Jump to content

Βοήθεια για μονομάχους


Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι μονομάχους.

Τους έβαλα μαζί σε ένα ενυδρείο 15Lt το οποίο είχα έτοιμο πριν από πολύ καιρό για να τους δεχτεί.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ο θηλυκός μονομάχος επιτέθηκε στον αρσενικό μόλις μπήκαν στο ενυδρείο με αποτέλεσμα τα πτερύγια του αρσενικού να μοιάζουν πλέον με κρόσσια....

Δεν έχω παρατηρήσει και πολύ την συμπεριφορά τους αλλά σήμερα το πρωί βρήκα φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού.

Μήπως είναι φάση αναπαραγωγής?

Το κουρέλιασμα του αρσενικού είναι μέσα στο παιχνίδι ή απλά δεν κάνουν μαζί??

Ξέχασα να αναφέρω ότι το ενυδρείο μου δεν έχει ακόμα φίλτρο και θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι.

Επίσης σκέφτομαι να βάλω 2 apple snails μέσα. Παίζει κάτι τέτοιο??

Το ενυδρείο μου επαρκεί για να μπει και ένα τιγράκι μέσα ή να περιμένω μέχρι να πάρω το 20lt το οποίο έχω βάλει στο μάτι?

ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Έγινε επεξεργασία - lxmasid
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα ένα ζευγάρι μονομάχους.

Τους έβαλα μαζί σε ένα ενυδρείο 15Lt το οποίο είχα έτοιμο πριν από πολύ καιρό για να τους δεχτεί.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ο θηλυκός μονομάχος επιτέθηκε στον αρσενικό μόλις μπήκαν στο ενυδρείο με αποτέλεσμα τα πτερύγια του αρσενικού να μοιάζουν πλέον με κρόσσια....

Δεν έχω παρατηρήσει και πολύ την συμπεριφορά τους αλλά σήμερα το πρωί βρήκα φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού.

Μήπως είναι φάση αναπαραγωγής?

Το κουρέλιασμα του αρσενικού είναι μέσα στο παιχνίδι ή απλά δεν κάνουν μαζί??

Ξέχασα να αναφέρω ότι το ενυδρείο μου δεν έχει ακόμα φίλτρο και θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι.

Επίσης σκέφτομαι να βάλω 2 apple snails μέσα. Παίζει κάτι τέτοιο??

Το ενυδρείο μου επαρκεί για να μπει και ένα τιγράκι μέσα ή να περιμένω μέχρι να πάρω το 20lt το οποίο έχω βάλει στο μάτι?

ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Ας πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή.Λες ότι το ενυδρείο ήταν ήδη έτοιμο να δεχτεί ψάρι,άρα ήταν στρωμένο;Έκανες καθόλου μετρήσεις;Γιατί αν δεν έχεις φίλτρο δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να δεχτεί ψάρι.Σου προτείνω το εσωτερικό φίλτρο της eheim το aquaball (αν και δεν έχω λινκ τώρα για να σου το δείξω).Δεύτερον,στο 15λιτρο μπορείς να έχεις ΜΟΝΟ 1 μονομάχο,ποτέ 2 μαζί.Γι'αυτό αν θες να κρατήσεις και τα 2 ψαράκια σου αγόρασε άλλο ένα 15-20 λίτρα ενυδρείο αλλιώς δώσε ένα.Για να βάλεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό μαζί γίνεται μόνο στην περίοδο αναπαραγωγής.Οι φυσαλίδες που λες είναι του αρσενικού,γιατί αρχίζει και φτιάχνει φωλιά.Τώρα όσον αφορά τα apple snails αν θες να βάλεις βάλε ένα,αν και αυτό το ένα δύσκολα ίσως το αποδεχθεί ο μονομάχος στο χώρο του.Επίσης κάποια είδη apple snails τρώνε τα φυτά,γι'αυτό πρέπει να προσέξεις πολύ τι σαλιγκάρι πρέπει να βάλεις μέσα,αν έχεις αληθινά φυτά.Τέλος για τα τιγράκια,δεν υπάρχει περίπτωση να μπει με τον μονομάχο,τώρα για τα λίτρα που χρειάζεται το τιγράκι δεν ξέρω να σου πω πάντος νομίζω ότι 20 λίτρα είναι πολύ λίγα. :blink:

