Jump to content

πως υπολογιζουμαι τον αριθμο τον ψαριων αναλογα με τα λιτρα μας?


Recommended Posts

για σας εχω ενα 200λ ενυδρειο που θα αρχισει να λειτουγει μετα το καλοκαιρι το πιο πιθανον! σκεφτομαι να βαλω αυτο το συνδιασμο ψαριων http://www.sera.de/index.php?id=50&L=14 πως μπορω να υπολογισω ποσα ψαρια απο το καθε ειδος να βαλω στο ενυδρειο μου?

Σας υπερεφχαριστω για το χρονο σας

αντωνης

Link to comment
Share on other sites

για σας εχω ενα 200λ ενυδρειο που θα αρχισει να λειτουγει μετα το καλοκαιρι το πιο πιθανον! σκεφτομαι να βαλω αυτο το συνδιασμο ψαριων http://www.sera.de/index.php?id=50&L=14 πως μπορω να υπολογισω ποσα ψαρια απο το καθε ειδος να βαλω στο ενυδρειο μου?

Σας υπερεφχαριστω για το χρονο σας

αντωνης

Ποια θα βαλεις τα ζωοτοκα ή τα τετρα δεν ταιριαζουν και οι δυο συνδιασμοι μαζι γιατι ειναι ασυμβατα ως προς τις τιμες του νερου..Τα ζωοτοκα θελουν σκληρο και αλκαλικο νερο ενω τα τετρα μαλακο και οξινο νερο..Καλυτερα να υπολογιζεις 1 εκατοστο του ψαριου με 2-3 λιτρα νερου..

Link to comment
Share on other sites

Ποια θα βαλεις τα ζωοτοκα ή τα τετρα δεν ταιριαζουν και οι δυο συνδιασμοι μαζι γιατι ειναι ασυμβατα ως προς τις τιμες του νερου..Τα ζωοτοκα θελουν σκληρο και αλκαλικο νερο ενω τα τετρα μαλακο και οξινο νερο..Καλυτερα να υπολογιζεις 1 εκατοστο του ψαριου με 2-3 λιτρα νερου..

χωρις να αμφισβητο τα λεγομενα σου μιας και ειμαι ασχετος αλλα πως μια μεγαλη ετερια οπως h sera προτεινει αυτο το συνδιασμο οταν δεν μπορουν να συνιπαρξουν?

εφχαριστω

αντωνης

Link to comment
Share on other sites

χωρις να αμφισβητο τα λεγομενα σου μιας και ειμαι ασχετος αλλα πως μια μεγαλη ετερια οπως h sera προτεινει αυτο το συνδιασμο οταν δεν μπορουν να συνιπαρξουν?

εφχαριστω

αντωνης

Μα φιλε μου δεν τα εχει μαζι.. εχει 2 συνδιασμους ή τον πρωτο με ζωοτοκα ή τον δευτερο με τα τετρα αν συνεχισεις και στο δευτερο συνδιασμο εδω δηλαδη http://www.sera.de/index.php?id=51&L=14&type=htt στα τιγρακια λεει να μην τα βαζετε μαζι με αγγελοψαρα και απο κατω ειναι τα αγγελοψαρα σε αλλον συνδιασμο ομως καταλαβες??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αλλο ζωοτοκα αλλο οωτοκα. η εταιρια σου λεει οτι μπορεις ξεκινησεις με τετοια ψαρια επειδη ειναι

ευκολα για εναν αρχαριο. επισης τα χωριζει σε κατηγοριες οπως σου ειπα πιο πανω. αν ειδα κατι λαθος πες

μου.... επισης δεν ειπε κανεις οτι δεν μπορεις να τα βαλεις μαζι απλα θα τα ζορισεις με αποτελεσμα να εχεις

συντομα απωλειες. οι επιλογες ειναι δικιες σου.

