Jump to content

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΤΡΩΕΙ ΨΑΡΙΑ!!!


Recommended Posts

Πριν απο 10 λεπτα γυρισα στο σπιτι.

Αναβω τα φωτα του δωματιου και παω να παρατηρησω το ενυδρειο.

Βλεπω τα ψαρια να κοιμουνται.

Βλεπω και το σαλιγκαρι μου. Ενα Golden Apple Snail.

Αυτο δεν κοιμοταν ομως!!!!!

Ειχε ανεβει επανω σε μια πλακε πετρα με java moss, και στο στομα του ειχε και μασουλαγε ενα νεον!!!

ΝΑΙ! Και ομως ειναι αληθεια! Μονο η ουρα του φαινοταν πια!!!!

Ειναι δυνατον? Εχει ξαναπαρατηρηθει κατι τέτοιο???

Μηπως τελικα τα διαφορα λιωμενα σε φαση αποσυνθεσης ψαρια που βρισκω καθε μερα, να ειναι φαγωμενα απο το σαλιγκαρι???

Ποσες μερες θελει κανονικα ενα ψαρακι για να αρχισει η αποσυνθεση του?

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 10 λεπτα γυρισα στο σπιτι.

Αναβω τα φωτα του δωματιου και παω να παρατηρησω το ενυδρειο.

Βλεπω τα ψαρια να κοιμουνται.

Βλεπω και το σαλιγκαρι μου. Ενα Golden Apple Snail.

Αυτο δεν κοιμοταν ομως!!!!!

Ειχε ανεβει επανω σε μια πλακε πετρα με java moss, και στο στομα του ειχε και μασουλαγε ενα νεον!!!

ΝΑΙ! Και ομως ειναι αληθεια! Μονο η ουρα του φαινοταν πια!!!!

Ειναι δυνατον? Εχει ξαναπαρατηρηθει κατι τέτοιο???

Μηπως τελικα τα διαφορα λιωμενα σε φαση αποσυνθεσης ψαρια που βρισκω καθε μερα, να ειναι φαγωμενα απο το σαλιγκαρι???

Ποσες μερες θελει κανονικα ενα ψαρακι για να αρχισει η αποσυνθεση του?

10995[/snapback]

Κάτσε περίμενε.

Τι εννοείς, ότι το ψαράκι το πιάσε στον ύπνο και το φάγε ; :D

Δε το πιστεύω. Μάλλον το νέον είχε πεθάνει.

Δεν χρειάζεται να αρχίσει να αποσυντίθεται το ψαράκι για να στο φάει ο σαλίγκαρος.

Με το που θα το βρεί παραγγέλνει ούζο και το τρώει για μεζέ.

Φυσικά και έχει ξαναπαρατηρηθεί.

Δες φώτο. Ο μεζές είναι ένα σκαλαράκι. Το ούζο έρχεται !

post-249-1139046580_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, ότι το ψαράκι το πιάσε στον ύπνο και το φάγε ;  :D

Δε το πιστεύω. Μάλλον το νέον είχε πεθάνει.

Σωστά. Τα σαλιγκάρια δεν είναι θηρευτές. Το νέον ατυχώς πέθανε και ο σαλίγκαρος βρήκε ευκαιρία.

