Jump to content

Tι μπορεί να συμβεί με απότομη ιχθυοφόρτηση


Recommended Posts

Εχω ενυδρείο 180 λίτρα της Jwell (Vission) και για να είμαι ειλικρινής έκανα την μεγάλη βλακεία και έβαλα πολλά ψαράκια τις τελευταίες μέρες (μόλις έκλεισε μήνας) σε καινούργιο ενυδρείο.

Εχω 30 ψαράκια (guppi sae neon ροδοστομοι αρλεκινοι κ πλατι). Ξέρω πως ήταν μεγάλο λάθος... Τώρα τι κάνω. Ανεβάζει αμμωνία με αποτέλεσμα να αλλάζω νερό συχνά. Τι άλλο μπορώ να κάνω. Εκτός από το να τα χαρίσω υπάρχει αλλη λύση. Αν τραβήξω τον χρόνο με αλλαγές νερού θα στρώσει η κατάσταση με την αμμωνία τι λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

μετρας αρκετα συχνα,αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα.

συχνες αλλαγες νερου και πολυ τσιγκουνικο ταισμα,μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου..

ΥΓ.σαφως και το να δωσεις -χαρισεις αρκετα απο τα ψαρακια σου,θα σωσουν τα υπολοιπα απο τυχον ανεπιθυμητα προβληματα η ακομη και απο θανατους....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βρεις απο κάποιο φίλο μπόλι και σταματάς το τάισμα για μια εβδομάδα .

Αν οχι βγάλε τα ψάρια όλα και πήγαινε τα στο μαγαζί που τα πήρες , είναι προτιμότερο να τα χαρίσεις και να ζήσουν .

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρείο 180 λίτρα της Jwell (Vission) και για να είμαι ειλικρινής έκανα την μεγάλη βλακεία και έβαλα πολλά ψαράκια τις τελευταίες μέρες (μόλις έκλεισε μήνας) σε καινούργιο ενυδρείο.

Εχω 30 ψαράκια (guppi sae neon ροδοστομοι αρλεκινοι κ πλατι). Ξέρω πως ήταν μεγάλο λάθος... Τώρα τι κάνω. Ανεβάζει αμμωνία με αποτέλεσμα να αλλάζω νερό συχνά. Τι άλλο μπορώ να κάνω. Εκτός από το να τα χαρίσω υπάρχει αλλη λύση. Αν τραβήξω τον χρόνο με αλλαγές νερού θα στρώσει η κατάσταση με την αμμωνία τι λέτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Εγω απλα θα σε ρωτησω βρε Σταματια μιας και δεν εισαι καινουργια στο Φορουμ και τα ξες τα γραματα,παρολα αυτα γιατι αφησες να σου συμβει και να τρεχεις τωρα...παντα με την καλη ενοια μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενυδρείο 180 λίτρα της Jwell (Vission)

Εχω 30 ψαράκια

Ανεβάζει αμμωνία με αποτέλεσμα να αλλάζω νερό συχνά.

Τι άλλο μπορώ να κάνω.

Είμαι αρχάριος αλλά ..... βελτώνωμαι ....

Εγώ έχω 30... ψαράκια - γκαπι - γλυφτες - γατοψαρα και πολλά μικρά γκάπι ..... με τρελάνανε στις γέννες ....

Ολα αυτά σε 50 λίτρα ενυδρείο .........

με αλλαγές νερού έτσι για να αλλάξω χωρίς να έχω στα τέστ ένδειξη κακού νερού κάθε 20 + μέρες ....

Εχω όμως κερατόφυλλο μπολικο ...... και μεγάλο εσωτερικό φιλτρο 3 κιλά biobur και πολλά σφουγάρια ...

Αυτό που έχω να προτείνω σαν αρχάριος άμεση τοποθετηση κερατόφυλλου που θα το δείς την επόμενη ημέρα να έχει πάρει και 2-3 εκατοστά ...... επίσης το κερατόφυλλο είναι οτι πρέπει για νέα ενυδρεία ...

