Jump to content

Ta Psaria Mou Kathontai Ola Stin Epifaneia Tou Nerou Sto Enidreio


Recommended Posts

ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 120 ΛΙΤΡΩΝ ΕΔς ΚΑΙ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΤΙΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΟΥΝ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??HEEELP PLEASE!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου giorgos22 , δες την θερμοκρασια σου πρεπει να ανεβηκε και βαλε αεραντλεια για περισοτερο οξιγονο ! Πες μας και καποια πραγματα για το ενυδρειο σου για καλητερη βοηθεια ! Ελπιζω να βοηθεισα !

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΧΩ 4 ΤΙΓΡΑΚΙΑ 2 ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙΑ 2 ΚΛΟΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΦΤΡΑ.2 ΦΥΤΑ ΕΝΑ ΞΥΛΟ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙ.ΑΥΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχας θα ηταν καλο να γραφεις με μικρα και οχι κεφαλεα,ειναι σαν να φωναζεις.

Τωρα οσον αφορα το προβλημα σου θα ηταν καλο να μας ελεγες μετρησεις τοσο θερμοκρασιας οσο και αμμωνιας ,μαλλον κατι δεν παει καλα στην ποιοτητα του νερου σου και τα ψαρια προσπαθουν να στο πουν.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σου είναι πολύ χαμηλή.

Πρέπει να είναι γύρω στους 26-27.

Τα ψαράκια σου είναι στην επιφάνεια λόγω έλειψης οξυγόνου.

Ο οξυγόνωση επιτυγχάνεται κυρίως με ανατάραξη της επιφάνειας του νερού.

Αν δεν έχεις αεραντλία, τοποθέτησε την έξοδο του φίλτρου κοντά στην επιφάνεια προκειμένου να την αναταράσει.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα την θερμοκρασια και εβαλα μια αεραντλια και τα ψαρακια συνηλθαν ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ανεβασα-κατεβασα την θερμοκρασια, πως ακριβως το κάνεις?

Η θερμοκρασια πρεπει να ειναι ΣΤΑΘΕΡΗ στους 26-27 βαθμους....

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης εχει ρυθμιστη που τον γυρνας και επιλεγεις την θερμοκρασια που θελεις το εβαλα στους 26 και δειχνει το θερμομετρο τωρα 26 βαθμους και κατι

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι τωρα στους 22 βαθμους.για αμμωνια δεν εχω τεστ

Καλα, με τοση ζεστη,πως καταφερες και πηγες τη θερμοκρασια σου στους 22;

Link to comment
Share on other sites

εεεε αγαπητε μου ειναι θεμα εμπειριας

ΑΑΑ καταλαβα.Ενταξει.Κι εμεις εδω καλτσες μανταρουμε......

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΓΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΕΤΣΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ

Αν συνεχισεις να υποτιμας ετσι,καποια στιγμη θα τα παρεις στα χερια να εισαι σιγουρος. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΑΩ ΤΙΠΟΤΑ..7 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΩ.ΜΕ ΤΗΝ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΕΣΤΡΨΣΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΟΛΑ ΠΑΛΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρεις οτι σου την ειπα χωρις λογο εισαι λαθος.Διαβαζουν κι αλλοι το post και ο καθενας κρινει.Σου εκανα μια ευλογη ερωτηση,κι εσυ απαντησες με ειρωνεια.Εφ οσον λοιπον εισαι τοσο εμπειρος,πως και δεν ηξερες οτι στη στερια δε ζει το ψαρι οεο;Και επειδη δε θελω να μου χαλασεις τη διαθεση,μην απαντησεις,αν και θα το κανεις,γιατι με τον τροπο που απαντας δειχνεις να ψαχνεσαι.Γι αυτο ας παρει θεση και κανας αλλος να τελειωνουμε εδω....

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ..ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΑΓΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΞΕΚΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ..ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΑΓΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΞΕΚΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ

Φιλε μου καλη σου νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

εεεε αγαπητε μου ειναι θεμα εμπειριας

1. Καλο θα ειναι να συνεχισεις να γραφεις, με μικρα οπως εδω.

2. Εμπειρια εχεις (οπως λες), αλλα δεν μας εξηγεις πως κατεβασες τη θερμοκρασια, να μαθουμε και εμεις. Μη ζητας μονο βοηθεια, να δινεις κι'ολας.

3. Χωρις τεστ νερου (και μαλιστα αξιοπιστα) συντομα "θα παρεις τα ψαρια στα χερια", οπως γραφεις πιο κατω. Εκτος αν νομιζεις οτι οταν πεθαινει ενα ψαρι, ειναι απλα γιατι ηρθε η ωρα του και μονο.

4. Εχεις διαθεση να γραψεις και μερικα πραγματα για το ενυδρειο και τα ψαρια σου;;;; Καμμια φωτο;;;; ^_^

5. Αυτα για αρχη και καλη συνεχεια.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα και εγω να μας πεις πως κατεβασες την θερμοκρασια με το θερμαντικο σωμα

κατακαλοκαιρο.Με ενδιαφερει αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για αυτο το συστημα ψυξης.

Επισης να ρωτησω ποια ειναι η σωστη θερμοκρασια για τα ψαρια σου.

Και πως καταλαβες οτι το ψαρι "γλυφτρα" ειναι θηλυκο και οχι αρσενικο. Επισης ποιο ψαρι ειναι αυτο? (αν εχεις λατινικη ονομασια ή καποια φωτο).

Ποια "καρχαριακια" εχεις?

Και αν εχεις εξετασει τον αριθμο των ατομων που πρεπει να διατηρουνται σε ομαδες τα ψαρια που εχεις, οπως και τα καταλληλα λιτρα γι'αυτα.

Επισης ξεχασες να δωσεις μετρησεις (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, gH, kH εκτος απο τη θερμοκρασια).

..--ΕΧΩ 4 ΤΙΓΡΑΚΙΑ 2 ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙΑ 2 ΚΛΟΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΦΤΡΑ.2 ΦΥΤΑ ΕΝΑ ΞΥΛΟ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙ.ΑΥΤΑ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και γω θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για αυτο το συστημα ψυξης.

Επισης να ρωτησω ποια ειναι η σωστη θερμοκρασια για τα ψαρια σου.

Και πως καταλαβες οτι το ψαρι "γλυφτρα" ειναι θηλυκο και οχι αρσενικο. Επισης ποιο ψαρι ειναι αυτο? (αν εχεις λατινικη ονομασια ή καποια φωτο).

Ποια "καρχαριακια" εχεις?

Και αν εχεις εξετασει τον αριθμο των ατομων που πρεπει να διατηρουνται σε ομαδες τα ψαρια που εχεις, οπως και τα καταλληλα λιτρα γι'αυτα.

Επισης ξεχασες να δωσεις μετρησεις (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, gH, kH εκτος απο τη θερμοκρασια).

Εγω παντως νομιζω οτι δεν εχει ιδεα,ουτε απο συμβατοτητα,αλλα ουτε και για τελικα μεγεθη για τα λιτρα που εχει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...