Jump to content

Πολλά προβλήματα στο ενυδρείο μου.


Recommended Posts

:buttrock:^_^:rasp::wacko::wacko::wacko::excl:

Αγαπητοί συγχομπίστες!

Αρχικά να χαιρετίσω την όμορφη παρέα σας. Ύστερα να σας πω και εγώ τον πόνο μου :blink:

Εδώ και 3 χρόνια ξεκίνησα και εγώ αυτό το όμορφο χόμπι αγοράζοντας ένα ενυδρείο 120L. Από τότε μέχρι σήμερα θεωρώ ακόμα τον εαυτό μου αρχάριο παρά τις τόσες ώρες διαβάσματος στο internet συζητήσεων με φίλους και ενασχόληση μου με το αντικείμενο και αυτό γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες για την σωστή λειτουργία ενός ενυδρείου χωρίς προβλήματα.

Εδώ θα σας περιγράψω την σημερινή κατάσταση του ενυδρείου και ύστερα τα προβλήματα που αντιμετωπίζω.

Χωριτικότητα: 120L ΜΒΤ Advande με μια λάμπα

Φωτισμός: Λάμπα φθορισμού 12W

Φίλτρο: Εξωτερικό JBL CrιstalProfi 120

Θερμοστάτης: 100W

Διακόσμηση: χαλίκι ποταμού, 2 πλαστικά φυτά, ξύλο (όλα αγορασμένα από pet shop)

Κάτοικοι: 4 σκαλάρια + 1 γλύφτη Gl. gibbiceps

Υγρά και τροφές που χρησιμοποιώ:

1. Bio cultures sera nitrivec (με το οποίο έστρωσα το ενυδρείο ύστερα και ύστερα από την μεταφορά)

2. JBL Punktol 1000 cures white spot (χρειάστικε 2 φορές φέτος από απότομη αλλαγή θερμοκρασίας την Άνοιξη)

3. Sera Aquatan αντιχλώριο βελτιωτικό νερού για τις αλλαγές.

4. TetraMin flakes

5. Friskies Multifloc την οποία αγοράζω από Careffour (παρότι είναι φτηνή τροφή δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα και βλέπω να αρέσει στα ψάρια όπως και η Tetra. Λέτε να φταίει για τα νιτρικά?)

6. JBL easy test 5+1 (έχω μια μικρή αμφιβολία για την αξιοπιστία του)

Χαρακτηριστικά νερού

pH 7,5 – 8.0

KH 10

GH 5

NO2 0

NO3 100+!!!!

Προβλήματα χημείας νερού

To pH το διατηρούσα πιο χαμηλά από 6.5 με 7.0 και πρέπει να πάρω πάλι κάποιο υγρό να το ρίξω.

Τα νιτρικά δεν μπορώ να ρίξω και έχω την εντύπωση ότι φταίει το φίλτρο και ίσως η τροφή.

Λόγο νιτρικών και ζέστης ισχύει ότι πέφτει το οξυγόνο του νερού; Έχω βάλει σε λειτουργία τον αεροσυμπιεστή για να δώσω οξυγόνο εάν και αυτό νομίζω μου αυξάνει το pH. :blush:

Προβλήματα θερμοκρασίας

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την θερμοκρασία το καλοκαίρι. Φέτος ύστερα από μια αλλαγή θέσης του ενυδρείου ανεβαίνει στους 30 βαθμούς και κάποια στιγμή περισσότερο. Επειδή ποτέ δεν είχα πρόβλημα καλοκαίρι δεν κοιτούσα το θερμόμετρο και πιστεύω ότι αυτός ήταν ο λόγος που έχασα ένα μεγάλο θηλυκό σκαλάρι και 1 μικρό καρχαριάκο (Εpalzeorynchus frenatus ) πριν 2 μέρες :( . Ίσως επιδείνωσε την κατάσταση η λάμπα που την είχα σχεδόν συνεχεία ανοιχτή.

Τώρα άφησα ανοιχτό το καπάκι κατέβασα την στάθμη κατά 10cm και βάζοντας μέσα μια πλαστική παγοθήκη από νάιλον να επιπλέει κατέβασα την θερμοκρασία 2 βαθμούς. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι σωστό αλλά δεν σκέφτηκα κάτι άλλο για να κατεβάσω την θερμοκρασία σταδιακά και όχι απότομα ώστε να αποφύγω άλλα προβλήματα. Διάβασα κάπου για ανεμιστήρα αλλά κάποια σχόλια λένε ότι δεν είναι και ότι καλύτερο λόγο εξάτμισης νερού. Εάν κάνει δουλειά ο ανεμιστήρας και έχει προσαρμόσει κάποιος από υπολογιστή ας μου πει πως το έκανε παρακαλώ.

