Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παράδειγμα για εμένα ενυδρείο κάτω από 60 λίτρα δεν είναι ενυδρείο αλλά γυάλα, μπορεί να μην στέκι αυτό που λέω αλλά αυτό πιστεύω. Ως συνέπια αυτού του πιστεύω μου δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν να βάλει έστω και ένα ψάρι σε ενυδρείο κάτω των 60 λίτρων με μοναδική εξαίρεση τους μονομάχους.

Εχω ακριβως την ιδια αποψη.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οταν αυτο που γραφεις ειναι λαθος, εχω το δικαιωμα να το σχολιασω. Γραφε σωστα πραγματα για να μην στα σχολιαζω. Δεν υπαρχει αποψη μου, η δικη σου σε καποια θεματα. Σε 40 λιτρα δεν μπαινουν καρδιναλιοι και αυτο απλα δεν χωραει συζητηση.-:buttrock:

Εχω ακριβως την ιδια αποψη.- ^_^

Μπορεί να έχεις ακριβώς την ίδια άποψη,αλλά ο χρήστος εννοεί ότι λέει αυτά που πιστεύει.Εσύ δεν κάνεις μόνο αυτό,αλλά κρίνεις τι λένε οι άλλοι και την θέτεις ως την απόλυτη απάντηση σε ένα θέμα.Ηρέμησε λίγο,δεν είμαστε εδώ για να καβγαδίζουμε,ούτε θα πω έγω τι θα κάνεις και τι όχι.Απλά σεβάσου και την διαφορετική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορούν μεν να μπούν 5-6 καρδινάλιοι σε 40 λίτρα αλλά οι 15 σε 200 είναι άλλο θέαμα. Όχι όμως και να θέλω 150 εκατοστά ενυδρείο για να βάλω ένα κοπάδι καρδινάλιους, αυτό μομίζω ότι είναι υπερβολή. Εγώ προσωπικά έχω 8 καρδινάλιους και 5 κόρυ σε 60άρι ενυδρείο. Και κοπάδι είναι και τα έχω περίπου ένα χρόνο χωρίς καμία απώλεια.

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Πχ αν έχουμε 10 καρδινάλιους σε ένα ενυδρείο 200 λίτρων και βάλουμε μέσα μόνο άμμο και μια όρθια ρίζα τα ψάρια δεν θα αισθάνονται καλά. Αντιθέτως αν τα βάλουμε σε 50 λίτρα με μπόλικα φυτά στο πίσω μέρος του ενυδρείου μας θα αισθάνονται πολύ καλλίτερα.

Ο μικρός χώρος από τα ψάρια ελέγχεται πιο καλά και σε συνδυασμό με τα φυτά αισθάνονται μια ασφάλεια.

Δεν αντιλέγω ότι ένα σωστά διαμορφωμένο και μεγάλο ενυδρείο είναι καλλίτερο από ένα μικρό ενυδρείο.

Νομίζω ότι μπορούν μεν να μπούν 5-6 καρδινάλιοι σε 40 λίτρα αλλά οι 15 σε 200 είναι άλλο θέαμα. Όχι όμως και να θέλω 150 εκατοστά ενυδρείο για να βάλω ένα κοπάδι καρδινάλιους, αυτό μομίζω ότι είναι υπερβολή. Εγώ προσωπικά έχω 8 καρδινάλιους και 5 κόρυ σε 60άρι ενυδρείο. Και κοπάδι είναι και τα έχω περίπου ένα χρόνο χωρίς καμία απώλεια.

ΦΙΛΙΚΑ - ΜΑΚΗΣ

Παράδειγμα ήταν αυτό που είπε. Δεν πιστεύω ότι κάποιος θα χαράμιζε ένα ενυδρείο 100+ λύτρων για Cardinal. Εκτός αν του αρέσουν τόσο πολύ. Οπότε περί ορέξεως …

