Jump to content

Σωστη η λαθος ονομασια;;;


Recommended Posts

Αυτό είναι το δεύτερο ποστ μου στο φόρουμ. Στο πρώτο ανέφερα τον πλεκόστομο του ενυδρείου μου ως γλύφτη (αφού έτσι τον λένε όλοι) :S

Αρα τι φταις εσυ;;; ^_^ Αυτο δυστυχως λεω.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μένα αυτά είναι ψηλά γράμματα! Άσε που στα περισσότερα καταστήματα με Pet εάν πας και ζητήσεις οτιδήποτε με την σωστή του λέξη πιθανόν να μην ξέρουν για τι μιλάς. Καλό είναι να ξέρουμε πάντως τις κανονικές λέξεις και το ποστ του φίλου μας μου έμαθε μερικές από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα ^_^

Μην ειμαστε ρε παιδια υπερβολικοι!!! Δηλαδη υπηρχε περιπτωση καποιος να παρειο στον παππου του μπαστουνι της EHEIM????

Αυτο παει πακετο μονο με τη φλογερα, αν ο παππους εχει και προβατα να βοσκησει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

..Περί υαλοβάμβακα:

Εγώ το ομολογώ, στο πρώτο ενυδρείο που είχα πάρει είχα αλλάξει τον "υαλοβάμβακα" του φίλτρου που είχε βρωμίσει με αυτό το υλικό που αγοράζουμε για να αλλάξουμε το φίλτρο του απορροφητήρα γιατί νόμιζα ότι ήταν το ίδιο υλικό...Στην πυρά όποιος το ξαναπει υαλοβάμβακα!!

Τι εγινε αληθεια στη συνεχεια?

(αν και ο σαλβατορε ειπε οτι δεν εχει γυαλι μεσα, εγω που ειχα διαβασει τις οδηγιες οταν αλλαξα φιλτρο στο απορροφητηρα ελεγε για ανθυγιεινο υλικο στη επαφη με το δερμα.)

....έχω δει αλλού τους αναφέρουν CAE (chinese algae eater= κινέζικους τροφούς άλγης :buttrock: ), αλλού sucker loaches (=γλύφτες ) και αλλού με την επιστημονική τους ονομασία, Gyrinocheilus aymonieri. Τώρα εγώ πώς θα τον λέω, που την επιστημονική ονομασία δεν ξέρω ούτε πώς να την προφέρω;

Επειδη ολες οι εγκυρες πληροφοριες που γραφονται για το καθε ψαρι τιτλοφορουνται τουλαχιστον με την λατινικη ονομασια του, νομιζω οτι οφειλουμε να την ξερουμε.

Απο κει και μετα οσες περισσοτερες απο τις κοινες ονομασιες ξερουμε τοσο το καλυτερο για να συνεννοουμαστε με ολους τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε αληθεια στη συνεχεια?

(αν και ο σαλβατορε ειπε οτι δεν εχει γυαλι μεσα, εγω που ειχα διαβασει τις οδηγιες οταν αλλαξα φιλτρο στο απορροφητηρα ελεγε για ανθυγιεινο υλικο στη επαφη με το δερμα.)

Το τότε ενυδρείο μου δυστυχώς δεν είχε καλή κατάληξη. Απλά επειδή ήμουν εντελώς ανίδεη και έκανα το ένα λάθος μετά το άλλο δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν έφταιγε ο "υαλοβάμβακας" ή τα υπόλοιπα 150 λάθη μαζί...

Επειδη ολες οι εγκυρες πληροφοριες που γραφονται για το καθε ψαρι τιτλοφορουνται τουλαχιστον με την λατινικη ονομασια του, νομιζω οτι οφειλουμε να την ξερουμε.

Απο κει και μετα οσες περισσοτερες απο τις κοινες ονομασιες ξερουμε τοσο το καλυτερο για να συνεννοουμαστε με ολους τους αλλους.

Αυτό ακριβώς λέω. Να ξέρουμε τις επιστημονικές ονομασίες αλλά στις μεταξύ μας συνομιλίες είναι νομίζω θεμιτό να χρησιμοποιούμε πιο "καθημερινές" εκφράσεις για να περιγράψουμε τα ψάρια μας. Δηλαδή, συναντάς ένα φίλο σου στο δρόμο, θα τον ρωτήσεις τι κάνει ο Gyrinocheilus aymonieri σου;

Έγινε επεξεργασία - dinamar
Link to comment
Share on other sites

...Δηλαδή, συναντάς ένα φίλο σου στο δρόμο, θα τον ρωτήσεις τι κάνει ο Gyrinocheilus aymonieri σου;...