Προβλήματα φίλτρου.

Εάν έχει και κάποιος άλλος το JBL cristalrpofi 120 ή κάποιο άλλο μοντέλο τις σειράς Cristalprofi παρακαλώ να μου πει εάν είναι ευχαριστημένος. Από την ημέρα που το πήρα δεν ανακυκλώνει αρκετό νερό / ώρα δλδ έχει χαμηλή ροή, τόση που δεν αρκεί να δημιουργήσει ρεύμα μέσα στο ενυδρείο. Το σώζει όμως που είναι πολύ καλό στα υλικά του πιστεύω. Επίσης κάνει αρκετό θόρυβο (ίδιο με αυτό που κάνουν μερικοί αεροσυμπιεστές για μπουρμπουλήθρες).

Και τα ευχάριστα!

30042008032ir8.th.jpg30042008033kw3.th.jpg

Στις φωτογραφίες είναι το θηλυκό σκαλάρι με τα αυγά του στο πλαστικό φυτό που μαζί με το αρσενικό τα φιλάνε. Τον καιρό εκείνο είχα ιδανική θερμοκρασία και χαμηλό pH ιδανικό για την αναπαραγωγή τους και μου γονιμοποιήθηκε το 80-90% των αυγών τα οποία όταν έγιναν γόνος τα μοίρασα σε φίλους και σε pet shop.

Επειδή θέλω να ξαναδώ αυτή την εικόνα, έχει κάποιος εμπειρία να μου πει πως θα ξεχωρίσω για να πάρω ένα θηλυκό σκαλάρι; Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο.

Τώρα τα 2 μεγάλα που έχω το ένα έχει μεγάλα φτερά και το άλλο κοντά όπως και το θηλυκό που είχα αλλά δεν νομίζω να είναι στοιχείο διάκρισης φύλου τα φτερά τους.

Επίσης εάν γνωρίζετε ποια η εμφανισιακή διαφορά του Pterophyllum scalare με το Pterophyllum altum (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm)

Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί αισθάνομαι ακόμα αρχάριος :blush: Χρειάζομαι τα φώτα σας και πιστεύω ότι η κοινότητα του forum σας να με βοηθήσει! :excl:

Ευχαριστώ που διαβάσατε το Post μου καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στα ενυδρεία σας. :blink:

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου λεει οτι ποτε δεν ριχνουμε χημικα για ννα σταθεροποιησουμε το πεχα μας.

αυτο μπορει ανετα να γινει με χρηση τυρφης μεσα στο φιλτρο μας η με την χρηση διοξειδιου του ανθρακα.

εχεις απολυτο δικιο σχετικα με το τεστ που χρησιμοποιεις.

χρειαζεσαι καποια υγρα αξιοπιστα τεστ γιατι οντως αυτο που εχεις σου δειχνει πραγματα κουφα....

ο καλυτερος και πιο φυσικος τροπος αποομακρυνσης των νιτρικων ,ειναι οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.

αρχισε εντατικο διαβασμα,και υπαρχουν ποστ και υλικο εδω μεσα ποπυ μπορουνε να σου δωσουνε τις πληροφοριες που χρειαζεσαι. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου λεει οτι ποτε δεν ριχνουμε χημικα για ννα σταθεροποιησουμε το πεχα μας.

αυτο μπορει ανετα να γινει με χρηση τυρφης μεσα στο φιλτρο μας η με την χρηση διοξειδιου του ανθρακα.

εχεις απολυτο δικιο σχετικα με το τεστ που χρησιμοποιεις.

χρειαζεσαι καποια υγρα αξιοπιστα τεστ γιατι οντως αυτο που εχεις σου δειχνει πραγματα κουφα....

ο καλυτερος και πιο φυσικος τροπος αποομακρυνσης των νιτρικων ,ειναι οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.

αρχισε εντατικο διαβασμα,και υπαρχουν ποστ και υλικο εδω μεσα ποπυ μπορουνε να σου δωσουνε τις πληροφοριες που χρειαζεσαι. ^_^

Ευχαριστώ για την συβουλές.

Αύριο θα πάω να πάρω τέστ. Υπάρχει κάποιο να μου συστήσεις που τα κάνει όλα ή καλύτερα να πάρω ξεχωριστά και ποια είναι τα απαρραίτητα; (ξέρω ότι είναι ακριβά :buttrock: )

Το διοξείδιο δεν επηρεάζει τα νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

ορισμενες απο τις αξιοπιστες μαρκες ειναι της api,salifert και αλλες...

