Jump to content

φιλτρο εξωτερικο η εσωτερικο?


Recommended Posts

για σας ειμαι νεος στο χομπυ εχω ενα ενυδρειο 200λ και θα ηθελα την βοηθεια σας για πιο φιλτρο ειναι καλυτερα να χρεισιμοποιεισω πια τα πλεονεκτηματα του εξωτερικου και πια του εσσωτερικου?

σας εφχαριστο

αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε! :blink:

Το εξωτερικό έχει ως κύρια πλεονεκτήματα την εξοικονόμηση χώρου, αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα αφού φαίνονται μόνο οι σωλήνες του (και αυτοί κρύβονται εύκολα) μικρότερη ενόχληση των ψαριών κατά τη συντήρηση, λιγότερος θόρυβος μέσα στο ενυδρείο, περισσότερος χώρος για υλικά.

Το εσωτερικό είναι φθηνότερο, ότι και να γίνει βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο και δεν θα χυθούν νερά στο πάτωμα στη σπάνια περίπτωση της διαρροής, η θερμοκρασία του νερού επηρρεάζεται λιγότερο από τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος αφού δεν κάνει εξωτερική διαδρομή, ο θερμαντήρας μπορεί να κρυφτεί μέσα στο φίλτρο (αυτό γίνεται και σε λίγα εξωτερικά)

Για τα λίτρα σου θα σου πρότεινα εξωτερικό για να μπορείς να υποστηρίξεις με αρκετή ιχθυοφόρτιση εκτός και αν υπάρχει ήδη ενσωματωμένο όπως π.χ της Juvel που είναι πολύ ποιοτικά και μπορούν και μόνα τους να αποδώσουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες στο φορουμ skoupidi!!!!!!!!(ωραιο nickname!) :thumbup:

με το εξωτερικο φιλτρο κερδιζεις λιτρα.......... :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink: skoupidi οντως ωραιο Nickname πρωτοτυπο :thumbup::thumbup:

Θα σου προτινα και εγω εξωτερικο φιλτρο για τα λιτρα σου για τα παραπανω που πολυ σωστα σου ειπαν τα παιδια..Θα σου προτινα το Tetratec EX700 με 700λ/ω και το eheim 2215 με 620λ/ω

Link to comment
Share on other sites

για σας ειμαι νεος στο χομπυ εχω ενα ενυδρειο 200λ και θα ηθελα την βοηθεια σας για πιο φιλτρο ειναι καλυτερα να χρεισιμοποιεισω πια τα πλεονεκτηματα του εξωτερικου και πια του εσσωτερικου?

σας εφχαριστο

αντωνης

και να εχεις υποψη σου οτι η γενικη αναλογια φιλτρανσης, ειναι η αντλια του φιλτρου που θα βαλεις (l/h) υπολογιζετε 3 χ τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Δηλαδη εσυ τωρα εχεις 200lt το minimum φιλτρο που πρεπει να βαλεις ειναι 600 l/h

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γι αυτο εγω του εδειξα του φιλου μας 2 εξωτερικα καλα φιλτρακια που θα του προτεινα καλυτερα το eheim 2215 =(620l/h ) Μπορεις να το βρεις και απο αγγελιες στο φορουμ για ριξε μια ματια εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19030

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερεφχαριστο για τις απαντησεις σας τωρα πλεον δεν εχω καμια αμφιβολια για το ειδος του φιλτρου που θα διαλεξω!

καλες και οι αγκελιες του φορουμ αλλα απο κυπρο ειμαι και μαλον θα το ακριβοπληροσω!