Χαχαχα δηλαδη θα ειναι πιο περιεργο απο το να τον ρωτησεις τι κανει ο CAE σου ή ο χρυσος γλυφτης σου κλπ?

Καλα μας λεει ο Orck "ψαροκαμμενους" :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και λίγο χιούμορ

Πιστεύω πως η γλώσσα μας είναι από της πιο πλούσιες και περίεργες γλώσσες με πολλά πολλά υπονοούμενα, πάρτε ένα παράδειγμα.

Λοιπόν λέω να φτιάξω μια νέα γούρνα θέλω να βάλω ένα καθαριστεί νερού με τα εξής υλικά θα βάλω μέσα μακαρόνια μπάλες, μερικά σφουγγαράκια και από επάνω να λίγο γυαλό βαμβάκι. Θα βάλω και ένα καλοριφέρ στο ενυδρείο λάμπες φυσικά θα έχει σίγουρα και στον βυθό θα βάλω χαλίκι και θα τον καθαρίζω με σκούπα. Μέσα λέω να βάλω και κανένα φυτό ντοματιά και πολυσπερμα και κανένα μυριοφυλο.

Και φυσικά θα λιπαίνεται το ενυδρείο με λίπασμα και διοξείδιο.

μέσα θα βάλω μερικούς κλόουν, ινδιανάκια, ένα ζευγάρι αγγελοψαρα, έναν γλύφτη, και ένα κοπάδι καρδινάλιους.

Έχω όμως πολλές απορίες

1 τα μακαρόνια πειράζει αν είναι φιογκάκια;

2 μπάλες του γκολφ κάνουν;

3 θαλασσινά σφουγγάρια κάνουν;

4 το γυαλο βαμβακι να το βάλω με το ασημόχαρτο που έχει από πίσω;

5 για καλοριφέρ έβαλα ένα σώμα με 5 φέτες αρκή;

6 από λάμες έβαλα κάτι περίσσιες από το χριστουγεννιάτικο δέντρο έχουν όλο το φάσμα (κόκκινο, κίτρινο, πράσινο, μπλε)

7 το χαλίκι που πείρα από την οικοδομή είναι λίγο χοντρό πειράζει αν το σπάσω;

8 είπα να κάνω μια δοκιμή με την σκούπα και μου τράβηξε όλο το νερό ενώ έπεσε η ασφάλεια, μάλλον δεν έβαλα στην Siemens αδιάβροχη σακούλα και τώρα χάλασε.

9 από φυτά τώρα, πειράζει αν η ντοματιά είναι από τον κήπο που ρίξαμε πιο μπροστά κοπριά;

10 πολυσπέρμα ρε παιδιά τη σπέρμα να βάλω και πόσο ποσότητα;

11 το μυριοφυλο που έβαλα δεν είχε μύρια φύλα αλλά πολύ λιγότερα πειράζει ή είναι άρρωστο;

12 το λίπασμα Β.Φ.Λ. είναι καλό;

13 σόδα για διοξείδιο κάνει;

14 τους κλόουν που πείρα δεν έχουν κόκκινη μύτη και περούκα γιατί;

15 τα ινδιανάκια δεν έχουν πούπουλα στο κεφάλι γιατί;

16 τα αγγελόψαρα δεν έχουν φτερά γιατί;

17 ο γλύφτης δεν γλύφει το παγωτό του, μήπως δεν του αρέσει η φράουλα να του δώσω βανίλια;

18 οι καρδινάλιοι δεν έχουν μήτρα και δεν προσεύχονται καθόλου μάλλον είναι άπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο χιούμορ

Πιστεύω πως η γλώσσα μας είναι από της πιο πλούσιες και περίεργες γλώσσες με πολλά πολλά υπονοούμενα, πάρτε ένα παράδειγμα.