Αυτά ελπίζω να μην ξέχασα κάτι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για τα Τιγρακια ξεχνατω να τα βαλεις σε 20λιτρο ενυδρειο..Τα τιγρακια θελουν τουλαχιστον 120 λιτρα ενυδρειο και πρεπει να ειναι σε ομαδες ανω των τεσσαρων ατομων επισης θελουν φυτεμενο ενυδρειο και αρκετο χωρο για κολυμβι..Το ph πρεπει να ειναι απο 6-8 και εχουν μια κακια συνηθια να τσιμπαν τις ουρες των αλλων ψαριων..Αυταααα για τα τιγρακια :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν ήξερα ότι πρέπει να κάνω μετρήσεις πριν βάλω τους μονομάχους μέσα.... :blink:

Μετά από όσα διάβασα αποφάσισα να πάρω ένα 54Lt ενυδρείο και συγκεκριμένα αυτό.

Σαν αρχάριος μου παρέχει την δυνατότητα να το "στρώσω" με το μαμά φίλτρο που περιέχει μέχρι να βρω κάτι, και το μόνο που χρειάζομαι έξτρα είναι ένας θερμοστάτης.

Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω πριν μπουν οι μονομάχοι και τι υπόστρωμα να βάλω?

Να το φυτέψω ή να βάλω πλαστικά φυτά για αρχή και βλέπουμε αργότερα??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες πρώτα απ' όλα! :thaman:

Δεν ήξερες οπότε δικαιολογημένες οι γκάφες:

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πολύ χειρότερο για έναν μονομάχο... άστρωτο ενυδρείο+θυλικό μόνιμα μέσα+τιγράκι (ο χειρότερος εφιάλτης ψαριών με μακρυά ουρά)+όχι φίλτρο= :thumbdown::thumbdown::thaman::thumbup::blink: αυτός ο συνδυασμός κάνει τα ποτηράκια που τα έχουν στα καταστήματα να φαίνονται επίγειος παράδεισος! :thumbup:

Φιλικά πάντα, όπως είπαν και τα παιδιά πρίν, άρχισε το διάβασμα στη κατηγορία αρχαρίων με θέματα και άρθρα για στρώσιμο κλπ. και θα αρχίσεις να μπαίνεις στο πνεύμα. :thumbup:

Καλή συνέχεια φίλε! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ορισες.Υπαρχουν διαφορα post εδω με θεμα τους μονομαχους.Ριξε μια ματια.Επισης ο μονομαχος καλο θα ηταν να τον αφηνες μονο του στο ενυδρειο ουτε καν με θυληκια.Οταν ερθει ο καιρος του,τοτε βλεπεις για ταιρι....

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρατήσεις μόνο τον μονομάχο και να του στήσεις όπως πρέπει το 15λιτρο, το ιδανικό αρχίζει από 25 λίτρα και πάνω αλλά και εκεί τον κρατάνε πολλοί με επιτυχία. Ένα μικρό φιλτράκι με σφουγκάρι και ανταλλακτικό υαλοβάμβακα (τον αγοράζεις σκέτο και τον αλλάζεις όταν βρωμίσει), ένα μπουκαλάκι με υγρά βακτήρια (βακτήρια tetra και ΑΡΙ stres zyme είναι δοκιμασμένα) για να στρώσεις το φίλτρο σου, ένα σακούλι άμμο χαλαζιακή και κανένα ξύλο ενυδρειακο και αν θές φυτά τα λέμε ξανά.

