Jump to content

Τα πρώτα μου τεστ με υγρά ύστερα από φύτεμα


Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι 120L έχει 4 σκαλάρια 2 μεγάλα και 2 μικρότερα, 1 δολάριο μεγάλο και ένα πλέκο, 4-5 φυτά, χαλίκι και ένα ξύλο που πήρα απο Pet Shop.

Εχτές το βράδυ και σήμερα το πρωϊ καθώς και πριν λίγο έκανα τα 3 πρώτα μου τεστ. Τα 2 μετά από την φύτευση του ενυδρείου μου. Παρακάτω είναι τα αποτελέσματα.

Το φίλτρο έχει χαμηλή ροή και μάλλον θα βάλω το παλιό εσωτερικό που το έχω έτοιμο με τα υλικά του για περίσταση ανάγκης και δουλεύει άψογα με μεγάλη ροή και αποτέλεσμα σύμφωνα με τις μετρήσεις που μου είχαν πάρει παλιά σε pet shop.

Ph kai NO2 είχα αγοράσει και παλαιότερα τις API και γνώριζα τι πρέπει να κάνω (αλώστε είναι εύκολο)

GH και ΚΗ δεν είχα ξανακάνει μόνος μου και δεν ξέρω εάν τα κάνω καλά. Βασικά βάζω νερό μέχρι την γραμμή στο μπουκαλάκι και μετά μια σταγόνα κλείσιμο καπάκι αναποδογύρισμα 2-3 φορές, επανάληψη και μέτρημα σταγόνες μέχρι το διάλυμα να αλλάξει χρώμα. Έκανα σωστά;

Συνήθως μετράμε σε σταγόνες ή με τον αριθμό που αντιστοιχεί στις σταγόνες και υπάρχει στο φυλλάδιο του τεστ; (συγνώμη αλλά είμαι άσχετος! :buttrock: )

Εάν ναι τα αποτελέσματα του νερού τις βρύσης είναι:

Ph 7,6

NO2 0

KH 9

GH 15

Στο ενυδρείο:

Ph 7,6

NO2 0,20

KH 9

GH 17

Επειδή δεν ξέρω καθόλου για KH και GH απλά πιστεύω ότι οι τιμές είναι μεγάλες παρακαλώ τα φώτα σας. Με το εσωτερικό φίλτρο που δουλεύει σωστά θα κατέβουν ή δεν έχει σχέση το φίλτρο αλλά τα υλικά του ενυδρείου; χαλίκι, ξύλο κτλ. (εάν και απο τις βρύσης δεν διαφέρουν πολύ οι τιμές).

Πρέπει να πάρω και ΝΟ3 ή συνήθως όταν είναι ψηλά-χαμηλά το ΝΟ2 είναι και το ΝΟ3 και αντίστροφα; NO3 ψηλό-χαμηλό άρα και ΝΟ2 το ίδιο.

Επίσης τι άλλα τεστ πρέπει να πάρω; Αμμωνία είναι απαραίτητο να πάρω ή τα ψαράκια που έχω δεν κάνουν αμμωνία όσο τα χρυσόψαρα που είχα κάποτε 1 μέσα στο ενυδρείο και έπρεπε να την μετράω π.χ.;

Πρέπει να διαβάσω γαμώτο (δεν ξέρω πολλά βασικά ακόμα) και δεν είναι ότι βαριέμαι αλλά δεν βρίσκω χρόνο από την δουλειά ^_^

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να παρεις τεστ αμμωνιας και νιτρικων.

αν λες οτι εχεις ΝΟ2 ανεβασμενο τοτε κατι δεν παει καλα

με το φιλτρο σου. ΝΟ2 σε στρωμενο ενυδρειο ειναι 0 μονο

τα νιτρικα ανεβαινουν. Με καθε επιφυλαξη οτι εκανες σωστα

τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

....επισης μια συμβουλη.

ζωντανα φυτα και δολλαριο......δεν συμβαδιζουν.

θα καταλαβεις οτι το ενυδρειο σου ειναι καλα και στρωμενο οταν θα εχεις μηδενικα την αμμωνια και τα νιτρωδη,ενω τα νιτρικα θα ειναι μετρησιμα.

εαν μετρας αμμωνια η νιτρωδη αυτη τη στιγμη,τοτε κινδυνευουν τα ψαρακια σου. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές του GH και KH τις έδωσα σωστά με API τεστ; Έγραψα πόσες σταγώνες έριξα και όχι τον αντίστοιχο αριθμό που γράφει ο πίνακας στο φυλάδιο.

Εάν μετράω σωστά έχω πρόβλημα με τις τιμές αυτές;

Από ότι κατάλαβα είναι απαρραίτητο να πάρω τεστ αμωνίας και NO3.

@Κlaz Δεν μετράω αμωνία και NO3, εάν μετρήσω ενωείς; Δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές του GH και KH τις έδωσα σωστά με API τεστ; Έγραψα πόσες σταγώνες έριξα και όχι τον αντίστοιχο αριθμό που γράφει ο πίνακας στο φυλάδιο.

