Jump to content

Συνδεσμολογία φίλτρου


Recommended Posts

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;Υπάρχει χώρος να βάλεις περισσότερο βιολογικό υλικό στο φίλτρο(πχ.siporax);Επίσης είναι στρωμένο;δώσε περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά αν το φίλτρο είναι εσωτερικό (ξέρετε αυτά που πάνε πακέτο με όλα μαζί) πώς ακριβώς το καθαρίζω?

Γιατί έχει ένα σφουγγάρι μέσα και αν το ξεπλύνω πάνε όλα τα βακτήρια...

Το φιλτρο θα το "ανοιγεις" μονο αν πεσει η ροη του αρκετα εως πολυ.

Θα το ξεπλενεις ελαφρα και θα το στοιβεις παλι ελαφρα ισα να φυγουν τα χοντρα σκουπιδια και να αποκατασταθει η ροη, σε νερο που θα εχεις φυλαξεις απο το ενυδρειο οταν κανεις αλλαγη.

Θα καθαριζεις επισης και το φιλτρο το ιδιο, ιδιως μεσα στον "θαλαμο" της "φτερωτης" και την ιδια τη φτερωτη να φυγουν τα σκουπιδια και οτιδηποτε θα μπορουσε να εμποδισει τον ελευθερο στροβιλισμο της.

Αυτο μπορεις να το κανεις με ζεστο τρεχουμενο νερο.

Τα υλικα του φιλτρου (σφουγγαρια, συνθετικο βαμβακι, substrat, siporax κλπ) δεν τα ακουμπαει ποτε το νερο της βρυσης.

Και δεν χρειαζεται τα υλικα να γινονται "πεντακαθαρα", η μπιχλα κανει καλο, μονο να μη βουλωνει. :blink:

Μια καλη καθαρη και κοντινη φωτογραφια του φιλτρου θα βοηθουσε για περαιτερω προτασεις.

ΥΓ προσοχη με τη φτερωτη γιατι συνηθως ειναι πολυ ευαισθητες και σπανε ευκολα, γι'αυτο απαλες κινησεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε discus ιχθυοφορτιση εγραψα απο βιασυνη οπως και εσυ εγραψες ''Για βοηθησεις καποιον''.

Κατ'αρχην λεω την γνωμη μου επειδη ειμαι σε θεση να το κανω και επειδη εχω στρωσει

ενυδρεια απο 15 εως 300 λιτρα διαφορετικων τυπων και ξερω τι ''παιζει'' αναλογα με το

μεγεθος του ενυδρειου και την ιχθυοφορτωση που μπορει να δεχτει το καθενα. Δευτερον

ειπα να μιλησει και καποιος πιο εμπειρος γιατι δεν υποστηριζω την γνωμη μου περισσοτερο

απο την δικη σου και λογω του οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για να μην μπερδεψουμε τον

pav rod. Τελος μην ''ψαρωνεις'' απο θεματα που εχουν δημοσιευτει απο τον Heopas καθως

αυτο το nickname το χρησιμοποιουσε ο αδερφος και προσπαθουσε να στρωσει το ενυδρειο του.

(καθως ειμαι φοιτητης και δεν ειχα χρονο να τον βοηθησω....).

και τελος εσυ που εχεις εμπειρια οταν χρησιμοποιουσες ενα προιον για πρωτη φορα θα εβαζες ψαρι στο

ενυδρειο σου την δευτερη η τριτη μερα; Εγω προσωπικα δεν το εχω κανει γιατι δεν μου

αρεσει να ρισκαρω.... Με ολη την καλη και φιλικη διαθεση και επειδη βλεπω οτι δεν χρησιμοποιεις

ειρωνικο υφος στο γραπτο σου

Και τελος για να μπουμε λιγο εντος θεματος η θολουρα προερχεται απο τα βακτηρια και θα φυγει

οπως σου ειπε ο sonyericsson μην αγχωνεσαι ^_^

Παλι κανεις λαθος, η θολουρα ειναι απο την αμμωνια (και οντως θα φυγει).- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

εσυ κανεις λαθος. Δηλαδη οποιος εχει αμμωνια στο νερο του εχει και θολο νερο θες να μας πεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάνω για 2 συνεχόμενες μέρες μέτρηση της αμωνίας και είναι σε καλά επίπεδα πιστεύω.

