Jump to content

επιτέλους πηρα και δεύτερο ενυδρειό!!!


Recommended Posts

Μετα απο καιρο τα καταφερα και πηρα ενα μεγαλο ενυδρειο που ηθελα!!! :buttrock:^_^

Το πηρα απο το waterinn και επαθα πλακα με αυτα που ειδα στο μαγαζι...

Ο προβληματισμος μου πλεον ειναι ο εξης, σκοπευα να κανω ενα απλο στησιμο με αμμο και λιγη πετρα και μερικα βραχακια για να βαλω μεσα 2 παγκασιους που εχω. ωστε να εχουν χωρο.

Με αυτα που ειδα ομως στο waterinn ζηλεψα!!! :rasp:

Το σιγουρο ειναι τα παγκασιους θα τα βαλω μεσα ουτως η αλλως αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το φυτεψω με φυσικα λουλουδια (κατι που μου αρεσε υπερβολικα πολυ) και να βαλω και καποιο ακομα ιδιαιτερο ψαρι που να ταιριάζει με τα παγκασιους!!! :blink::blink:

Παντως και στις 2 περιπτωσεις θα ηθελα την συμβουλη σας για το τι να παρω ωστε να στησω ενα σωστο ενυδρειο (και να μην "χαλασω" την δωροεπιταγη για αχρηστα πραγματα) :excl::excl: !!! αυτα τα λιγα ... ελπιζω να μην σας κουρασα!!! :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω οχι στα παγκασιους, μεγαλωνουν πολυ και δεν θα ειναι αρκετα ουτε τα 400λιτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ξέρω μεχρι 1,3μ λενε αλλα αυτος που μου τα εδωσε μου ειπε το πολυ 40 ποντους! Λεω να τα κρατησω μεχρι καποιο μεγεθος και μετα να τα δωσω..

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι καπου στην μεση

και 40 εκατοστα να γινουν παντως με 50 εκατοστα πλατος που εχει το rio400 δεν θα μπορουν καλα-καλα να στριβουν

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ξέρω μεχρι 1,3μ λενε αλλα αυτος που μου τα εδωσε μου ειπε το πολυ 40 ποντους! Λεω να τα κρατησω μεχρι καποιο μεγεθος και μετα να τα δωσω..

Αυτο το ξερεις κι'ομως πηρες, που θα βρεθει καποιος να παρει ψαρι που φτανει αυτο το μεγεθος, μαλλον δεν σε απασχολησε αρκετα. :buttrock: Αυτος που σου τα εδωσε σου ειπε .....(ας μην το γραψω), δυστυχως αυτα, ειναι τα επαγγελματικα τους εγκληματα.- ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερεις κι'ομως πηρες, που θα βρεθει καποιος να παρει ψαρι που φτανει αυτο το μεγεθος, μαλλον δεν σε απασχολησε αρκετα. :buttrock: Αυτος που σου τα εδωσε σου ειπε .....(ας μην το γραψω), δυστυχως αυτα, ειναι τα επαγγελματικα τους εγκληματα.- ^_^

εισαι πολυ επιθετικος προς τους αλλους,οκ εκανε λαθος,οπως και σε ενα αλλο post του την λες.Ηρεμησε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες ενα τοσο ομορφο ενυδρειο,προσπαθησε να δωσεις τα παγκασιους σε καποιο πετ-σοπ.

Διαλεξε ψαρια που να ταιριαζουν μεταξυ τους,βαλε φυτα και θα εχεις ενα πανεμορφο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα πρότεινα να δώσεις τα ψαράκια όσο είναι νωρίς

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα ψαράκια και κάντο αφρικάνικο με κιχλίδες απο malawi!!

:buttrock:^_^

Θα είναι τρέλλα...

Για ψάξτο λίγο....

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα ψαράκια και κάντο αφρικάνικο με κιχλίδες απο malawi!!

:buttrock:^_^

Θα είναι τρέλλα...

Για ψάξτο λίγο....

:rasp:

:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,χαλαρα.... ναι το ομολογω οτι δεν το εψαξα, αλλα εγω ειμαι αρχαριος!!! :buttrock:^_^

Αυτος που μου τα εδωσε δεν το ηξερε οτι κανονικα δεν θα επρεπε να τα πουλαει???

Δηλαδη ολοι οσοι εχουν παγκασιους τι θα τα κανουν???

