Jump to content

Πως μπορω να διατηρω το Ph Sto 6.5?


Recommended Posts

Χαιρεται...

Υπαρχει καποιος τροπος να διατηρω το ph στο 6.5 σταθερα στο ενυδρειο μου χωρις την προσθηκη τυρφης?

Το ενυδρειο ειναι 80αρι και φυτεμενο.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει τροπος.Με co2 και ενα ph controller θα εχεις σταθερα οπου εσυ θες το ph.Κανε μια αναζητηση εδω και θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός της παροχής του CO2 πρέπει να έχεις και μαλακό νερό αλλιώς τσάπα παιδεύεσαι, δεν μπορείς σε ένα πολύ σκληρό νερό να έχεις χαμηλό Ph ακόμη και με το CO2.

Πρέπει να γνωρίζουμε το αρχικό Ph Kh Gh ώστε να γνωρίζουμε αν αρκεί μόνο το CO2, ή χρειάζεσαι και νερό από αντίστροφή όσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα λύση θα ήταν με νερό από Α/Ο,

αφού βρεις στο μαλακό νερό της τις κατάλληλες σκληρότητες για να έχεις το pH που θες! :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να τα καταφέρει μόνο χρεισημοποιώντας νερό απο α/ο

γιατί ούτε και εγώ τα έχω καταφέρει.

Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστηκά νερό α/ο και το ph μου είναι πάνω απο 7.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε και απο το υπόστρωμα καποια απο αυτα εχουν την ταση να ανεβαζουν το Ph και δεν μιλώ για αμμο χαλίκι αυτο εννοείτε μιλώ για υπόστρωμα για φυτά αν έχεις

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να τα καταφέρει μόνο χρεισημοποιώντας νερό απο α/ο

γιατί ούτε και εγώ τα έχω καταφέρει.

Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστηκά νερό α/ο και το ph μου είναι πάνω απο 7.

Τι ανθρακική (kH) και τι γενική (gH) σκληρότητα έχεις...? :)
Link to comment
Share on other sites

Να γινω πιο συγκεκριμενος.

Τωρα στηνω το τανκ και θελω μεσα να βαλω ramirezi και καρδιναλιους τα οποια θελουν ph 6.5.

Πως μπορει να γινει αυτο ενω το δικτυο μου εχει ph 8.5?

Δεν εχω α/ο ουτε εχω σκοπο να παρω συσκευη co2 λογω χωρου...

Υπαρχει λυση η να το εγκαταλειψω το σπορ?

Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετρας το ph σου.Γιατι εχω ακουσει νερο δικτυου μεχρι το πολυ 8.Αν οντως εισαι 8,5 τοτε με συστημα co2 σιγουρα απο μονο του δεν θα κανεις δουλεια και σιγουρα δεν θα κανεις δουλεια και με τυρφη μονο αλλα θα χρειαστεις και κατι να μαλακωσεις το νερο σου.(δηλ με την χρηση ρυτινων ή με την χρηση ro).Αν πραγματικα αγαπας το χομπι και θες να δεις ποσο καταπληκτικο ειναι ενα ενυδρειο με ενα κοπαδακι ramirezi.Θα πρεπει να κανεις κατι απο τα 2 παραπανω.

(Προσωπικη μου γνωμη και με φιλικη διαθεση)

Link to comment
Share on other sites

Η αγορα του Α/Ο νομιζω πως ειναι μια καλη κινηση μιας και θα το χρειαστεις αργοτερα αν αγορασεις μεγαλυτερο ενυδρειο,επεισης co2 mpoρεις να φτιαξεις και μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα sera minus ph κανουν δουλεια?

Επισης εχετε ιδεα ποσο κοστιζει μια συσκευη co2 και μια συσκευη A/O?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός της παροχής του CO2 πρέπει να έχεις και μαλακό νερό αλλιώς τσάπα παιδεύεσαι, δεν μπορείς σε ένα πολύ σκληρό νερό να έχεις χαμηλό Ph ακόμη και με το CO2.

Πρέπει να γνωρίζουμε το αρχικό Ph Kh Gh ώστε να γνωρίζουμε αν αρκεί μόνο το CO2, ή χρειάζεσαι και νερό από αντίστροφή όσμωση.

Απάντα πρώτα σε παρακαλώ σε αυτό

Δε νομίζω να τα καταφέρει μόνο χρεισημοποιώντας νερό απο α/ο

γιατί ούτε και εγώ τα έχω καταφέρει.

Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστηκά νερό α/ο και το ph μου είναι πάνω απο 7.