Όσο για το παλικάρι που λέει να βάλει σε ένα ενυδρείο 40 λύτρων καρδινάλιους αν θέλει να το κάνει ας το κάνει. Με την κατάλληλη φροντίδα γιατί όχι. Αυτό είναι προσωπική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγαπητέ Kalanapathw τι αποφάσισες να κάνεις συμφώνα με αυτά που διάβασες από τους φίλους συνχομπιστες , να βάλεις ένα μονομάχο μόνο του ? η μαζί με guppy ? η μόνο cardinal ? η ξιφοφορους ? η τελικά να μην βάλεις τίποτα μιας και το ενυδρείο σου είναι κάτω από 40 λίτρα άρα είναι μια γυάλα που θα πρέπει να βάλεις κάτι άλλο μέσα εκτός από ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 40 lt έχω 6 neon tetra 2 baloon platy μικρά και 3 guppy. Μέ ένα καλό εσωτερικό φίλτρο για 60άρι ενυδρείο είναι μια χαρά εδώ και 7-8 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγαπητέ Kalanapathw τι αποφάσισες να κάνεις συμφώνα με αυτά που διάβασες από τους φίλους συνχομπιστες , να βάλεις ένα μονομάχο μόνο του ? η μαζί με guppy ? η μόνο cardinal ? η ξιφοφορους ? η τελικά να μην βάλεις τίποτα μιας και το ενυδρείο σου είναι κάτω από 40 λίτρα άρα είναι μια γυάλα που θα πρέπει να βάλεις κάτι άλλο μέσα εκτός από ψάρια ?

Γιατι ποιος ειπε να βαλει μονομαχο μαζι με guppy η να βαλει ξιφοφορους?

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα ήταν αυτό που είπε. Δεν πιστεύω ότι κάποιος θα χαράμιζε ένα ενυδρείο 100+ λύτρων για Cardinal. Εκτός αν του αρέσουν τόσο πολύ. Οπότε περί ορέξεως …

Η δικη μου ματια στο χομπυ (και ετσι το ειδα απο την πρωτη στιγμη ως φυσικο ζητουμενο στο χομπυ) ειναι οτι ενα ψαρι το παιρνεις στο ενυδρειο σου γιατι πρωτα απο ολα σου αρεσει, οχι γιατι εχεις το μινιμουμ χωρο και απλα χωραει.

Οταν σου αρεσουν λοιπον οι καρδιναλιοι ψαχνεις να δεις τι θελουν.

Χωρο για κολυμπι, φυτα για ασφαλεια, θερμοκρασια 25-27, μαλακο και οξυνο νερο.

Εγω "χαραμισα" 200 λιτρα (1 μετρο) για καρδιναλιους και δεν το βλεπω ως υπερβολη.

Νομιζω ομως κολυμπανε μια χαρα, λογω του μικρου μεγεθους τους, και στου ενος μετρου.

Και μαλιστα τωρα θα δωσω σιγα σιγα και καποια αλλα ψαρια που ειναι μεσα και τα "εμποδιζουν".

Επισης "χαραμισα" αντιστροφη οσμωση, βαρελι προετοιμασιας με τυρφη, moonlight, eliwell controller ψυξη θερμανση, εχω στα σκαρια ανατολη δυση και αυτοματη αναπληρωση.

Που ειναι η υπερβολη?

Αυτα τα ψαρια επειδη ειναι μικρα, δεν τα χρειαζονται αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ θεε μου με βλεπω για Ban.

Η δικη μου ματια στο χομπυ (και ετσι το ειδα απο την πρωτη στιγμη ως φυσικο ζητουμενο στο χομπυ) ειναι οτι ενα ψαρι το παιρνεις στο ενυδρειο σου γιατι πρωτα απο ολα σου αρεσει, οχι γιατι εχεις το μινιμουμ χωρο και απλα χωραει. Σωστα τα λες αν και νομιζω οτι μερικες φορες ειμαστε λιγο υπερβολικοι.το γιατι ασε γιατι ο καθενας εχει την δικη του γνωμη

Οταν σου αρεσουν λοιπον οι καρδιναλιοι ψαχνεις να δεις τι θελουν.

Χωρο για κολυμπι, φυτα για ασφαλεια, θερμοκρασια 25-27, μαλακο και οξυνο νερο.

Εγω "χαραμισα" 200 λιτρα (1 μετρο) για καρδιναλιους και δεν το βλεπω ως υπερβολη.

Νομιζω ομως κολυμπανε μια χαρα, λογω του μικρου μεγεθους τους, και στου ενος μετρου.

Και μαλιστα τωρα θα δωσω σιγα σιγα και καποια αλλα ψαρια που ειναι μεσα και τα "εμποδιζουν".εγω εννοουσα οτι να εχεις σε 200 Λυτρα ΜΟΝΟ καρδιναλιους ειναι αμαρτια αλλα και παλι αν αρεσουν σε καποιον πασο.εμενα μπορει αν μου αρεσει να εχω σε ενα 200 ενα μονομαχο μονο του τοτε δικαιωμα μου

Επισης "χαραμισα" αντιστροφη οσμωση, βαρελι προετοιμασιας με τυρφη, moonlight, eliwell controller ψυξη θερμανση, εχω στα σκαρια ανατολη δυση και αυτοματη αναπληρωση.

