Jump to content

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.....!!!!!!


Recommended Posts

Αν δεν τρελαθώ με τα ενυδρεία δεν θα τρελαθώ ποτέ!!!!!!!

Κάθομαι αραχτός και χαζεύω στην TV ενώ τα φώτα του ενυδρείου έχουν κλείσει και υπάρχει μόνο το moonlight. Σε κάποια φάση που χάζευα τα καμάρια μου, βλέπω κάτι "μεγάλο" να κολυμπάει μέσα στο ενυδρείο και δεν είχε συμπεριφορά ψαριού. Ανοίγω τα φώτα, ψάχνω από 'δω ψάχνω από 'κει.... Τίποτα!!!

Ώσπου ξαφνικά πιάνει το μάτι μου αυτό...

post-6647-1214346760_thumb.jpg

Τί είναι αυτό...?

Δείτε ίσως λίγο καλύτερα....

post-6647-1214346986_thumb.jpg

Απλά θα τρελαθώ!!! Μόνο ως έντομο μπορώ να το χαρακτηρίσω, εκτός κι αν είναι Alien!!!

Το σώμα του μοιάζει με... λιβελούλα να πω...? Έχει 6 ποδαράκια κοντά στο κεφάλι του, ουρά με τρεις... ουρίτσες και στην πλάτη του έχει κάτι σαν μικρά φτερά... Το μήκος του είναι 1,5cm περίπου! Είναι ακινητοποιημένο πάνω σε ένα φυτό και ελαφρός κουνάει την ουρά του...

Έλεος πια με αυτό το ενυδρείο! Κάποτε έβγαλα αυτά...

post-6647-1214347516_thumb.jpg

μετά έβγαλα σκουλίκια tubifex και τώρα έντομα(???????????)

Όταν βγάλω κροκόδειλο θα ενημερώσω!

Τί μπορεί να είναι????????

Να προσπαθήσω να το βγάλω?????????

Πληροφοριακά:

NH3/NH4 - 0

NO2 - 0

NO3 - 10

PH - 6.5

KH - 5

GH - 16

Μέσα στο ενυδρείο έχω καμιά 120άρα μωρά Ancistrus sp.3, το ζεύγος των Ancistrus, 11 Corydoras, 4 θηλυκά γκάπυ σε ενδιαφέρουσα...

Αν και δεν νομίζω πως αυτά παίζουν ρόλο..

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ε το ρωτας? βγαλτο με την αποχη αν δεν μπορεις με το χερι.

Ασε που μπορει να το φανε αν ειναι νοστιμο.

Σημερα ειχα και εγω επελαση μυρμηγκιων με φτερα.

Μερικα ηταν στο τζαμι του μονομαχου και 2-3 ειχαν πεσει στο νερο απο χαραμαδα.

Ειδα τον μονομαχο να το φερμαρει αλλα δεν τους την επεσε οπως με τα κουνουπια που τον ταιζω καμια φορα.

Νομιζω πως "δοκιμασε" πιο πριν και δεν του εκατσε καλα στο οισοφαγο, γι'αυτο εκανε στροφη 180. :)

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι πως αυτό που έχω εγώ είναι υδρόβιο. Να μη σου πω πως είναι και ωραίο... (!!!)

Από που μπορεί να ήρθε (απ'το διάστημα μήπως????)

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται πολυ καθαρα. Αλλα μαλλον ειναι προνυμφη λιβελλουλας. Τρεφεται με ψαρια να ξερεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται πολυ καθαρα. Αλλα μαλλον ειναι προνυμφη λιβελλουλας. Τρεφεται με ψαρια να ξερεις !

Και πως μπορεί να βρέθηκε η προνύμφη??? Ορκίζομαι πως δεν έχω λιβελλούλες μέσα στο δωμάτιο μου!!!

Και όταν λες ότι τρέφεται με ψάρια, τί εννοείς? Ποια ψάρια κινδυνεύουν?

Άντε να τπ βρω τώρα να το βγάλω...

Link to comment
Share on other sites

Παει η μαμα τους και τη γενναει απο πανω. Ειναι ανοιχτο το ενυδρειο σου απο πανω?

