Jump to content

αμμωνια---λιγη βοηθεια...


Recommended Posts

εχω το εξησ προβλημα με την αμμωνια,

προσφατα εστεισα καινουριο ενδρειο 160λιτρα με 4 Labidochromis caeruleus.το στροσιμο εγινε με μπολιασμα κ προσθηκη ζωντανων βακτιριων τησ τετρα,τα ψαρια μπηκαν μετα απο μερικεσ μερεσ,αμεσωσ δηλαδη!

στην αρχη δ υπηρχε προβλημα με την αμμωνια,οταν ομων ελειψα 7 μερεσ κ το ταισμα το ανελαβε η αδελφη μου η αμμωνια πηγε στο 1(απο υπερβολικο ταισμα!)

εδω κ 6 μερεσ κανω καθε μερα αλλαγεσ νερου,το 30-40% περιπου,πολυ λιγο ταισμα κ προσθεσα κ παλι ζωντανα βακτιρια τισ τετρα αλλα η αμμωνια στο 0.6-0.8.

δ θα επρεπε να ειχε φυγει η εστω να ηταν πολυ λιγη???

τι λετε να κανω???

να αλλαξω το 80-90%του νερου???

καμια ιδεα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1)To τάισμα θα το περιορίσεις σε κάθε 2-3 μέρες πολύ λίγη τροφή μέχρι να δεις βελτίωση μέχρι το τέλος του στρωσίματος.

2)Συχνές αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα,ίσως και κάθε μέρα,αν βλέπεις σταθερές τιμές αμμωνίας για καμιά βδομάδα.

3)Τα βακτήρια της tetra που λες είναι το safe start?Αν ναι,τότε ρίξε την δοσολογία που έριξες την πρώτη μέρα στρωσίματος(σε περίπτωση που κάνεις το δεύτερο και δεν δεις σημαντική βελτίωση),μετά άφησε το ενυδρείο στις 2-3 μέρες και ξαναμέτρησε αμμωνία.Ενναλακτικά ξαναμπόλιασε το φίλτρο σου και μετά από 1-2 μέρες ξανακοιτάς αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

80-90% αλλαγη γνωμη μου ειναι οχι.

Επισης καθημερινες αλλαγες νερου νομιζω οτι δεν βοηθουν σημαντικα

Αν μας ελεγες ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο θα βοηθουσε πολυ η γενικα

μας εδινες περισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει 2 εβδομαδεσ.η μια που ελειπα ,καθος μολισ το εστεισα χρειστηκε να φυγω κ η αλλη με τισ αλλαγεσ νερου.

το φιλτρο ειναι EHEIM 2217, σιγουρα δ ειχε στροθει οπωσ πρεπει γιατι τα υλικα του μπολιαασματοσ ηταν απο πολυ μικροτερο φιλτρο.

οταν πρωτοεβαλα ψαρια μου ανεβασε λιγη αμμωνια αλλα για μια ημερα,μετα ηταν ολα ενταξη μεχρι που εφυγα.

αρα η λυση ειναι να βαλω ζωντανα βακτηρια κ να περιμενω????

Link to comment
Share on other sites

Στην φαση που εισαι ελλατωσε το φαγητο οσο μπορεις. Και ανα 2 μερες να ταιζεις δεν παθαινουν

τιποτα τα ψαρια. Επισης περιορισε τις αλλαγες νερου εχει αναφερθει και σε αλλο θεμα

οτι οι καθημερινες αλλαγες νερου σε αστρωτο ενυδρειο δεν βοηθουσαν στο να κατεβει

η αμμωνια. Τα βακτηρια καλο κανουν κακο δεν κανουν.

Link to comment
Share on other sites

1)To τάισμα θα το περιορίσεις σε κάθε 2-3 μέρες πολύ λίγη τροφή μέχρι να δεις βελτίωση μέχρι το τέλος του στρωσίματος.

2)Συχνές αλλαγές νερού μέρα παρά μέρα,ίσως και κάθε μέρα,αν βλέπεις σταθερές τιμές αμμωνίας για καμιά βδομάδα.