Σταθερή στο 0,2 ίσως και λίγο χαμηλότερη.

Την Παρασκευή το απόγευμα έβαλα τελικά ένα ζευγάρι guppy και το θηλυκό μάλιστα είναι έγκυο. Τα ταισα το Σάββατο και θα τους δώσω πάλι τροφή αύριο, όπου θα κάνω και την πρώτη αλλαγή νερού. Στην αλαγή νερού να βάλω και απιονισμένο νερό ή δεν χρειάζεται ακόμη; Το pH είναι σχετικά υψηλό 8-8,4 όπως και η ανθρακική σκληρότητα κΗ μεταξύ 10-15. Και κάτι ακόμη. Το νερό που θα εισάγω στο ενυδρείο θα πρέπει αρχικά να το έχω σε κάποιο άλλο δοχείο όπου θα εισάγω αντιχλωριοτικό πριν το βάλω στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρεψε το ph σου καλυτερα με υγρα τεστ. Αν εισαι στο 8 τα guppy να εισαι σιγουρος

πως δεν εχουν προβλημα(αν και δεν πιστευω να εισαι παραπανω αν δεν εχεις

κατι που να ανεβαζει την σκληροτητα σου). ναι το νερο

που θα εισαγεις στο ενυδρειο θα το αφησεις σε εναν κουβα πρωτα με αντιχλωριο

για 10 με 15 λεπτα και εισαι οκ. Την θολουρα την εχεις ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα έχει φύγει πλέον :buttrock:

Κάθε μέρα βάζω και την ανάλογη δόση βακτηρίων σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας. Θα πρέπει να το κάνω αυτό για τις επόμενες 4 μέρες (για 9 μέρες μετά την εγκατάσταση που έγινε την Τετάρτη).

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα εφυγε ενω εχεις σταθερη αμμωνια σε αυτο θα ηθελα να μας

απαντησει ο κυριος discus fan που υποστηριζει οτι η θολουρα προερχοταν

απο την αμμωνια πως εξηγει

το φαινομενο να υπαρχει αμμωνια και η θολουρα

να φυγει ξαφνικα..... και επισης για την προσπαθεια του να με βγαλει αλλη μια

φορα λαθος :buttrock: .

Επισης αυτο που θελω να επισημανω τον κουβα η οτι αλλο χρησιμοποιεις για τις

αλλαγες νερου να μην εχει ερθει σε επαφη με χημικα αλλα να γινεται η χρηση του

αποκλειστικα για το ενυδρειο. Επισης προσοχη με το ταισμα. καλυτερα μην ταιζεις

καθε μερα περιορισε το ακομα περισσοτερο για να κρατησεις την αμμωνια σε

χαμηλα επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα εφυγε ενω εχεις σταθερη αμμωνια σε αυτο θα ηθελα να μας

απαντησει ο κυριος discus fan που υποστηριζει οτι η θολουρα προερχοταν

απο την αμμωνια πως εξηγει

το φαινομενο να υπαρχει αμμωνια και η θολουρα

να φυγει ξαφνικα..... και επισης για την προσπαθεια του να με βγαλει αλλη μια

φορα λαθος :rasp: .