Φιλικα Γιωργος :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ζωοτοκα με οωτοκα αλλα προσεχε πρεπει να ταιριαζουν και στην κοινωνικη τους συμπεριφορα και στις απαιτησεις προς την συσταση του νερου και την θερμοκρασια και την διαμορφωση του ενυδρειου

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αλλο ζωοτοκα αλλο οωτοκα. η εταιρια σου λεει οτι μπορεις ξεκινησεις με τετοια ψαρια επειδη ειναι

ευκολα για εναν αρχαριο. επισης τα χωριζει σε κατηγοριες οπως σου ειπα πιο πανω. αν ειδα κατι λαθος πες

μου.... επισης δεν ειπε κανεις οτι δεν μπορεις να τα βαλεις μαζι απλα θα τα ζορισεις με αποτελεσμα να εχεις

συντομα απωλειες. οι επιλογες ειναι δικιες σου.

Φιλικα Γιωργος :blink:

συγνωμη ρε παιδια αλλα εχω συγχηστη ο φιλος theodoros λεει οτι δεν μπορουν να συνυπαρξουν λογο του οτι θελουν διαφορετικες συνθικες εσυ λες οτι μπορουν αλλα θα ζοριστουν ! αν ο αριθμος ειναι αναλογος με τα λιτρα και δεν εχουμε υπερφορτοση γιατι να ζοριστουν?

στο τελος μπορουν να συνυπαρξουν Ζωοτόκα με Characins?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να αμφισβητο τα λεγομενα σου μιας και ειμαι ασχετος αλλα πως μια μεγαλη ετερια οπως h sera προτεινει αυτο το συνδιασμο οταν δεν μπορουν να συνιπαρξουν?

εφχαριστω

αντωνης

Οπως σου ειπαν και πιο πανω δεν κανει λαθος η sera, ΟΜΩΣ,

ετσι κι αλλιως εγω θα ακουγα τη γνωμη ενος εμπειρου χομπιστα που δεν εχεις να κερδισει χρηματα απο τις συμβουλες που δινει :thumbup:

Ενα πραγμα λοιπον που πρεπει να αποκτησεις ειναι να ξεχωριζεις τις προτασεις που κανει καποιος αν ειναι αφιλοκερδως ή οχι. (χωρις και παλι να ειναι απαραιτητο οτι οι προτασεις με κερδος χρηματικο ειναι λαθος οπως ειδες στο παραδειγμα της sera :thumbup: )

Σε ενα προβλημα λοιπον, υπαρχουν πολλες λυσεις ο καθενας σου δινει απο μια και εσυ διαλεγεις ποια ειναι καλυτερη :blink:

Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις. π.χ εχεις στο ενυδρειο σου ph 7.6 και φιλοξενεις guppy και neon. τα neon λογο του οτι θελουν μαλακο νερο ph μικροτερο του 7 θα ζοριστουν και θα ειναι ευαλωτα σε αρρωστιες με αποτελεσμα να εχεις απωλειες. Γι'αυτο σου λεμε οτι καλυτερα ειναι να επιλεξεις ψαρια που εχουν παρομοιες αναγκες σε νερο για να μην εχεις περιπετειες

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν βιαζεσαι να στησεις το ενυδρειο ειναι ευκαιρια να ριξεις ενα καλο διαβασμα(μπορεις να βρεις

απειρες πληροφοριες) γενικα περι στρωσιματος, αναγκες ψαριων κτλ. και μετα για οτι απορια εχεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις. π.χ εχεις στο ενυδρειο σου ph 7.6 και φιλοξενεις guppy και neon. τα neon λογο του οτι θελουν μαλακο νερο ph μικροτερο του 7 θα ζοριστουν και θα ειναι ευαλωτα σε αρρωστιες με αποτελεσμα να εχεις απωλειες. Γι'αυτο σου λεμε οτι καλυτερα ειναι να επιλεξεις ψαρια που εχουν παρομοιες αναγκες σε νερο για να μην εχεις περιπετειες

Και προσεχε μπορει μερικα να εχουν τις ιδιες αναγκες στις τιμες του νερου αλλα να ειναι ασυμβατα λογω επιθετικοτητας δηλαδη συμπεριφορας οπως ανεφερα πιο πριν..Γι αυτο κατσε διαβασε καλα οπως σου λεει ο φιλος Heopas και κανε μετρισης νερου στο ενυδρειο σου για να σε βοηθησει στην αποφαση επιλογης ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...