Λοιπόν λέω να φτιάξω μια νέα γούρνα θέλω να βάλω ένα καθαριστεί νερού με τα εξής υλικά θα βάλω μέσα μακαρόνια μπάλες, μερικά σφουγγαράκια και από επάνω να λίγο γυαλό βαμβάκι. Θα βάλω και ένα καλοριφέρ στο ενυδρείο λάμπες φυσικά θα έχει σίγουρα και στον βυθό θα βάλω χαλίκι και θα τον καθαρίζω με σκούπα. Μέσα λέω να βάλω και κανένα φυτό ντοματιά και πολυσπερμα και κανένα μυριοφυλο.

Και φυσικά θα λιπαίνεται το ενυδρείο με λίπασμα και διοξείδιο.

μέσα θα βάλω μερικούς κλόουν, ινδιανάκια, ένα ζευγάρι αγγελοψαρα, έναν γλύφτη, και ένα κοπάδι καρδινάλιους.

Έχω όμως πολλές απορίες

1 τα μακαρόνια πειράζει αν είναι φιογκάκια;

2 μπάλες του γκολφ κάνουν;

3 θαλασσινά σφουγγάρια κάνουν;

4 το γυαλο βαμβακι να το βάλω με το ασημόχαρτο που έχει από πίσω;

5 για καλοριφέρ έβαλα ένα σώμα με 5 φέτες αρκή;

6 από λάμες έβαλα κάτι περίσσιες από το χριστουγεννιάτικο δέντρο έχουν όλο το φάσμα (κόκκινο, κίτρινο, πράσινο, μπλε)

7 το χαλίκι που πείρα από την οικοδομή είναι λίγο χοντρό πειράζει αν το σπάσω;

8 είπα να κάνω μια δοκιμή με την σκούπα και μου τράβηξε όλο το νερό ενώ έπεσε η ασφάλεια, μάλλον δεν έβαλα στην Siemens αδιάβροχη σακούλα και τώρα χάλασε.

9 από φυτά τώρα, πειράζει αν η ντοματιά είναι από τον κήπο που ρίξαμε πιο μπροστά κοπριά;

10 πολυσπέρμα ρε παιδιά τη σπέρμα να βάλω και πόσο ποσότητα;

11 το μυριοφυλο που έβαλα δεν είχε μύρια φύλα αλλά πολύ λιγότερα πειράζει ή είναι άρρωστο;

12 το λίπασμα Β.Φ.Λ. είναι καλό;

13 σόδα για διοξείδιο κάνει;

14 τους κλόουν που πείρα δεν έχουν κόκκινη μύτη και περούκα γιατί;

15 τα ινδιανάκια δεν έχουν πούπουλα στο κεφάλι γιατί;

16 τα αγγελόψαρα δεν έχουν φτερά γιατί;

17 ο γλύφτης δεν γλύφει το παγωτό του, μήπως δεν του αρέσει η φράουλα να του δώσω βανίλια;

18 οι καρδινάλιοι δεν έχουν μήτρα και δεν προσεύχονται καθόλου μάλλον είναι άπιστη.

:wacko::wacko::excl::excl::buttrock:^_^:rasp::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα θα αρχισουμε απο το "καπα" και μετα θα παμε στο "βητα". :wacko: Ευτυχως αρχιζει να δροσιζει.......!!!!! :wacko:

μπορει καποιος να συντηρησει σωστα ενα ενυδρειο και ας μην λεει σωστα τον υαλοβαμβακα και τον γλυφτη

αλλα αμα ξερει να λεει "συνθετικο μαλι" ή "ιχθυοφωρτιση" και κανει ενα σωρο π@π@ριες στο ενυδρειο του

ειναι καλυτερα ....ε????

ποιο είναι το βητα και ποιο το καπα????? ^_^:buttrock:

μην σε ανησυχει...μαλλον της ηλικιας ειναι :rasp:

αν εχεις να πεις κι'αλλα τετοια πες τα απο Σεπτεμβρη που θα εχει δροσισει πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο χιούμορ

Πιστεύω πως η γλώσσα μας είναι από της πιο πλούσιες και περίεργες γλώσσες με πολλά πολλά υπονοούμενα, πάρτε ένα παράδειγμα.