Επισης αυτο που θελω να επισημανω τον κουβα η οτι αλλο χρησιμοποιεις για τις

αλλαγες νερου να μην εχει ερθει σε επαφη με χημικα αλλα να γινεται η χρηση του

αποκλειστικα για το ενυδρειο. Επισης προσοχη με το ταισμα. καλυτερα μην ταιζεις

καθε μερα περιορισε το ακομα περισσοτερο για να κρατησεις την αμμωνια σε

χαμηλα επιπεδα

Δεν φανταζομαι να θελεις να κανουμε "μετρησεις" γνωσεων (αν και να ηθελες, δεν θα συμμετειχα). :buttrock: Η απαντηση στο πιο πανω ερωτημα σου ειναι ναι, οταν "στρωνει" ενα ενυδρειο, οσο υπαρχει υψηλη περιεκτικοτητα σε αμμωνια ειναι θολο.- ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζομαι να θελεις να κανουμε "μετρησεις" γνωσεων (αν και να ηθελες, δεν θα συμμετειχα).

:buttrock:^_^:rasp:

Μηπως θες να σου απαντησω και στην παραπανω βλακεια που πεταξες (πιστευω) εν γνωση σου;

Εχεις γινει κουραστικος......

Υ.Γ Τα γυαλια δεν σου πανε βγαλ'τα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Με βάσης της γνώσης που έχω γνωρίζω ότι τρις είναι η λόγοι που το νερό μπορεί να είναι θολό.

1. Από πολλά αιωρούμενα σωματίδια

2. Από αιωρούμενες αλγης

3. Από έξαρση βακτηριδίων

Το ΝΗ3/4 να δημιουργεί θολό νερό το ακούω πρώτη φορά. Ως γνωστό το αμμώνιο και η αμμωνία είναι άχρωμες χημικές ενώσεις και η ενώσεις που δημιουργούνται μέσα στο ενυδρείο μας είναι και αυτές άχρωμες. Φυσικά υπάρχουν και ενώσεις του ΝΗ που έχουν άσπρο ή άλλο χρώμα αλλά αυτές δεν συμβαδίσουν με την ζωή γιατί είναι θανατηφόρες ενώσεις και έχουν να κάνουν με την χημεία. Εμάς εδώ μας ενδιαφέρει το οικοσύστημα του ενυδρείου.

Τώρα το ότι το ενυδρείο μας καμιά φορά θολώνει στην φάση του στρωσίματος δεν οφείλεται άμεσα στην αμμωνία αλλά έμμεσα.

αυξημένη αμμωνία = αυξημένη τροφή για τα βακτήρια. Αν ρίξουμε πολύ αμμωνία στο ενυδρείο μας τότε δημιουργούμε τεχνικά έναν υπερπληθυσμό των βακτηρίων.

Ένας πληθυσμός βακτηρίων πάνω από 1 εκατομμύριο/Milliliter γίνεται εμφανείς με μια λευκή θολούρα.

Η θολούρα λοιπόν οφείλεται στα βακτήρια και όχι από την αμμωνία.

Αυτά γνωρίζω, όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το αναφέρει. Θα ήθελα να μάθω από πού προέρχεται η πληροφορία και πως είναι δυνατόν το ΝΗ να θολώνει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Με βάσης της γνώσης που έχω γνωρίζω ότι τρις είναι η λόγοι που το νερό μπορεί να είναι θολό.

1. Από πολλά αιωρούμενα σωματίδια

2. Από αιωρούμενες αλγης

3. Από έξαρση βακτηριδίων

Το ΝΗ3/4 να δημιουργεί θολό νερό το ακούω πρώτη φορά. Ως γνωστό το αμμώνιο και η αμμωνία είναι άχρωμες χημικές ενώσεις και η ενώσεις που δημιουργούνται μέσα στο ενυδρείο μας είναι και αυτές άχρωμες. Φυσικά υπάρχουν και ενώσεις του ΝΗ που έχουν άσπρο ή άλλο χρώμα αλλά αυτές δεν συμβαδίσουν με την ζωή γιατί είναι θανατηφόρες ενώσεις και έχουν να κάνουν με την χημεία. Εμάς εδώ μας ενδιαφέρει το οικοσύστημα του ενυδρείου.

Τώρα το ότι το ενυδρείο μας καμιά φορά θολώνει στην φάση του στρωσίματος δεν οφείλεται άμεσα στην αμμωνία αλλά έμμεσα.

