Jump to content

Αγορά ενυδρείου


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι!Θα ήθελα να στύσω ένα μονομαχοενυδρείο και από έρευνα που έκανα στο ίντερνετ βρήκα ενα 20λιτρο.Σας δίνω το link να μου πείτε αν είναι καλό,πόσο περίπου κοστίζουν τέτοια ενυδρεία και τι πράγματα θα μπορούσα να βάλω μέσα (εννοώ φυτά,φίλτρο κτλ.) http://www.aquatlantis.com/img/fichas/61_AQUALAMPE.pdf

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνησω με τον φιλο delta γιατι ειναι οπως ειναι ενα ενυδρειο.το νερο κατω και το φως απο πανω.Βεβαια δεν θα ειναι και πολυ λειτουργικο λογο οτι καλο θα ηταν να βαλεις καποιο φιλτρο κτλ κτλ κτλ.Και αφου ειναι για μονομαχο ειναι μια χαρα.Υπαρχουν και αρκετα καλυτερες λυσεις αλλα περι ορεξεος...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα όμως δεν μου είπατε πόσο κάνει ενα 20λιτρο ενυδρείο και τι εξοπλισμό θα χρειαστώ μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο κανει δεν ξερω να σου πω, κανε μια βολτα στα μαγαζια να δεις τιμες.

Τι θα χρειαστεις: Περα απο το ενυδρειο, ενα φιλτρο, ενα θερμοστατη και φωτισμο. Καποιο σκουροχρωμο χαλικακι για βυθο, που να μην ειναι ασβεστολιθικο και σου ανεβαζει σκληροτητες, μερικα φυτα και κανενα διακοσμητικο ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

.....Βεβαια δεν θα ειναι και πολυ λειτουργικο λογο οτι καλο θα ηταν να βαλεις καποιο φιλτρο κτλ κτλ κτλ........Υπαρχουν και αρκετα καλυτερες λυσεις αλλα περι ορεξεος...

Αυτα ειπα και γω αλλα με χιουμορ Νικο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα όμως δεν μου είπατε πόσο κάνει ενα 20λιτρο ενυδρείο και τι εξοπλισμό θα χρειαστώ μέσα :)

Σου εδωσα το λινκ πιο πανω.

copy απο ποστ του viciouscircle και σου προσθετω τις καλυτερις προτασεις για μενα

"Λίτρα: 25+ μη παρεις πορτατιφ ή πενταγωνα εξαγωνα πολυγωνα και τριγωνα πανοραματος δεν βολευουν)ενα κανονικο τετραγωνο ενυδρειο πχ 40Χ25Χ40 ειναι μια χαρα (πχ αυτο)

Θερμοστάτης στους 26 αν δεν εχει δικο του οπως το πιο πανω ενυδρειο, τοτε ενα jaeger 25W (οσα λιτρα νερο τοσα watt να ειναι) ειναι το καλυτερο.

Φωτισμός: 1-2 λαμπίτσες φθορισμού pl για τα φυτά

Φίλτρο: ήρεμο και όχι ανατάραξη όλης της επιφάνειας (ακίνητες περιοχές για φωλιά--bubble-nest) με σφουγκάρι ή και άλλο βιολογικό, και υαλοβάμβακα για αντικατάσταση αν δεν εχει δικο του φιλτρο οπως το πιο πανω ενυδρειο, αναλογα τι ενυδρειο θα παρεις, θα παρεις και φιλτρο, ενα εσωτερικο Eheim aquaball 2208ειναι η καλυτερη ιδεα ΙΜΟ

Υπόστρωμα: ψιλό χαλίκι ή άμμος, ουδέτερο πάντα

Φυτά: κάποια χαμηλά για να κρύβεται στον πάτο και κάποια που θα καλύπτουν εν μέρει την επιφάνεια για να νοιώθει ασφάλεια και να κάνει ευκολότερα φωλιά.

Κάποια ξύλα χωρίς σκλήθρες που εξέχουν.

Φύλλα καρυδιάς ή ινδικής αμυγδαλιάς. αν πας σε καφε του AZ μπορει να σου φερει ο ιδιος ο viciouscircle τετοια φυλλα, αλλιως κοιτα στο ιντερνετ για Indian-Almond-Catappa-Leaf-Betta

Apple snail μικρού-μεσαίου μεγέθους για καθαρισμό-διάσπαση νεκρής ύλης

Αλλαγή νερού 25% ανά εβδομάδα.

Αυτά είναι νομίζω τα τέλεια, αλλά και με μικρές τροποποιήσεις-συμβιβασμούς πάλι θα είναι άρχοντας, όποιες διορθώσεις παρακαλώ, με ενδιαφέρουν και εμένα. "

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει delta με έπεισες.Δεν θα πάρω πορτατιφ :);)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει delta με έπεισες.Δεν θα πάρω πορτατιφ ;):thumbup:

Γιατι οχι?

Παρτο και βαλτο στο κομοδινο σου να εχεις φως να λυνεις κανενα σταυρολεξο :)

Link to comment
Share on other sites

Και ψάρι και πορτατίφ σε ένα.Τελευταία λέξη της τεχνολογίας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...