Jump to content

έλλειψη οξυγόνου?


Recommended Posts

εδώ και μερικές ημέρες και το δικό μου 100λιτρο ενυδρείο "ταλαιπωρείται" από τις υψηλές θερμοκρασίες...αν και το κλιματιστικό χτυπάει ακριβώς πάνω στο ενυδρείο, η θερμοκρασία δεν λέει να κατέβει κάτω από τους 26 βαθμούς....χτές (και επειδή τα δολλάρια και οι κιχλίδες έχουν καταφάει όλα τα φυτά) πρόσθεσα λίγα φυτάκια ακόμα....έτσι σήμερα παρατηρώ ότι τα ψαράκια ανεβαίνουν συνεχώς στην επιφάνεια και φοβάμαι ότι μπορεί αυτό να οφείλεται στην έλλειψη οξυγόνου (ίσως και λόγω της υψηλής θερμοκρασίας)....Τί μπορώ να κάνω???προσθέτω συνεχώς κρύο νερό (μαζί με αντιχλώριο) αλλά δεν βλέπω προκοπή..αν τελικά βάλω ανεμιστηράκι πώς ακριβώς γίνεται (συνδέεται απευθείας με το ρεύμα?? ή χρειάζεται πατέντα)....

ευχαριστώ προκαταβολικά....Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

26 βαθμους..??

εισαι μια χαρα,τι θερμοκρασια θελεις δηλαδη...??

τζαμπα αγοραζεις φυτα,αφου εχεις φυτοφαγα...ριξε λιγο μαρουλακι μερα παρα μερα,και θα γινεται παρτι...

οσο αφορα ανεμιστηρακια κλπ,οντως εκει χρειαζεται πατεντες κλπ....

Link to comment
Share on other sites

26 και παραπονιέσαι? ;) ... αυτό είναι πρόκληση, εγω είμαι σταθερά στο 30 σε ένα με γκάπυ και πρέπει ξεμεσιαστώ να τα πάω στο υπόγειο που έχει δροσιά :) ... θα σε καταγγείλω στο επιτελείο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και πάλι καλημέρα....δεν παραπονιέμαι τόσο πολύ για την θερμοκρασία αλλά για αυτό που παρατηρώ και μάλλον οφείλεται στην έλλειψη οξυγόνου. Δηλαδή βλέπω τα ψάρια μου να μετακινούνται συνεχώς προς την επιφάνεια και να ανοιγοκλείνουν έντονα το στόμα τους + ότι σήμερα χάσαμε και τον Περικλή δηλαδή το πρώτο δολλαριάκι μου........πώς μπορώ να βελτιώσω την κατάσταση με το οξυγόνο??

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο .....γιατί το νερό του ενυδρείου μου είναι ψιλοκίτρινο??μήπως έχει κανείς καμμιά ιδέα??

ευχαριστώ....Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

και πάλι καλημέρα....δεν παραπονιέμαι τόσο πολύ για την θερμοκρασία αλλά για αυτό που παρατηρώ και μάλλον οφείλεται στην έλλειψη οξυγόνου. Δηλαδή βλέπω τα ψάρια μου να μετακινούνται συνεχώς προς την επιφάνεια και να ανοιγοκλείνουν έντονα το στόμα τους + ότι σήμερα χάσαμε και τον Περικλή δηλαδή το πρώτο δολλαριάκι μου........πώς μπορώ να βελτιώσω την κατάσταση με το οξυγόνο??

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο .....γιατί το νερό του ενυδρείου μου είναι ψιλοκίτρινο??μήπως έχει κανείς καμμιά ιδέα??

ευχαριστώ....Αφροδίτη

Κατά την ταπεινή γνώμη και απο ότι ξέρω :

το κίτρινο νερό αφού δεν υπάρχει αλλη αιτία για το χρώμα νιτρικά αυξημένα ..... άμμεση αλλαγή νερού .

το λίγο πράσινο νερό αφού δεν υπάρχει άλλλη αιτία γαι το χρώμα φυσιολογικό .

Τα χρώματα στα ψάρια άν έχουν ατονήση-θολώση επίσης σημάδι για αλλαγή νερού .....

Αν κάνουν σαν τρελά - νευρικά κ.λ.π. επίσης σημάδι αλλαγή νερού ......

Το καλοκαίρι λόγο θερμοκρασίας το νερό χαλάει πιο έυκολα και οι αλλαγές νερού πιο συχνές ....

Μην ταίζεις μέχρι να δείς τι φταίει ......

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

και πιστεύεις ότι τα νιτρικά είναι που τα κάνουν να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να παίρνουν ανάσες???Μήπως η υψηλή συγκέντρωση νιτρικών επιδρά με το οξυγόνο (έναν χημικό ρε παιδιάααααα....)..τελοσπάντων, θα βοηθούσε να τους έπαιρνα εκείνο το μηχάνημα που κάνει μπουρμπουλήθρες και αερίζει το νερό??

