Jump to content

Πώς να κατεβάω τα νιτρικά;


Recommended Posts

Καλημέρα. Σε ενυδρείο 2 1/2 μηνών έχω ακόμα υψηλά νιτρικά. Πώς μπορώ να τα κατεβάσω εκτός από αλλαγές και λιγο φαγητό. Υπάρχει άλλος τρόπος;

Είναι 180 λίτρα Jwell vision με μηδενισμένη αμμωνία και νιτρώδη.

Εχω 27 ψαράκια και φυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επισης καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου και ποσο???

Link to comment
Share on other sites

Από το χρώμα που δημιουργείται πρέπει να είναι 15-20 νιτρικά. (ΤΕΣΤ υγρά)

Εχω ένα εσωτ. φίλτρο του ενυδρείου και ένα εξωτερικό 2317 αν δεν κάνω λάθος έχω και siporax στο εξωτερικό κ λίγο siporax στο εσωτερικό με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα.

Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα και αν χρειαστεί κ συντομότερα. Μόνο που κάνω λίγη ποσότητα. Ισως και λιγότερη από 30%. Ενα κουβά 20λιτρο με δύο.

Link to comment
Share on other sites

λογικο μου φαινεται να εχεις τοσα νιτρικα με τοσο μικρες αλλαγες που κανεις

αν και δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα 15-20 που λες ειναι μεσα

στα ορια

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: θα διαφωνισω με τον φιλο heopa οτι οι αλλαγες σου ειναι μικρες για εβδομαδιαιες.θερω οτι ειναι αρκετες φτανει το νερο που βαζεις να ειναι το σωστο.Συνεχισε και θα δεις συντομα τα νιτρικα σου να κατεβαινουν.θελει υπομονη
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ενυδρείο 2 1/2 μηνών έχω ακόμα υψηλά νιτρικά...

Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα, μην ανυσηχεις.

Κατ'αρχην με τον τροπο που το ρωτας μου δινεις την εντυπωση οτι περιμενεις στρωνοντας το ενυδρειο να μηδενισει και νιτρικα (ΝΟ3).

Αυτο δεν ειναι σωστο.

-Τα νιτρικα φευγουν με αλλους τροπους, ενας απο αυτους ειναι και μεσω των αλλαγων νερου,με την προυποθεση ομως οτι το φρεσκο νερο δεν εχει νιτρικα απο μονο του λογω κακης ποιοτητας του απο το δικτυο.

Γι'αυτο καλο ειναι να μετραμε και το νερο της βρυσης κατα περιοδους για ελεγχο. (εχουν αναφερθει, σπανια μεν, περιπτωσεις που το νερο του δικτυου καποιας περιοχης ειχε "προβλημα")

- Αλλος τροπος για βοηθεια στην απονιτροποιηση που ζητας, ειναι τα φυτα και ιδιως καποια που τα "καταπινουν", οπως το κερατοφυλλο, η Egeria Densa.

Τωρα στα φυτεμενα ενυδρεια δεν ειναι το ζητουμενο να ειναι μηδενικα τα νιτρικα καθως εχωντας περισσευμα καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου, μια μικρη ποσοτητα νιτρικων (5-10), ειναι δειγμα της υπαρξης τους μεσα στο νερο, μιας υπαρξης απαραιτητης για τα φυτα καθως τρεφονται και με αυτα.

Το οριο των ασφαλων επιπεδων ΝΟ3 ειναι μεχρι 25ppm.

Οι αλλοι τροποι απονιτροποιησης ειναι πιο "προχωρημενοι".

Ενας απο αυτους π.χ ειναι να εχεις πολυ βιολογια (παρα πολυ ομως) και καποια φυτα που εχουν τις ριζες τους μεσα στο νερο αλλα βγαινουν τα υπολοιπα εξω απο το νερο.

Στη θεση ομως απλα θα εκανα αλλαγη νερου σε μεγαλυτερη αναλογια.

Πρεπει λογικα να εχεις περιπου 150 λιτρα νερου (αφου εχεις αφησει μεσα το εσωτερικο φιλτρο).

Δοκιμασε να αλλαξεις μεγαλυτερη ποσοτητα την αλλη φορα, πχ δυο 20λιτρους κουβαδες, και αν δεν πεσουν τα νιτρικα στα 5-10 ppm την αλλη φορα βαλε 2,5 κουβαδες (δλδ 50 λιτρα νερο, ισον με 33% του συνολικου νερου).

