Jump to content

Σαλιγκαρια δεν αντεχωνται!!


Recommended Posts

Πριν ενα μηνα περιπου ειχα παρει κατι φυτα και ειχε πανω στα φυτα σαλιγκαρακια,αλλα ηταν καμια 3-4 το πολυ και τα λυπηθηκα και τα εβαλα στο ενυδρειο μου,Τωρα το ενυδρειο μου εχει γεμισει σαλιγκαρακια και μεγαλα σαλιγκαρια περιποθ σαν τον νυχι μου και δεν ξερω που θα παει αυτη η κατασταση!!! :buttrock:

Τι μπορω να κανω να τα ξεφορτωθω ???(απο την μια τα λυπαμε και απο την αλλη.............. ^_^ )

Έγινε επεξεργασία - kota
Link to comment
Share on other sites

Οπου τα βλέπεις να τα βγάζεις γιατί πολλαπλασιάζονται απίστευτα γρήγορα ιδίως αν περισσεύει τροφή, ένας τρόπος είναι με παγίδα, βάλε μέσα ένα κομμάτι αγγούρι και όταν μαζευτούν για να το φάνε τα μαζεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπου τα βλέπεις να τα βγάζεις γιατί πολλαπλασιάζονται απίστευτα γρήγορα ιδίως αν περισσεύει τροφή, ένας τρόπος είναι με παγίδα, βάλε μέσα ένα κομμάτι αγγούρι και όταν μαζευτούν για να το φάνε τα μαζεύεις.

Το αγγουρι ομως δεν 8α αλλαξει τις μετρησεις μου???

Τωρα το καταλαβα ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΥΠΩΜΟΥΝΑ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα σχεδον τα ενυδρεία μου έχω σαλιγκάρια πολλών των ειδών με 2 είδη φυτοφάγα, αλλά σπάνια θα δω κάποια μικρή τρύπα σε κάποιο φύλλο, ο συνηθέστερος λόγος που γίνονται μάστιγα είναι η μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης στον πυθμένα, δηλαδή ή ταίζεις πολύ ή δεν καθαρίζονται τα πεσμένα φυτικά μέρη από τον πυθμένα, άρχισε να βάζεις σκούπα αυξάνοντας σταδιακά την αυστηρότητα του καθαρίσματος, τάιζε λιγότερο και αφαίρεσε τα μεγάλα σαλιγκάρια τα οποία κάνουν και την μεγαλύτερη ζημιά αφού τρώνε περισσότερο και γεννούν και πολλά νέα, όταν μειωθεί ικανοποιητικά ο αριθμός τους, κάνε πάλι λιγότερο αυστηρό καθάρισμα αλλά πάλι τάιζε λιγότερο.

Χρησιμοποίησε τα οφέλη που σου προσφέρουν με το να καθαρίζουν τη νεκρή οργανική ύλη προσέχοντας παράλληλα να μην αυξάνοται πολύ. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα σχεδον τα ενυδρεία μου έχω σαλιγκάρια πολλών των ειδών με 2 είδη φυτοφάγα, αλλά σπάνια θα δω κάποια μικρή τρύπα σε κάποιο φύλλο, ο συνηθέστερος λόγος που γίνονται μάστιγα είναι η μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης στον πυθμένα, δηλαδή ή ταίζεις πολύ ή δεν καθαρίζονται τα πεσμένα φυτικά μέρη από τον πυθμένα, άρχισε να βάζεις σκούπα αυξάνοντας σταδιακά την αυστηρότητα του καθαρίσματος, τάιζε λιγότερο και αφαίρεσε τα μεγάλα σαλιγκάρια τα οποία κάνουν και την μεγαλύτερη ζημιά αφού τρώνε περισσότερο και γεννούν και πολλά νέα, όταν μειωθεί ικανοποιητικά ο αριθμός τους, κάνε πάλι λιγότερο αυστηρό καθάρισμα αλλά πάλι τάιζε λιγότερο.

Χρησιμοποίησε τα οφέλη που σου προσφέρουν με το να καθαρίζουν τη νεκρή οργανική ύλη προσέχοντας παράλληλα να μην αυξάνοται πολύ. :rasp:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση ας ελπισω να πιασει! :buttrock:^_^

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...