Λοιπόν λέω να φτιάξω μια νέα γούρνα θέλω να βάλω ένα καθαριστεί νερού με τα εξής υλικά θα βάλω μέσα μακαρόνια μπάλες, μερικά σφουγγαράκια και από επάνω να λίγο γυαλό βαμβάκι. Θα βάλω και ένα καλοριφέρ στο ενυδρείο λάμπες φυσικά θα έχει σίγουρα και στον βυθό θα βάλω χαλίκι και θα τον καθαρίζω με σκούπα. Μέσα λέω να βάλω και κανένα φυτό ντοματιά και πολυσπερμα και κανένα μυριοφυλο.

Και φυσικά θα λιπαίνεται το ενυδρείο με λίπασμα και διοξείδιο.

μέσα θα βάλω μερικούς κλόουν, ινδιανάκια, ένα ζευγάρι αγγελοψαρα, έναν γλύφτη, και ένα κοπάδι καρδινάλιους.

Έχω όμως πολλές απορίες

1 τα μακαρόνια πειράζει αν είναι φιογκάκια;

2 μπάλες του γκολφ κάνουν;

3 θαλασσινά σφουγγάρια κάνουν;

4 το γυαλο βαμβακι να το βάλω με το ασημόχαρτο που έχει από πίσω;

5 για καλοριφέρ έβαλα ένα σώμα με 5 φέτες αρκή;

6 από λάμες έβαλα κάτι περίσσιες από το χριστουγεννιάτικο δέντρο έχουν όλο το φάσμα (κόκκινο, κίτρινο, πράσινο, μπλε)

7 το χαλίκι που πείρα από την οικοδομή είναι λίγο χοντρό πειράζει αν το σπάσω;

8 είπα να κάνω μια δοκιμή με την σκούπα και μου τράβηξε όλο το νερό ενώ έπεσε η ασφάλεια, μάλλον δεν έβαλα στην Siemens αδιάβροχη σακούλα και τώρα χάλασε.

9 από φυτά τώρα, πειράζει αν η ντοματιά είναι από τον κήπο που ρίξαμε πιο μπροστά κοπριά;

10 πολυσπέρμα ρε παιδιά τη σπέρμα να βάλω και πόσο ποσότητα;

11 το μυριοφυλο που έβαλα δεν είχε μύρια φύλα αλλά πολύ λιγότερα πειράζει ή είναι άρρωστο;

12 το λίπασμα Β.Φ.Λ. είναι καλό;

13 σόδα για διοξείδιο κάνει;

14 τους κλόουν που πείρα δεν έχουν κόκκινη μύτη και περούκα γιατί;

15 τα ινδιανάκια δεν έχουν πούπουλα στο κεφάλι γιατί;

16 τα αγγελόψαρα δεν έχουν φτερά γιατί;

17 ο γλύφτης δεν γλύφει το παγωτό του, μήπως δεν του αρέσει η φράουλα να του δώσω βανίλια;

18 οι καρδινάλιοι δεν έχουν μήτρα και δεν προσεύχονται καθόλου μάλλον είναι άπιστη.

:buttrock:^_^:rasp::wacko::wacko::wacko::excl:

Αρχίζει να μ'αρέσει εδώ μέσα :excl::blink::blink::(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω και εγώ τη γνώμη μου.Και λάθος να είναι οι ετυμολογίες των λέξεων σημασία έχει να καταλαβαίνει ο άλλος τι εννοούμε.Από την στιγμή που το ''συνθετικό βαμβάκι'' λέγεται ''υαλοβάμβακας'' και όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοούμε,δεν υπάρχει λόγος να σκαλίζουμε το θέμα.Εξ'άλλου όπως και να το πούμε δεν θα αλλάξει κάτι.Δηλαδή πες ότι το λέμε συνθετικό βαμβάκι.Τι διαφορά θα έχει απο την προηγούμενη φορά που το λέγαμε υαλοβάμβακα;Πάλι για το ίδιο υλικό θα μιλάμε.Έτσι προσωπικά δεν με ενοχλεί το θέμα,αρκεί να καταλαβαινόμαστε και να μην βάζουμε μακαρονάδες στα φίλτρα μας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω και εγώ τη γνώμη μου.Και λάθος να είναι οι ετυμολογίες των λέξεων σημασία έχει να καταλαβαίνει ο άλλος τι εννοούμε Από την στιγμή που το ''συνθετικό βαμβάκι'' λέγεται ''υαλοβάμβακας'' και όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοούμε,δεν υπάρχει λόγος να σκαλίζουμε το θέμα........

