Jump to content

............


Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους τους συνχομπιστες!

Εχω να σας πω πως σε λιγο καιρο 2-3 εβδομαδες 8α δωσο τα Γκαπυ μου και την αγαπουλα μου τον μικρουλι :blink::thumbup: σε εμπιστο ατομο πιστευω γιατι το 30αρι μου μου λενε οτι ειναι πολυ μικρο για Γκαπυ οποτε αποφασησα να τα δωσο και να παρω εναν Μονομαχοοοοοοοοοο! :thaman::thaman:

Και 8α η8ελα πολλες συμβουλες (το τι 8α πρεπει να εχω μεσα κ.τ.λ.π) για να ειναι ευχαριστημενος ο Ψαρης μου και τι φυτα και τετοια!

Σε λιγο καιρο ετιμαζωμαι να παρω φυτα και τεστς!! :thumbup::thumbdown:

Και πιστευω πως τον Ψαρη 8α τον εχω στα οπα οπα! :thumbdown::thumbup:

Αλλα εχω προβλημα με το φιλτρο μου ειναι μαρκα με εκαψες και λεει R3-380

AC 220~240v 50Hz 8W Qmax:600L/hour !!

Λαμπα που ειπανε να αλλαξω για τα φυτα μου και να βαλω osram fluora kai sylvania grolux !!

Τι λετε??

Προετιμαχομαι βλεπεται για τα καλυτερα!

στο ενυδρειο μου εχω σκουροχρωμα χαλικακι πιστευω καλο! :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους τους συνχομπιστες!

Εχω να σας πω πως σε λιγο καιρο 2-3 εβδομαδες 8α δωσο τα Γκαπυ μου και την αγαπουλα μου τον μικρουλι :blink::thumbup: σε εμπιστο ατομο πιστευω γιατι το 30αρι μου μου λενε οτι ειναι πολυ μικρο για Γκαπυ οποτε αποφασησα να τα δωσο και να παρω εναν Μονομαχοοοοοοοοοο! :thaman: :bigemo_harabe_net-179:

Και 8α η8ελα πολλες συμβουλες (το τι 8α πρεπει να εχω μεσα κ.τ.λ.π) για να ειναι ευχαριστημενος ο Ψαρης μου και τι φυτα και τετοια!

Σε λιγο καιρο ετιμαζωμαι να παρω φυτα και τεστς!! :thumbdown::thumbdown:

Και πιστευω πως τον Ψαρη 8α τον εχω στα οπα οπα! :thumbup::thaman:

Αλλα εχω προβλημα με το φιλτρο μου ειναι μαρκα με εκαψες και λεει R3-380

AC 220~240v 50Hz 8W Qmax:600L/hour !!

Λαμπα που ειπανε να αλλαξω για τα φυτα μου και να βαλω osram fluora kai sylvania grolux !!

Τι λετε??

Προετιμαχομαι βλεπεται για τα καλυτερα!

στο ενυδρειο μου εχω σκουροχρωμα χαλικακι πιστευω καλο! :thumbdown:

Κατ'αρχήν αποφάσισε πόσα λίτρα θα είναι το ενυδρείο.Εγώ τον έχω σε 20λιτρο.15-20 λίτρα είναι καλά αλλά και για πιο άνετα μπορείς να πάρεις 25+.Τώρα για τα υπόλοιπα.Το χαλικάκι είναι καλό,αρκεί να είναι ουδέτερο ,δηλαδή όχι ασβεστολιθικό για να μην σου ανεβάζει σκληρότητες.Βέβαια αν θες μπορείς να βάλεις και άμμο αλλά πιστεύω είναι εντάξει.Μπορείς να του βάλεις κάποιο διακοσμητικό ξύλο(μοπάνι) και από φυτά καμιά ανούμπια nana,κερατόφυλλο,βαλισνέρια.Να προσέχεις το φιλτράκι,αν θες να κρατήσεις αυτό(αν και σου προτείνω να αγοράσεις ένα καινούριο)να προσέχεις να μην έχει πολύ υψηλή ροή,γιατί οι μονομάχοι θέλουν χαμηλή ροή.Μπορείς να πάρεις υγρό λίπασμα για τα φυτά,αλλά να προσέχεις το φίλτρο να μην έχει μέσα άνθρακα,γιατί θα στο απορροφάει.Για διατροφή μπορείς να του πάρεις αποξηραμένα σκουλίκια και την attison betta pro για ποικιλία.Μία ημέρα την εβδομάδα καλό θα ήταν να μην του δίνεις τροφή.Συμπληρωματικά μπορείς να του πάρεις και βιταμίνες,αν θες.Για το φωτισμό δεν ξέρω να σου απαντήσω,ας απαντήσει κάποιος άλλος αν ξέρει,να πάρεις και άλλες γνώμες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμα.Επειδή χειιμώνα καλοκαίρι θα βλέπεις να ανεβοκατεβαίνουν οι θερμοκρασίες,πάρε ένα θερμοστάτη για το χειμώνα και το καλοκαίρο μπορείς να του βάλεις ένα ανεμιστηράκι.Οι μονομάχοι-όπως και τα περισσότερα τροπικά ψάρια-θέλουν θερμοκρασίες 25-27 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ακόμα.Επειδή χειιμώνα καλοκαίρι θα βλέπεις να ανεβοκατεβαίνουν οι θερμοκρασίες,πάρε ένα θερμοστάτη για το χειμώνα και το καλοκαίρο μπορείς να του βάλεις ένα ανεμιστηράκι.Οι μονομάχοι-όπως και τα περισσότερα τροπικά ψάρια-θέλουν θερμοκρασίες 25-27 βαθμούς.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις πληροφοριες!!! :blink::thumbup:

Μηπως μπορει κανενας να μου πει πως μπορω να βαλω μια φωτο απο το ενυδρειο μου για να το δειται?? :thumbup::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Να μην είναι πολύ μεγάλη, μια ανάλυση 800Χ640 μας υπερκαλύπτει.