αυξημένη αμμωνία = αυξημένη τροφή για τα βακτήρια. Αν ρίξουμε πολύ αμμωνία στο ενυδρείο μας τότε δημιουργούμε τεχνικά έναν υπερπληθυσμό των βακτηρίων.

Ένας πληθυσμός βακτηρίων πάνω από 1 εκατομμύριο/Milliliter γίνεται εμφανείς με μια λευκή θολούρα.

Η θολούρα λοιπόν οφείλεται στα βακτήρια και όχι από την αμμωνία.

Αυτά γνωρίζω, όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το αναφέρει. Θα ήθελα να μάθω από πού προέρχεται η πληροφορία και πως είναι δυνατόν το ΝΗ να θολώνει το νερό.

Αγαπητέ Χρήστο να συμφωνήσω απολύτως μαζί σου.Η θολούρα και μάλιστα τα πρώτα 24ωρα στρωσίματος ενός ενυδρείου οφείλεται στην '' βακτηριαδιακή έκρηξη '' όσον αφορά τον πληθυσμό των βακτηριδίων.

Και μάλιστα απο την πείρα μου βλέπω οτι οσο πιο μικρό σε λίτρα είναι το ενυδρείο τόσο πιο πολύ φαίνεται η θολούρα η οποία βέβαια μέσα σε περίπου 72 ώρες ή και κάτι περισσοτερο ή και λιγότερο χάνεται.

Φιλικά Σωκράτης :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει σχετικά με την θολούρα λόγω υψηλής αμμωνίας ή όχι;

Εγώ αυτό που ξέρω για την θολούρα είναι όταν υπάρχει το λεγόμενο bacteria bloom απο την εξάρση βακτηριδίων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει σχετικά με την θολούρα λόγω υψηλής αμμωνίας ή όχι;

Εγώ αυτό που ξέρω για την θολούρα είναι όταν υπάρχει το λεγόμενο bacteria bloom απο την εξάρση βακτηριδίων.

:buttrock:^_^:rasp::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Με βάσης της γνώσης που έχω γνωρίζω ότι τρις είναι η λόγοι που το νερό μπορεί να είναι θολό.

1. Από πολλά αιωρούμενα σωματίδια

2. Από αιωρούμενες αλγης

3. Από έξαρση βακτηριδίων

Το ΝΗ3/4 να δημιουργεί θολό νερό το ακούω πρώτη φορά. Ως γνωστό το αμμώνιο και η αμμωνία είναι άχρωμες χημικές ενώσεις και η ενώσεις που δημιουργούνται μέσα στο ενυδρείο μας είναι και αυτές άχρωμες. Φυσικά υπάρχουν και ενώσεις του ΝΗ που έχουν άσπρο ή άλλο χρώμα αλλά αυτές δεν συμβαδίσουν με την ζωή γιατί είναι θανατηφόρες ενώσεις και έχουν να κάνουν με την χημεία. Εμάς εδώ μας ενδιαφέρει το οικοσύστημα του ενυδρείου.

Τώρα το ότι το ενυδρείο μας καμιά φορά θολώνει στην φάση του στρωσίματος δεν οφείλεται άμεσα στην αμμωνία αλλά έμμεσα.

αυξημένη αμμωνία = αυξημένη τροφή για τα βακτήρια. Αν ρίξουμε πολύ αμμωνία στο ενυδρείο μας τότε δημιουργούμε τεχνικά έναν υπερπληθυσμό των βακτηρίων.

Ένας πληθυσμός βακτηρίων πάνω από 1 εκατομμύριο/Milliliter γίνεται εμφανείς με μια λευκή θολούρα.

Η θολούρα λοιπόν οφείλεται στα βακτήρια και όχι από την αμμωνία.

Αυτά γνωρίζω, όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το αναφέρει. Θα ήθελα να μάθω από πού προέρχεται η πληροφορία και πως είναι δυνατόν το ΝΗ να θολώνει το νερό.