Αν τον βάλεις σε 54λίτρα, εκτός από ότι μπορεί να πάθει κάτι μέχρι να του το ετοιμάσεις, θα μπείς στον πειρασμό να βάλεις και άλλα ψάρια πράγμα επικίνδυνο. :blink:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρατήσεις μόνο τον μονομάχο και να του στήσεις όπως πρέπει το 15λιτρο, το ιδανικό αρχίζει από 25 λίτρα και πάνω αλλά και εκεί τον κρατάνε πολλοί με επιτυχία. Ένα μικρό φιλτράκι με σφουγκάρι και ανταλλακτικό υαλοβάμβακα (τον αγοράζεις σκέτο και τον αλλάζεις όταν βρωμίσει), ένα μπουκαλάκι με υγρά βακτήρια (βακτήρια tetra και ΑΡΙ stres zyme είναι δοκιμασμένα) για να στρώσεις το φίλτρο σου, ένα σακούλι άμμο χαλαζιακή και κανένα ξύλο ενυδρειακο και αν θές φυτά τα λέμε ξανά.

Αν τον βάλεις σε 54λίτρα, εκτός από ότι μπορεί να πάθει κάτι μέχρι να του το ετοιμάσεις, θα μπείς στον πειρασμό να βάλεις και άλλα ψάρια πράγμα επικίνδυνο. :blink:

thanks.... Θα το προσπαθήσω και θα σας πω τα αποτελέσματα ......

άρα Αν κατάλαβα καλά μπορώ να κρατήσω τον θηλυκό στο ενυδρείο που ήδη έχω(με φιλτράκι) και να πάρω το 20Lt ή 25lt που ήθελα από την αρχή για τον αρσενικό.

Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει αλλά απο το κατάστημα μου έδωσαν ένα υδατοδιαλυτό σκευασμα σε σχήμα ψαριου και μου είπαν να το βάλω μέσα στο ενυδρείο. (από ότι διαβάζω λέει basix health neutralizer... τι είναι αυτό??)

καμιά θεραπεία για να έρθει ο αρσενικός στα ίσια του??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν ήξερα ότι πρέπει να κάνω μετρήσεις πριν βάλω τους μονομάχους μέσα.... :blink:

Μετά από όσα διάβασα αποφάσισα να πάρω ένα 54Lt ενυδρείο και συγκεκριμένα αυτό.

Σαν αρχάριος μου παρέχει την δυνατότητα να το "στρώσω" με το μαμά φίλτρο που περιέχει μέχρι να βρω κάτι, και το μόνο που χρειάζομαι έξτρα είναι ένας θερμοστάτης.

Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω πριν μπουν οι μονομάχοι και τι υπόστρωμα να βάλω?

Να το φυτέψω ή να βάλω πλαστικά φυτά για αρχή και βλέπουμε αργότερα??

Καλη αποφαση για το μεγαλυτερο ενυδρειο...Πρεπει να αγορασεις υγρα τεστ τα βασικα που πρεπει να μετρας ειναι

- pΗ

- GH (γενική σκληρότητα)

- KH (ανθρακική σκληρότητα)

- NH3/NH4 (αμμωνία)

- ΝΟ2 (νιτρώδη)

- ΝΟ3 (νιτρικά)

Μην παρεις στικ δεν ειναι αξιοπιστα..Για υποστρωμα και ενα σκουρο χαλαζιακο χαλικι θα ειναι μια χαρα..Για φυτα να βαλεις ζωντανα δεν έχουν μόνο διακοσμητικό ρόλο, βοηθούν σημαντικά και τα ψάρια μας.Αποροφωντας νιτρικα αλατα που αποτελουν τροφη γι αυτα..Διαβασε εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να κρατήσεις τα ψάρια όπως λές , το σκεύασμα που σου έδωσαν να μην το βάλεις, μόνο το νερό θα επιβαρύνεις, αν θές πάρε Melafix που είναι ένα φάρμακο για τις πληγές και θα βοηθήσει το ψάρι να συνέλθει από τα δαγκώματα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks και πάλι για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Δυστυχώς ο αρσενικός δεν τα κατάφερε.... :blink:

ελπίζω η επόμενη προσπάθεια μου να στεφθεί με επιτυχία.....

