Jump to content

Apteronotus Albifrons Vs Apple Snail


Recommended Posts

Εχω στο ενυδρειο μου 2 Apteronotus albifrons (τα λεγομενα και μαχαιροψαρα) και αποφασισα να βαλω 3 apple snail για καθαρισμο των τζαμιων και των διακοσμητικων.Τα σαλιγκαρια επιασαν δουλεια αμεσως αλλα μετα απο λιγη ωρα παρατηρησα ενα απο τα δυο μαχαιροψαρα να πηγαινει και να τα ενοχλει και γενικα να τριγυρναει απο πανω τους με αποτελεσμα τα σαλιγκαρια να ειναι κλεισμενα στο καβουκι τους και να μην βγαινουν καθολου.Η ερωτηση μου ειναι αν τα μαχαιροψαρα τρωνε τα σαλιγκαρια ή αν ηταν απλως μια κινηση "περιεργειας".Και εχω διαβασει οτι τα μαχαιροψαρα ειναι γενικα νυκτοβια ψαρια οποτε μηπως το βραδυ εκδηλωσουν καμια επιθεση?Αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτον τον συνδιασμο η γνωριζει κατι παραπανω παρακαλω να με βοηθησει πριν θρηνησουμε θυματα! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Εχω στο ενυδρειο μου 2 Apteronotus albifrons (τα λεγομενα και μαχαιροψαρα) και αποφασισα να βαλω 3 apple snail για καθαρισμο των τζαμιων και των διακοσμητικων.Τα σαλιγκαρια επιασαν δουλεια αμεσως αλλα μετα απο λιγη ωρα παρατηρησα ενα απο τα δυο μαχαιροψαρα να πηγαινει και να τα ενοχλει και γενικα να τριγυρναει απο πανω τους με αποτελεσμα τα σαλιγκαρια να ειναι κλεισμενα στο καβουκι τους και να μην βγαινουν καθολου.Η ερωτηση μου ειναι αν τα μαχαιροψαρα τρωνε τα σαλιγκαρια ή αν ηταν απλως μια κινηση "περιεργειας".Και εχω διαβασει οτι τα μαχαιροψαρα ειναι γενικα νυκτοβια ψαρια οποτε μηπως το βραδυ εκδηλωσουν καμια επιθεση?Αν καποιος εχει εμπειρια απο αυτον τον συνδιασμο η γνωριζει κατι παραπανω παρακαλω να με βοηθησει πριν θρηνησουμε θυματα! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σου απαντήσω εμπεριστατωμένα, αλλά μπορώ να σου παραθέσω γεγονότα πό την δική μου πείρα πάνω στον συγκεκριμένο συνδυασμό.

Τα Albifrons είναι εντυπωσιακότατα ψάρια και πήρα αρχικά 2. Αρχικά ήταν μέσα στο 300άρι ενυδρείο μου μαζί με 2 plecos. Από συμπεριφορά, παρατήρησα μόνο ότι τσακωνόντουσαν μεταξύ τους για μία θέση μέσα σε μία συγκεκριμένη σπηλιά. Όταν Βρήκαν τις θέσεις τους άρχισαν να εξερευνούν το ενυδρείο και παρατήρησα ότι πλησίαζαν τα pleco και τα ακούμπαγαν με την ουρά τους. Μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργο και γι'αυτό έψαξα λίγο περισσότερο το θέμα. Σε αυτό το site (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...20albifrons.htm) θα βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Επίσης σε κάποιο άλλο site είχα διαβάσει πως η συμπεριφορά τους και τα χαρακτηριστικά τους δεν διαφέρουν και πολύ από αυτά του χελιού. Επειδή είναι σχεδόν τυφλά ως ψάρια, χρησιμοποιούν ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που παράγεται από την ουρά του για να μπορεί να μελετήσει ένα αντικείμενο/ψάρι, όπως επίσης και για να φάει.