Μα τοσο δυσκολο ειναι να γινει κατανοητο? :buttrock:

Δεν μιλαμε για ΟΛΟΥΣ αλλα για τους λιγους που θα κανουν το λαθος.

Η σωστη ονομασια του υλικου (τουλαχιστον για μενα) ειναι απαραιτητη οχι για να το παιζουμε μπαμπινιωτηδες, αλλα για να μη το διαβασει ο οικοδομος που λεγαμε πριν, και βαλει υαλοβαμβακα στο φιλτρο του.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το κολλημα που επεσε στο συνθετικο βαμβακι ( :rasp: ). Υπαρχουν κι'αλλες λεξεις λεμε!!! Να βαλω δυο ακομα, που διαβασα στο φορουμ:

1. Βιολογικες πετρες (εννοωντας καποιο βιολογικο υλικο).

2. Αεροσυμπιεστης (για αεραντλια).

Προς θεου δεν χλευαζω τους συμφορουμιτες που τις χρησιμοποιησαν, απλα θελω να σημειωσω το ποσο μεγαλη μπορει να ειναι η λιστα.- ^_^

Υ.Γ. Γιαννη οταν κερδισετε, ελπιζω να βρεις παλι το χιουμορ σου. Προς το παρον σε δικαιολογω- :wacko::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει το κολλημα που επεσε στο συνθετικο βαμβακι ( :wacko: ). Υπαρχουν κι'αλλες λεξεις λεμε!!! Να βαλω δυο ακομα, που διαβασα στο φορουμ:

1. Βιολογικες πετρες (εννοωντας καποιο βιολογικο υλικο).

2. Αεροσυμπιεστης (για αεραντλια).

Προς θεου δεν χλευαζω τους συμφορουμιτες που τις χρησιμοποιησαν, απλα θελω να σημειωσω το ποσο μεγαλη μπορει να ειναι η λιστα.- :rasp:

Υ.Γ. Γιαννη οταν κερδισετε, ελπιζω να βρεις παλι το χιουμορ σου. Προς το παρον σε δικαιολογω- :blink::buttrock:

Τι θες δηλαδή να πεις οτι ο αεορυμπιεστής μου έχει καμια διαφορά με την αεραντλία σου; Εμένα τον συμπιέζει τον αέρα για να τον βγάλει ενώ εσένα απλά τον αντλεί .... άρα αεροσυμπιεστής > αεραντλία :wacko::wacko::excl::excl:

Χωρίς πλάκα τώρα εγώ έκανα λάθος. Αεροσυμπιεστής είναι αυτό που λέμε κομπρεσέρ και αεραντλία είναι αυτό που βάζουμε στο ενυδρείο ^_^

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Γιαννη οταν κερδισετε, ελπιζω να βρεις παλι το χιουμορ σου. Προς το παρον σε δικαιολογω- :excl::buttrock:

βλεπω το δικο σου το διατηρεις σε καλη κατασταση :wacko::excl:^_^ τωρα καταλαβαινω!!!! ειναι της παρεας

ΥΓ: την μνημη να προσεχεις τωρα σ'αυτην την ηλικια...γιατι εχεις καποια κακα δειγματα τωρα τελευταια :wacko::rasp::blink::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τι θες δηλαδή να πεις οτι ο αεορυμπιεστής μου έχει καμια διαφορά με την αεραντλία σου; Εμένα τον συμπιέζει τον αέρα για να τον βγάλει ενώ εσένα απλά τον αντλεί .... άρα αεροσυμπιεστής > αεραντλία :wacko::excl::excl::blink:

Χωρίς πλάκα τώρα εγώ έκανα λάθος. Αεροσυμπιεστής είναι αυτό που λέμε κομπρεσέρ και αεραντλία είναι αυτό που βάζουμε στο ενυδρείο :buttrock:

Οπότε αν βάλω αεραντλία στο μικρό ενυδρείο μου θα έχω:

  • Δίλιτρο τούρμπο αυτοκίνητο
    80λιτρο τούρμπο ενυδρείο (με αεροσυμπιεστή)
    180λιτρο ατμοσφαιρικό ενυδρείο (χωρίς αεροσυμπιεστη)