3)Τα βακτήρια της tetra που λες είναι το safe start?Αν ναι,τότε ρίξε την δοσολογία που έριξες την πρώτη μέρα στρωσίματος(σε περίπτωση που κάνεις το δεύτερο και δεν δεις σημαντική βελτίωση),μετά άφησε το ενυδρείο στις 2-3 μέρες και ξαναμέτρησε αμμωνία.Ενναλακτικά ξαναμπόλιασε το φίλτρο σου και μετά από 1-2 μέρες ξανακοιτάς αμμωνία.

Να συμφωνήσω με τον αγαπητό sonyericcson.Είναι προφανές οτι ενα νεαρό ενυδρείο επιβαρύνθηκε με την τροφή και παρουσίασε το πρόβλημα ( πιθανόν να μην πρόλαβε και να στρώσει καλά - καλά).

Όσον αφορά τις αλλαγές ( 10 - 15 % ) μπορείς κατά την γνώμη μου να κάνεις κάθε 2-3 μέρες ,ενίσχυση βέβαια με βακτηρίδια ( π.χ. stresszyme) κάθε μέρα για λίγες μέρες .Το safe start θα βοηθήσει πιστεύω.

Σου παραθέτω το site το οποίο ακολουθώ για στρώσιμο εδώ και χρόνια

http://www.firsttankguide.net/cycle.php

Ελπίζω και γώ με την σειρά μου να βοήθησα ,

Φιλικά Σωκράτης :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριτω παιδια,

την τελευταια φορα η αμμωνια ηταν 0.6 περιπου.το ΡΗ γυρο στο 8 κ κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εδωσες θερμοκρασια, αλλα για να μην ανυσηχεις τοσο, σε ενημερωνω οτι η αμμωνια που εχει το νερο (0,6) σε συνδυασμο με το πεχα 8,2 (αν υποθεσω οτι τοσο εννοεις λεγοντας "λιγο πανω απο το 8") για να αντιμεπτωπισουν τα ψαρια σου αμεσο προβλημα πρεπει να ξεπερασει η θερμοκρασια τους 50C, οποτε θα πανε πρωτα απο βρασιμο και μετα απο αμμωνια.

Και αυτο γιατι η τοξικοτητα της αμμωνιας εξαρταται απο την ποσοτητα της ιδιας της αμμωνιας, την θερμοκρασια και την οξυτητα (pH) του νερου.

Η τιμη της αμμωνιας και του pH που δινεις ειναι σε ενα επιπεδο που θα προκαλεσει "βλαβη" στα ψαρια σου μονο μετα απο μακροχρονια εκθεση σε νερο με αυτες τις συνθηκες.

Γι'αυτο μπορεις να "συνεφερεις" την κατασταση μεθοδικα, χωρις να κανεις βεβιασμενες κινησεις με αντιθετα αποτελεσματα.

Αν υποθεσω οτι η θερμοκρασια στο ενυδρειο σου ειναι γυρω στους 28 (τιμη που ειναι η ανωτερη για τα ψαρια σου τωρα το καλοκαιρι) σε συνδυασμο με το pH (8,2) η αμμωνια εως 0,1 ppm ειναι τελειως ακινδυνη (χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν εξεταζουμε τους λογους εμφανισης της και χωρις να τους αντιμετωπιζουμε αναλογα).

Απο 0,1 μεχρι 2 ppm ειναι επικινδυνη σε μακροχρονια εκθεση των ψαριων σε αυτη (οσο πιο μεγαλη η τιμη τοσο πιο επικινδυνη).

Και μετα τα 2 ppm η αμμωνια ειναι τοσο τοξικη που μπορει να δηλητηριασει τα ψαρια αμεσως.

Υπενθυμιζω αυτη η "εκτιμηση" ειναι μονο για τις συγκεκριμενες τιμες pH και θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

με διαφωτισεσ απολυτοσ!

η θερμοκρασια ειναι στοθσ 27.5 σταθερα κ το ΡΗ οχι περισσοτερο απο 8.5.