Που ειναι η υπερβολη?δεν υπαρχει υπερβολη αν εσενα σου αρεσει.για εμενα σαν Νίκος σε δικο μου ενυδρειο ειναι για εσενα σαν (δεν ξερω το ονομα σου) δεν ειναι πασο.

Αυτα τα ψαρια επειδη ειναι μικρα, δεν τα χρειαζονται αυτα?Και αυτα εχουν ψυχη το ξερω καιρο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου ματια στο χομπυ (και ετσι το ειδα απο την πρωτη στιγμη ως φυσικο ζητουμενο στο χομπυ) ειναι οτι ενα ψαρι το παιρνεις στο ενυδρειο σου γιατι πρωτα απο ολα σου αρεσει, οχι γιατι εχεις το μινιμουμ χωρο και απλα χωραει.

Οταν ομως εχεις ενυδρειο 40 λιτρα δεν εχεις περιθωρια

επιλογων οι επιλογες ειναι λιγες και συγκεκριμενες

και το ποιο πιθανο ειναι να βαλεις κατι που δεν σου

αρεσει οσο θα σου αρεσε ενα ψαρι μεγαλυτερο με

πιο ωραια χρωματα κ.τ.λ κ.τ.λ

Οταν ομως εχεις ενα ενυδρειο π.χ 400 λιτρα τοτε εχεις

περισσοτερες επιλογες στησιματος. και θα μεινεις

πιο ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα

Ας μην κολλαμε στα carnidal λοιπον προσωπικη

αποψη ειναι οτι αν φτιαξει ενα ωραιο φυτεμενο

ενυδρειο με σωστες παραμετρους μπορει να τα

φιλοξενισει και αυτο δεν ισχυει μονο για τα carnidal

αλλα και για τον μονομαχο και τα guppy.

και δεν ειπα να βαλει carnidal με το σκεπτικο οτι

ειναι μικρα ψαρακια και ''χωρανε'' στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δηλαδη εχεις ρωτησει?

Σιγουρα ειναι ανεκτικος, εγω στη θεση του θα ειχα βγει απο το βαζο με τις ελιες και θα ειχα πηδηξει στο βαζο με τα λουκουμια μερχρι να γινει η αλλαγη νερου στις ελιες που ξαλμυριζονται.

:buttrock:

:wacko::wacko::wacko: τώρα είδα την απάντησή σου φίλε Delta66. Έχεις δίκιο γιατί δεν το έγραψα σωστά εγώ. Το βάζο δεν είναι βαζάκι όπως γράφει πιο κάτω ο Heopas εάν δεν κάνω λάθος αλλά ένα μεγάλο βάζο αρκετών λύτρων που μοιάζει με ένα μικρό ενυδρείο. Θα βγάλω φωτογραφία και θα μετρήσω και χωρητικότητα για το αλληθές. Η επιλογή του βάζου έγινε γιατί έχει αρκετό ύψος που αρέσει στα beta. Τώρα για το φίλτρο με σωστή ποσσότητα ταϊσματος και συχνές αλλαγές δεν είναι απαρραίτητο. Σίγουρα θα είναι καλύτερα βέβαια.

Εάν βέβαια πάλι κάποιος έχει λεφτά βάζει μονομάχο σε 40+ λίτρα μόνο του με φίλτρο και εξωτερικό γιατί όχι καλύτερα θα είναι!!!! ..... και καρδινάλιους με Α/Ο και παροχή CO2 σε 200L μόνους τους! Πάντως τις τελευταίες μέρες έχω χαλάσει αρκετά χρήματα για τα ψάρια μου (όλα τα τεστ, τυφρες, λάμπες κ.α.) και θα συνεχίσω να χαλάω και ας μου λείπουν! Όταν μου περισέψουν θα φτιάξω ένα fish room με 4-5 ενυδρεία και θα αποζημιώσω τον Beta μου με ένα 200λιτρο!!!!!!!!! :rasp:

ο καθένας ότι μπορεί ^_^

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

.. Η επιλογή του βάζου έγινε γιατί έχει αρκετό ύψος που αρέσει στα beta....
Και αυτο κατοπιν ερωτησεως το εμαθες? ^_^
...Εάν βέβαια πάλι κάποιος έχει λεφτά βάζει μονομάχο σε 40+ λίτρα...

