Jump to content

Πρόβλημα λόγω ζέστης......


Recommended Posts

Καλημέρα,έχω 2 ενυδρεία ένα 60λίτρα και ένα 150 λίτρα και φοβάμαι απώλειες ψαριών λόγω ζέστης.Πέρσι είχα ένα τέτοιο φαινόμενο στο 150άρι μου διότι έλειπα για 2 εβδομάδες με άδεια και όταν γύρισα το νερό ήταν πολύ ζεστό, απίστευτα θωλό και τα ψάρια νεκρά και υποψιάζομαι ότι ήταν από αυτό.

επειδή και ΄φετος θα λείψω για 2 εβδομάδες και δε θα είναι κάποιος σπίτι τι μπορώ να κάνω???

έχω σκεφτεί τα εξής

1)θερμόστάτης στη χαμηλότερη θερμοκρασία αν και με τόση ζέστη δε νομίζω ότι παίζει ρόλο

2)μια πολύ καλή αλλαγή νερού μια μέρα πριν φύγω τουλ. το 50%

3)κλειστά παντζουρια

4)να αφήσω το καπάκι ανοιχτό για εξάτμιση νερού??

5)να μειώσω τις ώρες φωτισμού????

δυστυχώς το κλιματιστικό μου δε ρυθμίζει ώστε να το ανοίγει μόνο του για 2-3 ώρες κάθε ημέρα

περιμένω απόψεις, γνώμες και συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

explain please....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακό μεν δύσκολο (και ακριβό) δε......

υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει?????άλλου είδους ανεμιστηράκι (πχ κάτι έτοιμο διότι σε τέτοια πράγματα δεν μπορώ να πω ότι πιάνουν και πολύ τα χέρια μου)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτεί να βάλεις το κλιματιστικο σου σε χρονοδιακόπτη, όπως ο φωτισμός σου???

Έγινε επεξεργασία - grafistas
Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτό δεν το είχα σκεφτεί.....

τα άλλα που σκέφτηκα πως σας φαίνονται????

υπάρχει περίπτωση να ανησυχώ χωρίς λόγο????

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασίες φτάνει το νερό του ενυδρείου σου με τη ζέστη και τι ψάρια έχεις μέσα; :)

Link to comment
Share on other sites

γύρω στους 30 βαθμούς

στο ένα 3 πιράνχας και 2 πλέκο και στο άλλο 3 πάφερ και 4 κούλι

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακό μεν δύσκολο (και ακριβό) δε......

υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει?????άλλου είδους ανεμιστηράκι (πχ κάτι έτοιμο διότι σε τέτοια πράγματα δεν μπορώ να πω ότι πιάνουν και πολύ τα χέρια μου)

κοιτα αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18458

Μη βαλεις το ρυθμιστη στροφων ειναι πολυτελεια.

Επικεντρωσου Α. στα ανεμιστηρακια. (~3€ το ενα)

Τα αντικραδασμικα σιλικονης ειναι καθαρα για πιο ησυχη λειτουργεια και δεν χρησιμευουν στην ψυξη τα φιλτρα θα ελεγα ειναι χρησιμα και για το φιλτραρισμα της σκονης που θα μπαινει μεσα, για την προστασια χεριων, και για το οπτικο μερος της εργασιας.

Υπολογισε ενα 8cm ανεμιστηρακι για καθε 30 ποντους περιπου ενυδρειο. (πιο πολλα ανεμιστηρακια = πιο αθορυβη λειτουργεια, προσοχη ομως οχι υπερβολες γιατι εχουν και καποιο βαρος, μην κοπει το καπακι)

Ενα εξ αυτων να βγαζει αερα προς τα εξω.

Επισης σημαντικο Β. το σταθεροποιημενο τροφοδοτικο πολλαπλης τασης για να ρυθμιζεις τις στροφες των ανεμιστηρων και κατ'επεκταση τη θερμοκρασια. (~6-8€)

Καλωδιο δικλωνο για τη συνδεση τους και ξεκινα, εχεις αργησει ηδη. 1-2€

Δεν χρειαζεσαι στην αναγκη βισματακια, φις κλπ, ενωσε απλα τα καλωδια να λειτουργησουν.

Ουτε εγκατασταση στην αναγκη ανοιξε τ καπακι και στηριξε τα καλα μονο, να μη πεσουν μεσα (αν και με 12V δεν υπαρχει προβλημα ηλεκτροπληξιας, απλα να μη λερωσει το νερο ή χαλασουν τα ανεμστηρακια)

Χωρις controller για ελεγχο θερμοκρασιας θα χρειαστει να αφησεις μεσα στον θερμαντηρα για ασφαλεια σε περιπτωση (αν και δυσκολο λογω της μεγαλης ζεστης) να κατεβασουν πολυ τη θερμοκρασια τα ανεμιστηρακια.