τα νιτρικα ειναι απορεια των λυματων που υπαρχουν μεσα στο νερο απο κοπρανα αφαγωτη τροφη ,ουρια κλπ,και γιαυτο τα απομακρυνουμε με τις αλλαγες νερου.

επισης εαν ειχες αληθινα φυτα ενα μεγαλο μερος των νιτρικων θα αποτελουσε τροφη για αυτα..... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ορισμενες απο τις αξιοπιστες μαρκες ειναι της api,salifert και αλλες...

τα νιτρικα ειναι απορεια των λυματων που υπαρχουν μεσα στο νερο απο κοπρανα αφαγωτη τροφη ,ουρια κλπ,και γιαυτο τα απομακρυνουμε με τις αλλαγες νερου.

επισης εαν ειχες αληθινα φυτα ενα μεγαλο μερος των νιτρικων θα αποτελουσε τροφη για αυτα..... :buttrock:

Μήπως το φίλτρο που έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύει σωστά ευθύνετε για τα νιτρικά; Όπως είπα ανακυκλώνει λίγο νερό σε σχέση με άλλα φίλτρα που έχω δεί ίδιας κατηγορίας.

Από το internet μπορώ να παραγγείλω τεστ νερού; Εάν υπάρχουν δηλαδη καταστήματα που να έχουν σε ανταγωνιστικές τιμές προϊόντα ενυδρείου. Εάν υπάρχει πρόβλημα διαφήμισης πείτε μου σε pm ^_^

Link to comment
Share on other sites

αν ειδα καλα απο τις φωτογραφιες,εχεις αεραντλια,σωστα?ειναι ενας λογος για την ανοδικη πορεια του ph...μην χρησιμοποιεις καθολου "ζουμια" για να το κατεβασεις..ριξε λιγο ψαξιμο μεσα στο forum.υπαρχουν πολλα posts για τον ασφαλη και σταθερο τροπο οπου μπορεις να το κατεβασεις

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας 3-4 ώρες το forum ( ^_^ ) έβγαλα αρκετά συμπεράσματα.

1. Όπως λες stardust έκλεισα την αεραντλία.

2. Το φίλτρο πρέπει να μην δουλεύει σωστά από την ημέρα που το πήρα, ανακυκλώνει πολύ λίγότερο νερό από αυτό που 8ε έπρεπε. JBL cistalprofi 600lt/h

Γέμισα ένα μεγάλο μπουκάλι από νερό από την έξοδό του σε 30''. Σε ένα λεπτό λοιπόν 2 Lt και σε 60 λεπτά 120lt. Ρε παιδιά η διαφορά είναι τεράστια! Μήπως έχω κάνει εγώ καμια βλακεία στην συνδεσμολογία του; Έχει κανείς παρόμοιο να μου πει πως το βάζω σε λειτουργία γιατί έχει μια βαλβίδα επάνω μήπως και δεν κάνω κάτι σωστά; Είμαι απαράδεκτος :buttrock: Μάλον είναι χαλασμένο.

3. Πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσω να βγάλω το χαλίκι γιατί συμβάλει μάλλον και αυτό στο σκληρό νερό. Αλλά μήπως κάνω έτσι ζημιά αφαιρόντας μαζί και τους οργανισμούς που έχουν τόσο καιρό δημιουργηθεί εκεί; Τι προτείνετε να βάλω για να βάλω και φυτά;

4. Ξέχασα να γράψω ότι έχω και ένα δολάριο στο ενυδρείο το οποίο είναι αρκετά μεγάλο περίπου 7 εκ. Αυτό είναι που τρώει και το περισσότερο φαϊ που ρίχνω. Οπότε εαν ταϊζω λίγο θα το τρωει όλο αυτό. Για 2-3 μέρες πάντως ούτος η άλλος θα τα έχω σε νηστεία αλλά μετά; Έριχνα κάτι ταμπλέτες (2 κάθε φορά) την οποία έπερνε στο στόμα του (όσο περίσευε έτρωγε και ο πλεκόστομος) και μετά ταϊζα με flakes και έτσι έτρωγαν τα αγγελόπσαρα και έριχνα και έτσι λιγότερη τροφή, αλλά πρόσεξα ότι οι ταμπλέτες έκαναν κακό στο νερό. Τι μπορώ να το ταϊζω το δολάριο που να μην μου χαλάει το νερό?