ο καθένας ότι μπορεί :buttrock:

Δεν χρειαζεται να εχει πολλα λεφτα καποιος για να το πετυχει.

Πιο πολλα λεφτα πετανε πολλοι στα πετσοπ αγοραζοντας αχρηστα πραγματα ή ψαρια που δεν μπορουν να συντηρησουν, παρα χρησιμα πραγματα γι'αυτα που ηδη εχουν :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή του βάζου έγινε γιατί έχει αρκετό ύψος που αρέσει στα beta.

Εάν βέβαια πάλι κάποιος έχει λεφτά βάζει μονομάχο σε 40+ λίτρα μόνο του με φίλτρο και εξωτερικό γιατί όχι καλύτερα θα είναι!!!! ..... και καρδινάλιους με Α/Ο και παροχή CO2 σε 200L μόνους τους! Όταν μου περισέψουν θα φτιάξω ένα fish room με 4-5 ενυδρεία και θα αποζημιώσω τον Beta μου με ένα 200λιτρο!!!!!!!!! :rasp:

ο καθένας ότι μπορεί :buttrock:

για το υψος του βαζου δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.

Aς μην γινομαστε υπερβολικοι carnidal δεν θα τους βαλουμε

μονους τους σε 200L.....ουτε τον betta σε 200 λιτρα επισης

ενα 50αρι ειναι υπερ αρκετο ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αφού το παρόν θέμα έχει ήδη καταστραφεί ήδη :buttrock: , ας πω κι εγώ την άποψή μου.

Λοιπόν, έχω παρατηρήσει ότι γενικά άνθρωποι που ασχολούνται με κάποιο χόμπυ για αρκετό καιρό και μάλιστα με επιτυχία, τείνουν να αποκτήσουν κάποιες φορές μερικές ακραίες απόψεις. Όχι από κακό, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα. Κάποιος που έχει 400 λίτρα με δίσκους, διοξείδια, Α/Ο, κλπ και ονειρεύεται να φτιάξει ένα 800 λίτρων κι έρχεται ο άλλος με το 40άρι, θα του πει "βάλε μόνο έναν μονομάχο μέσα και πολύ είναι".

Ένα συγγενικό μου πρόσωπο έχει τρέλα με τα αυτοκίνητα και προσπαθεί να με πείσει ότι αυτοκίνητο κάτω από 1800 κυβικά δεν πρέπει να αγοράζουμε. Όχι μόνο για την ταχύτητα, είναι λέει και ενεργητική ασφάλεια!

Εντάξει, αλλά ρε παιδιά η ζωή είναι αλλιώς. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και μάλιστα στον υπέρτατο βαθμό. Κάποιοι μπορούν να αγοράσουν μόνο ένα χιλιαράκι αυτοκίνητο, κάποιοι μόνο ένα 40άρι ενυδρείο ενώ κάποιοι μένουν ολόκληρη οικογένεια σε ένα 60άρι σπίτι...

Ας βάλουμε αμφότεροι νερό στο κρασί μας. Ούτε αγγελόψαρα και παγκάσιους στο 40άρι, ούτε μόνο μονομάχος ή ένα σαλιγκάρι.

ΥΓ. Προσωπικά δε συμπαθώ καθόλου τους μονομάχους (όπως και πολλοί άλλοι) και θεωρώ πολύ αποθαρρυντικό να είναι η μοναδική πρόταση για ένα ενυδρείο 40 λίτρων. Από την άλλη είχα και 40άρι ενυδρείο και είδα ότι σ' αυτά τα λίτρα υπάρχουν ψαράκια που μπορούν να ζήσουν άνετα και ευχάριστα με ένα ωραία διαμορφωμένο περιβάλλον και κυρίως μπόλικα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ειδικά για τον freedom,

Γενικά φίλε freedom όλοι κάνουμε λάθη και μαθαίνουμε από αυτά. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι το βάζο είναι ένα τέτοιο λάθος. Ακόμα και αν τα λίτρα του βάζου είναι καλά όπως υποστηρίζεις, το σχήμα του βάζου είναι σωστό για να ζήσει ένα ψάρι μέσα; Και επίσης πιστεύεις ότι ο μονομάχος δε χρειάζεται φίλτρο και θερμοστάτη;

Δεν σου ζητώ να μου απαντήσεις, δεν χρωστάς εξάλλου σε κανέναν εξηγήσεις. Απλά στα θέτω προς σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το παρόν θέμα έχει ήδη καταστραφεί ήδη ^_^ , ας πω κι εγώ την άποψή μου.