Κυριε Χρηστο πραγματικα μας βοηθησαν πολυ αυτα που μας ειπατε. Και εγω με βαση τις γνωσεις

που εχω γνωριζω οτι ο υπερπληθυσμος βακτηριων γινεται αντιληπτος τις πρωτες μερες του

στρωσιματος δημιουργοντας θολουρα στο νερο και στην συνεχεια φευγει χωρις ομως

να εχει μηδενιστει πληρως η αμμωνια/αμμωνιο. Πραγματικα ουτε εγω εχω ακουσει κατι

παρομοιο οσο αναφορα την αμμωνια. ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ομως η σταση του discus fan να

με βγαλει λαθος σε μια απαντηση που εδωσα προσπαθοντας να βοηθησω τον pav rod ενω

πιστευω πως απαντησα σωστα και αυτο φαινεται και απο την απαντηση που μας εδωσε παρακατω ο ιδιος.

Και κατι αλλο που με πειραξε ειναι η ειρωνεια και οι υποδειξεις απο το συγκεκριμενο ατομο.

και καλο θα ηταν εφοσον γνωριζει κατι παραπανω να το αναλυει εφοσον ερχεται η γνωμη του

''κοντρα'' με την δικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και το ενδιαφέρον σας!

Κάνω σχεδόν καθημερινά μέτρηση αμμωνίας και pH. Φαίνετα να είναι πολύ καλά τα πράγματα.

Η μέτρηση αμμωνίας που έκανα σήμερα το πρωί είναι <=0,2 και το pH (με υγρό τεστ της JBL) μεταξύ 7,5 και 8.

ΝΟ2 και ΝΟ3 0.

Τα ψαράκια guppy φαίνονται μια χαρά. Τη θηλυκιά την περιμένω να γεννάει σύντομα. Τι μου προτείνετε να κάνω να τη βάλω σε ξεχωριστό ενυδρειάκι για να γεννήσει ή να την αφήσω στο ενυδρείο και να μεταφέρω μετά τα μικρά στο ενυδρειάκι-φωλιέρα;

Και κάτι ακόμη που με προβληματίζει. Στο μικρό ενυδρείο έχω αυτή τη στιγμή 2 neon, 1 cardinal και 1 γατόψαρο. Σύντομα θα πρέπει να τα βάλω στο νέο ενυδρείο ώστε να απελευθερωθεί και το μικρό ενυδρείο. Θα είναι εντάξει με τα guppy; Πιοι πολύ προβληματίζομαι με το γατόψαρο. Σε κάποιο άλλο Post είπαν ότι ο βυθός θα πρέπει να είναι στρωμένος για μήνες για να μπει γατόψαρο...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολύ προβληματίζομαι με το γατόψαρο. Σε κάποιο άλλο Post είπαν ότι ο βυθός θα πρέπει να είναι στρωμένος για μήνες για να μπει γατόψαρο...

Ο βυθος πρεπει να ειναι "ωριμος" (τουλαχιστον ενα εξαμηνο) και το χαλικι να μην ειναι μυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος πρεπει να ειναι "ωριμος" (τουλαχιστον ενα εξαμηνο) και το χαλικι να μην ειναι μυτερο.

Ποιος ο λογος??? Το να μιλαμε για ωριμο ενυδρειο, ειμαστε σωστοι. Αλλα το ωριμο υποστρωμα δεν εχει καμια σχεση με την εισαγωγη γατοψαρων. Το σημαντικοτερο ειναι να ειναι λεπτοκοκκο υλικο ουτως ωστε να μην τραυματιζονται τα μουστακια του ψαριου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος??? Το να μιλαμε για ωριμο ενυδρειο, ειμαστε σωστοι. Αλλα το ωριμο υποστρωμα δεν εχει καμια σχεση με την εισαγωγη γατοψαρων. Το σημαντικοτερο ειναι να ειναι λεπτοκοκκο υλικο ουτως ωστε να μην τραυματιζονται τα μουστακια του ψαριου :buttrock:

Το "ώριμος βυθός" είναι κατά την γνώμη μου τελείως λάθος λογική και δυστυχώς ξεκινάει από την άποψη που κυριαρχούσε παλαιότερα ότι κατα τους πρώτους μήνες λειτουργίας του ενυδρείου δημιουργούνται 'θύλακες' αμμωνίας που έχει σαν συνέπεια την απελευθέρωση αμμωνίας όταν ένα γατόψαρο σκαλίσει με τα μουστάκια του την συγκεκριμένη περιοχή.

Σε ένα στρωμένο ενυδρείο και φυσικά σε ένα σωστά ισορροπημένο ενυδρείο αυτό ΔΕΝ υσχύει και πόσο μάλλον άν σκεφτούμε τις άγνωστες ομάδες βακτηριδίων και τους μικροκύκλους που συμβαίνουν συνεχώς στο ενυδρείο μας.

Προσωπικά ΠΟΤΕ δέν έχασα κανένα είδος γατόψαρου και συγκεκριμένα κανένα της οικογένειας των Callichthyidae (κορυντόρας) όσο νέο και άν ήταν και το ενυδρείο.

Άν θέλουμε να σκεφτούμε και την φυσική 'εικόνα' φανταστείτε κατά την περίοδο ξηρασίας κορυντόρας στον Αμαζόνιο σε 20 πόντους νερό με ελάχιστο έως καθόλου οξυγόνο με εκατοντάδες νεκρά ψάρια γύρω τους και την αμμωνία στο φούλ......Αυτό νομίζω τα λέει ΟΛΑ...... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Άν θέλουμε να σκεφτούμε και την φυσική 'εικόνα' φανταστείτε κατά την περίοδο ξηρασίας κορυντόρας στον Αμαζόνιο σε 20 πόντους νερό με ελάχιστο έως καθόλου οξυγόνο με εκατοντάδες νεκρά ψάρια γύρω τους και την αμμωνία στο φούλ......Αυτό νομίζω τα λέει ΟΛΑ...... :buttrock:

Το ερωτημα ομως ειναι ποσα απο αυτα επιζουν;

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ομως ειναι ποσα απο αυτα επιζουν;

Τι σχεση εχει αυτο???

Και να ψοφησουν θα ειναι απο ελλειψη οξυγονου και οχι απο "ανωριμο" υποστρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Και να ψοφησουν θα ειναι απο ελλειψη οξυγονου και οχι απο "ανωριμο" υποστρωμα!

Φυσικα γιατι το "υποστρωμα" εκει στον Αμαζωνιο ειναι "αρκετα ωριμο". :wacko:

Οποτε αυτο δεν ειναι επιχειρημα για τη μη χρησιμοτητα του "ωριμου βυθου". ^_^

Δεν συγκρινονται φιλοι οι καταστασεις αυτες. (ενυδρειο-ποταμι)

Εγω δεν εχω την εμπειρια να κρινω τα οφελη ενος ωριμου βυθου σε σχεση με εναν ανωριμο, γιατι τα κορυ τα εβαλα σε ωριμο. :buttrock:

Και αυτο γιατι πριν τη εισαγωγη τους, διαβασα εν κατακλειδι οτι οταν ο βυθος ειναι "νεος" και πεσει πχ τροφη πανω του, θα γεμισει γρηγορα βακτηρια και μυκητες που θα το φανε.

Αυτα (σε μεγαλες συγκεντρωσεις) ειναι ειδη που μπορουν να αρρωστησουν ενα ευαισθητο ψαρι που ζει σε επαφη μαζι τους οπως τα γατοψαρα.

(οι μυκητες πχ που τρωνε φλεικς ειναι οι ιδιοι που τρωνε και "ψαρι").