Πάντος μαθαίνω τώρα δείνω κάποια γκαπι οχι οτι έχω πρόβλημα αλλά αν μεγαλώσουν και τα μικρά + οτι συνέχεια γεννάνε το ενυδρείο μου θα γίνει σαν το μετρο με πολυκοσμία ....

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφλλο βοηθάει πολύ στο στρώσιμο απορροφόντας άζωτο σε όλες του τις μορφές (NO2, NO3, NH3) αλλά αν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα οι αλλαγές νερού είναι μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχάριος αλλά ..... βελτώνωμαι ....

Εγώ έχω 30... ψαράκια - γκαπι - γλυφτες - γατοψαρα και πολλά μικρά γκάπι ..... με τρελάνανε στις γέννες ....

Ολα αυτά σε 50 λίτρα ενυδρείο .........

με αλλαγές νερού έτσι για να αλλάξω χωρίς να έχω στα τέστ ένδειξη κακού νερού κάθε 20 + μέρες ....

Εχω όμως κερατόφυλλο μπολικο ...... και μεγάλο εσωτερικό φιλτρο 3 κιλά biobur και πολλά σφουγάρια ...

Αυτό που έχω να προτείνω σαν αρχάριος άμεση τοποθετηση κερατόφυλλου που θα το δείς την επόμενη ημέρα να έχει πάρει και 2-3 εκατοστά ...... επίσης το κερατόφυλλο είναι οτι πρέπει για νέα ενυδρεία ...

Πάντος μαθαίνω τώρα δείνω κάποια γκαπι οχι οτι έχω πρόβλημα αλλά αν μεγαλώσουν και τα μικρά + οτι συνέχεια γεννάνε το ενυδρείο μου θα γίνει σαν το μετρο με πολυκοσμία ....

Με τι κανεις τις μετρησεις σου???

Link to comment
Share on other sites

Εχω όμως κερατόφυλλο μπολικο ...... και μεγάλο εσωτερικό φιλτρο

για αυτο και ζουνε :)

Αν η STAMATIA θα βαλει ενα καλο μεγάλο εσωτερικό φιλτρο, ακομα καλυτερα και με τα στρωμενα υλικα μεσα (αλλα και καινουρια - καλα ειναι) ;) και κανενα κερατόφυλλο , τα ψαρια της μπορει και να τα βγαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Με τι κανεις τις μετρησεις σου???

Aqua Quick test Πολλαπλό τεστ νερού(pH,GH,kH,NO2,NO3).

Επίσης εχω πληρώσει πάνω απο 100 Ε για την αγορά τους γιατί πειρματιζόμουν τι δείχνει το τεστ

α) στο νερό βρύσης β) τι γίνεται μετά την πρόσθεση των χημικών στο νερό βρύσης

γ) σε αποιονισμενο νερό (για σιδέρωμα) δ) κρατούσα πινακα με την ημερήσια μέτρηση του ενυδρείου κ.λ.π

Φυσικά έκανα με τα τεστ ότι λένε .....

Διάβασα .....πειραματίστικα.... και κάποια ψαράκια θυσιάστικαν για να ζήσουν τα άλλα ....

μετά προσάρμοσα κερατοφυλλο , ανουμβια και μεγάλο φιλτρο βιολογικό και μικρό με υαλοβαμβακα έτσι εκεί που έπρεπε να αλλάζω νερό 50% κάθε 2-3 ημέρες αν περνούσε παραπάνω μέρες άρχιζαν τα τρελά τους τα ψάρια .... αλλάζω τώρα 50% σε 20+ ημέρες .

