκτητη οταν γυρισε :angry2::thumbup::(:rasp::):angry2:;):):bigemo_harabe_net-180::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχει η Tetra τροφη διαρκειας σε sticks,ριχνεις προτου φυγεις την ποσοτητα που αναλογει συμφωνα

με τις οδηγιες και για την επομενη εβδομαδα παει καποιος δικος σου και ριχνει την ποσοτητα που θα

του εχεις ξεχωρισει.Αυτο το κανω χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για ολα που υπαρχουν σ' ενα κοινωνικο ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

-Τι ταιστρα εβαλες?Συνηθως παιρνουν αεραντλια για να αεριζεται η τροφη,την ειχες βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Είχε το ίδιο πρόβλημα ένας φίλος.

Βλέπαμε ότι οι νιφάδες κολλούσανε μεταξύ τους.

Αυτό όμως έκανε, κυρίως τα μεγαλύτερα κομμάτια να

''στουμπόνουνε'' στην έξοδο της ταϊστρας.

Έτσι λοιπόν με μια οδοντογλυφίδα σπάγαμε τις

μεγαλύτερες νιφάδες...σε μικρότερες και το πρόβλημα

σχεδόν εξαλήφθηκε!

Η παραπάνω πρόταση του Σωκράτη φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Μερικές φωτογραφίες θα μας βοηθούσαν αρκετά :)

Έγινε επεξεργασία - poseidon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...