Λοιπόν, έχω παρατηρήσει ότι γενικά άνθρωποι που ασχολούνται με κάποιο χόμπυ για αρκετό καιρό και μάλιστα με επιτυχία, τείνουν να αποκτήσουν κάποιες φορές μερικές ακραίες απόψεις. Όχι από κακό, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα. Κάποιος που έχει 400 λίτρα με δίσκους, διοξείδια, Α/Ο, κλπ και ονειρεύεται να φτιάξει ένα 800 λίτρων κι έρχεται ο άλλος με το 40άρι, θα του πει "βάλε μόνο έναν μονομάχο μέσα και πολύ είναι".

Ένα συγγενικό μου πρόσωπο έχει τρέλα με τα αυτοκίνητα και προσπαθεί να με πείσει ότι αυτοκίνητο κάτω από 1800 κυβικά δεν πρέπει να αγοράζουμε. Όχι μόνο για την ταχύτητα, είναι λέει και ενεργητική ασφάλεια!

Εντάξει, αλλά ρε παιδιά η ζωή είναι αλλιώς. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και μάλιστα στον υπέρτατο βαθμό. Κάποιοι μπορούν να αγοράσουν μόνο ένα χιλιαράκι αυτοκίνητο, κάποιοι μόνο ένα 40άρι ενυδρείο ενώ κάποιοι μένουν ολόκληρη οικογένεια σε ένα 60άρι σπίτι...

Ας βάλουμε αμφότεροι νερό στο κρασί μας. Ούτε αγγελόψαρα και παγκάσιους στο 40άρι, ούτε μόνο μονομάχος ή ένα σαλιγκάρι.

ΥΓ. Προσωπικά δε συμπαθώ καθόλου τους μονομάχους (όπως και πολλοί άλλοι) και θεωρώ πολύ αποθαρρυντικό να είναι η μοναδική πρόταση για ένα ενυδρείο 40 λίτρων. Από την άλλη είχα και 40άρι ενυδρείο και είδα ότι σ' αυτά τα λίτρα υπάρχουν ψαράκια που μπορούν να ζήσουν άνετα και ευχάριστα με ένα ωραία διαμορφωμένο περιβάλλον και κυρίως μπόλικα φυτά.

+ 1 :rasp::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι ειδικά για τον freedom,

Γενικά φίλε freedom όλοι κάνουμε λάθη και μαθαίνουμε από αυτά. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι το βάζο είναι ένα τέτοιο λάθος. Ακόμα και αν τα λίτρα του βάζου είναι καλά όπως υποστηρίζεις, το σχήμα του βάζου είναι σωστό για να ζήσει ένα ψάρι μέσα; Και επίσης πιστεύεις ότι ο μονομάχος δε χρειάζεται φίλτρο και θερμοστάτη;

Δεν σου ζητώ να μου απαντήσεις, δεν χρωστάς εξάλλου σε κανέναν εξηγήσεις. Απλά στα θέτω προς σκέψη...

Kατά τις βροχερές περιόδους o μονομάχος κολυμπά σε μεγάλο σχετικά χώρο. Τον περισσότερο καιρό όμως τον περνά περιορισμένος σε πολύ μικρό χώρο μέσα σε ορυζώνες και αρδευτικά κανάλια. Γι’αυτό προφανώς ανέπτυξαν σαν είδος έναν μηχανισμό "λαβύρινθο" με τον οποίο μπορούν να αναπνεύσουν απευθείας από τον αέρα. Μάλιστα είχα διαβάσει παλαιότερα ότι τα αρσενικά παλεύουν για να διεκδικήσουν ένα μπαμπού μέσα στο οποίο θα είναι ασφαλή τα αυγά. Μέσα στο μπαμπού πιστεύω ότι ο χώρος είναι πολύ πιο περιορισμένος ο χώρος από ότι στο βάζο μου των 10L. Υπάρχουν πολλά σχετικά άρθρα στο ίντερνετ σχετικά με το φυσικό περιβάλλον των beta. Ένα ενδιαφέρον που βρήκα είναι αυτό: http://www.plakatthai.com/smarag.html

