Jump to content

αστακος με πλακοστομο....?


Recommended Posts

καλησπερα! πριν μερικες μερες μου εφεραν εναν αστακο κ τον εχω βαλει στο ενυδρειο 60l μαζι με 2 αγγελοψαρα που υπηρχαν μεσα εδω κ καιρο.. αυτο που θελω να μου πει καποιος ειναι αν μπορω να βαλω μεσα πλακοστομο.... γιατι ξερω οτι ο αστακος επιτηθετε στα ψαρια. αν κ τα αγγελοψαρα δεν τα πειραζει ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Με τον αστακο φιλε δεν παει κανενα ψαρι , καλητερα να τον βαλεις μονο του ! Γιατι συντομα θα εχεις προβληματα !

Link to comment
Share on other sites

Με τον αστακο φιλε δεν παει κανενα ψαρι , καλητερα να τον βαλεις μονο του ! Γιατι συντομα θα εχεις προβληματα !

:);):thumbup:

Καλησπέρα και απο μένα φίλε μου όπως τα είπε και ο φίλος Μάριος ,αστακός με ψάρια απλά δεν και άν δεν τα έχει πειράξει ακόμα αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα σηκωθείς ένα πρωί και δεν θα βρείς τίποτα μέσα στο ενυδρείο...εγώ προσωπικά διατυρώ αστακούς αρκετό καιρό,είναι θαυμάσια πλάσματα με φοβερή ευφηία απο το πώς θα στήσουν ενέδρα μέχρι το πώς θα ανοίξουν το καπάκι απο το ενυδρείο να κάνουν καμιά βόλτα μέσα στο σπίτι...(πλάκα έχουν) όπως και να έχει εάν θές να έχεις στην κατοχή σου έναν αστακό καλό θα είναι να του πάρεις ένα 40λιτρο μίνιμουμ και θα σε ανταμίψει σίγουρα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

:);):thumbup:

Καλησπέρα και απο μένα φίλε μου όπως τα είπε και ο φίλος Μάριος ,αστακός με ψάρια απλά δεν και άν δεν τα έχει πειράξει ακόμα αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα σηκωθείς ένα πρωί και δεν θα βρείς τίποτα μέσα στο ενυδρείο...εγώ προσωπικά διατυρώ αστακούς αρκετό καιρό,είναι θαυμάσια πλάσματα με φοβερή ευφηία απο το πώς θα στήσουν ενέδρα μέχρι το πώς θα ανοίξουν το καπάκι απο το ενυδρείο να κάνουν καμιά βόλτα μέσα στο σπίτι...(πλάκα έχουν) όπως και να έχει εάν θές να έχεις στην κατοχή σου έναν αστακό καλό θα είναι να του πάρεις ένα 40λιτρο μίνιμουμ και θα σε ανταμίψει σίγουρα!!! :(

Το ενυδρειο σου ειναι ηδη "γεματο".-

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα!! αν παρω αλλον εναν αστακο κ τους βαλω μαζι θα φαγοθουν? πρεπει να ειναι ιδιο ειδος κ ο αλλος?

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα!! αν παρω αλλον εναν αστακο κ τους βαλω μαζι θα φαγοθουν? πρεπει να ειναι ιδιο ειδος κ ο αλλος?

Ξερεις αν αυτος που εχεις ειναι αρσενικος η θηλυκος;Γιατι αν βαλεις εναν ακομα του ιδιου ειδους θα εχεις μαχες.Και οταν ο τυπος παρει λιγο τα πανω του και μαθει και το χωρο,καθε μερα θα χανεις και ενα ψαρι.Καλυτερα σε αλλο ενυδρειο και μονος του.

Link to comment
Share on other sites

τον εβαλα μονο του σε ενα ενυδρειο 60l!! δεν ξερω αν ειναι αρσενικο η θυλικο.. θα παω να παρω ενα θυλικο πρωτα κ μετα θα παρω κ εναν αρσενικο κ βλεπουμε! τι τρωνε οι αστακοι? γιατι εγω προς το παρων του ριχνω χαπι βυθου που ειναι για τα γατοψαρα κ τους πλακοστομους....

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη και η τροφη που ριχνεις ειναι σωστη !

Link to comment
Share on other sites

Καποια 'φωλια' του εχεις φτιαξει?σπηλιτσα δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν του εχω φτοιαξει ακομα κατι.. αν κ ειναι μικρος ακομα κ κρηβετε μεσα σε ενα διακοσμιτικο!!!! απο τι υλικο να φτοιαξο τι φωλια ωστε να να ειναι ενταξει με το νερο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...βάλτου σπασμένη καρύδα,εμένα πάντος εκεί ξημεροβραδιάζουν,τους αρέσουν πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

σπασμενη καριδα? μ'αρεσει σαν εικονα κ σκεψη!!!! καποιες αποριες μονο λιγο γελιες αλλα θα τις κανω!!!! το φαι τις καρυδας το βγαζεις? την βαζεις μεσα με της τριχες που εχει απο εξω? οταν λες σπασμενη απλα της ανοιγεις 2 τρυπες? το ειπα οτι ειναι γελιες!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν γελίες απορίες όσο και άν σου φαίνεται περίεργο, αλλιώς δεν θα υπήρχαν...

την καρύδα θα την πάρεις θα την ανοίξεις ,εγώ τις κόβω με πριονάκι για να μήν χαλάσουν, θα βγάλεις την ψύχα θα την φάς γιατί είναι και πολύ ωραία και μετά θα βράσεις για κανα 20λεπτο για να φύγουν τοιχόν χώματα κτλ κτλ τις τρίχες θα τις αφαιρέσεις μετά το βράσιμο γιατί θα είναι πιό εύκολο με ένα μαχαιράκι (ξύσιμο) Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

αυριο λοιπον θα παω να παρω καρυδα!!να την κοψω κ απο τις 2 πλευρες?

Έγινε επεξεργασία - machos_si
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...