Στο θέμα μας τώρα... Στο ίδιο ενυδρείο είχα βάλει κι εγώ Apple Snails. Το μόνο σίγουρο είναι πως μέχρι τα 12cm (που είναι τώρα τα δικά μου Albifrons) δεν είναι ικανά να πειράξουν ένα Apple Snail. Βασικά δεν τους δίνουν καν σημασία. Γενικώς σαν ψάρι δεν θα το χαρακτήριζα επιθετικό με την έννοια ότι θα αρχίσει να σου σκοτώνει άλλους ζωντανούς οργανισμούς του ενυδρείου σου μόνο και μόνο για να επιδείξει την κυριαρχεία του, αλλά από την άλλη, όταν φτάσει σε ένα σεβαστό μέγεθος, ότι χωράει στο στόμα του το καταβροχθίζει... ακόμα και ψάρια.

Να ξέρεις πως είναι ψάρι το οποίο μεγαλώνει αρκετά και καλό είναι να έχεις πολλά λίτρα, αλλιώς θα το ταλαιπωρήσεις... Εγώ τα δικά μου σύντομα θα τα δώσω :)

edit:

Τα παραπάνω αποτελούν κυρίως προσωπική εμπειρία και όχι απόλυτη γνώση αυτών των ψαριών. Καλό θα είναι να περιμένεις και την γνώμη πιο έμπειρων!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψάρι είναι από τα πλέον απρόβλεπτα ψάρια δεν έχει στάνταρ συμπεριφορά. Υπάρχουν ψάρια άκρος άκακα και ψάρια δολοφόνοι.

Σε ότι αφορά τα σαλιγκάρια αρκετά δεν τα πειράζουν, άλλα πάλι τα σκοτώνουν δαγκώνοντας τα αλλά δεν μπορούν να σπάσουν το κέλυφος, επίσης όταν τα σαλιγκάρια είναι μικρά τα καταπίνουν ολόκληρα.

Με απλά λόγια κάποια μπορούν να συμβιώσουν με άλλα ψάρια και σαλιγκάρια ενώ κάποια άλλα δεν σηκώνουν τρίχα στον γιακά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! :)

@stormtrooper: Εχω διαβασει πολλα και εγω για τα χαρακτηριστικα τους και ειναι απο τα πιο ομορφα και περιεργα ψαρια που εχω δει στο γλυκο νερο.Κ εγω 2 εχω το ενα γυρω στα 12εκ και το αλλο γυρω στα 9εκ.Δεν μου εχουν πειραξει κανενα απολυτως ψαρι μεσα στο ενυδρειο και ας εχω και πολυ μικροτερα τους (γενικα ασχολουνται μονο με τον εαυτο τους και για το πως θα αραξουν).Ισως να χρειαστει να τα δωσω κ εγω αν οντως φτασουν στο τελικο μεγεθος των 50εκ!! :thumbup:

@Χρηστος: Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορουν να τα καταπιουν μιας και ειναι αρκετα μεγαλυτερα απο το στομα τους! Βεβαιως θα παρατηρησω μηπως τα δαγκωνουν οπως μου αναφερεις και ελπιζω τελικα να τα καταφερουν να συμβιωσουν μιας και ειναι η πρωτη φορα που βαζω σαλιγκαρακια στο ενυδρειο και ενω μου αρεσουν εγινε αυτο και απογοητευτηκα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως τα Apple Snails ξέρουν να προστατεύουν τον εαυτό τους. Ακόμα και σε πιο επιθετικά ενυδρεία και σε ψάρια που τους δαγκώνουν τις κεραίες, δεν έχουν πρόβλημα... Μαθαίνουν και τις προστατεύουν όταν προσαρμοστούν. Όχι πως είναι ότι καλύτερο γι'αύτα, αλλά μπορούν να επιβιώσουν (τα περισσότερα). Εγώ εδώ και 6 μήνες είχα πάρει 8 Apple Snails και μόνο ένα απεβίωσε το οποίο ήταν και το μικρότερο σε μέγεθος. Το είχα βρει με σπασμένο καβούκι σε διάφορα σημεία. Υποψιάζομαι πως τα Clown κάνανε τη "δουλειά"... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...