Παρατήρηση μοΰ :

Αν βάλεις ενα τέστ μέσα σε αποινισμένο νερό θα δείς οτι ότι είναι λευκό παραμένει λευκό και πάνω απο ώρα . ετσι ενα τεστ μέσα σε νερό του ενυδρείου δεν θα δείξει πολλά αν έχεις καλό νερό στο λεπτό που σου λέει να το διαβάσεις αν όμως το αφήσεις κανα 15 λεπτό και πάνω θα δείς οτι το τεστ ξαφνηκά στα λευκά σημεία θα άρχίσει να αλλάζει χρώμα εδω καταλαβένεις ότι το νερό δεν έιναι καλό και ξαναδιάβασε το τέστ μπορεί να πεί πολλά . Η σύγκριση γίνεται με το απιονισμένο νερό που επιδει δεν έχει κακά συστατικά δεν μπορεί να αλλιώσει και μετά την πάροδου του λεπτου τα τέστ .

Αρα οταν διαβάζουνε ενα τεστ ας περιμένουμε λίγο και να ξαναδιαβάσουμε το τεστ η τιμές που θα διαβαστούν δεν θα είναι σωστές αλλά μετα απο εμπειρία μαθαίνεις .....

********************************************************

Εχω πάρει ολα τα χημικά νερού , για νιτρικά , PH , Balants κ.λ.π. πειραματίστικα έχασα εξαιτίας τους πολλά ψαράκια .... και αυτήν την στιγμή τα έχω για πέταμα δεν τα χρησιμοποιώ ............

Εχω πάρει όλα τα φάρμακα των δύο εταιρειών και αυτά τα έχω για πέταμα δεν τα χρησιμοποιώ ............ Μόνο χρήση κανει αυτό που πέρνεις για να βάλεις τα καινούργια ψάρια σε καρατίνα μια δύο μέρες ....... και αυτό γιατί ψάρι σωστό απο pet-shop αμφηβάλω .....

Την μία σε λέει στρες , την άλλη κανε ησηχία , την άλλη δεν έκανες αυτό , την άλλη τα ταισες πολύ , την άλλη τα έχεις νηστικά κ.λ.π. βλακείες .......που μου λέγανε για τα γκάπι μου .... τα δικά μου κοπάνα το τζαμι και θα μαζευτούν , καθάρίζω το βυθό με την σκούπα μαζεύονται και τα σπρώχνω για να φύγουν ......

Επίσης τα ψάρια δεν φοβούνται αν χτυπήσω το τζάμι μαζέυονται στο σημείο και περιμένουν την τροφή τους .....

Αν βάλω το χέρι μέσα στο ενυδρείο σαν να θέλω να πάρω νερό ειδικά τα γκαπι μπαίνουν στην χούφτα τα σηκώνω τα ξαναρείχνω ξαναέρχονται κ.λ.π.

Δεν τα έχω μάθει όλα και όυτε θα μπορέσω αλλα σίγουρα μπορώ να υπηρετήσω σωστά το δικό μου ενυδρείο και αυτό είναι ο σκοπός μου.

Το να "διαβάζεις" το ενυδρείο είναι μεγάλη υποθεση ........ακόμα μαθαίνω ....και είναι ενδιαφέρον ....

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βασικό είναι και η βρωμία στο χαλίκη άσχετα τι λέγεται όταν υπάρχουν αππεκρίσεις ψαριών πολλές γίνεται αποσύνθεση και πρεπει να καθαρίζονται εγω το κάνω με την αλλαγή νερού ......

Αφήστε το φίλτρο να κάνει την δουλειά και το υπόστρωμα να είναι καθαρό πάντα ... και ειδικά όταν πηγαίνουμε διακοπές .......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι τελειως αντιθετος και με την υψηλη ιχθυοφορτιση και με τις λιγες αλλαγες νερου.

Τα ενυδρεια μου τρεχουν εδω και 2,5 χρονια με σχετικα λιγα ψαρια, πολυ καλη φιλτρανση, μετρημενο ταισμα, ΠΟΛΛΑ φυτα και με ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ μετρησεις σε οτιδηποτε υπαρχει τεστ και μπορω να μετρησω. Για να καταλαβεις, το κερατοφυλλο δεν αναπτυσσεται στο ενυδρειο μου λογω ελλειψης τροφης.