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί την φύλαξή τους σε ποτηράκι. Το ότι αντέχει στο ποτηράκι δεν σημαίνει ότι είναι και ευτυχισμένο εκεί. Όπως όλα τα ψάρια έτσι και αυτό πεθαίνει εύκολα από αμμωνία και μάλιστα δυστυχώς είναι η πιο συχνή αιτία θανάτου επειδή υπάρχει παραπληροφόρηση με τις συνθήκες διαβίωσης των Beta. Λόγο αυτής της παραπληροφόρησης δικαιολογώ την αντίδρασή σας σχετικά με το βάζο. Και εγώ πιστεύω ότι ο μονομάχος μου θα ήταν ίσως πιο ευτυχισμένος σε ένα ενυδρείο με φίλτρο όπου θα του είχα διαμορφώσει περιοχές όπου μπορεί να στριμωχτεί όσο γουστάρει και χωρίς άλλα ψάρια μάλιστα. Αυτό προϋποθέτει 80Ευρώ+ στην τσέπη ανάλογα με την χωρητικότητα του ενυδρείου. Εκεί που είναι τώρα όμως δεν "υποφέρει" όπως νομίζουν αρκετοί διαβάζοντας την λέξη "βάζο" μια και οι συνθήκες είναι αρκετά καλές (χωρητικότητα, αλλαγές νερού).

Όλοι είμαστε φιλόζωοι... αλλά μην τρελαινόμαστε κιόλας.....!

ΥΓ: Όσο για τα λάθη μου φίλε diramar μπορείς να διαβάσεις εδώ εάν τα παραδέχομαι η όχι: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19615... σε αντίθεση με μερικούς που επειδή έχουν χρήματα να συντηρήσουν τα ψάρια τους νομίζουν ότι γνωρίζουν και τα πάντα για αυτά. Από όλους έχεις να μάθεις πάντως αλλά πάντα όπως σε όλα τα θέματα πρέπει να διασταυρώνεις πληροφορίες και να μην είσαι απόλυτος με τις απόψεις σου.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο κατοπιν ερωτησεως το εμαθες? :buttrock:

Δεν χρειαζεται να εχει πολλα λεφτα καποιος για να το πετυχει.

Πιο πολλα λεφτα πετανε πολλοι στα πετσοπ αγοραζοντας αχρηστα πραγματα ή ψαρια που δεν μπορουν να συντηρησουν, παρα χρησιμα πραγματα γι'αυτα που ηδη εχουν :rasp:

Το να δέχεσε κάποια στιγμή συμβουλές από ένα pet shop για κάποιο προϊόν δεν νομίζω να είναι θανάσιμο παράπτομα! 8 Ευρώ έκανε η τύφρη που αγόρασα χωρίς να γνωρίζω εάν θα κάνει δουλειά τελικά και 20 τα 2 ψαράκια που ενωείς για τα οποία δεβ γνώριζα όντως ότι είναι τόσο επιθετικά από πριν και είπα ότι στην καλύτερη να τα βάλω και μόνα τους σε άλλο ενυδρείο που θα φτιάξω με κιχλίδες και σχεδίαζα πολύ καιρό τώρα και το έκανα σήμερα. Δεν νομίζω να έδωσα ποτέ την εντύπωση από όσα γράφω σε άλλα ποστ μου ότι τα ψαράκια που πήρα είναι άχρηστα όπως λες και έδωσα τσάμπα λευτά. Τσάμπα λευτά για μένα είναι να έχεις 200L hyper trooper ενυδρείο για να έχεις μόνο καρδινάλιους. Αλλά και πάλι περι ορέξεως κολοκυθόπητα!

Αφού το παρόν θέμα έχει ήδη καταστραφεί ήδη ^_^ , ας πω κι εγώ την άποψή μου.

Λοιπόν, έχω παρατηρήσει ότι γενικά άνθρωποι που ασχολούνται με κάποιο χόμπυ για αρκετό καιρό και μάλιστα με επιτυχία, τείνουν να αποκτήσουν κάποιες φορές μερικές ακραίες απόψεις. Όχι από κακό, αλλά από κεκτημένη ταχύτητα. Κάποιος που έχει 400 λίτρα με δίσκους, διοξείδια, Α/Ο, κλπ και ονειρεύεται να φτιάξει ένα 800 λίτρων κι έρχεται ο άλλος με το 40άρι, θα του πει "βάλε μόνο έναν μονομάχο μέσα και πολύ είναι".

Ένα συγγενικό μου πρόσωπο έχει τρέλα με τα αυτοκίνητα και προσπαθεί να με πείσει ότι αυτοκίνητο κάτω από 1800 κυβικά δεν πρέπει να αγοράζουμε. Όχι μόνο για την ταχύτητα, είναι λέει και ενεργητική ασφάλεια!