Αλλωστε τι κακο εχει το να προσπαθησεις να μεγαλωσεις "σωστα" ενα ψαρι και μετα ας το αναλαβει καποιος που θα μπορει να το συντηρησει?

Στην τελικη ας το παρει το καταστημα πισω και ας το μοσχοπουλησει!!! τουλαχιστον θα εχει ζησει και καπως καλυτερα σε ενα 400αρι απο οτι στου μαγαζιου τα 50αρια. Λεω εγω τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ξέρω μεχρι 1,3μ λενε αλλα αυτος που μου τα εδωσε μου ειπε το πολυ 40 ποντους! Λεω να τα κρατησω μεχρι καποιο μεγεθος και μετα να τα δωσω..

Εγω λεω 20 ποντους και ο γιος μου που τον ρωτησα μου ειπε 10.

Κερδιζει ο γιος μου :buttrock:

...Δηλαδη ολοι οσοι εχουν παγκασιους τι θα τα κανουν???
^_^

http://www.kallimanis.gr/web/pages.fds?page=125&langid=1

Στην τελικη ας το παρει το καταστημα πισω και ας το μοσχοπουλησει!!!
Εδω εχεις δικιο.

Αν το πας πισω και το αφησεις ετσι απλα, θα του κανεις μεγαλη χαρη.

Θα το εχεις μεγαλωσεις καμποσο και θα πιασει καλη τιμη οταν το ξαναπουλησει σε καποιον παλι.

Εγω τι θα εκανα?

Θα τον ρωταγα πρωτα ποσο πουλαει pangasius στο μεγεθος των δικων μου και μετα θα επιστρεφα τα ψαρια παιρνωντας πραγματα ισης αξιας.

Αν δεν δεχοταν, θα "ενημερωνα" τον κοσμο που μπαινει να ψωνισει για την "εξυπηρετηση" και "ενημερωση" που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

εισαι πολυ επιθετικος προς τους αλλους,οκ εκανε λαθος,οπως και σε ενα αλλο post του την λες.Ηρεμησε λιγο.

Δεν νομιζω οτι χρειαζομαι "μαθημα συμπεριφορας", αλλα σε ευχαριστω για την προθυμια. Ξαναδιαβασε προσεκτικα αυτο που εχω γραψει.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη ας το παρει το καταστημα πισω και ας το μοσχοπουλησει!!! τουλαχιστον θα εχει ζησει και καπως καλυτερα σε ενα 400αρι απο οτι στου μαγαζιου τα 50αρια. Λεω εγω τωρα!

Το σκεπτικό σου σωστό αλλά...

Μπορεί αν το ψάρι τελικά μεγαλώσει ο καταστηματάρχης να μην το πάρει πίσω γιατί απλά να μην μπορεί να το πουλήσει τόσο μεγάλο.

Ή μπορεί να το πάρει και να το πουλήσει σε έναν άλλον που έχει ένα ενυδρείο με 200 λίτρα.

Ή μπορεί και να το τηγανίσει μιας και αυτά τα ψάρια τρώγονται.

Η μπορεί…

Πολλά σενάρια μπορούμε να σκεφτούμε και για αυτό εγώ είμαι της γνώμης ότι τέτοια ψάρια δεν έπρεπε καν να πουλιούνται γιατί πάρα πολύ λίγη προσφέρουν αυτά που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

:wacko:Καλα τα λεμε παιδια και χιλια δικια εχετε αλλα δεν θα του τα παω πισω (τουλαχιστον για τωρα). την Πεμπτη περιμενω το νεο ενυδρειο και πολυ θα ηθελα να φτιαξω ενα σωστο περιβαλλον για τα παγκασιους, οποτε εαν μπορειτε να με βοηθησετε με τις πολυτιμες γνωσεις και εμπειριες σας θα το εκτιμουσα πολυ!!! Α! delta66 οι παγκασιους ειναι 10 ποντους ακριβως... Ελπιζω να εχει δικιο ο πιτσιρικας σου!!! καμια φορα απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια λενε!!! :buttrock:^_^:rasp:
Link to comment
Share on other sites

...Ή μπορεί και να το τηγανίσει μιας και αυτά τα ψάρια τρώγονται....

Καλα, μη βαζουμε ιδεες..... ^_^ γιατι τα ψαρια στα ενυδρεια πιστευω οτι εχουν φαει αρκετα χημικα για να ειναι καταλληλα προς βρωσην :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε,ακομη και αν εχεις 1 τονο νερου για ψαρια οπως τα παγκασιους παλι θα αποδειχθει πολυ λιγο.