Υπόψην ότι τα περισσότερα ψάρια τρώνε αυτά που πεθαίνουν - γιά δύο λόγους. Αφενός, ωρισμένα από αυτά τα είδη είναι η φυσική τους διατροφή ούτως η άλλως. Αφετέρου για προστασία της κοινότητας. Το σώμα ενός νεκρού ψαριού προσελκύει στο σημείο που βρίσκεται θηρευτές. Οι θηρευτές μπορεί να "χτυπήσουν" και άλλα ψάρια, ζωντανά. Αυτό λοιπόν που κάνουν τα υπόλοιπα ψάρια είναι να "εξαφανίζουν" το σώμα (τρώγοντάς το) ούτως ώστε να μη μαζευτούν θηρευτές. Για τον ίδιο λόγο επιτίθενται στα άρρωστα ψάρια - μιά και είναι βραδυκίνητα η κάθονται ακίνητα γιά πολλή ώρα. Η παρουσία τους σε μέρη με υγειή ψάρια θέτει σε κίνδυνο την κοινότητα. Το σαλιγκαράκι σου φέρθηκε απολύτως φυσιολογικά. Απλά χρειάζεται λίγο προσοχή να μη μένουν σώματα από νεκρά (ειδικώς αν πριν ήταν άρρωστα) ψάρια μέσα στο ενυδρείο γιατί όσοι τα φάνε θα αρρωστήσουν επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι βενθικοί οργανισμοί είναι σαπροφάγοι(Τρέφονται με νεκρή οργανική ύλη) Η βασική τροφή του εν λόγο σαλιγκαριού είναι "πτώματα" Αν δωκιμάσεις να βάλεις στο ενυδρείο σου ψόφιο γαύρο,σαρδέλα,γαρίδες ή κρέας απο ζωο(μοσχάρι κλπ) θα παρατηρήσεις (το βράδυ κυριώς) όλα σου τα σαλιγκάρια να είναι μαζεμένα πάνω στο κρέας και να¨τρώνε...(αν εχέις και ούζο όπως σου είπαν ακόμα κάλήτερα :D )

Εχω διαβάσει στο νετ για τα σαλιγκάρια να λένε να τους βάζουμε μαρούλια σπανάκια κλπ. εμένα κανένα είδος σαλιγκαριού δεν έτρωγε πρασινάδα.

Πάντος μην σου γίνει συνήθεια να βάζεις ψάρια ψόφια για να τρώνε!!!(εγω μόνο μια φορά το μήνα το πολύ τους βαζω...και ενοείτε μετα απο καλό ξέπλυμα) το κρεμάω σε σπάγκο και το αφίνω στο ενυδρείο το βράδυ, γιατί το πρωι λίγο δύσκολο να πάνε πάνω στην τροφή...εκτός αν έχεις πολύ ήρεμα ψάρια και χαμηλό φωτισμό. Αν τα αφίσεις νυστικά θα την πέσουν σε άλγή που πιθανόν να υπάρχη στο ενυδρείο σου σε κανα βράχο τζάμι κλπ. (έχω παρατηρήσει οτι την καφε άλγη την προτιμούν...δεν ξέρω γιατι...)

{Να προσθέσω οτι αυτο το έχω κάνει μόνο 2-3 φορές. μην ξεχνάς οτι λερώνει πολύ το ενυδρείο. το αφινώ 1 βράδυ και το πρωι το βγάζω. οτι φάγανε΄, φάγανε.}

Με το που ψοφάει το ψαράκι μετά απο 1-2 ώρες(για να μην πω αμέσως) ξεκινάει η αποσύνθεση στο εσωτερικό του(πρώτα απο τα εσωτερικά του όργανα) και μετά φτάνει στο εξωτερικό.(Δε μπορείς να φανταστείς τι οργανισμούς αποικοδόμησης κρύβει μέσα του το ψάρι...ας είναι καλα το ανοσοποιητικό συστημα)...

Αυτα με τους σαλίγκαρους! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Κοντεύω να γίνω ρακοσυλλέκτης

Χαχαχαχα

Εγώ είμαι ο πρώτος που με είχε κατηγορήσει ο Ebenos για αρχαιοκαπηλία αφού ξεθαβα κάποια περίοδο συχνά παλιά topics :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο πρώτος που με είχε κατηγορήσει ο Ebenos για αρχαιοκαπηλία αφού ξεθαβα κάποια περίοδο συχνά παλιά topics :bigemo_harabe_net-74:

Χαχαχαχαχα αρχαιοκαπηλια χαχαχαχα

Δεν υπαρχει!!!!

Και μένα μ'αρέσει να σκαβω αν βρίσκω τπτ ενδιαφέρον το φέρνω στην επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχη και σε εμενα και μάλιστα μου ειχε φαει το μονομάχο παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Σαρκοφαγα σαλιγκάρια ξέρω για τα σαλιγκάρια-κονους στο θαλασσινό.Για το δικό σου ενυδρειο το νέον μάλλον θα είχε πεθάνει πριν το αρπάξει το σαλιγκαρι γιατί τα σαλιγκάρια αυτά μόνο άλγη και φυτά κυνηγούν,αλλα ως καιρόσκόποι δεν λένε όχι και σε ένα ψάρι έτοιμο στο (πιάτο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...