Παρολα αυτα κανω ΜΕ ΕΥΛΑΒΕΙΑ 30% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις, το κερατοφυλλο δεν αναπτυσσεται στο ενυδρειο μου λογω ελλειψης τροφης.

Το 20+ δεν είναι συνέχεια ανάλογα με τις συνθήκες μπορεί και ποίο σύντομα . Απλός το λέω γιατί βάζοντας κερατόφυλλο και μεγάλο φίλτρο μπορώ να εχω καλό νερό και άς ξεπεράσει τις ημέρες αλλαγής . Εχω γέννες γκάπι και δεν μου έχει ψοφίση κανένα μικρό γκάπι κατά την ανάπτυξη του .....

Συφωνώ μαζί σου απόλυτα .

Το δικό μου κερατοφυλλο μεγαλώνει κάθε μέρα . Χαρίζω τα γκάπι μου τα έχω βάλει και σε αγγελία για να μειώσω τα ψαράκια .... Δεν πορώ να κάνω τίποτα άλλο ...

Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερο ενυδρείο ....

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε "μαλωνω", έτσι? :)

Απλα πρεπει να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτο που δουλευει σε σενα ΔΕΝ ειναι προτεινομενο...

Συμφωνώ .

Δεν θέλει άγχος όπως είχα εγώ για αυτό γράφω σε αυτην την ερώτηση .

Για όλα υπάρχουν λύσεις και φυσικά ανάλογα με τις συνθήκες εφαρμόζονται ...

Link to comment
Share on other sites

:) Kαλημέρα σας! Σας ευχαριστώ όλους που μου απαντήσατε. Απαντάω σήμερα γιατί τώρα μόλις μπήκα στην δουλειά.

Εχετε δίκιο να αναρωτιέστε γιατί έκανα αυτό το λάθος να βάλω τόσο σύντομα τόσα ψάρια. Προφανώς μου συνέβη κάτι παράξενο. Τα ήθελα όλα τα ψαράκια τόσο πολύ που δεν μπορούσα να συγκρατηθώ.... Τα λάθη βέβαια πληρώνονται.

Χθες έκανα μετρήσεις κ η αμμωνία ελέγχεται (σχεδόν ανύπαρκτη). Σήμερα θα ξανακάνω μετρήσεις κ αν χρειαστεί θα κάνω αλλαγή νερού. Τα ψάρια φαίνονται καλά.

Θα κάνω το καλύτερο για να τα σώσω.

Θα σας κρατάω ενήμερους. ;)

Link to comment
Share on other sites

:) Kαλημέρα σας! Σας ευχαριστώ όλους που μου απαντήσατε. Απαντάω σήμερα γιατί τώρα μόλις μπήκα στην δουλειά.

Εχετε δίκιο να αναρωτιέστε γιατί έκανα αυτό το λάθος να βάλω τόσο σύντομα τόσα ψάρια. Προφανώς μου συνέβη κάτι παράξενο. Τα ήθελα όλα τα ψαράκια τόσο πολύ που δεν μπορούσα να συγκρατηθώ.... Τα λάθη βέβαια πληρώνονται.

Χθες έκανα μετρήσεις κ η αμμωνία ελέγχεται (σχεδόν ανύπαρκτη). Σήμερα θα ξανακάνω μετρήσεις κ αν χρειαστεί θα κάνω αλλαγή νερού. Τα ψάρια φαίνονται καλά.

Θα κάνω το καλύτερο για να τα σώσω.