5. Η θερμοκρασία παραμένει σταθερή στους 27-28 οπότε μάλλον δεν θα χρειαστεί η πατέντα με το ανεμιστηράκι.

6. Το πρωϊ θα πάω να πάρω τα απαραίτητα τεστ και να ρωτήσω για αντικατάσταση του φίλτρου.

7. Επίσης θα πάρω και φυτά να βάλω και για να ανεβάσω το CO2 και να ρίξω τα νιτρικά εάν κατάλαβα καλά.

Παρακαλώ τα σχόλιά σας!!!!!!!!!!!!!!! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

1. Όπως λες stardust έκλεισα την αεραντλία.

3. Πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσω να βγάλω το χαλίκι γιατί συμβάλει μάλλον και αυτό στο σκληρό νερό. Αλλά μήπως κάνω έτσι ζημιά αφαιρόντας μαζί και τους οργανισμούς που έχουν τόσο καιρό δημιουργηθεί εκεί; Τι προτείνετε να βάλω για να βάλω και φυτά;

7. Επίσης θα πάρω και φυτά να βάλω και για να ανεβάσω το CO2 και να ρίξω τα νιτρικά εάν κατάλαβα καλά.

Ρωτάω και εγώ για να βελτίωσω τις γνώσεις μου : :buttrock:

1: αφού έκλεισες την αεραντλία απο που θα βρούν οξυγόνο τα ψαράκια για να αναπνέουν και τα βακτήρια σου για να κάνουν το Ν03 αφού δεν έχεις ούτε φυτά , ούτε αεραντλία ???

3: Αν ρίξεις στο χαλίκι κεζαπ και αφρύσει τότε μόνο πρέπει να γίνει αλλαγή ???

7: Ναι στα Φυτά για να καταναλώνονται πολλές κακές ουσίες απο την αποσύνθεση τροφής , αποσύνθεση απόβλητων των ψαριών , και φυσικά το ΝΟ3 .

Για να σταθεροποιήσης το PH αφού έχεις πρόβλημα σίγουρα θα πρέπει να κάνεις κάτι με συσκευή C02 που θα το διοχετεύει στο νερό και αν δεν μπορείς να το ρυθμίσεις ίσως πρεπει να αγοράστεί συσκευή που μετράει σε πραγματικό χρόνο το PH και να κάνεις άμεσα παρεμβάσεις .

Φιλικά Δημήτρης

Έγινε επεξεργασία - PACIFIC
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις πολυ καιρο να καθαρισεις το φιλτρο γι' αυτο εχει μειωμενη ροη;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω και εγώ για να βελτίωσω τις γνώσεις μου : :buttrock:

1: αφού έκλεισες την αεραντλία απο που θα βρούν οξυγόνο τα ψαράκια για να αναπνέουν και τα βακτήρια σου για να κάνουν το Ν03 αφού δεν έχεις ούτε φυτά , ούτε αεραντλία ???

3: Αν ρίξεις στο χαλίκι κεζαπ και αφρύσει τότε μόνο πρέπει να γίνει αλλαγή ???

Για την οξυγόνωση δεν χρειάζεται αεραντλια ούτε φυτά.

Η οξυγόνωση γίνεται μέσω ανατάραξης της επιφάνειας. οπότε αν η έξοδος του φίλτρου είναι κοντά στην επιφάνεια και την αναταράσει, η οξυγόνωση γίνεται μια χαρά.

Για να διαπιστώσουμε αν το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό (δηλαδή ανεβάζει το ph και την σκληρότητα του νερού), ρίχνουμε πάνω λίγο ακουαφόρτε (σε στεγνό χαλίκι).

Αν αυτό αφρίσει τότε είναι ασβεστολιθικό και δεν κάνει για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια τωρα με τις υψηλες θερμοκρασιες χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια τωρα με τις υψηλες θερμοκρασιες χρειαζεται.

Ακόμη και αν υπάρχει καλή ανατάραξη μέσω της εξόδου του φίλτρου;

Δεν ξέρω....Πάντως προσωπικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αεραντλία και πρόβλημα με την οξυγόνωση δεν είχα

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ανεβαζει το νερο του ενυδρειου υψηλη θερμοκρασια δεν θα την χρειασθεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν υπάρχει καλή ανατάραξη μέσω της εξόδου του φίλτρου;

Δεν ξέρω....Πάντως προσωπικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αεραντλία και πρόβλημα με την οξυγόνωση δεν είχα

μι του :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω και εγώ για να βελτίωσω τις γνώσεις μου : :excl:

1: αφού έκλεισες την αεραντλία απο που θα βρούν οξυγόνο τα ψαράκια για να αναπνέουν και τα βακτήρια σου για να κάνουν το Ν03 αφού δεν έχεις ούτε φυτά , ούτε αεραντλία ???

