Jump to content

Αρχαριος εκπεμπει S.o.s για στρωσιμο και στησιμο ενυδρειου


Recommended Posts

Μολις απεκτησα ενα ενυδρειο 54 λιτρων και θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με ορισμενα πραγματα. Ο τυπος απο τον οποιο το αγορασα μου προτεινε για να το στρωσω να βαλω κατευθειαν νερο απο την βρυση στο ενυδρειο και

μετα να βαλω μια αμπουλα με μικροοργανισμους. Τελος σε αυτην την κατασταση να δουλεψει μια μερα και μετα να βαλω ενα χρυσοψαρο για μια εβδομαδα. Επειτα θα μπορω ειπε να βαλω τα πρωτα ψαρακια μου

Εμενα ωστοσο μετα απο αρκετο διαβασμα στα αρθρα του forum μου φανηκε λιγο περιεργο που δεν μου ειπε αρχικα να βαλω καθολου αντιχλωριο στην αρχη και γενικα ο ολος τροπος στρωσιματος.

Εχουν περασει ηδη 7 μερες και υποτιθετε οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο. Ευτυχως το furom μου ανοιξε τα ματια οποτε σημερα κιολας θα παω να παρω τα τεστ για αμμωνια ,νιτρικα, νιτρωδοι να ελενξω την κατασταση.

Τι με συμβουλευετε να κανω παραπερα????????????

Επισης με αποθαρυνε τελειως με το θεμα των φυτων στο ενυδρειο, ειναι τελικα τοσο δυσκολο???????

Θα σας παρακαλουσα οποιος μπορεσει να δωσει ενα χερι βοηθειας

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Panosded
Link to comment
Share on other sites

Μας μπέρδεψες λιγάκι με τα ποστ...............

--------------------

ΦΙΛΙΚΑ NAVY

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Σου απαντησα στην κατηγορια Καλώς ήρθατε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα φυτα δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο νομιζεις. Μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα και να τα διατηρησεις για καποιο καιρο χωρις λιπασμα και co2. Για το στρωσιμο του ενυδρειου διαβασε αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569 αν δεν το εχεις κανει ηδη. Πιστευω ειναι πολυ κατατοπιστικο αρθρο και θα λυσει πολλες αποριες σου. Για οτι αλλο χρειαστεις απλα ρωτα....

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Τα αληθινά φυτά είναι απαραίτητα για πολλούς λόγους μέσα στο ενυδρείο (τραβάνε νιτρικά, δημιουργούν φυσικό περιβάλλον, αναπτύσσονται μικροοργανισμοί, περιορίζουν την ανάπτυξη αλγών-όχι πάντα και όχι μόνο, αισθητικό αποτέλεσμα κλπ). Υπάρχουν εύκολα φυτά (πχ. Ceratophyllum demersum - Κερατόφυλλο) που αν τα βάλεις μπορεί να μη χρειαστείς ποτέ κάποιου είδους λίπανση. Επίσης το πιθανότερο είναι να μπορέσεις να βρεις από κάποιον χομπίστα, χωρίς να χρειαστεί (τουλάχιστον σε 1η φάση) να αγοράσεις μια και χαρίζονται αρκετά κλαδέματα. Βάλε μια αγγελία... :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας

Συγνωμη για τα post πρεπει να εκανα βλακεια

Πλεον το ενυδρειο μου φιλοξενει 9 φυτα

3 * ceratopteris thalictroides

1 * echinodurus

2 * hemianthus callitrichoides

3 * ανουμπιες

Τοποθετησα υποστρωμα sera οποτε για λιγο καιρο δεν θα χρειαστει υποθετω αλλο λιπασμα

Επισης τοποθετησα και μια λαμπα επισης της sera (color plant ) 15 watt λετε να χρειαστω επιπλεον φωτισμο

Προς το παρον(3 εβδομαδες) ολα πανε καλα

Τα επιπεδα της αμμωνιας και νιτρωδων αυξηθηκαν για λιγες μερες και επειτα επεσαν και ανεβηκαν τα νιτρικα

υποθετο οτι ολα πανε καλα

Απο ψαρια φιλοξενω 7 γκαπες 2 ξιφοφορους και εναν γλυφτη

και αναρωτιεμαι ποσες γκαπες μπορω να βαλω ακομη και ποτε ;

Παραθετω και μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καλο ειναι να μην βαλεις αλλα ψαρια και φερεις την ιχθυοφορτιση σου στα ορια

γιατι ειναι και καινουργιο το ενυδρειο. Σκεψου και τις γεννες που θα εχεις απο τα guppy

και θα γεμισεις μικρα. Η λαμπα που εχεις ειναι καταλληλη για φυτα αλλα πρεπει να σκεφτεις

στο μελλον και για μια δευτερη diy λυση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...