Με τα αυξημενα τιμολογια θα τον πληρωσεις τελικα τον controller στη ΔΕΗ με τη συνεχη λειτουργεια.

Αν αποφασισεις να βαλεις και χρονοδικοπτη για να τα αναβοσβηνει αρχιζεις να πλησιαζεις πιο γρηγορα το ποσο (50€) του controller :)

ΥΓ ο θερμαντηρας δεν καταβαζει τη θερμοκρασια μονο την ανεβαζει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μελέτησα λίγο το καπάκι του ενυδρείου μου (συνολικό μήκςο 80εκ) αλλά δεν έβγαλα άκρη.σύμφωνα με αυτά που λέτε θα ήταν καλά 2 ανεμιστηράκια να χτυπάνε το νερό και ένα ανάποδα ή 1 και 1

αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε ποιο σημείο να κάνω τις τρύπες,διότι δεν υπάρχει πολύς κενός χώρος.υπάρχουν οι λάμπες,καλώδια κτλ....

έχω βάλει και μερικές φώτο για του λόγου το αληθές.

τη λύση να βάλω πρόχειρα ένα ανεμιστηρ'ακι πάνω από το ενυδρείο στην τρύπα που υπάρχει για ταίστρα τι σας λέει????

για τις άλλες πρόχειρεσ λύσεις που ανέφερα στην αρχή μάλλον απορρίπτονται αφού δεν είδα κάποια απάντηση.

αυτό που λέω να κάνω καταρχήν είνια κλειστά παντζούρια και καλή μόνοση,ρύθμιση του κλιματιστικού για περίποιυ 3ώρες την ημέρα (και μετά η ΔΕΗ θα μας γαμ.... αλλά τέλος πάντων) και ανα 2 ημέρες αλλαγή 1-2 κουβάδες νερό.....

αααα το ενυδρείο όπως θα δείτε από τις φώτο έχει 2 λάμπες,μήπως να κλείσω τη μία????ή λέω βλακείες???

περιμένω γνώμες please

post-4888-1215082505_thumb.jpg

post-4888-1215082522_thumb.jpg

post-4888-1215082547_thumb.jpg

post-4888-1215082589_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω θα πεταχτω .. λιγο στην κουβεντα σας αλλα θα σου πω το πρακτικο που κανω εγω μια και εγω εχω ενα 60αρι ενυδρειο και μου ανεβαζει την θερμοκρασια .... ποντια λυση αλλα η θερμοκρασια κατεβαινει ... πηρα εναν ανεμιστηρα δαπεδου ..... και τον εχω βαλει και φυσαει επανω στο ενα τζαμι ... οσες ωρες ειμαι στο σπιτι μην παρω και καμια φωτια .. και δουλευει προς το παρον τωρα με τις μεγαλες ζεστες.... δεν ξερω ....

Link to comment
Share on other sites

Aν χτυπάει το νερό, και ο ανεμιστήρας δαπέδου κάνει δουλειά για το κατέβασμα θερμοκρασίας και μάλιστα μπορεί να τη ρίξει και επικίνδυνα, αν χτυπάει όμως μόνο το τζάμι, η θερμοκρασία θα πέσει μέχρι τη θερμοκρασία αέρα και θα μείνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι παιδια, εβαλα σε ενα 60λτ. ενα ανεμηστηρακι απο pc ( 8 ευρω ), ενα μετασχηματιστη με μεταβλητα βολτ.. 1,5 - 3 - 4,5 - 6 - εως και 12 βολτ ( 7 ευρω ) για να ρυθμιζω το ποσο θα μου κρυωνει και ενα απλο χρονοδιακοπτη (που βαζεις τα χριστουγεννα στα φωτα) 5 ευρω!!!!! ρυθμισα να δουλευει καθε 2 ωρες για 1 ωρα και εχω πολυ καλη θερμοκρασια.!!!! το προβλημα ειναι η εξατμιση του νερου!!!! αν λειψεις 2 εβδομαδες θα εχεις προβλημα οπως και εγω.

Link to comment
Share on other sites

που ακριβώς το έβαλες???εννοώ απλά το ακούμπησες από πάνω να χτυπάει το νερό ή έκανες κατασκευή όπως είπαν τα παιδιά πριν????

εννοείς ότι χάνεις πολου νερό με εξάτμιση εεε???