Μετα θα βρεις την ρουτινα σου και θα ισορροπησεις.

Ο μονος λογος να εχεις μεγαλες ποσοτητες νιτρικων μετα, παρολο που θα προσεχεις στο ταισμα και στις αλλαγες κλπ, θα ειναι η μεγαλη ιχθυοφορτωση του ενυδρειου.

ΥΓ1 Μετρησεις θα κανεις πριν την αλλαγη νερου, για να ξερεις την χειροτερη κατασταση που ερχεται το νερο του ενυδρειου σου.

ΥΓ2 Οπως αναφερθηκε το νερο της αλλαγης πρεπει να ειναι ιδιας ποιοτητας ή πολυ κοντινης (θερμοκρασια, οξυτητα, σκληροτητα) με το νερο του ενυδρειου. η θερμοκρασια αν ειναι 1 βαθμο πιο μικρη ισως κανει και καλο.

Παντως σε γενικες γραμμες, οσο πιο "διαφορετικο" ειναι το νερο που μπαινουν με οποιοδηποτε τροπο τα ψαρια μεσα, τοσο πιο αργα πρεπει να γινεται αυτη η μεταβαση. (οπως και στην προσαρμογη των νεων ψαριων στο ενυδρειο σου)

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:buttrock: θα διαφωνισω με τον φιλο heopa οτι οι αλλαγες σου ειναι μικρες για εβδομαδιαιες.θερω οτι ειναι αρκετες φτανει το νερο που βαζεις να ειναι το σωστο.Συνεχισε και θα δεις συντομα τα νιτρικα σου να κατεβαινουν.θελει υπομονη

Φιλε μου ειπα οτι οι αλλαγες που κανει ειναι μικρες σε σχεση παντα με τα νιτρικα.

Με την προυποθεση οτι κανουμε αλλαγες νερου σε ενα στρωμενο ενυδρειο για να

κατεβασουμε τα νιτρικα ναι ειναι μικρες γιατι σκεψου οτι χρησιμοποιει siporax

που θεωρειται απο τα κορυφαια υλικα απονιτροποιησης και ομως δεν επαρκει

για να κρατησει τα νιτρικα σε χαμηλα επιπεδα. Επισης σκεψου οτι εχει 27 ψαρια

μεσα που δεν ξερουμε το ειδος τους ποσο αμμωνια παραγουν τι φυτα εχει μεσα

για να γινει μερικη απορροφηση κ.τ.λ

Τωρα πιστευω καταλαβες τι εννοω ^_^

Link to comment
Share on other sites

σκεψου οτι χρησιμοποιει siporax

που θεωρειται απο τα κορυφαια υλικα απονιτροποιησης και ομως δεν επαρκει

για να κρατησει τα νιτρικα σε χαμηλα επιπεδα.

Τωρα πιστευω καταλαβες τι εννοω :buttrock:

Μεγα λαθος!!! Το Siporax ειναι υλικο αποικισης βακτηριδιων τα οποια ειναι υπευθυνα για τη διασπαση της αμμωνιας και του νιτριτη. Ουδεμια σχεση εχει με απονιτροποιηση ^_^

Σταματια βαλε μεσα κανα φυτακι, συνεχισε τις εβδομαδιαιες αλλαγες στην ποσοτητα που ηδη κανεις και ολα Οκ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Απαντάω σήμερα γιατί εχω ιντερνετ μόνο στη δουλειά. Μόλις μπήκα.

Θα κάνω αυτά που μου είπατε. Θα βάλω κ άλλα φυτάκια και θα συνεχίσω τις αλλαγές σε μεγαλύτερη ποσότητα.

Εχω κερατοφυλλο, egera gensa, λιμνοφύλλα, κρυπτοκορίνες, ανούμπιες, καμπόπα κ κάποια άλλα που δεν ξέρω πως λέγονται.

Θα μετρήσω κ το νερό της βρύσης.

Επίσης σκέφτομαι να προσθέτω μόνο απιονισμένο νερό γιατί το ph είναι πολύ υψηλό.

Αν λέω κάτι λάθος πείτε μου...

Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτομαι να προσθέτω μόνο απιονισμένο νερό γιατί το ph είναι πολύ υψηλό

Το απιονισμενο θα σου κατεβασει τη σκληροτητα και οχι το ph. Γι'αυτη τη δουλεια μπορεις να χρησιμοποιησεις τυρφη! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμενο θα σου κατεβασει τη σκληροτητα και οχι το ph. Γι'αυτη τη δουλεια μπορεις να χρησιμοποιησεις τυρφη! :buttrock:

Aυτό θα κάνω. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μεγα λαθος!!! Το Siporax ειναι υλικο αποικισης βακτηριδιων τα οποια ειναι υπευθυνα για τη διασπαση της αμμωνιας και του νιτριτη. Ουδεμια σχεση εχει με απονιτροποιηση

Σταματια βαλε μεσα κανα φυτακι, συνεχισε τις εβδομαδιαιες αλλαγες στην ποσοτητα που ηδη κανεις και ολα Οκ!

Nidal εχεις καποιο δικιο, αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Απλα για να κανει σωστη "δουλεια" (απονιτροποιηση) χρειαζεται και καποια "ειδικη" διαδικασια, αλλιως παει χαμενη.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Απλα για να κανει σωστη "δουλεια" (απονιτροποιηση) χρειαζεται και καποια "ειδικη" διαδικασια, αλλιως παει χαμενη.- :buttrock:

Δηλαδη???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nidal εχεις εν μερη δικιο σε αυτο που λες διοτι δεν γνωριζουμε σε πιο μερος

του φιλτρου χρησιμοποιει το siporax. Αν το χρησιμοποιει σαν τελευταιο βιολογικο

υλικο μεσα στο φιλτρο τοτε εχει την απονιτροποιηση που θελει διοτι τα βακτηρια

που διασπουν τα νιτρικα δρουν καλυτερα με λιγοτερο οξυγονο ανω αντιθετα

τα βακτηρια που διασπουν την αμμωνια και τα νιτρωδη δρουν καλυτερα με περισσοτερο

οξυγονο. Αυτη ειναι προσωπικη παρατηρηση απο πειραμα που εχω κανει

και οφειλα να την πω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Nidal ολοι δικιο εχουν αλλα εσυ περισσοτερο πιστευω.

Το σιποραξ "διαφημιζεται" και ως απονιτροποιητικο υλικο εκτος απο βιολογικο (λογω του σχηματος κατασκευης του, θεωρητικα στεκει αποψη αυτη) αλλα για να γινει πραξη πρεπει να υπαρχουν οι συνθηκες που ελεγε ο bleher :buttrock:

Ξερεις πχ κανενα συνηθες ενυδρειο 200 λιτρων, να λειτουργει με ενα συνηθες εξωτερικο φιλτρο 7 λιτρων βιολογιας αλλα με ροη κατω απο 200 λιτρα την ωρα και να λειτουργει σωστα?

Αν υπαρξουν οι "συνθηκες Bleher" κατι γινεται ομως ε?

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια που κανουν απονιτροποιηση ειναι αναεροβια και ζουν σχεδον χωρις οξυγονο. Επισης αυτα τα βακτηρια θελουν ελαχιστη ροη νερου. Σε ενα εξωτερικο φιλτρο ειτε μετρησεις το νερο στην εισαγωγη, ειτε στην εξαγωγη, η περιεκτικοτητα σε οξυγωνο ειναι η ιδια!!! Οποτε οπου και να βαλεις το siporax αποψης οξυγονοσης ειναι το ιδιο!!!

Φιλε delta66 το siporax προσωπικα το θεωρο ως το κορυφαιο υλικο φιλτρανσης!!! Εχει μεγαλη αποικησιμη επιφανεια, λογω του σχηματος του στροβιλιζει το νερο οποτε και εκμεταλλευεται ολη την επιφανεια φιλτρανσης, και το σημαντικοτερο ολων, "αναπνει"!!! Για απονιτροποιηση ομως.............χλωμο :buttrock:

Φιλε Heopas θα μπορουσες να μου πεις τι πειραμα εκανες και σε τι συνθηκες???

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πχ κανενα συνηθες ενυδρειο 200 λιτρων, να λειτουργει με ενα συνηθες εξωτερικο φιλτρο 7 λιτρων βιολογιας αλλα με ροη κατω απο 200 λιτρα την ωρα και να λειτουργει σωστα?

Αν υπαρξουν οι "συνθηκες Bleher" κατι γινεται ομως ε?

Αυτο γινεται οχι λογω βιολογικου αλλα λογω χαμηλης ροης μενουν σχεδον στασιμες περιοχες οποτε και εκει γινεται η απονιτριποιηση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται οχι λογω βιολογικου αλλα λογω χαμηλης ροης μενουν σχεδον στασιμες περιοχες οποτε και εκει γινεται η απονιτριποιηση!!!!!!!