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι!! Κριμα!! :blink::thumbup::thumbup::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι!! Κριμα!! :blink::thumbup::thumbup::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

και μία ακόμα απορία: μπορεί ο θηλυκός μονομάχος να συνυπάρξει με Guppy ??

Link to comment
Share on other sites

και μία ακόμα απορία: μπορεί ο θηλυκός μονομάχος να συνυπάρξει με Guppy ??

Αν θέλεις να έχεις :blink: guppy ναι γιατί όχι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οι μονομαχοι ειναι πολυ επιθετικα ψαρια απεναντι στο ειδος τους ή σε αλλα μικροσωμα ψαρακια οπως ειναι τα γκαππυ.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οι μονομαχοι ειναι πολυ επιθετικα ψαρια απεναντι στο ειδος τους ή σε αλλα μικροσωμα ψαρακια οπως ειναι τα γκαππυ.. :blink:

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορουμε να τους βαζουμε με μεγαλυτερα ψαρια, καθως τοτε το προβλημα θα το εχουν οι ιδιοι οι μονομαχοι απο το στρες της συγκατοικησης.

(αδυνατο ανοσοποιητικο με αποτελεσμα αρρωστιες κλπ) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα ξεχασα να το αναφερω :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αποφαση για το μεγαλυτερο ενυδρειο...Πρεπει να αγορασεις υγρα τεστ τα βασικα που πρεπει να μετρας ειναι

- pΗ

- GH (γενική σκληρότητα)

- KH (ανθρακική σκληρότητα)

- NH3/NH4 (αμμωνία)

- ΝΟ2 (νιτρώδη)

- ΝΟ3 (νιτρικά)

Μην παρεις στικ δεν ειναι αξιοπιστα..Για υποστρωμα και ενα σκουρο χαλαζιακο χαλικι θα ειναι μια χαρα..Για φυτα να βαλεις ζωντανα δεν έχουν μόνο διακοσμητικό ρόλο, βοηθούν σημαντικά και τα ψάρια μας.Αποροφωντας νιτρικα αλατα που αποτελουν τροφη γι αυτα..Διαβασε εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

οκ πήρα και τα τεστ και ένα 40lt ενυδρείο τελικά.....

τι τιμές πρέπει να βρω στα τεστ για να είναι οκ ο μονομάχος μου?

κάποιο άλλο ψάρι μπορώ να βάλω μαζί? (νομίζω πως όχι αλλά είπα να ρωτήσω... :blink: )

Link to comment
Share on other sites

οκ πήρα και τα τεστ και ένα 40lt ενυδρείο τελικά.....

τι τιμές πρέπει να βρω στα τεστ για να είναι οκ ο μονομάχος μου?

κάποιο άλλο ψάρι μπορώ να βάλω μαζί? (νομίζω πως όχι αλλά είπα να ρωτήσω... :thumbup: )

Λοιπον οι καταλληλες τιμες για τον μονομαχο σου ειναι:

pH=γυρω στο 7 ουδετερο ή ελαχιστα οξινο...

GH=κατω απο 8

KH=κατω απο 6

θερμοκρασια:24-27

Μην βαλεις καποιο αλλο ψαρι μαζι με τον μονομαχο σου αν θες βαλε κανενα σαλιγκαρι :blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι καταλληλες τιμες για τον μονομαχο σου ειναι:

pH=γυρω στο 7 ουδετερο ή ελαχιστα οξινο...

GH=κατω απο 8

KH=κατω απο 6

θερμοκρασια:24-27

Μην βαλεις καποιο αλλο ψαρι μαζι με τον μονομαχο σου αν θες βαλε κανενα σαλιγκαρι :blink::thumbup:

ok το 40άρι ενυδρείο στήθηκε και πλέον φιλοξενεί 1 μονομάχο και 3 μονομαχίνες (από το pet shop μου είπαν ότι έτσι πάει η αναλογία...).