βασικά εγώ ως τώρα με κλιματιστικό,παντζούρια κλειστά και αλλαγή λίγου νερού συχνά κάτι κάνω...αλλά το πρόβλημα παραμε΄νουν οι 2ε βδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

μελέτησα λίγο το καπάκι του ενυδρείου μου (συνολικό μήκςο 80εκ) αλλά δεν έβγαλα άκρη.σύμφωνα με αυτά που λέτε θα ήταν καλά 2 ανεμιστηράκια να χτυπάνε το νερό και ένα ανάποδα ή 1 και 1

αλλά το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε ποιο σημείο να κάνω τις τρύπες,διότι δεν υπάρχει πολύς κενός χώρος.υπάρχουν οι λάμπες,καλώδια κτλ....

έχω βάλει και μερικές φώτο για του λόγου το αληθές.

Συγγνωμη, αλλά απ'όσο βλέπω το ενυδρείο σου είναι Cayman, σωστά???

Όχι απλά έχει χώρό για τα ανεμιστηράκια, αλλά έχει χώρο να κάνεις "παπάδες".

Κοίτα παρακάτω και σε συμβουλεύω να βάλεις τον COntroller. Μία φορά μπαίνει και ξενοιάζεις...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18525

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18975

Αν είσαι Αττική μπορώ να σε βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά σήμερα πήγα σε ένα πετ σοπ να πα΄ρω τροφές κτλ και ο άνθρωπος εκεί μου είπε κάτι που ακούγετια ππολύ καλό,ανέξοδο και πανεύκολο για τις ζέστες

να πάρω ένα μεγάλο μποθκάλι νερό ή κόκα κόλα (ή και 2 εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρέιου),τα γεμίζουμε με νερό και τα βάζουμε στην κατυάψυξη μέχρι να γίνουν πέτρα και μετά τα βάζουμε σε μία γωνία μέσα στο ενυδρείο.μου είπε ότι το έχει δοκιμάσει με αποτέλεσμα....

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά σήμερα πήγα σε ένα πετ σοπ να πα΄ρω τροφές κτλ και ο άνθρωπος εκεί μου είπε κάτι που ακούγετια ππολύ καλό,ανέξοδο και πανεύκολο για τις ζέστες

να πάρω ένα μεγάλο μποθκάλι νερό ή κόκα κόλα (ή και 2 εξαρτάται από το μέγεθος του ενυδρέιου),τα γεμίζουμε με νερό και τα βάζουμε στην κατυάψυξη μέχρι να γίνουν πέτρα και μετά τα βάζουμε σε μία γωνία μέσα στο ενυδρείο.μου είπε ότι το έχει δοκιμάσει με αποτέλεσμα....

τι λέτε?

Καλό και ανέξοδο, αλλά δεν μπορείς να κρατήσεις σταθερή θερμοκρασία. Δεν ξέρω τί μπορεί να είναι χειρότερο:

Να είναι σταθερά η θερμοκρασία στους 29-30 oC ή μεταβαλλόμενη από 25-30....

Προσωπικά ως χειρότερο θα όριζα το 2ο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ με παγοκύστες σελοφάν και ανοιχτό καπάκι κατέβασα την θερμοκρασία 2 βαθμούς από ότι βλέπω έχει παραμείνει σταθερή. Το φώς και ιδιαίτερα με κλειστό το καπάκι λόγο μετασχηματιστή μου έκανε την ζημιά. Θα δω 2-3 μέρες και εάν έχω πάλι πρόβλημα θα εφαρμώσω την μέθοδο του ανεμιστήρα υπολογιστή :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εγώ με παγοκύστες σελοφάν και ανοιχτό καπάκι κατέβασα την θερμοκρασία 2 βαθμούς από ότι βλέπω έχει παραμείνει σταθερή. Το φώς και ιδιαίτερα με κλειστό το καπάκι λόγο μετασχηματιστή μου έκανε την ζημιά. Θα δω 2-3 μέρες και εάν έχω πάλι πρόβλημα θα εφαρμώσω την μέθοδο του ανεμιστήρα υπολογιστή :buttrock:

τα λεμε μεθαυριο ^_^

Link to comment
Share on other sites

τα λεμε μεθαυριο ^_^

δεν χρειάζετε να περιμένoυμε μέχρι μεθαύριο. :rasp:

ψάχνω ήδη για ανεμιστηράκι γιατί κάθε μέρα πρέπει να βάζω 2 φορές παγοκύστες στο ενυδρείο. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

είναι αυτό από το carffour το πήρα το 2005 Χωριτικότητα: 120L ΜΒΤ Advance. Στο πάνω μέρος έχει το σύστημα τις λάμπας και δεν έχει χόρο να προσαρμόσω ανεμιστηράκι. Μάλλον θα καταφύγω σε αυτή την λύση έτοιμου:

http://home-garden.shop.ebay.co.uk/items/_...mp;_trksid=m270

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...