Εντάξει, αλλά ρε παιδιά η ζωή είναι αλλιώς. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και μάλιστα στον υπέρτατο βαθμό. Κάποιοι μπορούν να αγοράσουν μόνο ένα χιλιαράκι αυτοκίνητο, κάποιοι μόνο ένα 40άρι ενυδρείο ενώ κάποιοι μένουν ολόκληρη οικογένεια σε ένα 60άρι σπίτι...

Ας βάλουμε αμφότεροι νερό στο κρασί μας. Ούτε αγγελόψαρα και παγκάσιους στο 40άρι, ούτε μόνο μονομάχος ή ένα σαλιγκάρι.

ΥΓ. Προσωπικά δε συμπαθώ καθόλου τους μονομάχους (όπως και πολλοί άλλοι) και θεωρώ πολύ αποθαρρυντικό να είναι η μοναδική πρόταση για ένα ενυδρείο 40 λίτρων. Από την άλλη είχα και 40άρι ενυδρείο και είδα ότι σ' αυτά τα λίτρα υπάρχουν ψαράκια που μπορούν να ζήσουν άνετα και ευχάριστα με ένα ωραία διαμορφωμένο περιβάλλον και κυρίως μπόλικα φυτά.

+1 και από μένα!

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

φιλε freedom πολυ σωστα τα λες.

πολλοι νομιζουν οτι η επιτυχια των

ενυδρειων εξαρταται μονο απο τα

ΠΟΛΛΑ λιτρα και οχι απο το σωστο στησιμο.

υ.γ μηπως να πεταξω το 15αρι που εφτιαξα

για τον μονομαχο και να παρω ενα 60αρι??

(ετσι για να μπορει να στριβει ανετα)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ΟΚ παιδια.

Το "χαχα" πιο πολυ παει στο οτι νομιζετε οτι εχω δωσει πολλα λεφτα και οτι ασχολουμαι χρονια :buttrock:

Ενα χρονο ασχολουμαι και ξεκινησα και γω με 45 λιτρα (αυτο που εχω το μονομαχο) και ψαρια να δουν τα ματια σου μεσα. Απλα ακουσα τι μου ειπαν και αποφασισα να τους δωσω το χωρο που χρειαζοταν τα ψαρια, αλλιως να τα εδινα πισω. ^_^

Ενας προχειρος οικονομικος απολογισμος για

1 ενυδρειο Rio180 με επιπλο + ξυλα + φυτα80%, υποστρωμα, αμμο

και ενα ενυδρειο Μ&Α 45 λιτρα κομπλε με εσωτερικο fluval φουλ φυτεμενο + ξυλο),

2 εξωτερικα φιλτρα (5+9 λιτρα υλικα),

αντιστροφη οσμωση, ενα TDS meter για την ΑΟ, 1 βαρελι προετοιμασιας,

ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο με αλαρμ,

4 ανεμιστηρακια και eliwell

μου κοστισαν 630€.

Δευτερον, στο μπαμπου απ'οτι διαβασα βαζουν τα αυγα τους, δεν ζουν οι μονομαχοι μεσα. :rasp:

Τα ψαρια ειναι ζωες δεν ειναι αυτοκινητα να διαλεγουμε τα κυβικα τους, αν θελει το ψαρι χωρο θα του τον δωσεις αν δεν μπορεις θα παρεις αλλο ψαρι, δεν σε υποχρεωσε κανεις να παρεις 200 λιτρα για το μονομαχο αλλα δεν τον βαζεις με τις ελιες.

Ουτε 200 λιτρα για τους καρδιναλιους αλλα ουτε σε 40 λιτρα.

Αν δεν σε παιρνει για 1800 κυβικα δεν θα παρεις το χιλιαρι και θα εχει απαιτηση να ειναι ανετο και σφαιρα.

Ετσι και στα ενυδρεια αν δεν μπορεις να παρεις 200+ ενυδρειο δεν παιρνεις mbuna.

Ειναι απλο.

ΥΓ Ναι πετα το και φτιαξε ενα 30αρι τουλαχιστον :wacko:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ενας προχειρος οικονομικος απολογισμος για

1 ενυδρειο Rio180 με επιπλο + ξυλα + φυτα80%, υποστρωμα, αμμο

και ενα ενυδρειο Μ&Α 45 λιτρα κομπλε με εσωτερικο fluval φουλ φυτεμενο + ξυλο),

2 εξωτερικα φιλτρα (5+9 λιτρα υλικα),

αντιστροφη οσμωση, ενα TDS meter για την ΑΟ, 1 βαρελι προετοιμασιας,

ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο με αλαρμ,

4 ανεμιστηρακια και eliwell

μου κοστισαν 630€.