Σας εγχαριστω και παλι

αντωνης

Link to comment
Share on other sites

δεν κανει τιποτα φιλε Αντωνη για αυτο ειμαστε εμεις εδω.. για αυτο εξαλου ειναι και αυτο το φορουμ για να βοηθαμε οσο μπορουμε και με οσες γνωσεις εχουμε τους συνχωμπιστες μας...Κανεις δεν γεννηθηκε και να τα ξερει ολα αυτο το χομπι θελει διαβασμα :blink::thumbup:

Ριξε μια ματια αν θελεις εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18982

και εδω : http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d95...vid/manufac.420

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικο ειναι η χωρητικοτητα του φιλτρου σε βιολογικο υλικο

Οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα, και οταν λεμε πολυ εννοουμε, οσο πολυ μπορεις :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνωμη ειναι να πας για εξωτερικο αφου και επιπλεον λιτρα σου δινει και καλυτερη δουλεια κανει λογω μεγαλθτερου βιολογικου υλικου.

Παραταυτα ομως θα σου λεγα να εχεις και ενα εσωτερικο ταυτοχρονα.

Και συμπληρωματικη βοηθητικη δουλεια θα κανει και κυριως σε περιπτωση που κατι γινει με το εξωτερικο το ενυδρειο σου δεν θα μεινει ξεκρεμαστο μεχρι να το φτιαξεις.

Δεν ειναι και λιγα τα ενυδρεια που εχω δει να εξολοθρευονται επειδη στηριζοντουσαν σε ενα μονο φιλτρο(εσωτερικο ή εξωτερικο).

Υ.Γ. Το εσωτερικο σου φιλτρο δεν ειναι αναγκη να καλυπτει εντελως να λιτρα του ενυδρειου σου.

Για υποστηριξη θα το εχεις οχι για κυριως φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ενα εσωτερικο φιλτρο με ροη νερου γυρω στα 450 λιτρα ανα ωρα θα ειναι οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι βεβαια χρησιμοποιουν και τα δυο,σαν χημικο το ενα και σαν βιολογικο το αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικο ειναι η χωρητικοτητα του φιλτρου σε βιολογικο υλικο

Οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα, και οταν λεμε πολυ εννοουμε, οσο πολυ μπορεις :blink:

Φίλε Σπύρο θα διαφωνήσω με δύο αρχαιοελληνικά αποφθέγματα...

"Ουκ εν το πολλώ το εύ",

"Μέτρον άριστον" .

Καλό θα είναι να τηρούνται οι αναλογίες ειδικά για κλειστα βιολογικά φίλτρα όπως τα εξωτερικά και τα περισσότερα εσωτερικά (Εξαιρούνται τα Trickle και τα Wet/Dry).

Μην ξεχνάμε ότι και τα βακτηρίδια που αναπτύσονται στα φίλτρα έχουν ανάγκες οξυγόνου για να διασπάσουν την αμμωνία και τα νιτρώδη το οποίο παίρνουν από το νερό του ενυδρείου.

Αν το φίλτρο είναι υπερβολικό σε όγκο για τα λίτρα του ενυδρείου και ξεφύγει η ιχθυοφόρτηση ή το τάισμα με δημιουργία υπερπληθισμού βακτηριδίων, τότε μπορεί να φτάσει το σύστημα σε κρασάρισμα από έλειψη οξυγόνου και για τους ζωντανούς οργανισμούς και για τα βακτηρίδια.

Link to comment
Share on other sites

....Δεν ειναι και λιγα τα ενυδρεια που εχω δει να εξολοθρευονται επειδη στηριζοντουσαν σε ενα μονο φιλτρο(εσωτερικο ή εξωτερικο).....

Καλα, δεν ειναι απαραιτητο να δουλευουν ολα τα φιλτρα (και το εσωτερικο) για να εχεις "ασφαλεια".

πχ αν λειτουργει το ενυδρειο με ενα φιλτρο και χαλασει, μπορεις να βαλεις τα υλικα σε ενα ακομα εξωτερικο φιλτρο που εχεις "καβατζα".

Το εσωτερικο ειναι μια φτηνη λυση μεν γιατι υπαρχει ηδη, δεν μιλαω ομως για οικονομικη λυση αλλα εμφανισιακη και λειτουργικη καλυτερη λυση.

Αλλοι βεβαια χρησιμοποιουν και τα δυο,σαν χημικο το ενα και σαν βιολογικο το αλλο...