Η πρώτη θυληκιά που είχα και ήταν επιθετική διακοσμεί μία γυάλα προς αναζήτηση παραλήπτη....

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε ποσες μερες θα ζησουνε.

Μαλλον στο πετ σοπ μπερδεψαν τους μονομαχους με τα γκαπυ.

Εξαλλου και τα δυο φουντωτη ουρα εχουν...

Link to comment
Share on other sites

.....Δεύτερον,στο 15λιτρο μπορείς να έχεις ΜΟΝΟ 1 μονομάχο,ποτέ 2 μαζί.Γι'αυτό αν θες να κρατήσεις και τα 2 ψαράκια σου αγόρασε άλλο ένα 15-20 λίτρα ενυδρείο αλλιώς δώσε ένα.Για να βάλεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό μαζί γίνεται μόνο στην περίοδο αναπαραγωγής.....

...Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πολύ χειρότερο για έναν μονομάχο... άστρωτο ενυδρείο+θυλικό μόνιμα μέσα.......
.....Επισης ο μονομαχος καλο θα ηταν να τον αφηνες μονο του στο ενυδρειο ουτε καν με θυληκια.....

Μπορείς να κρατήσεις μόνο τον μονομάχο και να του στήσεις όπως πρέπει το 15λιτρο......

Καλα στα ειπανε στο πετσοπ.

Οι φιλοι πιο πανω, βλακεις σου λενε.

Σπαστηκα. :blink:

Και ειπες οτι καταλαβες κιολας

...Αν κατάλαβα καλά μπορώ να κρατήσω τον θηλυκό στο ενυδρείο που ήδη έχω(με φιλτράκι) και να πάρω το 20Lt ή 25lt που ήθελα από την αρχή για τον αρσενικό.....
Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε κι εμένα η εντύπωση ότι ο φίλος μας μπέρδεψε τους μονομάχους με τα γκάπυ. Είδε μάλλον τα γκάπυ, του έμοιαξαν με μονομάχοι και ο πετσοπάς του είπε ότι αυτά πάνε με αναλογία 3 θηλυκά προς ένα αρσενικό. :blink:

Φίλε Ixmasid σόρυ αλλά είσαι απίστευτα αγύριστο κεφάλι. Οι μονομάχοι ζουν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ σε ένα ενυδρειάκι χωρίς παρέα του αντιθέτου φύλου και χωρίς άλλα ψάρια. Αν θες κοινωνικά ψαράκια διαλέγεις ένα άλλο είδος, δεν είναι ανάγκη να κολλήσεις με τους μονομάχους.

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε κι εμένα η εντύπωση ότι ο φίλος μας μπέρδεψε τους μονομάχους με τα γκάπυ. Είδε μάλλον τα γκάπυ, του έμοιαξαν με μονομάχοι και ο πετσοπάς του είπε ότι αυτά πάνε με αναλογία 3 θηλυκά προς ένα αρσενικό. :blink:

Φίλε Ixmasid σόρυ αλλά είσαι απίστευτα αγύριστο κεφάλι. Οι μονομάχοι ζουν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ σε ένα ενυδρειάκι χωρίς παρέα του αντιθέτου φύλου και χωρίς άλλα ψάρια. Αν θες κοινωνικά ψαράκια διαλέγεις ένα άλλο είδος, δεν είναι ανάγκη να κολλήσεις με τους μονομάχους.

Το κατάλαβα με τον σκληρό τρόπο...... :thumbup:

Αυτή την στιγμή υπάρχει ένα 40άρι που φιλοξενεί ένα μονομάχο και ένα 15άρι που φιλοξενεί μια μονομαχίνα.

Βρίσκομαι στην φάση στρωσίματος ενός 54lt για το οποίο δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα φιλοξενήσει.

Η πρώτη επιλογή μου ήταν Electric Yellow Lab αλλά είναι μικρό το ενυδρείο μου και μάλλον που θα στραφώ προς Guppy μεριά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...