Jump to content

ελλειψη χωρου για ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Θελω να παρω ενα μεγαλο ενυδρειο 300 λιτρων αλλα δεν εχω που να το βαλω. Γι αυτο τον λογο σκεφτηκα μαζι με εναν φιλο την λυση μιας σιδηροκατασκευης η οποια θα ειναι βιδωμενη στον τοιχο. Ποια η γνωμη σας? Θα αντεξει; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες φιλος , ειναι επαγγελματιας ξερει για τι βαρος μηλαμε ? Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι δυσκολο να πραγματοποιηθει και να αντεξει , αλλα ας μας πουν και αλλες γνωμες !

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες φιλος , ειναι επαγγελματιας ξερει για τι βαρος μηλαμε ? Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι ειναι δυσκολο να πραγματοποιηθει και να αντεξει , αλλα ας μας πουν και αλλες γνωμες !

ασχολειται με τετοιου ειδους κατασκευες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα...άν κατάλαβα καλά δεν θα είναι εντοιχιζόμενο αλλά ''βιδωτό'' στον τοίχο.

Πρακτικά μου φαίνετε δύσκολο θεωρητικά όλα γίνονται,εάν υπάρχουν κάθετοι κυλοδοκοί (πράγμα δύσκολο εκτός αν γίνει απο την αρχή της οικοδομής) θα μπορούν να στηρίξουν το βάρος και μιλάμε για βάρος που στην καλύτερη ξεκινάει περίπου απο 350-400 κιλά και μπορεί να φτάσει σε περίπτωσει θαλλασινού ακόμα και τα 600, άρα μιλάμε για φοβερές δυνάμεις που εκτός απο αρκετά χρήματα για μία τέτοια κατασκευή θα χρειάζονται και οι απετούμενες γνώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα...άν κατάλαβα καλά δεν θα είναι εντοιχιζόμενο αλλά ''βιδωτό'' στον τοίχο.

Πρακτικά μου φαίνετε δύσκολο θεωρητικά όλα γίνονται,εάν υπάρχουν κάθετοι κυλοδοκοί (πράγμα δύσκολο εκτός αν γίνει απο την αρχή της οικοδομής) θα μπορούν να στηρίξουν το βάρος και μιλάμε για βάρος που στην καλύτερη ξεκινάει περίπου απο 350-400 κιλά και μπορεί να φτάσει σε περίπτωσει θαλλασινού ακόμα και τα 600, άρα μιλάμε για φοβερές δυνάμεις που εκτός απο αρκετά χρήματα για μία τέτοια κατασκευή θα χρειάζονται και οι απετούμενες γνώσεις!!!

Δηλαδη πρεπει να καταληξω σε κατι μικροτερο?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα πρεπει να καταληξεις σε κατι που θα εισαι σιγουρη οτι οσο το δυνατων ειναι σωστη κατασκευη γιατι μηλαμε για πολλα κιλα και μεγαλα βαρη με νερο και ρευμα ! Καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα πρεπει να καταληξεις σε κατι που θα εισαι σιγουρη οτι οσο το δυνατων ειναι σωστη κατασκευη γιατι μηλαμε για πολλα κιλα και μεγαλα βαρη με νερο και ρευμα ! Καλη συνεχεια !

σ'ευχαριστω. Μαλλον θα καταληξω στη διαμορφωση του γκαραζ

Link to comment
Share on other sites

Οκ ! Καλη συνεχεια , και οτι χριαστεις ρωτα !

Link to comment
Share on other sites

Κανονικη βαση θελεις γιατι ετσι κι αλλιως το ενυδρειο χρειαζεται το χωρο απο κατω του για τα παρελκομενα και δεν φτανει μερικες φορες κιολας :)

Link to comment
Share on other sites

post-4281-1214646334_thumb.jpg

Μου φαινετε δυσκολο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπεις ειναι κατα πασα πιθανοτητα "δωματιο μεσα σε δωματιο" με γυψοσανιδα.

Μεσα σ'αυτο εχει μπει ολος ο υπολοιπος εξοπλισμος, φιλτρα, R/O, μπουκαλες CO2, χρονοδιακοπτες, ηλεκτρικη εγκατασταση, υδραυλικη εγκατασταση και οτι αλλο μπορει να χρειαστει σε ενα τετοιο ενυδρειο.

Το μονο που μενει να φαινεται ειναι το "καδρο".

Αν δεν εχεις το χωρο να "χτισεις" αυτο το δωματιο, μη σκεφτεσαι το αν ειναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...