Οτι ειναι στο μεγεθος του κινδυνευει!

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο δες !

Link to comment
Share on other sites

ΓΚΛΟΥΠ :)

Με έπεισες!!! Αυτό το πράγμα πρέπει να βγει αμέσως!!! Το 90% των ψαριών είναι στο μέγεθός του. Στο εν τω μεταξύ το ενυδρείο είναι πλήρως κλειστό (Link).... Βέβαια προχτές πήρα ένα κλάδεμα από ένα ανοιχτό ενυδρείο που βρισκόταν στην εξοχή....

(είναι ακριβώς αυτό αλλά σε πράσινο... προφανώς προσαρμώζεται στο περιβάλλον)

Τελικά στο ενυδρείο μου έχω το τέλειο νερό για να ζήσουν όλοι οι οργανισμοί.... Με δυσκολία βέβαια ζουν τα ψάρια!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ηδη καποια απωλεια???

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ηδη καποια απωλεια???

Τί να σου πω... Όπως έγραψα και ποιο πάνω έχω περί των 120 μικρών Ancistus sp.3.

Το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω... Θα πρέπει να ξυλώσω όλα τα φυτά μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οσο περναει ο καιρος σε βλεπω και για ολο μεγαλυτερα παρασιτα, το επομενο σου βημα ειναι ο Δυτισκος? :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οσο περναει ο καιρος σε βλεπω και για ολο μεγαλυτερα παρασιτα, το επομενο σου βημα ειναι ο Δυτισκος? :);):thumbup:

ok!!! Υπόσχομαι πως αν αποκτήσω αυτό το μαμούνι, θα το κρατήσω και θα το ταϊζω.... Μου είναι συμπαθέστατο :(

Ακόμα δεν βρήκα τίποτα και πρέπει να φύγω για δουλειά... Θα ρίξω εντομοκτόνο :bigemo_harabe_net-180:

Το χειρότερο είναι ότι από στιγμή σε στιγμή περιμένω γέννα από guppies...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιβελουλας τα μεγάλα ψάρια δεν κινδυνεύουν αλλά τα μικρά έμμεσα θα γίνουν τροφή για την προνύμφη.

Αφαίρεσε την αμέσως.

Πρέπει η τροφή που δίνεις να είναι πολύ ακάθαρτη (bloodworms) για αυτό και έχεις τόσα πολλά ζουζούνια.

Εκτός και αν είναι απανωτά τυχαία γεγονότα… τότε παίξε άμεσα τζοκερ. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν φυλαγα σκοπια στο στρατο αυτα προσγειωνονταν ακριβως διπλα μου σε αναζητηση λακουβας. Μιλαμε για τερατα. Ναι καλα καταλαβες πετανε και ολας. ΒΙΟΝΙΚΟΣ ΜΠΑΜΠΟΥΡΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιβελουλας τα μεγάλα ψάρια δεν κινδυνεύουν αλλά τα μικρά έμμεσα θα γίνουν τροφή για την προνύμφη.

Αφαίρεσε την αμέσως.

Πρέπει η τροφή που δίνεις να είναι πολύ ακάθαρτη (bloodworms) για αυτό και έχεις τόσα πολλά ζουζούνια.

Εκτός και αν είναι απανωτά τυχαία γεγονότα… τότε παίξε άμεσα τζοκερ. :)

Bloodworms ρίχνω μία στο τόσο και πολύ λίγο για τα Cory (φυσικά το κόβω άμμεσα).

Φεύγω για δουλειά. Δυστυχώς δεν βρήκα ακόμα τίποτα. Όταν γυρίσω θα την βρω και θα την δώσω στο μεγάλο ενυδρείο για "εκδίκηση"!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπορεις να τη δωσεις στο μεγαλο ενυδρειο για εκδικηση, αλλα αν δεν την φανε και μεγαλωσει προσεξε μη παθεις εσυ την εκδικηση. :)

Link to comment
Share on other sites

:);):thumbup:

Παντως το εντομοκτονο ειναι πιο επικινδυνο για τα ψαρια.