Αυτο εννοω οταν λεω για ροη κατω 200 λιτρα την ωρα.

Πολυ χαμηλη ροη, για ελλειψη οξυγονου και δωσιμο ευκαιριας στα αναεροβια για απονιτροποιηση.

Αλλα δε θα "λειτουργησει" το ενυδρειο με τοση λιγη ποσοτητα βιολογιας (7 λιτρα βιολογια σε 200 νερο) και ταυτοχρονα να εχει χαμηλη ροη οπως λεμε..

Κοιτα και πως "περιγραφει" η sera το siporax (η "θεωρια" τους που σου ελεγα πιο πανω):

"Το sera siporax® παρέχει στα αναερόβια βακτήρια μια τρομερά μεγάλη επιφάνεια με πόρους που δημιουργούν τούνελ. Αυτό επιτρέπει την συνεχή παροχή των αναερόβιων βακτηρίων με θρεπτικά συστατικά και ελάχιστες ποσότητες νερού. Οι συνθήκες οξυγόνου είναι πολύ φτωχές μέσα σε αυτά τα τούνελ. Αυτό αναγκάζει τηα βακτήρια να διασπούν τα νιτρικά για να βρουν αρκετό οξυγόνο. Κατά συνέπεια, εφόσον διασπούν συνέχεια τα νιτρικά, δεν παρατηρούνται υψηλά επίπεδα νιτρικών στο ενυδρείο."

Link to comment
Share on other sites

το πειραμα το ειχα κανει σε ενυδρειο juwel 80 λιτρα αν θυμαμαι καλα.

Το φιλτρο ηταν εσωτερικο και ηθελα να το φτασω στα ορια.

Το ενυδρειο ετρεχε 4 μηνες και ειχε τα δικα του σφουγγαρια μεσα

(Γενικα εκανα πολλους και ακραιους πειραματισμους σε αυτο το ενυδρειο γι'αυτο

δεν υπηρχαν φυτα μεσα μονο ψαρια εβγαιναν και εμπαιναν)

Ποτε δεν θυμαμαι ομως να ειχα χαμηλα νιτρικα.

Οποτε χρησιμοποιησα το siporax το οποιο και τοποθετησα στο τελευταιο

διαμερισμα του φιλτρου. Οποτε ειχα την εξης διαταξη.

βαμβακι

σφουγγαρι

siporax

αφου το αφησα μεσα 2 βδομαδες μαζι με 12 ψαρια καποια guppy απο γεννες

μετραω νιτρικα μεταξυ 0 και 5. Να σημειωθει οτι ειχε γινει στο διαστημα αυτο

αλλαγη νερου περιπου το 20%. το πειραμα συνεχιστηκε για εναν μηνα με τα

ιδια αποτελεσματα. Στην συνεχεια αντικατεστησα και το σφουγγαρι χωρις να

δω καποια μεταβολη.

Επισης να τονισω στο 60αρι του αδερφου μου που εχει κανει ενα παρομιο

setup στο φιλτρο του μετρησα πριν λιγο νιτρικα απο περιεργια και ηταν 0

Αλλαγη νερου εχει να κανει 5 μερες και απο φυτα εχει καποια ευκολα.

με βαση αυτα που εγραψα παραπανω χαρακτηρισα το siporax ως υλικο

''απονιτροποιησης'' και αυτα που γραφω ειναι απο προσωπικες παρατηρησεις

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη???

Αυτα που σου εγραψε ηδη ο Delta66, αλλα ξεχασε οτι υπαρχει και το ρισκο του υδροθειου. Το αφηνω γιατι θα βγουμε (αν δεν βγηκαμε) εκτος θεματος παλι.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

το πειραμα το ειχα κανει σε ενυδρειο juwel 80 λιτρα αν θυμαμαι καλα.

Το φιλτρο ηταν εσωτερικο και ηθελα να το φτασω στα ορια.

Το ενυδρειο ετρεχε 4 μηνες και ειχε τα δικα του σφουγγαρια μεσα

(Γενικα εκανα πολλους και ακραιους πειραματισμους σε αυτο το ενυδρειο γι'αυτο

δεν υπηρχαν φυτα μεσα μονο ψαρια εβγαιναν και εμπαιναν)

Ποτε δεν θυμαμαι ομως να ειχα χαμηλα νιτρικα.

