Jump to content

ποταμισια ψαρια βοηθεια


Recommended Posts

Σημερα ενας γειτονας μου ψαρεψε και μου εφερε καποια ψαρια που ηταν ζωντανα τα περισσοτερα απο το διπλα ποταμι τον αξιο ποταμο ..Μερικα πρεπει να ειναι πεταλουδες απο οτι ειδα η αλλιος ιταλοι και οσα ηταν τα πηρα για να μην φαγωθουν τα εχω προσορινα σε ενα μεγαλο κουβα αλλα δεν ξερω τι να τα κανω να τα παω πισω στο ποταμι ??θα ηθελα πολυ να τα κρατησω αλλα πως??ζουνε σε ενυδρειο αν ναι σε ποσα λιτρα το λιγοτερο ή μονο σε λιμνη..

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

__________________

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθετω μερικα σημεια απο αλληλογραφια που ειχα με τη Λεκτορα Ιχθυολογιας του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου.

Βγαλε μονος σου τα συμπερασματα σου.

"....Φυσικά το σημαντικότερο είναι να γνωρίζει κανείς το είδος του ψαριού, την κατάσταση του πληθυσμού του (τοπικά και σε επίπεδο χώρας), τους κινδύνους που πιθανόν διατρέχει και από τι απειλείται.....

......οι χειρισμοί πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και κάτω από συγκεκριμένη καθοδήση. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι τέτοιες ενέργεις πρέπει να γίνονται αποσπασματικά και χωρίς σχεδιασμό.....

......θα μπορούσε να πάρει το γόνο και να τον μεταφέρει στο ποτάμι και να τα επελευθερώσει σε πιο ασφαλές περιβαλλον, στο φυσικό τους σύστημα.....

.....Είμαι ομως απόλυτα κατηγορηματική ότι δεν μπορούμε να αποκόβουμε ολόκληρο τον πληθυσμό από ένα σύστημα για να τον μεταφέρουμε σε ενυδρείο."

Επισης συμπληρωνω απο αυτα που ξερω, οτι για να διατηρησεις ενα ειδος στο ενυδρειο πρεπει να ξερεις τις απαιτησεις του, οπως ακριβως θα εκανες με ενα ψαρι που θα αγοραζες απο το εμποριο.

Δεν ξερεις καν ποιο ειδος ειναι.

Για να διατηρησεις ενα ειδος πρεπει να ξερεις τουλαχιστον αυτα.

Τελικο μεγεθος

Μινιμουμ ενυδρειο διατηρησης

Περιβαλλον ενυδρειου

Καταλληλη δυναμη ροης

Θερμοκρασια

Οξυτητα

Σκληροτητες

Σωστο αριθμο ατομων διατηρησης και σχεση αρσενικων και θηλυκων

Διατροφη

Συμπεριφορα

Διαχωρισμο φυλλου

Τροπος αναπαραγωγης

Διαρκεια ζωης

......

......

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενας γειτονας μου ψαρεψε και μου εφερε καποια ψαρια που ηταν ζωντανα τα περισσοτερα απο το διπλα ποταμι τον αξιο ποταμο ..Μερικα πρεπει να ειναι πεταλουδες απο οτι ειδα η αλλιος ιταλοι και οσα ηταν τα πηρα για να μην φαγωθουν τα εχω προσορινα σε ενα μεγαλο κουβα αλλα δεν ξερω τι να τα κανω να τα παω πισω στο ποταμι ??θα ηθελα πολυ να τα κρατησω αλλα πως??ζουνε σε ενυδρειο αν ναι σε ποσα λιτρα το λιγοτερο ή μονο σε λιμνη..

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..

__________________

Εγω προσωπικα στην θεση σου και αν μου 'περισευε' ενα ενυδρειο πανω απο 120 cm μηκος θα εκανα μια προσπαθεια να κρατησω 3-4 απο αυτα..

Ενα δειγμα του νερου θα σε βοηθησει να καταλαβεις πολλα για τις συνθηκες που χρειαζοντε..

Αν φτασουν σε μεγεθος απαγορευτικο για τον χωρο που τους προσφερεις ..το ποταμι και παλι εκει θα ειναι..

Οσο για την τροφη δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να ειναι πιο τυχερα εκει που εχει 'φτασει' το χομπι μας..

Επειδη μπορω να γραψω ολοκληρο κατεβατο.. και δεν θελω να το κανω..νομιζω πως πηρες μια ιδεα για την ΑΠΟΨΗ μου..

Αν εισαι διπλα στον ποταμο διαθετεις χρονο και ισως λιγο χρημα και λιγη τρελα παραπανω ..

Πηγαινε ως εκει παρε θερμοκρασια δες κινηση παρε δειγμα κτλ κτλ και καλη τυχη.

Παντως μην τα αφησεις και πολυ στον κουβα ουτε παλι στο τηγανι του φιλου σου ειναι λυση :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια από χθες είναι στο φυσικό τους περιβάλλον..Αλλά στεναχωρήθηκα όταν είδα από απέναντι 4 ψαράδες και φοβήθηκα μην γίνει πάλι το ίδιο ..Θέλω πολύ να κάνω ένα ελληνικό βιοτοπικό..Ειδικά όταν πήγα και έκανα ελεύθερες καταδύσης και έβλεπα μουρμούρες (το άλλαξα σε θαλασσινό τώρα ) με τρέλεναν...

Όταν βρω τις κατάλληλες πληροφορίες θα κάνω ένα βιοτοπικό..

Το ποτάμι είναι 1 λεπτό απο το σπίτι μου αν αναιβώ στην σοφίτα στην ταράτσα το βλέπω ..Οπότε μπορώ να κάνω πολλα πειράματα απλά τώρα το καλοκαίρι είμαι λίγο χέστης με τις οχιές οι οικολόγοι όλο οχιές πετάνε στο τέλος ποιο πολλές από τα κουνούπια θα είναι..Τα ψάρια ήταν πεταλόυδες που λέγονται αλλιός και ιταλοί

http://periballondiki.blogspot.com/2008/07/blog-post_08.html

κάτω κάτω έχει τα είδη που ζούνε στον ποταμό μας...

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια από χθες είναι στο φυσικό τους περιβάλλον..

Το καλυτερο που μπορουσες να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαράκια από χθες είναι στο φυσικό τους περιβάλλον..Αλλά στεναχωρήθηκα όταν είδα από απέναντι 4 ψαράδες και φοβήθηκα μην γίνει πάλι το ίδιο ..Θέλω πολύ να κάνω ένα ελληνικό βιοτοπικό..Ειδικά όταν πήγα και έκανα ελεύθερες καταδύσης και έβλεπα μουρμούρες (το άλλαξα σε θαλασσινό τώρα ) με τρέλεναν...

Όταν βρω τις κατάλληλες πληροφορίες θα κάνω ένα βιοτοπικό..

Το ποτάμι είναι 1 λεπτό απο το σπίτι μου αν αναιβώ στην σοφίτα στην ταράτσα το βλέπω ..Οπότε μπορώ να κάνω πολλα πειράματα απλά τώρα το καλοκαίρι είμαι λίγο χέστης με τις οχιές οι οικολόγοι όλο οχιές πετάνε στο τέλος ποιο πολλές από τα κουνούπια θα είναι..Τα ψάρια ήταν πεταλόυδες που λέγονται αλλιός και ιταλοί

http://periballondiki.blogspot.com/2008/07/blog-post_08.html

κάτω κάτω έχει τα είδη που ζούνε στον ποταμό μας...

Σε περιπτωση που δεν το καταλαβες, ειναι ειδος "χρυσοψαρου".- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...