Jump to content

2-3 Ερωτησούλες


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,,,αλλά χωρίς αυτό το ψάρι η άλγη πως θα φεύγει;;

Με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,,,αλλά χωρίς αυτό το ψάρι η άλγη πως θα φεύγει;;

Δεν βάζουμε τους πλέκο για να καταπολεμήσουμε την άλγη.

Ναι μεν συμπληρώνουν την διατροφή τους τρώγοντας άλγη αλλά δεν σημαίνει ότι αν έχουμε πλέκο στο ενυδρείο, δεν θα έχουμε άλγη.

Για καθαρισμό της άλγης απο τα τζάμια υπάρχουν τα μαγνητάκια ή τα κλασσικά σφουγγαράκια κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πάνω απο τα αντικείμενα και την άμμο;;

Μένει ως έχει.

Προσδίδει φυσικότητα στο όλο aquascaping.

Αν παρόλα αυτά δεν θέλεις καθόλου άλγη θα πρέπει να δεις τί είδους άλγη έχεις για να την καταπολεμήσεις ανάλογα.

Σε γενικές γραμμές, όσους πλέκο και να έχεις, πάντα θα έχεις και άλγη (αν δεν την καταπολεμήσεις αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα..!!

Πρίν λίγο αγόρασα κάποια πραγματάκια και τα test,,,αλλά μόνο της αμμωνίας και απο Δευτέρα θα πάρω και τα άλλα.

Τελικά η αμμωνία είναι 0 και είμαι πολύ χαρούμενος. :blink:

Πήρα και 4 πλάτυ και σε 1 μήνα περίπου που θα αναρώσει ο πλέκο θα τον δώσω..

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας,,οτι άλλο θα χρειαστώ θα σας ρωτήσω!

Υ.Γ. Πως το βλέπετε το ενυδρείο μου;;

Έχετε κάτι να μου υποδείξετε;;

post-5856-1216920138_thumb.jpg

post-5856-1216920167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμαστε εδώ για να βοηθήσουμε και όχι για να χαϊδέψουμε τα αυτιά των μελών μας θα σου πω τα εξής :blink:

Το ενυδρείο σού θέλει αρκετή δουλειά ακόμη. Βέβαια δεν είσαι ο πρώτος ούτε και ο τελευταίος που αρχίζει έτσι το χόμπι με απλά λόγια δεν έκανες κάτι το αξιοπερίεργο που δεν το έκαναν αρκετή.

Μαζί και αν αγαπάς το χόμπι θα διαμορφώσουμε ένα ενυδρείο με περισσότερη φυσικότητα. Βέβαια αυτό θα γίνει σιγά σιγά και ανάλογα με τον χρόνο και τα χρήματα που διαθέτης. Εγώ θα σου δώσω γενικές συμβουλές.

Για να έχει ένα ενυδρείο μια φυσικότητα δεν βάζουμε μέσα μπιχλιμπίδια (καστρακια, δύτες, μπαούλα, κτλ.) σαν πρώτο βήμα σου προτείνω να αφαιρέσεις το μπαούλο και τον χαμογελαστό τοίχο :thumbup: και να το αντικαταστήσεις με μια ωραία φυσική πέτρα ή με κάποιο φυσικό ξύλο κατάλληλο για ενυδρεία.

Προτού τρέξεις να αγοράσεις όμως κάτι πρέπει να κατασταλάξεις τη ψάρια θέλεις να έχεις στο ενυδρείο σου και ανάλογα βάζουμε ξύλο ή πέτρα. Αυτά σαν πρώτο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ένα κοπαδάκι είναι πιγκουϊνοι και τα άλλα με την κόκκινη ουρά είανι bloodfin tetras

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,,θα ήθελα να ρωτήσω αν οι τεχνητές φυσαλίδες είναι καλό να υπάρχουν....;Ή να μη τις δουλεύω..;

Η προσθήκη αεραντλίας ("τεχνητές φυσαλίδες".. :buttrock: ) χρησιμέυει στην ανατάραξη της επιφάνειας με σκοπό την οξυγόνωση.

Αντί αυτού μπορείς να προσαρμόσεις της έξοδο του φίλτρου κοντά στην επιφάνεια προκειμένου να γίνεται η ανατάραξη τοιουτοτρόπως.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται σε περιπτωση που κανεις θεραπεια σε ψαρι 'η ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας αγαπητοί μου φίλοι,

αποφάσισα τελικά να αλλάξω το ενυδρείο μου (πιο πολύ με επηρέασε ο Χρήστος :unsure: ).

Βασικά θα ήθελα να τα ξεκινήσω όλα απο την αρχη..

Σκέφτομαι να αλλάξω την άμμο και να βάλω άσπρη καθώς και το είδος των ψαριών.

Τα ψαράκια μου που μπορώ να τα δώσω;

Πρόσθεσα επίσης και 3 πλάτυ κόκκινα.

Αν μπορείτε να με βοηθούσατε με το πώς να ξεκινήσω την αλλαγή βήμα-βήμα..

Link to comment
Share on other sites

Συγχσρητηρια :unsure:

Ξεκινα με ποιο ψαρι σου αρεσει πιο πολυ

Λαβε υποψην σου στην αποφαση και το αν μπορεις (σε επιπεδο εμπειριας και κοστος εξοπλισμου) να του δωσεις τις συνθηκες που χρειαζεται για να ευημερησει και να σου δειξει τον καλυτερο του εαυτο.

Μετα θα δουμε το στησιμο του ενυδρειου που χρειαζεται και τους πιθανους συγκατοικους του.

Η αλλη αποψη (που προτιμαει ο μποτσανας ο χρηστος) ειναι να κοιταξεις το στησιμο και τα φυτα που σου αρεσουν και μετα να δεις ποιο ψαρι μπορει να ζησει μεσα. :bowdown:

Ξεκινα το ψαξιμο.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...