Jump to content

προβλημα με την αμμο?


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

Σήμερα είδα οτι η άμμος στο ενυδρείο απο κατάλευκη έχει γίνει σε ορισμένα σημεία καφετί. Έχει πολλά σημεία ακόμα λευκά, ειδικα προς το πίσω μέρος και κοντά στην αεροκουρτίνα.

Δεν είναι όμως το καφέ από τα ψάρια, σαν άλγη ίσως? Το ενυδρείο τρέχει αρκετο καιρό, εμφανίστηκε καφέ άλγη στο τζάμι και όταν σταθεροποιήθηκε εξαφανίστηκε. Οι τιμές μου είναι σε κανονικά επίπεδα, το φιλτρο το καθάρισα πάλι σήμερα (είχα κανα 2-3 βδομάδες, ίσως λιγότερο, να το καθαρίσω) Νιτρικά κλπ 0, ΚΗ ΡΗ κλπ κανονικά.

έχω μια φωτοφραφία μήπως και μπορείτε να δείτε τι παίζει. Μεγάλη περιοχή καφετίζει...

έκανα αλλάγη 25% πρίν 3-4 μέρες, και σκούπισα και την άμμο. βέβαια τότε δεν υπήρχε ίχνος αυτού του καφε πράγματος που μου την έχει δωσει! Έχω πλεκόστομο αλλά δε του αρέσει η άμμος πάρα πολύ.

Rio 240

φίλτρο Eheim 2224

APS 300 αντλία αέρα.

παραθέτω φωτογραφία. αν μπορείτε να βρείτε κάτι θα σας χαρίσω 2 αγγελόψαρα που δε τα θέλω, δε χωράνε!!!

post-8280-1217076791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα που το λες, λές να φταίει το φώς? το αφήνω 8-10 ώρες τη μέρα + το φώς του δωματίου (φυσικά δε το χτυπάει ο ήλιος)

Μια μικροαλλαγή που έκανα είναι τη λάμπα Natural της Juwel την άλλαξα (για λόγους εμφάνισης κυρίως) με τη Blue της Juwel. Είναι δυνατόν να κάνει διαφορά? Βέβαια στη μεριά της Blue δεν έχει τόσο καφέ άλγη, σχεδόν καθόλου, η πιο πολύ είναι στη μεριά της λάμπας που έχει στανταρ "Daylight".

Καμια ιδέα?

thanx klaz.

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη μεριά, αναμεσα στις πέτρες και όπου έχει σκιά, δεν έχει γίνει καφέ. Μήπως φταίει το πολύ φως κι όχι το λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε το επιτρέπει η τωρινή ιχθυοφορτηση πρόσθεσε μέσα ένα κοπαδάκι κόρη και η άμμος δεν θα πιάσει σχεδόν ποτέ άλγη είτε καφέ είτε πράσινή.

Μεν ξεχνάς και η καφέ άλγη για να επιβιώσει χρειάζεται φώς οπότε το θεωρό λογικό να μην υπάρχει άλγη σε σημεία με πολύ λίγο φως.

Αν δεν είναι άλγη τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ιζήματα που δημιουργούνται σε κάθε υγιές ενυδρείο και αν δεν υπάρχει κανένα ψάρι να ανακατεύει τον βυθό είναι λογικό να υπάρχουν εκεί. Τέλος πάντων πιστεύω ένα κοπαδάκι κορη θα σε απαλλάξει από το πρόβλημα αλλιώς πρέπει να παίξεις με τον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε το επιτρέπει η τωρινή ιχθυοφορτηση πρόσθεσε μέσα ένα κοπαδάκι κόρη και η άμμος δεν θα πιάσει σχεδόν ποτέ άλγη είτε καφέ είτε πράσινή.

Μεν ξεχνάς και η καφέ άλγη για να επιβιώσει χρειάζεται φώς οπότε το θεωρό λογικό να μην υπάρχει άλγη σε σημεία με πολύ λίγο φως.

Αν δεν είναι άλγη τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ιζήματα που δημιουργούνται σε κάθε υγιές ενυδρείο και αν δεν υπάρχει κανένα ψάρι να ανακατεύει τον βυθό είναι λογικό να υπάρχουν εκεί. Τέλος πάντων πιστεύω ένα κοπαδάκι κορη θα σε απαλλάξει από το πρόβλημα αλλιώς πρέπει να παίξεις με τον φωτισμό.

Συμφωνώ.

Έχε υπόψιν σου επίσης ότι γενικά οι μπλέ λάμπες προκαλούν άλγη.

Οπότε άστο λίγο να δεις αν θα έχεις κι άλλη και αν πολλαπλασιαστεί, καθάρισέ την και ξαναβάλε την παλιά λάμπα για να δεις και εκεί αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Προσπαθώ να αποφύγω άλλα ψάρια χρήστο γιατι είμαι παραπάνω από φουλ, να φανταστείς πρέπει να δώσω 2-3 και σε κάποιον για να είμαι οκ.

Θα κάνω το τέστ με τα φώτα και θα σας πω.!!!

Link to comment
Share on other sites

2 μερες με σβηστά φώτα, δε βλέπω κάποια αλλαγή, φαίνεται πιο ομοιόμορφο το χρώμα. Το θέμα είναι φαίνεται έτσι επειδή μειώνεται, η επειδή πιάνει κι η υπόλοιπη άμμος και δε μου φαίνεται η διαφορά.....

Περιμένω ακόμα, φιλτρα κλπ όλα καλα νιτρικά και τιμές οκ. τι να πω... καλά δε χάθηκε κι ο κόσμος, αλλά να έχεις φτιάξει ωραία αστραφτερή λευκή άμμο και να καφετίζει... :blink:

δε μου λέτε τώρα που το φέρνει η κουβέντα, πολλοί πετσοπαδες προσπαθούν να πουλήσουν UV lamps σε τέτοιες περιπτώσεις. Λένε τιποτα? βρίσκω μικρές (και φτηνές) στο ebay που και που, αξίζει τον κόπο να πάρω καμία για παν ενδεχόμενον, και να την ανάβω όταν βλέπω προβλήματα, ή πρέπει να είναι αναμμένη 24x7 ?

Για οτιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι την χρειαζεσαι.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι μειώνεται η άλγη σταδιακά. Μπορεί να είναι κι η ιδεά μου βέβαια.

Όσο για το UV lamp, σε ποιές περιπτώσεις το χρησιμοποιούν? Προληπτικά δηλαδή ή όταν η κατάσταση πάει στο απροχώρητο?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σε τρωει η ...τσεπη σου.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σε τρωει η ...τσεπη σου.- :thumbup:

χαχα! μια αξιοσέβαστη άποψη, που δε σηκώνει ερωτήσεις! :blink:

Link to comment
Share on other sites

σβηστά τα φώτα ακόμα (ίσως 2-3 ώρες την ημέρα το πολύ να τα ανάβω). Ασπρίζει πάλι η άμμος :blink: από αύριο θα τα ανάψω πάλι κανονικά να δώ αν θα εμφανιστεί πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...