Αφού βάζεις νερό από ΑΟ λογικό είναι να έχεις ph 7. Και είναι επικίνδυνο αν δεν έχεις εμπειρία να χρησιμοποιείς νερό μόνο από ΑΟ.

Προσωπικά το θεωρό απίθανο να έχεις αποκλειστικά νερό από ΑΟ και να έχεις Ph 7. Εκτός και αν το διατηρείς το νερό μόνο του σε κουβά χωρίς φυτά και ψάρια.

Εξαρτάτε και απο το υπόστρωμα καποια απο αυτα εχουν την ταση να ανεβαζουν το Ph και δεν μιλώ για αμμο χαλίκι αυτο εννοείτε μιλώ για υπόστρωμα για φυτά αν έχεις

Έως τώρα δεν έχω συναντήσει ποτέ υπόστρωμα για φυτά που να ανεβάζει το Ph

Αυτα τα sera minus ph κανουν δουλεια?

Επισης εχετε ιδεα ποσο κοστιζει μια συσκευη co2 και μια συσκευη A/O?

Για τα sera minus ph θα δώσεις τσάπα λεφτά δεν είναι λύση αυτή.

Μια ΑΟ κοστίζει περίπου 100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

στα απολυτως σωστα λογια του χρηστου,το μονο που θα συμπληρωσω για ζουμια στυλ ''ph minus'',ειναι οτι σιγουρα δεν ειναι καθολου σταθερα,περιεχουν αρκετα φωσφορικα,και πιθανοτατα στρεσαρουν τα ψαρακια μας αφου το πεχα που μας παρεχουν ειναι ευκαιριακο,αλλα οχι σταθερο....

Link to comment
Share on other sites

kh 2

gh 6

Απάντησα προτού δω το τελευταίο σου μήνυμα με αυτά που μας δίνεις διαφαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από ΑΟ εκτός και αν το μηχάνημα σου είναι χαλασμένο.

Αν δεν είναι χαλασμένο τότε έχεις μεγάλη έλλειψη CO2 από λάθος χειρισμό.

Link to comment
Share on other sites

kh 2

gh 6

...με αυτά που μας δίνεις διαφαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από ΑΟ εκτός και αν το μηχάνημα σου είναι χαλασμένο.

Αν δεν είναι χαλασμένο τότε έχεις μεγάλη έλλειψη CO2 από λάθος χειρισμό.

Θα συμφωνήσω με το Χρήστο ότι με νερό μόνο από Α/Ο δεν έχεις τέτοιες παραέτρους νερού, εκτός εαν τις ανεβάζεις με ηλεκτρολύτες, σόδα κτλ... ;)

Πόσο καιρό έχεις αυτές τις παραμέτρους στο ενυδρείο σου? Από τότε που τις έχεις,

παρατήρησες πτώση και αν ναι αυτή συνεχίζεται μέχρι σήμερα έστω και αργά? :)

Link to comment
Share on other sites

kh 2

gh 6

...με αυτά που μας δίνεις διαφαίνεται ότι δεν χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από ΑΟ εκτός και αν το μηχάνημα σου είναι χαλασμένο.

Αν δεν είναι χαλασμένο τότε έχεις μεγάλη έλλειψη CO2 από λάθος χειρισμό.

Θα συμφωνήσω με το Χρήστο ότι με νερό μόνο από Α/Ο δεν έχεις τέτοιες παραμέτρους νερού, εκτός εαν τις ανεβάζεις με ηλεκτρολύτες, σόδα (ή κάνεις πρόσμιξη με νερό δικτύου) κτλ... ;)

Πόσο καιρό έχεις αυτές τις παραμέτρους στο ενυδρείο σου? Από τότε που τις έχεις παρατήρησες πτώση και αν ναι αυτή συνεχίζεται μέχρι σήμερα έστω και αργά? :)

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Αφού βάζεις νερό από ΑΟ λογικό είναι να έχεις ph 7. Και είναι επικίνδυνο αν δεν έχεις εμπειρία να χρησιμοποιείς νερό μόνο από ΑΟ.

Προσωπικά το θεωρό απίθανο να έχεις αποκλειστικά νερό από ΑΟ και να έχεις Ph 7. Εκτός και αν το διατηρείς το νερό μόνο του σε κουβά χωρίς φυτά και ψάρια.

Αποφάσησε φίλε Χρήστο,

είναι λογικό να έχω ph 7 ή είναι απίθανο να έχω ph 7 !!!

Φυσικά και βάζω ηλεκτρολύτες (Discus Trace).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα απόφασης το απεικονισμένο νερό έχει από την φύση του 7 ph.

Από εκεί και πέρα με το τη θα προσθέσουμε και πόσο θα προσθέσουμε αυξάνουμε ή μειώνουμε το Ph.

