Jump to content

Ευαισθητα Cardinal


Recommended Posts

Για σας παιδες,

συγνωμη για την απουσία μου απο το portal, είμουν αρκετά απασχολημένος απο το σχολείο και τη δουλειά.

Τώρα λογω φύσης δουλειάς μπαινω στη σελίδα πιό συχνά.

Εχω ένα πρόβλημα όμως. Εκτός απο την προσπάθεια πωλησης των υπόλοιπων ψαριών μου, εχω απώλειες των cardinal μου, (εχασα και τα 10) χωρίς λογο που να είμαι σε θεση να εντοπίσω. Τα άλλα μου ψάρια ομως, δεν φαίνονται να υφίστανται το πρόβλημα. Το ενυδρείο που έχω είναι κατασκευή, 110 λίτρα, με λάμπα Sera tropic sun, φίλτρο απο άλλο ενυδρείο Jewel, σχεδιασμένο για 190 λίτρα, δύο driftwood και λιγα φυτά. Τα υπολοιπα ψάρια είναι 1 γεωφάγος, 1 silver shark, και ενας γλύφτης. Οταν πουλήσω τα υπόλοιπα, σκοπεύω να το κάνω βιοτοπικό για cardinal ή για κάποιο άλλο είδους tetra. Εχετε κάποια συμβουλή; Θα μπορούσα να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο για καλύτερη φίλτρανση, η το φίλτρο μου είναι αρκετά μεγάλο;

Υ.Σ. Ο φιλος μου έχει στην κατοχή του φίλτρο όσμωσης νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, :blink:

οι καρδινάλιοι θέλουν πολύ καλής ποιότητας νερό,

γι΄ αυτό και πολλοί τους έχουν και σαν alarm , αν χάσουν τα χρώματα τους κάτι συμβαίνει...

Από θερμοκρασία πως πας?

Για εξωτερικό φίλτρο ,είμαι πάντα της άποψης , ότι χρειάζεται , ειδικά αν έχεις ιχθυοφόρτωση.

Τι μετρήσεις έχεις αυτή τι στιγμή στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι οι καρδιναλιοι ειναι τα πρωτα ψαρια που θα χασεις οταν οι συνθηκες νερου ειναι κακες.

Μετρα ph kh διοτι θελουν χαμηλες μετρησεις και στα 2 αυτα και φυσικα μετρα και τα νιτρικα σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...