αρα αυτπ σημαινει οτι δ υπαρχει λογοσ για αμεση ανυσιχια.θα συνεχισω να βαζω βακτιρια κ θα επανελθει???

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα τα εξης. (που δεν σημαινει οτι ειναι ισως και το σωστοτερο)

- Ελαχιστο ταισμα, (να "εξαφανιζεται" η τροφη αμεσως και να μη μενει καθολου τροφη αφαγωτη, να μενουν "πεινασμενα" δλδ τα ψαρια μεχρι να "επανελθει" το νερο)

- Λιγο πιο συχνες αλλαγες νερου απ'οτι συνηθως και ισως σε λιγο μεγαλυτερο ποσοστο αναλογιας.

- Παρακολουθηση με μετρησεις.

- Ελεγχος λειτουργειας φιλτρου (υλικων, σειρας υλικων, ροης κλπ)

- Παρακολουηθηση του πληθυσμου του ενυδρειου (μηπως υπαρχουν απωλειες που δεν "φαινονται")

- Ενδυναμωση της βιολογιας ειτε με "ζωντανα" βακτηρια, ειτε με σιγουρα υγειες μπολι.

Θυμισε μου, τι φιλτρο, τι υλικα (και χωρητικοτητα φιλτρου σε υλικα) εχει το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι eheim 2217,εχει 1 λιτρο και κατι SERA BIOPUR κατω κατω,ακολουθουν δυο δικα του σφουγκαρια μπλε και απο πανω SERA SIPORAX 1 λιτρο και πανω πανω υαλοβαμβακασ που ειχε απο μονο του το φιλτο,η χωριτικοτιτα του ειναι 6 λιτρα νερου.

θα τα αφισω 2 μερεσ χωρισ φαι κ θα προσθετω sera nitrivec καθως ζωντανα βακτιρια εβαλα πριν3 μερεσ.

κ μετρισεισ νερου καθε 2 μερα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας μακροπροθεσμα παντα, εχω την εντυπωση οτι θα μπορουσε να παρει περισσοτερη βιολογια.

Δεν ειναι κατοχος κλασσικου φιλτρου ομως, και δεν εχω εμπειρια σε αυτα για να εκφερω εγκυρη γνωμη.

Εχεις και σφουγγαρι ανθρακα μεσα? αν ναι ποσο καιρο?

Ισως καποιος αλλος φιλος θα μπορουσε να προτεινει κατι για να "δυναμωσεις" το φιλτρο σου.

Αλλιως κανε αναζητηση σε παρομοια θεματα ή ανοιξε δικο σου αν δεν βγαλεις ακρη.

Οσο για τον "υαλοβαμβακα" κοιτα αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry153874

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού,όσο και να ρίξουν τα επίπεδα της αμμωνίας στο νερό,αμμωνία θα εξακολουθήσει να υπάρχει.Γι'αυτό τον λόγο δεν προτείνω σαν καλύτερη λύση τις αλλαγές νερού.Αλλαγές νερού να κάνει.Αν όμως δεν δει βελτίωση έστω στο 0,1,να αραιώσει λίγο τις αλλαγές στις 2-3 μέρες και να προσθέτει καθημερινά βακτήρια.Ένας άλλος λόγος είναι να αραιώσει τις αλλαγές μετά την εβδομάδα,για να μην στρεσάρει το ψάρι.Αν σου έχει περισσέψει safe start,να προσθέσεις από αυτό.Αν τώρα έχεις πάρει το nitrivec,χρησιμοποίησε nitrivec,αν και προσωπική μου άποψη είναι ότι το safe start είναι πιο αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού,όσο και να ρίξουν τα επίπεδα της αμμωνίας στο νερό,αμμωνία θα εξακολουθήσει να υπάρχει.Γι'αυτό τον λόγο δεν προτείνω σαν καλύτερη λύση τις αλλαγές νερού.......

Εχουμε δυο δεδομενα απο τα προηγουμενα ποστ.