Λίγο πιο πάνω από το κουμπί της απάντησης γράφει ''Συνημμένα Αρχεία'' επιλέγεις από εκεί την φωτογραφία που βρίσκετε στον σκληρό σου δίσκο και πατάς μετά ''πρόσθεσε αυτό το συνημμένο''.

Και μετά κανονικά το κουμπί της ‘’Απάντησης’’

Link to comment
Share on other sites

Να τη δεν ξερω αν ειναι μεγαλη!

Περιμενω απαντησεις πως 8α ειναι ο Μονομαχουλις μου σε λγο καιρο!

Χωρις ψευτικα φυτα βεβαια! :blink:

post-6630-1215670569_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν αποφάσισε πόσα λίτρα θα είναι το ενυδρείο.Εγώ τον έχω σε 20λιτρο.15-20 λίτρα είναι καλά αλλά και για πιο άνετα μπορείς να πάρεις 25+

Φιλε Sonyericsson το ενυδρειο το εχω ειναι 30 λιτρα εβαλα και φωτο!

Παιδια οι φωτο δεν ειναι καλη γιατι ειναι απο το κινητο μου!

Περιμενω παρατηρησεις και πολλες πολλες συμβουλες! :blink:

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα.Το φιλτρο εαν εχει ρυθμιστη ροης θα το ρυθμισεις στην χαμηλοτερη

σκαλα,εαν δεν εχει γυρισε την εξοδο του φιλτρου προς το τζαμι.Βγαλε τα ψευτικα φυτα,αγορασε

μια ριζα που να χωραει στο ενυδρειο σου,δεσε επανω μια anubia και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι μια χαρα.Το φιλτρο εαν εχει ρυθμιστη ροης θα το ρυθμισεις στην χαμηλοτερη

σκαλα,εαν δεν εχει γυρισε την εξοδο του φιλτρου προς το τζαμι.Βγαλε τα ψευτικα φυτα,αγορασε

μια ριζα που να χωραει στο ενυδρειο σου,δεσε επανω μια anubia και εισαι ετοιμος.

Ωραια αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου για το φιλτρο!! :blink: (δεν εχει ρυθμιστη :thumbdown: )

Ριζα δεν ξερω αν θα βρω !! :thumbup: Οσο για την ανουμπια ελεγα να την φυτεψω δεν γινεται?? Και ελεγα επισης να βαλω και αλλα φυτα οχι μονο Ανουμπια!

Περιμενω αποψεις! :thumbup::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου για το φιλτρο!! :blink: (δεν εχει ρυθμιστη :thumbdown: )

Ριζα δεν ξερω αν θα βρω !! :thumbup: Οσο για την ανουμπια ελεγα να την φυτεψω δεν γινεται?? Και ελεγα επισης να βαλω και αλλα φυτα οχι μονο Ανουμπια!

Περιμενω αποψεις! :thumbup::thumbdown:

Ριζα θα βρεις εκει απ' οπου θα αγορασεις τα φυτα.Φυσικα μπορεις να βαλεις και αλλα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου για το φιλτρο!! :blink: (δεν εχει ρυθμιστη :thumbdown: )

Ριζα δεν ξερω αν θα βρω !! :thumbup: Οσο για την ανουμπια ελεγα να την φυτεψω δεν γινεται?? Και ελεγα επισης να βαλω και αλλα φυτα οχι μονο Ανουμπια!

Περιμενω αποψεις! :thumbup::thumbdown:

την ανουμπια μην την φυτευεις θα χαλασει πρεπει να της βγαλεις τον κορμο εξω απο το χαλικι καλυτερα να την δεσεις αλλιως θα χαλασει

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου απο οτι καταλαβα εχει ροη 600L/h? ειναι πολυ δυνατο για 30 λιτρα. θα σου προτεινα να παρεις ενα με χαμηλοτερη ροη. π.χ στο δικο μου (20 λιτρα) εχω ενα με 380l/h και στην εξαγωγη εχω βαλει spray bar το

οποιο το εχω γυρισει να χτυπαει το τζαμι. ετσι δεν δημιουργω αναταραξη σε ολη την επιφανεια του νερου αλλα

ταυτοχρονα εχω και καλη οξυγονωση. τωρα για τα αλλα που σου ειπαν τα παιδια συμφωνω και εγω μονο

προσεχε αμα βαλεις ξυλο να το λειανεις καλα για να μην σχισει τα πτερυγια του. απο ψυξη πως τα πας?

Αν ενδιαφερεσαι για φιλτρο καλη λυση ειναι το eheim aquaball, sera fil 60 καθως και αλλες γνωστες μαρκες οπως jbl. θα βρεις ποικιλια και οι τιμες τους κυμαινονται απο 15 με 25 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...