Θα σας κρατάω ενήμερους. :thumbup:

Το προβλημα σου δεν ειναι (μονο) οτι εβαλες πολλα ψαρια, αλλα οτι καποια ειναι και ασυμβατα μεταξυ τους, ως προς τις συνθηκες που θα πρεπει να τους διαθεσεις. π.χ. Γκαπυ σκληρο νερο, γατοψαρα μαλακο κλπ. Μηπως πρεπει πρωτα να διαλεξεις τι θελεις και μετα να ασχοληθεις με τα προβληματα του νερου σου. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα στο ιδιο νερο, γιατι καποια θα πεθανουν, με οτι αυτο συνεπαγεται για την ποιοτητα του νερου σου. Επισης αν εχεις γκαπυ που εχουν ηδη ζευγαρωσει, ακομη και αν διωξεις ολα τα αρσενικα τους, για τους επομενους 5-6 μηνες τα θηλυκα θα σου γεννανε κανονικα και χωρις αυτα (το γνωριζεις;;;). Τοτε θα εχεις ακομα περισσοτερα ψαρια, στο πολυ μικρο (για τοσα ψαρια) ενυδρειο σου. Το οτι φαινονται καλα τα ψαρια σου, δεν σημαινει οτι ειναι. Οταν ενα ψαρι ζησει τοσο οσο θα ηταν ο κανονικος χρονος ζωης του, τοτε μπορει καποιος να πει οτι .............ηταν καλα. Για σκεψου το.

Φιλικα Νικος.-

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου δεν ειναι (μονο) οτι εβαλες πολλα ψαρια, αλλα οτι καποια ειναι και ασυμβατα μεταξυ τους, ως προς τις συνθηκες που θα πρεπει να τους διαθεσεις. π.χ. Γκαπυ σκληρο νερο, γατοψαρα μαλακο κλπ. Μηπως πρεπει πρωτα να διαλεξεις τι θελεις και μετα να ασχοληθεις με τα προβληματα του νερου σου. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα στο ιδιο νερο, γιατι καποια θα πεθανουν, με οτι αυτο συνεπαγεται για την ποιοτητα του νερου σου. Επισης αν εχεις γκαπυ που εχουν ηδη ζευγαρωσει, ακομη και αν διωξεις ολα τα αρσενικα τους, για τους επομενους 5-6 μηνες τα θηλυκα θα σου γεννανε κανονικα και χωρις αυτα (το γνωριζεις;;;). Τοτε θα εχεις ακομα περισσοτερα ψαρια, στο πολυ μικρο (για τοσα ψαρια) ενυδρειο σου. Το οτι φαινονται καλα τα ψαρια σου, δεν σημαινει οτι ειναι. Οταν ενα ψαρι ζησει τοσο οσο θα ηταν ο κανονικος χρονος ζωης του, τοτε μπορει καποιος να πει οτι .............ηταν καλα. Για σκεψου το.

Φιλικα Νικος.

Tα γκάπι που έχω είναι όλα κ όλα 3 (μία θηλυκιά κ 2 αρσενικοί). Υπάρχει περίπτωση να τα βάλω σε ένα άλλο μικρό μόνα τους ή να τα χαρίσω. Εκτός από τα γκάπι όλα τα άλλα ψάρια είναι συμβατά μεταξύ τους. Νοιάζομαι πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεσαι για τα ψάρια μου και νάσαι σίγουρος δεν θα τα βάλω άλλο σε κίνδυνο. Εστω και αν έκανα σοβαρά λάθη. Αλλωστε μέσα από τα λάθη μαθαίνουμε αρκεί να μη τα επαναλαμβάνουμε.

Φιλικά Σταματία :)

Link to comment
Share on other sites

Tα γκάπι που έχω είναι όλα κ όλα 3 (μία θηλυκιά κ 2 αρσενικοί). Υπάρχει περίπτωση να τα βάλω σε ένα άλλο μικρό μόνα τους ή να τα χαρίσω. Εκτός από τα γκάπι όλα τα άλλα ψάρια είναι συμβατά μεταξύ τους. Νοιάζομαι πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεσαι για τα ψάρια μου και νάσαι σίγουρος δεν θα τα βάλω άλλο σε κίνδυνο. Εστω και αν έκανα σοβαρά λάθη. Αλλωστε μέσα από τα λάθη μαθαίνουμε αρκεί να μη τα επαναλαμβάνουμε.

Φιλικά Σταματία :)

;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...