ολοι σου λεμε οτι ειναι δυστυχως ακαταλληλα για ενυδρεια γιατι γρηγορα γινονται τεραστια....

για του λογου το αληθες....

post-203-1217952819_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να φτιάξεις κάτι καλό, δυστυχώς η επιστροφή των πανγκάσιους είναι μονόδρομος, αν και η μοίρα τους είναι προδιαγεγγραμμένη. Αργά ή γρήγορα θα βρεθούν σε ενυδρείο όπου δεν θα μπορούν ούτε να στρίψουν και απλά θα είναι αραγμένα σε μία γωνία και θα σέρνονται απεγνωσμένα όταν πέφτει τροφή (δυστυχώς το έχω παρακολουθήσει μήνα με το μήνα σε ενυδρείο φίλου μέχρι που τον έπεισα να το δώσει).

Όπως σωστά είπε ο Χρήστος, κακώς τέτοια ψάρια βγαίνουν προς πώληση για ενυδρεία.

Αν τα κρατήσεις, φοβάμαι ότι αργότερα θα το μετανοιώσεις και θα τα λυπάσαι με το κατάντημά τους.

Ο klaz το έθεσε στη σωστή του βάση ως προς τον απαιτούμενο όγκο νερού.

Αν θέλεις πραγματικά υποφερτό περιβάλλον για πανγκάσιους (επειδή ρωτάς) τότε χρειάζεσαι τρίμετρο τουλάχιστον ενυδρείο και τουλάχιστον 1000 λίτρα (υπολογίζω μέσο μήκος ψαριού ίσο με 50-60 εκατοστά μόνο).

Επειδή λοιπόν το παραπάνω είναι λίγο χλωμό για τους περισσότερους, και επειδή συχνά, όποιος έχει 1000 λίτρα και πάνω δεν τα έχει για πανγκάσιους (ώστε να βρεθεί εύκολα κάποιος αργότερα να το πάρει),

κατά τη γνώμη μου ως αφρικάνου, σε προτρέπω, όπως ο moutralewn και ο αρτι αφρικανόπληκτος zeroboy, να φτιάξεις ένα όμορφο αφρικάνικο malawi όπου το RIO400 είναι ιδανικό (με συνετή πάντα ιχθυοφόρτωση και ένα ακόμη φίλτρο). Τα πανγκάσιους δώστα πίσω. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα για αυτά ούτε τώρα ούτε αργότερα.

Η τελική απόφαση είναι φυσικά δική σου.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

...και πολυ θα ηθελα να φτιαξω ενα σωστο περιβαλλον για τα παγκασιους....
Καλη επιτυχια.

Σου επισυναπτω φωτο με το σωστο περιβαλλον για το ψαρι. :buttrock:

mekong river.

view_of_mekong_from_lp.JPG

Εκτος και αν το περιορισεις σε ενα ανεκτου χωρου ενυδρειο. http://enjoythewater.com/uk_location/img/Tring_pool.jpg

Και θα τελειωσω τα χιουμοριστικα ποστ, παραθετωντας και μερικα πιο σοβαρα στοιχεια για οποιον ενδιαφερεται.

- Ψαξε λίγο πιο κατω απο τη μεση της λιστας απαγορευμενων ειδων προς εμποριο.

CONVENTION ON INTERNATIONAL TRADE IN ENDANGERED SPECIES

OF WILD FAUNA AND FLORA (valid from 1 July 2008)

http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml

- Αρθρο απο το planetcatfish

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=10746

Θα ηθελα να ευχηθω καλη συνεχεια ως συνηθως, αλλα.... δεν το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με εχετε κανει ψυχολογικα χαλια!!! Θα προσπαθησω να τους επιστρεψω και ελπιζω να τους παρουν πισω!!! Ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μας δεν είναι να σε κάνουμε να αισθανθείς χάλια, αλλά να καταλάβεις τη ψάρι έχεις, από εκεί και πέρα τη θα κάνεις είναι θέμα καθαρά δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μας δεν είναι να σε κάνουμε να αισθανθείς χάλια, αλλά να καταλάβεις τη ψάρι έχεις, από εκεί και πέρα τη θα κάνεις είναι θέμα καθαρά δικό σου.

:buttrock:^_^:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...