Μια διευκρινηση το χημικο δεν ειναι ειναι απαραιτητο σε ολα τα ενυδρεια και σε καποια πρεπει να αποφευγεται.

Φίλε Σπύρο θα διαφωνήσω με δύο αρχαιοελληνικά αποφθέγματα...

"Ουκ εν το πολλώ το εύ",

"Μέτρον άριστον" .

Καλό θα είναι να τηρούνται οι αναλογίες ειδικά για κλειστα βιολογικά φίλτρα όπως τα εξωτερικά και τα περισσότερα εσωτερικά (Εξαιρούνται τα Trickle και τα Wet/Dry).

Μην ξεχνάμε ότι και τα βακτηρίδια που αναπτύσονται στα φίλτρα έχουν ανάγκες οξυγόνου για να διασπάσουν την αμμωνία και τα νιτρώδη το οποίο παίρνουν από το νερό του ενυδρείου.

Αν το φίλτρο είναι υπερβολικό σε όγκο για τα λίτρα του ενυδρείου και ξεφύγει η ιχθυοφόρτηση ή το τάισμα με δημιουργία υπερπληθισμού βακτηριδίων, τότε μπορεί να φτάσει το σύστημα σε κρασάρισμα από έλειψη οξυγόνου και για τους ζωντανούς οργανισμούς και για τα βακτηρίδια.

Αν καταλαβα καλα, μιλας για υπερβολικη ποσοτητα βιολογικου υλικου σε ενα φιλτρο?

Δεν εννοουσα αυτο,.

Δεν μιλησα για "στουμπωμενο" φιλτρο, αλλα για μεγαλυτερο φιλτρο ή περισσοτερα απο ενα φιλτρα.

Και θα ηθελα την γνωμη καποιων σε αυτο το θεμα γι'αυτο σκεφτομαι να ξεκινησω ενα θεμα. ΕΔΩ

καθως εδω το θεμα ειναι : εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο :blink:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, μιλας για υπερβολικη ποσοτητα βιολογικου υλικου σε ενα φιλτρο?

Δεν εννοουσα αυτο,.

Δεν μιλησα για "στουμπωμενο" φιλτρο, αλλα για μεγαλυτερο φιλτρο ή περισσοτερα απο ενα φιλτρα.

Και θα ηθελα την γνωμη καποιων σε αυτο το θεμα γι'αυτο σκεφτομαι να ξεκινησω ενα θεμα. ΕΔΩ

καθως εδω το θεμα ειναι : εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο :thumbup:

Αν ξαναδιαβάσεις την τελευταία μου πράγραφο, εννοούσα ακριβώς αυτό για το οποίο πολύ σωστά άνοιξες θέμα. :thumbup:

Θα το κουβεντιάσουμε εκτενέστερα εκεί. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και από 'μένα στην παρέα :blink: , θεωρώ οτι αυτό το θέμα (βιολογική υπερφίλτρανση) δεν έχει επισημανθεί απαρκώς και οτι θα ήταν σκόπιμο να γίνει ένας ανοικτός διάλογος για να συλλεχθούν σε ένα πόστ διάφορα δεδομένα και μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα, απλά καλύτερα να ξαναρχίσουμε σε νέο θέμα αυτή τη κουβέντα για να μην αδικήσουμε και το θεματάκι του φίλου μας skoupidi.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και από 'μένα στην παρέα :blink: , θεωρώ οτι αυτό το θέμα (βιολογική υπερφίλτρανση) δεν έχει επισημανθεί απαρκώς και οτι θα ήταν σκόπιμο να γίνει ένας ανοικτός διάλογος για να συλλεχθούν σε ένα πόστ διάφορα δεδομένα και μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια ασφαλή συμπεράσματα, απλά καλύτερα να ξαναρχίσουμε σε νέο θέμα αυτή τη κουβέντα για να μην αδικήσουμε και το θεματάκι του φίλου μας skoupidi.

εχει ξεκινησει ηδη

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...t=0#entry149974

και αν χρειαζεται το ξεκιναμε και με αλλη βαση καποια στιγμη αλλου στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...