3: Αν ρίξεις στο χαλίκι κεζαπ και αφρύσει τότε μόνο πρέπει να γίνει αλλαγή ???

7: Ναι στα Φυτά για να καταναλώνονται πολλές κακές ουσίες απο την αποσύνθεση τροφής , αποσύνθεση απόβλητων των ψαριών , και φυσικά το ΝΟ3 .

Για να σταθεροποιήσης το PH αφού έχεις πρόβλημα σίγουρα θα πρέπει να κάνεις κάτι με συσκευή C02 που θα το διοχετεύει στο νερό και αν δεν μπορείς να το ρυθμίσεις ίσως πρεπει να αγοράστεί συσκευή που μετράει σε πραγματικό χρόνο το PH και να κάνεις άμεσα παρεμβάσεις .

Φιλικά Δημήτρης

Μα εγώ θέλω να ρίξω το NO3 ... έτσι δεν είνε? Άρα καλύτερα να έχω κλειστή την αεραντλία. (αρχίζω να μπερδεύομαι :excl: )

Την συσκευή PH δεν την γλυτώνω μάλλον. Πωωωω κι'άλλα έξοδα....

Μηπως εχεις πολυ καιρο να καθαρισεις το φιλτρο γι' αυτο εχει μειωμενη ροη;

Όχι! και τελείως να βγάλω τα φίλτρα από μέσα η ροή είναι πάλι μικρή. Είπαν ότι θα το αντικαταστήσουν εάν το πάω αλλά το έχω πάρει από Άλιμο και έχω μετακομίσει τώρα Πάτρα και δεν ξέρω τι να κάνω :wacko:

Για την οξυγόνωση δεν χρειάζεται αεραντλια ούτε φυτά.

Η οξυγόνωση γίνεται μέσω ανατάραξης της επιφάνειας. οπότε αν η έξοδος του φίλτρου είναι κοντά στην επιφάνεια και την αναταράσει, η οξυγόνωση γίνεται μια χαρά.

Για να διαπιστώσουμε αν το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό (δηλαδή ανεβάζει το ph και την σκληρότητα του νερού), ρίχνουμε πάνω λίγο ακουαφόρτε (σε στεγνό χαλίκι).

Αν αυτό αφρίσει τότε είναι ασβεστολιθικό και δεν κάνει για το ενυδρείο σου.

Η ροή του φίλτρου δεν φτάνει για να αναταράξει την επιφάνεια :wacko:

Ακουαφόρτε δεν έχω.... μπορώ να κάνω δοκιμή με κάτι άλλο? μήπως σόδα?

Εαν δεν ανεβαζει το νερο του ενυδρειου υψηλη θερμοκρασια δεν θα την χρειασθεις.

Ανεβάζει θερμοκρασία αλλά την ελέγχο κάπως. Το θέμα είναι καλύτερα να ανεβαίνει η 8ερμοκρασία η το pH?

Θα βάλω προς το παρόν το παλιό εσωτερικό φίλτρο που είχα που είχε καλή αντλία και μερικά φυτά και μετά βλέπω τι θα κάνω.....

Πραγματικά έχω αρχίσει να μπερδεύομαι.... πειράζω το ένα χαλάει το άλλο :wacko::buttrock:^_^:rasp:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχισεις να αγοραζεις οτιδηποτε (και ειδικα ακριβο), ψαξε λιγο καλυτερα στο φορουμ. Ειναι γραμμενες οι απαντησεις που ζητας (και μαλιστα αρκετες φορες). Βρες τη λυση που σε βολευει. Π.χ το νερο το "φιαχνεις" με τυρφη, για να επιρρεασεις το ph.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχισεις να αγοραζεις οτιδηποτε (και ειδικα ακριβο), ψαξε λιγο καλυτερα στο φορουμ. Ειναι γραμμενες οι απαντησεις που ζητας (και μαλιστα αρκετες φορες). Βρες τη λυση που σε βολευει. Π.χ το νερο το "φιαχνεις" με τυρφη, για να επιρρεασεις το ph.- ^_^

Είναι η δεύτερη μέρα που είμαι πάνω από 3 ώρες στο Aquazone και μαθαίνω συνεχώς πράγματα. Τόσα χρόνια είμαι απαράδεκτος που δεν κάθησα να διαβάσω και έκανα τόσα λάθη και τώρα θέλω να ανταμείψω τα ψάρια μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...