Από την στιγμή που βάζεις ηλεκτρολύτες αμέσως αλλάζεις την σύσταση του νερού.

Τελικά φτιάχνεις ένα νερό με Kh 2 και μα λες ότι το ph σου είναι πάνω από 7. Αυτό για να συμβεί πρέπει να έχεις μεγάλη ανατάραξη νερού και χάνεις CO2. Αν φέρεις το CO2 στα φυσιολογικά επίπεδα περίπου 20 τότε το ph σου θα είναι περίπου 6,5.

Στα παραπάνω ποστ δεν μας αναφέρεις ότι βάζεις ηλεκτρολύτες και αναφέρεις ότι χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από ΑΟ.

Με αυτό το δεδομένο λοιπόν που μας έδωσες σε ανέφερα ότι δεν πιστεύω να έχεις ph 7. Διότι δεν στέκι στην λογική.

Με νερό από ΑΟ θα έχεις σχεδόν 0 Kh.

Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι το kh σου είναι 0,1 και μας αναφέρεις ότι έχεις ph πάνω από 7, δηλαδή 7,1 θα έπρεπε να είχες CO2 0,2, στην φύση όμως η ελάχιστη συγκέντρωση του νερού σε CO2 είναι 1. Οπότε καταλαβαίνεις γιατί το θεωρό απίθανο με νερό αποκλειστικά από ΑΟ να έχεις Ph πάνω από 7.

Στα τελευταία σου ποστ έρχεσαι και αναιρείς τα πρώτα ποστ και μας λες ότι δεν χρησιμοποιείς αποκλειστικά νερό από ΑΟ, αλλά προσθέτεις και ηλεκτρολύτες και αμέσως αλλάζουν τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ρε φίλε να βάζω αποκλειστηκά νερό αο και να μη χρησιμοποιω ηλεκτρολύτες.

Είναι δυνατόν να το κάνει αυτό κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ρε φίλε να βάζω αποκλειστηκά νερό αο και να μη χρησιμοποιω ηλεκτρολύτες.

Είναι δυνατόν να το κάνει αυτό κάποιος?

Δεν ξέρω για εσένα αλλά εδώ έχουμε διαβάσει τα πιο απίθανα πράγματα οπότε δεν αποκλείω τίποτα ακόμη και να χρησιμοποιούμε σκέτο νερό από ΑΟ.

Με απλά λόγια ναι υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιούμε νερό από ΑΟ χωρίς ηλεκτρολύτες.

Εκτός αυτού υπάρχουν πάρα πολλά σκευάσματα με ηλεκτρολύτες και κάποια από αυτά δεν επηρεάζουν το ph και την σκληρότητα του νερού.

Οπότε ακόμη και ηλεκτρολύτες να βάλουμε μπορούμε να έχουμε πολύ χαμηλό ph και σχεδόν μηδενικό Kh.

Παράδειγμα ένα προϊόν που δεν επηρεάζει το ph και την σκληρότητα είναι το Discus Essential.

Εγώ χρησιμοποιούσα νερό από ΑΟ χωρίς ηλεκτρολύτες αλλά το νερό ποτέ δεν έμενε στείρο. Εμπλουτιζόταν με το λίπασμα που έβαζα για τα φυτά, από τα ξύλα, τανίνες χουμικά οξέα, και από της τροφές των ψαριών που στο σύνολο τους περιέχουν όλα αυτά που βάζουμε με τους ηλεκτρολύτες.

Και τέλος υπάρχουν περιπτώσεις που χρησιμοποιούμε σχεδόν στείρο νερό για εξτρεμ αναπαραγωγές άγριων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Μου το κανατε εκδιδομενη γυναικα το θεματακι μου...

Εν κατακλειδι αν δεν εχω α/ο ουτε συσκευη co2 μπορω να βαλω ramirezi και αν ναι πως?

Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τα ramirezi είναι λίγο ευαίσθητα ψάρια και ζουν λίγο σε σχέση με τα άλλα ψάρια ιδιαίτερα αν δεν είναι άγρια και έχουν εκφυλιστεί τότε ζουν περίπου 2 χρόνια.

Από όλα αυτά που διάβασες αν κατορθώσεις να έχεις ένα ph 7 ιδανικά <7ph, Gh <8, ΚΗ <5 είσαι εντάξει.

Το νερό του δικτύου σου είναι πολύ σκληρό οπότε μόνο δυο λύσης υπάρχουν για εσένα ή νερό από ΑΟ ή απεικονισμένο νερό από τα σουπερ μάρκετ, η επιλογή δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...