Οποτε χρησιμοποιησα το siporax το οποιο και τοποθετησα στο τελευταιο

διαμερισμα του φιλτρου. Οποτε ειχα την εξης διαταξη.

βαμβακι

σφουγγαρι

siporax

αφου το αφησα μεσα 2 βδομαδες μαζι με 12 ψαρια καποια guppy απο γεννες

μετραω νιτρικα μεταξυ 0 και 5. Να σημειωθει οτι ειχε γινει στο διαστημα αυτο

αλλαγη νερου περιπου το 20%. το πειραμα συνεχιστηκε για εναν μηνα με τα

ιδια αποτελεσματα. Στην συνεχεια αντικατεστησα και το σφουγγαρι χωρις να

δω καποια μεταβολη.

Επισης να τονισω στο 60αρι του αδερφου μου που εχει κανει ενα παρομιο

setup στο φιλτρο του μετρησα πριν λιγο νιτρικα απο περιεργια και ηταν 0

Αλλαγη νερου εχει να κανει 5 μερες και απο φυτα εχει καποια ευκολα.

με βαση αυτα που εγραψα παραπανω χαρακτηρισα το siporax ως υλικο

''απονιτροποιησης'' και αυτα που γραφω ειναι απο προσωπικες παρατηρησεις

Ειναι, αλλα θελει "ειδικη" διαδικασια για να κανει σωστα τη δουλεια αυτη.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

το πειραμα το ειχα κανει σε ενυδρειο juwel 80 λιτρα αν θυμαμαι καλα.

Το φιλτρο ηταν εσωτερικο και ηθελα να το φτασω στα ορια.

Το ενυδρειο ετρεχε 4 μηνες και ειχε τα δικα του σφουγγαρια μεσα

(Γενικα εκανα πολλους και ακραιους πειραματισμους σε αυτο το ενυδρειο γι'αυτο

δεν υπηρχαν φυτα μεσα μονο ψαρια εβγαιναν και εμπαιναν)

Ποτε δεν θυμαμαι ομως να ειχα χαμηλα νιτρικα.

Οποτε χρησιμοποιησα το siporax το οποιο και τοποθετησα στο τελευταιο

διαμερισμα του φιλτρου. Οποτε ειχα την εξης διαταξη.

βαμβακι

σφουγγαρι

siporax

αφου το αφησα μεσα 2 βδομαδες μαζι με 12 ψαρια καποια guppy απο γεννες

μετραω νιτρικα μεταξυ 0 και 5. Να σημειωθει οτι ειχε γινει στο διαστημα αυτο

αλλαγη νερου περιπου το 20%. το πειραμα συνεχιστηκε για εναν μηνα με τα

ιδια αποτελεσματα. Στην συνεχεια αντικατεστησα και το σφουγγαρι χωρις να

δω καποια μεταβολη.

Επισης να τονισω στο 60αρι του αδερφου μου που εχει κανει ενα παρομιο

setup στο φιλτρο του μετρησα πριν λιγο νιτρικα απο περιεργια και ηταν 0

Αλλαγη νερου εχει να κανει 5 μερες και απο φυτα εχει καποια ευκολα.

με βαση αυτα που εγραψα παραπανω χαρακτηρισα το siporax ως υλικο

''απονιτροποιησης'' και αυτα που γραφω ειναι απο προσωπικες παρατηρησεις

Εξακολουθώ να διαφωνω. Στο πειραμα που αναφερεις μου φαινεται αδυνατον να αναπτυχθηκαν τα βακτηρια που κανουν απονιτροποιηση μεσα σε 15 μερες!!! Οσο για το "τελευταιο" υλικο επαναλαμβανω οτι:

Σε ενα εξωτερικο φιλτρο ειτε μετρησεις το νερο στην εισαγωγη, ειτε στην εξαγωγη, η περιεκτικοτητα σε οξυγωνο ειναι η ιδια!!! Οποτε οπου και να βαλεις το siporax αποψης οξυγονοσης ειναι το ιδιο!!!
Link to comment
Share on other sites

σε 15? μην σου πω και πιο γρηγορα....

κατ'αρχην το υλικο μπηκε στο τελευταιο

διαμερισμα του φιλτρου και απο πανω υπηρχε

ετοιμο στρωμενο υλικο + το μπολι που του

εδωσα. Εγω προσωπικα με βαση το πειραμα

δεν μπορει να παει αλλου το μυαλο μου οσο

αναφορα την απονιτροποιηση. Αν γνωριζεις

κατι αλλο να το συζητησουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...