Jump to content

Απορία!


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι!! Εγώ και οι απορίες μου!!!

Βρε παιδιά πείτε μου κάτι γιατι θα τρελαθώ... όταν βάζουμε στα ψαράκια τροφή αν δεν την καταναλώσουν αμέσως πρέπει να την βγάζουμε.... Ωραία μέχρι εδώ... μετά απο λίγο πρέπει(μπορώ) να τους ξαναβάλω??

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα οχι.

καλο θα ειναι να ταιζουμε 2-3 φορες την ημερα,ελαχιστα ομως,τοσο οσο να καταναλωνεται μεσα λιγα δευτερολεπτα..!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα έχω και άλλες αποριες... Λοιπόν αρχίζω...όταν είναι στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνουν το στόμα τους αλλά για αρκετή ώρα....να φοβάμαι?? Επίσης ο καπνός απο το τσιγάρο τα ενοχλεί...επιρεάζει θέλω να πω το περιβάλλον τους????

Αυτά νομιζω...αν θυμηθώ και τίποτα άλλο θα σας ξαναρωτήσω!!!!

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο ισως ειναι ελλειψη οξυγονου,...τα υπολοιπα που ρωτας εννοειται πως ενοχλουν......

Link to comment
Share on other sites

Άρα μήπως να βγάλω λίγο νερό απο το ενυδρείο με ένα πλαστικό ποτηράκι??

Επίσης έχω βάλει και κάτι βότσαλα τα οποία όμως δεν είναι φυσικά...είναι γυάλινα... και νομίζω πως έχει θολώσει λίγο το νερό... να τα βγάλω επίσης??? (Τα είχα πλήνει πολύ καλά πιο πρίν και με καυτό νερό)

Link to comment
Share on other sites

;) Μπερδεύτηκα!! Γιατί να βγάλεις νερό??? Η ελλλειψη οξυγόνου τι σχέση έχει με αυτό που λες? Απλά τα ψάρια ίσως χρειάζονται περισσότερο οξυγόνο, τιποτε άλλο. :)
Link to comment
Share on other sites

Το θολο νερο ειναι μαλλον υποπτο. Ποσα λιτρα εινα το ενυδρειο; Με τι φιλτρο δουλευει, τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο; Ποσα ψαρια υπαρχουν; Μετρησεις με τεστ κανεις; Ειναι μονο μερικες απο τις ερωτησεις, που μπορουν να γινουν για να σου δωθει (αν γινεται) απαντηση. Με την πρωτη ερωτηση παντως με μπερδεψες. Πως ειναι δυνατον να ταισεις, μετα να μαζεψεις οτι δεν εφαγαν και να θες να τα ξαναταισεις;;; Τα ψαρια τα ταιζεις αναλογα με το ειδος και το μεγεθος (για την ποσοτητα) 3-4 φορες την μερα, τοσο που θα το εχουν φαει σε 2-3 λεπτα.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε φίλτρο μεχρι εχθες...απο εχθες δουλευει το φιλτρο και το νερο ξεθολοσε... 10λιτρα είναι το ενυδρειο και εχει 2 χρυσοψαρα...(ξερω ειναι μικρο το ενυδρειο για 2 ψαρια...αλλα δεν μπορω να αγορασω μεγαλύτερο).

εκανα τεστ αμμονιας και μου εβγαλε 1mg/l.

Οσο για το φαγητό οκ! Μια χαρα τρωνε!Αν τους το έριχνα όλο θα τρωγανε μεχρι να σκασουν! :)

Θέλεις να σου αναφέρω μάρκα του φίλτρου και των βακτιρίων diskus fan??

Έγινε επεξεργασία - klik
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε φίλτρο μεχρι εχθες...απο εχθες δουλευει το φιλτρο και το νερο ξεθολοσε... 10λιτρα είναι το ενυδρειο και εχει 2 χρυσοψαρα...(ξερω ειναι μικρο το ενυδρειο για 2 ψαρια...αλλα δεν μπορω να αγορασω μεγαλύτερο).

εκανα τεστ αμμονιας και μου εβγαλε 1mg/l.

Οσο για το φαγητό οκ! Μια χαρα τρωνε!Αν τους το έριχνα όλο θα τρωγανε μεχρι να σκασουν! :)

Θέλεις να σου αναφέρω μάρκα του φίλτρου και των βακτιρίων diskus fan??

Η συγγέντρωση της αμμονίας επρεπε να κυμένεται σε μηδνικά σχεδον επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε φίλτρο μεχρι εχθες...απο εχθες δουλευει το φιλτρο και το νερο ξεθολοσε... 10λιτρα είναι το ενυδρειο και εχει 2 χρυσοψαρα...(ξερω ειναι μικρο το ενυδρειο για 2 ψαρια...αλλα δεν μπορω να αγορασω μεγαλύτερο).

εκανα τεστ αμμονιας και μου εβγαλε 1mg/l.

Οσο για το φαγητό οκ! Μια χαρα τρωνε!Αν τους το έριχνα όλο θα τρωγανε μεχρι να σκασουν! :)

Θέλεις να σου αναφέρω μάρκα του φίλτρου και των βακτιρίων diskus fan??

καλησπερα. σορυ που θα σε στεναχωρησω αλλα 10 λιτρα ενυδρειο ειναι πολυ λιγο ακομα και για ενα ψαρακι. σκεψου οτι ενα χρυσοψαρο θελει 30 λιτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...