Αντιθετα σε εναν ωριμο βυθο, θα γινει συγκεντρωση πρωτοζωων, σαλιγκαριων, μικρων σκουλικιων και αλλων οργανισμων (αορατων στο ματι), που δεν ειναι παθογονοι, αλλα ειναι αθωοι μικροοργανισμοι που κανουν τα πρωτα σταδια της διασπασης και στη συνεχεια αναλαμβανουν να συνεχισουν τη διασπαση αλλα ειδη (βακτηριων) που δεν ειναι τοσο επικινδυνα για τα ψαρια.

Αρχιζει δλδ ο πεντακαθαρος φαινομενικα βυθος μας να "μοιαζει" με τον "βρωμικο" και "μη εμφανισιμο" φυσικο βυθο του ποταμιου που εκει επιβιωνουν πιο ευκολα τα ψαρια αυτα. :rasp:

Αυτα τα "προβληματα" ειναι πιο εντονα για τα ψαρια που ζουν πανω στο βυθο (του ενυδρειου) και ακομα πιο εντονα για μερικα ειδη γατοψαρων που ειναι πιο "ευαισθητα" απο αλλα.

Αν στο στρες της "μετακομισης", στην κακη προσαρμογη ενδεχομενως, στις οχι καταλληλες συνθηκες νερου μερικες φορες κλπ κλπ,

προσθεσεις λοιπον και τον αστρωτο βυθο, προσθετεις ενα κρικο στην αλυσιδα των παραγοντων που ευθυνονται για τον "ξαφνικο" θανατο των corydoras σε νεα "ενυδρεια".

Νομιζω λοιπον οτι οι πιο εμπειροι (husky jim, nidal) υποστηριζουν οτι δεν ειναι απαραιτητος ο στρωμενος βυθος, γιατι απλα με την εμπειρια τους εχουν ολες τις αλλες συνθηκες τελειες. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα σοβαρό αρθρο που να λέει για ώριμους η ανώριμους βυθούς για να καταλάβω και εγώ ο δυστυχής τι σημαίνει ;.Πραγματικά θα ηθελα κάποιος απο τους φίλους να παραθέσει κανένα λίνκ για να δούμε τι σημαίνει αυτή η ορολογία και κατα πόσο επηρεάζει την παραμονή των γατόψαρων εκεί.

Ευχαριστώ ,φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο γιατι πριν τη εισαγωγη τους, διαβασα εν κατακλειδι οτι οταν ο βυθος ειναι "νεος" και πεσει πχ τροφη πανω του, θα γεμισει γρηγορα βακτηρια και μυκητες που θα το φανε.

Εδώ έχεις άδικο αν ρίξεις σε έναν ανώριμο βυθό ένα φυλλαράκι τροφής μπορεί να κάνει και μια μέρα να διαλυθεί. Ενώ αν ρίξεις ένα φυλλαράκι τροφής σε έναν ώριμο βυθό θα κάνει λίγες ώρες μην πω ώρα να διαλυθεί. Απόδειξη ότι υπάρχει μικρότερη βιοποικιλία στον ανώριμο βυθό και όχι περισσότερη όπως αναφέρεις.

Αν υποθέσουμε ότι ο βυθός είναι ανώριμος δηλαδή νέος, λογικό είναι λοιπόν ότι και το ενυδρείο να είναι νέο που σημαίνει ότι η βιοποικιλία των μικροοργανισμών είναι λίγοι και σε μικρούς πληθυσμούς.

Ένας ώριμος βυθός προϋποθέτει και ώριμο ενυδρείο κατά συνέπεια η βιοποικιλία των μικροοργανισμών είναι μεγάλοι και πολυπληθέστατη.

Ερώτημα:

Πως είναι δυνατόν ένας ανώριμος βυθός να προκαλέσει ασθένεια σε ένα ψάρι που ζει στον βυθό αφού η βιοποικιλία των μικροοργανισμών είναι μικρή. Λογικά μάλλον το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.