1. Το ενυδρειο δεν ειχε προβλημα μεχρι που καποιος παραταισε

2. Η ποσοτητα της αμμωνιας δεν ειναι σε επικινδυνα επιπεδα.

Συμπερασμα μου : αν επανελθουν οι ρουτινες, με λιγη τσιγγουνια στο ταισμα, μερικες αλλαγες νερου, και ενα ευχελαιο που λεει και ενας φιλος συνχομπιστας :buttrock: , θα επανελθει και η ισορροπια του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριτω παιδια,

την τελευταια φορα η αμμωνια ηταν 0.6 περιπου.το ΡΗ γυρο στο 8 κ κατι.

Εχουμε δυο δεδομενα απο τα προηγουμενα ποστ.

1. Το ενυδρειο δεν ειχε προβλημα μεχρι που καποιος παραταισε

2. Η ποσοτητα της αμμωνιας δεν ειναι σε επικινδυνα επιπεδα.

Συμπερασμα μου : αν επανελθουν οι ρουτινες, με λιγη τσιγγουνια στο ταισμα, μερικες αλλαγες νερου, και ενα ευχελαιο που λεει και ενας φιλος συνχομπιστας :buttrock: , θα επανελθει και η ισορροπια του ενυδρειου.

0,6 δεν είναι σε επικίνδυνα επίπεδα;Αν το 0,6 δεν είναι επικίνδυνο με ph 8,τότε πότε είναι επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

0,6 δεν είναι σε επικίνδυνα επίπεδα;Αν το 0,6 δεν είναι επικίνδυνο με ph 8,τότε πότε είναι επικίνδυνο;

Δεν μου εδωσες θερμοκρασια, αλλα για να μην ανυσηχεις τοσο, σε ενημερωνω οτι η αμμωνια που εχει το νερο (0,6) σε συνδυασμο με το πεχα 8,2 (αν υποθεσω οτι τοσο εννοεις λεγοντας "λιγο πανω απο το 8") για να αντιμεπτωπισουν τα ψαρια σου αμεσο προβλημα πρεπει να ξεπερασει η θερμοκρασια τους 50C, οποτε θα πανε πρωτα απο βρασιμο και μετα απο αμμωνια.

Και αυτο γιατι η τοξικοτητα της αμμωνιας εξαρταται απο την ποσοτητα της ιδιας της αμμωνιας, την θερμοκρασια και την οξυτητα (pH) του νερου.

Η τιμη της αμμωνιας και του pH που δινεις ειναι σε ενα επιπεδο που θα προκαλεσει "βλαβη" στα ψαρια σου μονο μετα απο μακροχρονια εκθεση σε νερο με αυτες τις συνθηκες.

Γι'αυτο μπορεις να "συνεφερεις" την κατασταση μεθοδικα, χωρις να κανεις βεβιασμενες κινησεις με αντιθετα αποτελεσματα.

Αν υποθεσω οτι η θερμοκρασια στο ενυδρειο σου ειναι γυρω στους 28 (τιμη που ειναι η ανωτερη για τα ψαρια σου τωρα το καλοκαιρι) σε συνδυασμο με το pH (8,2) η αμμωνια εως 0,1 ppm ειναι τελειως ακινδυνη (χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν εξεταζουμε τους λογους εμφανισης της και χωρις να τους αντιμετωπιζουμε αναλογα).

Απο 0,1 μεχρι 2 ppm ειναι επικινδυνη σε μακροχρονια εκθεση των ψαριων σε αυτη (οσο πιο μεγαλη η τιμη τοσο πιο επικινδυνη).

Και μετα τα 2 ppm η αμμωνια ειναι τοσο τοξικη που μπορει να δηλητηριασει τα ψαρια αμεσως.

Υπενθυμιζω αυτη η "εκτιμηση" ειναι μονο για τις συγκεκριμενες τιμες pH και θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική,όταν είχα αμμωνία 0,3-0,4 με θερμοκρασία 26 βαθμούς και ph 7,7,η αμμωνία ήταν τοξική μόνο σε μακροπρόθεσμη έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...