Link to comment
Share on other sites

και πιστεύεις ότι τα νιτρικά είναι που τα κάνουν να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να παίρνουν ανάσες???Μήπως η υψηλή συγκέντρωση νιτρικών επιδρά με το οξυγόνο (έναν χημικό ρε παιδιάααααα....)..τελοσπάντων, θα βοηθούσε να τους έπαιρνα εκείνο το μηχάνημα που κάνει μπουρμπουλήθρες και αερίζει το νερό??

Το να το έχεις καλό κάνει . όποτε το θες το χρησιμοποιείς και παρατηρείς τι γίνεται ......

Αν δεν το έχεις πρέπει να το προμηθευτής αφού δεν κοστίζει ..... και είναι εξοπλισμός που πάντα πρέπει να έχεις είτε σε λειτουργία είτε οχι .

Αν το είχες θα το έβαζες λίγο και θα έβλεπες .......

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα ότι τα δολλάρια είναι ευαίσθητα στα νιτρικά??η αλήθεια είναι ότι χτες έκανα μετρήσεια και ήταν λίγο αναβασμένα αλλά επειδή η αμμωνία είναι χαμηλά δεν θεώρησα ότι αυτό είναι επικίνδυνο....

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα ότι τα δολλάρια είναι ευαίσθητα στα νιτρικά??η αλήθεια είναι ότι χτες έκανα μετρήσεια και ήταν λίγο αναβασμένα αλλά επειδή η αμμωνία είναι χαμηλά δεν θεώρησα ότι αυτό είναι επικίνδυνο....

Τα δικά μου τέστ έχουν οδηγίες για τιμές εκτός ορίων πιστέυω οτι τα τέστ που εχεις έχουν οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις .....

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα είπες ότι το νερό έχει μέσα αμμωνία.Το ενυδρείο ειναι στρωμένο ή ανέβηκε τώρα η αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

είναι στο στρώσιμο ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,γράφω αυτό το ποστ μήπως και τύχει η μέχρι τώρα εμπειρία μου, βοηθήσει κάποιους άλλους αρχάριους στο χόμπι των ενυδρείων, που μπορεί να έχουν τις ίδιες απορίες. Τελικά, το νερό του ενυδρείου μου που ήταν κίτρινο οφειλόταν στην αυξημένη συγκέντρωση νιτρωδών και νιτρικών. Επειδή η αμμωνία δεν ήταν σε ψηλά επίπεδα δεν μετρούσα συχνά τα νιτρικά και τα νιτρώδη οπότε και δεν παρατήρησα ότι είχαν ανέβει αρκετά (το ενυδρείο ήταν στο στάδιο του στρωσίματος). Τελικά, έκανα για 3 ημέρες κάποιες γενναίες αλλαγές νερού (το φρέσκο νερό έτσι κι αλλιώς βοηθάει στο να κρατά την θερμοκρασία εντός του ενυδρείου χαμηλά και πάντα πρέπει να προστίθεται με αντιχλώριο) και πρόσθετα συνεχώς κάποια σκευάσματα (χημικά η αλήθεια είναι) που κατεβάζουν τα νιτρικά και τα νιτρώδη καθως και ενεργούν ενάντια του χλωρίου. Τελικά, δυστυχώς, έχασα ένα δολλάριο αλλά τα άλλα επέζησαν (είναι αρκετά ευαίσθητα στα νιτρικά). Επίσης, το γεγονός ότι ανέβαιναν στην επιφάνεια και ανοιγόκλειναν συνεχώς και γρήγορα τα στόματά τους οφείλοταν και αυτό στην αυξημένη συγκέντρωση νιτρικών και νιτρωδών και όχι στην έλλειψη οξυγόνου, όπως πίστευα, γιατί αυτά τα ιόντα επιδρούν στην πρόσληψη και κυκλοφορία του οξυγόνου στο σώμα των ψαριών (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός). Πάντως η προσθήκη ενός μηχανήματος που αερίζει το νερό έκανε έτσι κι αλλιώς καλό στην όλη κατάσταση. Και κάτι τελευταίο....το ενυδρείο αυτό είναι το νέο μου 100λιτρο και σας πληροφορώ ότι έστρωσε πιο γρήγορα και λιγότερο βασανιστικά σε σχέση με το παλιό μου 20λιτρο, αν και λειτουργούσε καμμιά δεκαριά μέρες πριν βάλω το ψάρια (ωστόσο είναι αλήθεια ότι το φίλτρο ανέπτυξε πιο γρήγορα βιολογία σε σχέση με το άλλο των 20 λίτρων)....

Αυτά τα λίγα ελπίζω να βοηθήσουν και άλλους αρχάριους σαν κι εμένα αλλά τελικά ο καθένας μας μαθαίνει μόνος του ασχολούμενος με τον θαυμαστό κόσμο των ενυδρείων....

Φιλικά, Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...