ΥΓ Ναι πετα το και φτιαξε ενα 30αρι τουλαχιστον ^_^

630ευρω? πιο ειναι το μυστικο σου?

απ'οτι γνωριζω ενα rio180 μαζι με επιπλο κανει 320ευρω περιπου

για να εχεις και φιλτρο εξωτερικο που λογικα θα εχεις eheim

θα σου εχει φυγει κοντα στο 100αρι οποτε παμε 420 + eliwell

50 ευρω 470 οποτε για να μην τα πολυλογο λαθος υπολογισμους

εχεις κανει.....

υ.γ παω αυριο να κοψω τζαμια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

630ευρω? πιο ειναι το μυστικο σου?

...οποτε για να μην τα πολυλογο λαθος υπολογισμους

εχεις κανει.....

υ.γ παω αυριο να κοψω τζαμια :buttrock:

Οχι δεν εχω κανει λαθος.

Να παρακολουθεις τα ποστ μου οταν ζητανε προτασεις για αγορες. ^_^

ΥΓ επρεπε να το ειχες κανει απο την αρχη :wacko:

Ασε που με τα ιδια λεφτα αγοραζες καινουριο και μεγαλυτερο. :rasp:

Η χαρα ομως τη δημιουργιας δεν αγοραζεται :wacko:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χαχα ΟΚ παιδια.

Το "χαχα" πιο πολυ παει στο οτι νομιζετε οτι εχω δωσει πολλα λεφτα και οτι ασχολουμαι χρονια :buttrock:

Ενα χρονο ασχολουμαι και ξεκινησα και γω με 45 λιτρα (αυτο που εχω το μονομαχο) και ψαρια να δουν τα ματια σου μεσα. Απλα ακουσα τι μου ειπαν και αποφασισα να τους δωσω το χωρο που χρειαζοταν τα ψαρια, αλλιως να τα εδινα πισω. ^_^

Ενας προχειρος οικονομικος απολογισμος για

1 ενυδρειο Rio180 με επιπλο + ξυλα + φυτα80%, υποστρωμα, αμμο

και ενα ενυδρειο Μ&Α 45 λιτρα κομπλε με εσωτερικο fluval φουλ φυτεμενο + ξυλο),

2 εξωτερικα φιλτρα (5+9 λιτρα υλικα),

αντιστροφη οσμωση, ενα TDS meter για την ΑΟ, 1 βαρελι προετοιμασιας,

ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο με αλαρμ,

4 ανεμιστηρακια και eliwell

μου κοστισαν 630€.

Δευτερον, στο μπαμπου απ'οτι διαβασα βαζουν τα αυγα τους, δεν ζουν οι μονομαχοι μεσα. :wacko:

Τα ψαρια ειναι ζωες δεν ειναι αυτοκινητα να διαλεγουμε τα κυβικα τους, αν θελει το ψαρι χωρο θα του τον δωσεις αν δεν μπορεις θα παρεις αλλο ψαρι, δεν σε υποχρεωσε κανεις να παρεις 200 λιτρα για το μονομαχο αλλα δεν τον βαζεις με τις ελιες.

Ουτε 200 λιτρα για τους καρδιναλιους αλλα ουτε σε 40 λιτρα.

Αν δεν σε παιρνει για 1800 κυβικα δεν θα παρεις το χιλιαρι και θα εχει απαιτηση να ειναι ανετο και σφαιρα.

Ετσι και στα ενυδρεια αν δεν μπορεις να παρεις 200+ ενυδρειο δεν παιρνεις mbuna.

Ειναι απλο.

ΥΓ Ναι πετα το και φτιαξε ενα 30αρι τουλαχιστον :wacko:

συμφωνό με όλα τα παραπάνω εκτός :

1. Δεν βάζουν απλά τα αυγά τους αλλά μπαίνουν και μένουν μάλιστα μέσα αφού κάνουν ντα αυγά αλλά και πριν κάνουν τα αυγά και είναι διαδεδομένος τρόπος για να πιάσεις Beta το μπαμπού.

2. Το 15άρι εάν το προσέχει με συχνές αλλαγές νερού εάν δεν έχει φιλτράκι είναι μια χαρά για τον μονομάχο του εάν δεν του περισεύουν τα λαλά :rasp:

ΥΓ για άλλον τα 650 είναι πολλά και για άλλον λίγα και στο μέγεθος ενυδρείου μπορεί να γίνει υποχώρηση ειδικά σε αυτό το ψάρι πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...