Jump to content

γιατι παιθαινουν τα σαλιγκαρια??


Recommended Posts

κατα καιρουσ βαζω στο ενυδρειο μου σαλιγκαρια,μεγαλα κ μικρα!

τα μικρα καποια στιγμη εξαφανιζονται ενω τα μεγαλα παιθαινουν!!

υπαρχει καποια εξηγηση για αυτο???

επισησ,γνωριζει κανεισ που μπορω να βρω κοχιλια απο σαλιγκαρια??για ενυδρειο με κιχλιδεσ!

Link to comment
Share on other sites

βασικα αναφερομουν γενικοσ στο οτι τα σαλιγκαρια ψωφουν ευκολα,κ σε εμενα,κ σε φιλους μου αλλα κ σε πολλα πετ σοπ.

το δικο μου ενυδρειο ειναι 120λτ με κιχλιδεσ Cryptoheros nigrofasciatus,αρσενικο,θυλικο κ μικρα!

η συνθηκεσ που επικρατουν ειναι: θερμ. 27.7,NH3 0 με 0.1,ΡΗ 7.5,GH 20,KH 9

επισησ που βρεισκετε ολα αυτα τα κιχιλια κ τα βαζετε στα ενυδρεια??? θελω κ εγω!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα κεληφι απο τα σαλιγγαρια στην λαικη περνεις οσα θες τα βραζεις τρως το μεσα και τα κεληφι τα βαζεις στο ενυδρειο σου . :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μου πεθαναν και εμενα μετα απο ενα μηνα τα ειχαν ταραξει στο τσιμπημα οι κλοουν και εφυγαν τελικα μπορω να ξαναβαλω η θα μου τα φανε και αυτα???υπάρχει τρόπος ??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

οι clown τρώνε σαλιγκάρια!!Ότι και να κάνεις αργά ή γρήγορα θα τα ξαναφάνε..

Link to comment
Share on other sites

βασικα και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με αριστες συνθηκες νερου και ομως ψωφανε.

Δεν το εψαξα το θεμα γιατι δεν μπορουσα να καταληξω καπου και τελικα δεν εβαλα ξανα σαλιγκαρια

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Άριστες συνθήκες φαινομενικά… το σίγουρο είναι ότι η συνθήκες δεν είναι άριστες για τα σαλιγκάρια αλλιώς δεν θα ψοφούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Άριστες συνθήκες φαινομενικά… το σίγουρο είναι ότι η συνθήκες δεν είναι άριστες για τα σαλιγκάρια αλλιώς δεν θα ψοφούσαν.

Αριστες εννοω απο θεμα αμμωνιας κ.τ.λ. Ισως να φταιει και το νερο μπορει ομως και κατι αλλο

το οποιο δεν εχουμε ανακαλυψει ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

Τότε ψάξε για να το ανακαλύψεις. :blink:

Κατ’ εμέ το ψάξιμο για να βρούμε λύσεις στα προβλήματα του ενυδρείου κρύβει μια μαγεία, έτσι δεν παραμένει το χόμπι μας στατικό αλλά γαργαλάμε και λιγάκι το μυαλό μας.

Σίγουρα υπάρχει κάτι που τα σαλιγκάρια σου δεν το γουστάρουν… καλώ ψάξιμο… και αν βαρεθείς να ψάχνεις εδώ είμαστε να ψάξουμε μαζί. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε και τη θερμοκρασία... ζουν σε δροσερά ποταμάκια και πάνω από 27 εμένα τουλάχιστον μου βγάζουν βλάβες. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...