^_^:rasp::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

βλεπω το δικο σου το διατηρεις σε καλη κατασταση :wacko::blink::wacko: τωρα καταλαβαινω!!!! ειναι της παρεας

ΥΓ: την μνημη να προσεχεις τωρα σ'αυτην την ηλικια...γιατι εχεις καποια κακα δειγματα τωρα τελευταια :excl::wacko::blink::excl:

Γιατι με πληγωνεις;;;; ^_^:buttrock::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν βάλω αεραντλία στο μικρό ενυδρείο μου θα έχω:

  • Δίλιτρο τούρμπο αυτοκίνητο
    80λιτρο τούρμπο ενυδρείο (με αεροσυμπιεστή)
    180λιτρο ατμοσφαιρικό ενυδρείο (χωρίς αεροσυμπιεστη)

^_^:rasp::wacko::wacko:

:wacko::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Compressor! you know compressor?

This is a compressor!

Air_Compressor.jpg

:excl::rasp::wacko::buttrock:^_^:wacko::wacko::excl:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στον μακρυ καταλογο της συνηθειας, μπορουν να προστεθουν και 2 λεξεις ακομα που διαβασα:

1. Συνηθως ακουγεται θερμοστατης, αντι της ορθης που ειναι θερμαντηρας.

2. "Βεντουζες", που προφανως θελει να υποδειξει καποιο ειδος, που συνηθιζει να κολαει σε επιφανειες.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Στον μακρυ καταλογο της συνηθειας, μπορουν να προστεθουν και 2 λεξεις ακομα που διαβασα:

1. Συνηθως ακουγεται θερμοστατης, αντι της ορθης που ειναι θερμαντηρας.

τελικά διαβάζεις ότι αρθρο σου βάζει ο τζωρτζ ^_^

εισαι άριστος μαθητης :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι γίνεται πολύ φασαρία για το τίποτα... :wacko:

Φυσικά και ετοιμολογικά όλες αυτές οι ονομασίες χρησιμοποιούνται λανθασμένα από χομπίστες, καταστηματάρχες, εταιρείες κτλ και ο Νίκος (diskus fan) έχει δίκιο... Αλλά η συνήθεια είναι δυνατότερη από την αλήθεια και πλέον κάποιες λέξεις έχουν απλώς καθιερωθεί! Δεν αρκεί όχι ένας diskus fan, αλλά χιλιάδες για να αλλάξουν! :buttrock:

Είναι σαν να πας στη Θεσσαλονίκη και να περιμένεις να φας ζητώντας σε ένα σουβλατζίδικο ''καλαμάκι''... Φυσικά και οι θεσσαλονικείς έχουν δίκιο, αλλά όσο και να λένε το σωστό δεν μαθαίνουμε εμείς οι αθηναίοι... Άσε που αν ζητήσεις στην Αθήνα ''ξυλάκι'' πάλι κινδυνεύεις να μείνεις νηστικός...!!! ^_^:rasp::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νικο στο 1 εισαι κατα 50% σωστος

το εξαρτημα ειναι ενας θερμαντηρας (ηλεκτρικες αντιστασεις που παραγουν θερμοτητα) ΑΛΛΑ εχουν και εναν θερμοστατη (ηλεκτρικο κυκλωμα που ελεγχει την θερμοκρασια στο προκαθορισμενο απο τον χρηστη σημειο)

οποτε να λεμε καλυτερα ενα θερμαντηρα με ενσωματωμενο θερμοστατη;

προσεξε οτι υπαρχουν στην αγορα θερμαντηρες ΜΟΝΟ, που τους βαζεις στο ρευμα και λειτουργουν ολη την ημερα (προφανος το σκεπτικο ειναι οτι τους συνδεεις εξωτερικο κυκλωμα ελεγχου (πχ Eliwell)

οσον αφορα το 2, δεν καταλαβα πως να λεμε τις βεντουζες;

Στον μακρυ καταλογο της συνηθειας, μπορουν να προστεθουν και 2 λεξεις ακομα που διαβασα:

1. Συνηθως ακουγεται θερμοστατης, αντι της ορθης που ειναι θερμαντηρας.

2. "Βεντουζες", που προφανως θελει να υποδειξει καποιο ειδος, που συνηθιζει να κολαει σε επιφανειες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...