Ουτε το υγρο εντομοαπωθητικο για τα κουνπουπια δεν κανει να βαζουμε.

(ειδα στο κουτι του baygon genius που βαζω, εχει ενα ταμπελακι με ενα ψαρι και απαγορευτικο και λεει ιδιαιτερα τοξικο για ψαρια σε ενυδρεια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος!!! Έχει εξαφανιστεί η άτιμη! Η μόνη λύση είναι να "ξηλώσω" το ενυδρείο, αλλά δεν πρόκειται να το κάνω, τουλάχιστον όχι σήμερα. Χτες την είδα να κυκλοφορεί το βράδυ χωρίς τα φώτα και με του που τα άνοιξα σταθεροποιήθηκε εκεί που την έβγαλα φωτογραφία. Θα περιμένω μήπως και σήμερα το βράδυ ξαναεμφανιστεί... Αλλιώς... :thumbup:

Εσυ μπορεις να τη δωσεις στο μεγαλο ενυδρειο για εκδικηση, αλλα αν δεν την φανε και μεγαλωσει προσεξε μη παθεις εσυ την εκδικηση. ;)

Δηλαδή πόσο μπορεί να γίνει αυτό το πλάσμα?

Αν και σκέφτηκα να την ρίξω στις σαλαμάνδρες μου που είναι και σε μικρό ενυδριάκι και είναι πλήρως ελεγχόμενο!!!

@delta66

Δεν πιστέυω να πίστεψες πως θα ρίξω εντομοκτόνο... :)

Ερώτηση:

Μπορεί να είναι φορέας ασθενειών?????

Link to comment
Share on other sites

Φτανει και τα 5 εκατοστα αναλογα το ειδος. Σε ντοκυμαντερ το εχω δει να σκοτωνει ψαρακι 6 εκατοστα. Το ρισκαρεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εφτασε στο ενυδρειο μαζι με καποιο φυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα, μια λιβελουλα μπορει να τρυπωσει και να το γενησει. Αυτη ψαχνει να βρει νερο με τροφη για να μεγαλωσει το μικρο της. Σε βρηκε καταλληλο και προχωρησε. Οπως βλεπεις κρυβεται παρα πολυ καλα. Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι σου εχει φαει μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο. Όσο και να έψαξα μέσα στο ενυδρείο μου, δεν βρήκα τέτοιο πράγμα μέσα. Το ξετίναξα ολόκληρο, έβαλα χέρια κι έπιασα ένα ένα όλα τα φυτά αλλά τίποτα. Εκτός αν ήταν μόνο ένα και στο έδωσα με την stellata ;) Πάντως δεν έχω δει ποτέ τέτοιο ζώο μέσα στο σπίτι και λόγω παιδιού έχουμε παντού σίτες και είμαστε πολύ προσεκτικοί. Ούτε κουνούπι δεν τολμά να μπει μέσα :)

Ελπίζω και εύχομαι να το βρεις σύντομα και χωρίς απώλειες. Περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

@delta66

Δεν πιστέυω να πίστεψες πως θα ρίξω εντομοκτόνο... ;)

Μου φανηκες πανικοβλημενος :thumbup: αλλα το εγραψα σε περιπτωση που το διαβασει καποιος που δεν ξερει να μη κανει καποιο λαθος και....... :)

Link to comment
Share on other sites

Φτανει και τα 5 εκατοστα αναλογα το ειδος. Σε ντοκυμαντερ το εχω δει να σκοτωνει ψαρακι 6 εκατοστα. Το ρισκαρεις?

Προνύνφη 5cm???

Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι σου εχει φαει μικρα.

:);):thumbup:

Επιχείρηση "ξήλωμα ενυδρείου" ξεκινάει άμεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο wiki:

The larval stage of large dragonflies may last as long as five years. In smaller species, this stage may last between two months and three years.

Αυτο σημαινει οτι ηρθε για να μεινει :).

Edit:

Size:

18-49 mm long.

Έγινε επεξεργασία - Theofilos_Patra
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...