Jump to content

τροφή για Ramirezi


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω μία καινούρια τροφή για ένα μικρό ramirezi που έχω και θέλω να με βοηθήσετε να επιλέξω ποια από αυτές που είμαι ανάμεσα καθώς έχω ήδη την tetra pro και δεν την τρώει. Είμαι ανάμεσα στην TetraCichlid MiniGranules και στην TetraMin Flakes

Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε εσείς κάποια άλλη την οποία θα προτιμήσει και θα φάει καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει προβλημα να φαει αυτες που εχεις γραψει και ισως αυτες που εχεις ηδη να ειναι αρκετες, ωστε να μη χρειαζεται να κανεις αλλη αγορα. Σαν κανονας βεβαια ειναι σωστο ...... οσο μεγαλυτερη ποικιλια τροφων, τοσο καλυτερα για τα ψαρια. Χρειαζεται μαλακο και οξινο νερο και ειναι αρκετα ευαισθητο στα χημικα και τις "κακες" συνθηκες νερου.- :blink:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Από τροφές μόνο την προ έχω. Ποια να πάρω από τις 2 αφού κάνουν? Τα flakes ή τα granules? Ξες γιατί κολλάω? Γιατί η μεν μία flakes είναι πιο συνηθεισμένη ενώ η άλλη τα granules είναι πιο εξιδικευμένη για τισ κιχλίδες. Ποια είναι η γνώμη σου? Ποια από τις 2?

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Μερικα στοιχεια για το ενυδρειο σου;;; Μεγεθος και αλλα ψαρια;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι φουλ φυτεμένο με ξύλα ph 6,5, λίτρα 95 καθαρά και έχω ένα μικρό σκαλάρι, ένα ζευγάρι γκουράμια και το ραμιρεζι. Η τροφή με νοιάζει για το ραμιρεζι μιας και τα υπόλοιπα την τετρα προ την τρώνε κανονικά σε αντίθεση με το ραμιρεζι που την σαμποτάρει:blink:!

Link to comment
Share on other sites

Τις ιδιες τροφες τρωνε ολα αυτα που γραφεις. Διαλεξε μια ποικιλια απο pellet's, flakes, αποξηραμενη αρτεμια και εισαι ενταξει. Αν θελεις μπορεις να προσθεσεις και καποια με σπιρουλινα, που θα δινεις κατα διαστηματα. Τα Flakes ειναι βεβαια πιο βολικα για τα σκαλαρια και τα γκουραμια που τρωνε κυριως κοντα στην επιφανεια, αλλα και κατω δεν θα αφησουν τιποτα. Θα σου ελεγα ομως οτι θεωρω λαθος την επιλογη για ενα σκαλαρι. Ζει σε ομαδες, γι'αυτο το λιγοτερο ζευγαρι. Ζευγαρι θα σου προτεινα και για το ραμιραζακι (αν εισαι σε θεση να τα ξεχωρισεις, αλλα αν ζευγαρωσουν, φοβαμαι οτι θα "πεσει" λιγο ξυλο, επειδη ειναι μικρος ο χωρος σου. -

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Ok. Έχεις να μου προτείνεις ονομαστικά κάποια συγκεκριμένη της τετρα? Και να δώσεις βέβαια κύρια βάση στο ραμιρεζι! Σε ευχαριστώ πολύ:blink:!

Link to comment
Share on other sites

Τα pellets vitallity και κανει για ολα. Σκαλαρι και ραμιρεζακι ειναι κιχλιδες.-

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Μπορεί κάποιος βέβαια να μου δώσει μια άμεση απάντηση για το ποια τροφή είναι η καλύτερη(που θα την τρώει 100%) για το ρεμιρεζι μου να πάρω γιατί φεύγω διακοπές?

Υ.Γ.:Τα ψάρια θα μου τα φροντίζουν άλλοι.(τάισμα κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορει να στο πει κανεις εσυ ξερεις τα ψαρια σου και εσυ τα εχεις μαθει με καποιο τροπο δεν μπορουμε εμεις να πάρουμε την ευθύνη την ωρα που πας διακοπες .

Ειναι μια πολυ επικίνδυνη περιοδος για τα ψαρια μας οταν παμε σε διακοπες και τα αφηνουμε σε αλλα χερια και φυσικα ειναι οτι χειροτερο αυτη τη περιοδο να τους αλλαξης και τη τροφη .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...