Ένας παθογόνος οργανισμός αν μπει στο ενυδρείο μας δεν θα σκοντάψει ούτε θα φοβηθεί έναν ώριμο ή ανώριμο βυθό. Αλλά θα φοβηθεί ένα ώριμο ενυδρείο.

Το βασικό είναι να έχουμε ώριμο ενυδρείο και κατά συνέπεια και ο βυθός θα είναι ώριμος.

Ο ώριμος βυθός έχει να κάνει περισσότερο με το φυτεμένο ενυδρείο και αυτό γιατί θέλει κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να δημιουργήσει διάφορες χηληκές ενώσεις που συμβάλουν τα μέγιστα στην σωστή ανάπτυξη των φυτών.

Γενικά τα γατόψαρα και ιδιαίτερα τα κόρυ αντιδρούν πιο έντονα και αρνητικά στης κακές συνθήκες του νερού. Επειδή σε ένα νέο ενυδρείο δεν έχουν σταθεροποιηθεί οι όλες βιολογικές διαδικασίες, μπορεί εύκολα να ξεφύγει έστω και για λίγο η ποιότητα του νερού προς το αρνητικό. Αυτό πολλές φορές δεν το αντιλαμβανόμαστε αλλά με βεβαιότητα το αντιλαμβάνονται τα ψάρια. Αποτέλεσμα να αρρωστήσουν ή και να ψοφήσουν.

Για εμένα δεν υπάρχει ώριμος ή ανώριμος βυθός για εμένα υπάρχει ώριμο και ανώριμο ενυδρείο, όπου στο ανώριμο ενυδρείο πρέπει να είμαστε στην αρχή πολύ προσεκτική. Αν τα πράττουμε όλα σωστά και φροντίζουμε το ενυδρείο μας τότε μπορούμε να βάλουμε τα κόρυ από την αρχή. Αν πάλη δεν έχουμε της κατάλληλες γνώσεις τότε ας περιμένουμε λίγους μήνες να ωριμάσει το ενυδρείο μας. Το ώριμο ενυδρείο θέλει λιγότερη φροντίδα και ενδείκνυται για αρχάριους. Δυστυχώς όμως δεν πουλανε ώριμα ενυδρεία.

Υπάρχει κανένα σοβαρό αρθρο που να λέει για ώριμους η ανώριμους βυθούς για να καταλάβω και εγώ ο δυστυχής τι σημαίνει ;.Πραγματικά θα ηθελα κάποιος απο τους φίλους να παραθέσει κανένα λίνκ για να δούμε τι σημαίνει αυτή η ορολογία και κατα πόσο επηρεάζει την παραμονή των γατόψαρων εκεί.

Ευχαριστώ ,φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :buttrock:

Φίλε Σωκράτη όπως προανέφερα για εμένα δεν υπάρχει ώριμος ή ανώριμος βυθός και αυτό γιατί απλά δεν είναι δυνατόν να έχουμε ανώριμο βυθό και ώριμο νερό με φίλτρο ή ώριμο βυθό και ανώριμο νερό με φίλτρο. Για εμένα υπαρχη μόνο οριμο ή ανοριμό ενυδρείο.

Θα πεις τώρα μαμουνιες μπορούν να γίνουν. Παράδειγμα να έχουμε ένα ώριμο ενυδρείο και να αντικαταστήσουμε το φίλτρο με ένα εντελώς καινούργιο. Εδώ θα μου πεις τώρα ότι έχουμε ώριμο βυθό και ανώριμο φίλτρο.

Για έμενα όμως αυτό είναι μια αφύσικη παρέμβαση. Εγώ μηλαω για ένα ενυδρείο που το στήνουμε και περιμένουμε στα στρώσει σαν σύνολο. Και στρώνει σαν σύνολο σιγά σιγά δεν είναι δυνατόν να στρώση πρώτα ο βυθός και μετά το φίλτρο ή το αντίστροφο.

Το ξαναλέω λοιπόν για έμενα ο όρος ανώριμος και ώριμος βυθός δεν υφίσταται δεν στέκι στην λογική.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...