Jump to content

ΝΟ3 και αλγη!


Recommended Posts

στο 1,5 μηνα ηδη στρομενο ενυδρειο μου 120λτ εχω εναν αρσενικο Cryptoheros nigrofasciatus κ τα μικρα του. την μητερα τουσ την σκωτοσε!

στισ αρχεσ εκανε την εμφανιση τησ η καφε αλγη κ αναπτυσοταν γριγορα.αφου την καθαρισα περασαν 10 μερεσ με πολυ μικρη εμφανιση αλγης,φισιολογικη. εβαλα πριν 4 μερεσ μερικα φυτα γριγορησ αναπτηξης για να μην ξαναεμφανιστει,μεσα σε δυο μερεσ ομωσ εμφανιστικε παλι.λιγο βεβαια,στισ πετρεσ.μετρισα τα ΝΟ3 κ ηταν γυρο στο 30,εκανα αλλαγη νερου 40% κ μερισα παλι τα ΝΟ3 γυρο στο 10.

υποψιαζομαι οτι η αλγη εμφανιστικε απο τα πολλα ΝΟ3 τα οποια δ απορροφουσαν τα φυτα. τι λετε??????

επησεισ γνωριζει καποιος γιατι σχεδον παντα οταν κανω μεγαλη αλλαγη νερου τα φυτα φωτοσυνθετουν κατευθειαν? βγαζουν το εηυγωνο απο τα φυλλα με τισ μπουρμπουθληθρεσ

Link to comment
Share on other sites

Τι λαμπες χρησιμοποιεις; Χρησιμοποιεις λιπασμα, τι φυτα εχεις κ.τ.λ. Πες μας καποια πραγματα για το ενυδρειο για να μπορεσουμε να βοηθησουμε.....

Link to comment
Share on other sites

χρησημοποιω μια λαμπα 35βατ,αυτη που ειχε το ενυδρειο,λιπασμα δ βαζω,υποστρομα δ εχω, τα φυτα ειναι αυτα στισ φωτο κ μια ανουμπια.

post-7443-1216381050_thumb.jpg

post-7443-1216381105_thumb.jpg

post-7443-1216381150_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το φίλτρο σου..

Εγώ είχα τέτοια άλγη, που δεν το πίστευε κανείς..

Κάθε βδομάδα, καθάρισμα με το σφουγγάρι και μετα από 2 ημερες ξαναέπιανε...

Τελικά ήταν το φίλτρο γεμάτο βρωμιές κ.λ.π.

και δεν γινόταν σωστός καθαρισμός.

Τώρα είναι πραγματικά "καθρέφτης" :blink:

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λεσ μπορει κ ειναι κ αυτο γιατι το ειχα για ενα σιαστημα κ δουλεβε με ενα σφουγκαρι κ χτεσ εβαλα κ το δευτερο.ειχα ομωσ ψιλα ΝΟ3 γυρο στο 30

ειχεσ δοκιμασει φαρμακα κατα τησ αλγησ?

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λεσ μπορει κ ειναι κ αυτο γιατι το ειχα για ενα σιαστημα κ δουλεβε με ενα σφουγκαρι κ χτεσ εβαλα κ το δευτερο.ειχα ομωσ ψιλα ΝΟ3 γυρο στο 30

ειχεσ δοκιμασει φαρμακα κατα τησ αλγησ?

Δοκίμασα.. αλλά μάλλον το καλό καθάρισμα του φίλτρου, έκανε τη δουλειά.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...