Εάν μετράω σωστά έχω πρόβλημα με τις τιμές αυτές;

Από ότι κατάλαβα είναι απαρραίτητο να πάρω τεστ αμωνίας και NO3.

@Κlaz Δεν μετράω αμωνία και NO3, εάν μετρήσω ενωείς; Δεν κατάλαβα.

Η αμμωνια ειναι πολυ βασικο να μετριεται. Πολυ πιο απαραιτητο απο το GH και το KH, που μετρας αυτη τη στιγμη. Επισης το "δολλαριο" δεν ειναι καλο να ειναι μονο του. Ειναι πολυ δειλο ψαρι και στρεσαρεται ευκολα.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ των σκληροτητων (gH και kH) το εκανες σωστα οπως το περιεγραψες.

Τα τεστ που πρεπει να κανεις ειναι τουλαχιστον αυτα.

Αμμωνια (NH3/NH4) πρεπει να ειναι 0.

Νιτρωδη αλατα (NO2) πρεπει να ειναι 0.

Νιτρικα αλατα (NO3) πρεπει να ειναι 0-25 με προτιμηση σε φυτεμενα 5-10.

Και για την ποιοτητα του νερου, τα τεστ : pH, gH, kH

Ενω στα τρια πρωτα που μετρανε δηλητηρια, οι σωστες τιμες ειναι κοινες για ολα τα ψαρια (με καποια ψαρια να ειναι πιο ανθεκτικα και αλλα πιο ευασθητα), στα δευτερα τεστ οι τιμες καθοριζονται απο τις απαιτησεις επιβιωσης του καθε ψαριου.

Ψαχνωντας για καθε ψαρι πληροφοριες στα προφιλ που υπαρχουν σε βιβλια απο εγκυρους βιολογους ή στο ιντερνετ απο εγκυρα σαιτ, και διασταυρωνοντας παντα τις πληροφοριες για σιγουρα, βρισκεις σε τι νερο πρεπει να διατηρεις τα ψαρια σου.

Ενας απο τους σημαντικοτερους παραγοντες ομαλης συμβιωσης διαφορετικων ειδων σε ενα ενυδρειο ειναι λοιπον και οι κοινες απαιτησεις σε ποιοτητα νερου.

Δεν φτανει δηλαδη, να χωρανε τα ψαρια και να μη μαλωνουν σε ενα ενυδρειο για να ειναι συμβατα :buttrock:

Οι σκληροτητες (kH gH) και η οξυτητα (pH) δεν εχουν να κανουν με τα υλικα του φιλτρου αλλα με την ποιοτητα του νερου που βαζεις στο ενυδρειο και τα διαφορα διακοσμητικα υλικα (αμμος, πετρες, ξυλα κλπ) που μπορουν να επιρρεασουν αυτες τις σκληροτητες.

Φυσικα μπορουμε με διαφορους τροπους, να ρυθμισουμε αυτες τις παραμετρους.

Η αμμωνια ειναι το πρωτο προιον του κυκλου του αζωτου που διενεργειται μεσα στο νερο του ενυδρειου σου και παραγεται απο τους ρυπους, την τροφη που μενει αφαγωτη, σαπια φυλλα, νεκρη υλη και ψαρια κλπ

Και φυσικα και τα ψαρια σου την παραγουν (απλα λιγοτερη απο τα χρυσοψαρα).

Η βιολογια (βακτηρια) που κατοικουν κατ'εξοχην, στα υλικα του φιλτρου και στο βυθο και μετα σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου ειναι υπευθηνα για τη πραγματοποιηση του κυκλου του αζωτου.

Ειναι η "καρδια" του ενυδρειου και "καθαριζει" το νερο.

Διαβασε αυτα τα πολυ βασικα, για ενημερωση.

Ο κύκλος του αζώτου (πιο απλα)

ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ & ΑΖΩΤΟΥΧΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ πιο ανεπτυγμενα

Εδω τι ειναι ολα αυτα (ph, gH, kH κλπ) Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Πως μπορεις να ρυθμισεις τις παραμετρους εσυ : Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού (με προτιμηση στις φυσικες λυσεις και οχι στα χημικα προιοντα)

Αυτο για τα φυτα Θρεπτικά στοιχεία & λιπάσματα για τα φυτά

Ελπιζω να βοηθησα.

Καλο διαβασμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συγκέντρωσες όση πληροφορία χρειαζόμουν στο ποστ σου :buttrock: Ευχαριστώ!

Οι τιμές σήμερα των μετρήσεων ήταν

pH = 7,6

NO2 = 0

KH = 10

GH = 17

αυτά με τα υγρά τεστ. Με στικ έκανα για CO3 και δείχνει και αυτό 0

Τα σκαλάρια θέλουν χαμηλότερο pH και τώρα θα δω και για την σκληρότητα΄.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ των σκληροτητων (gH και kH) το εκανες σωστα οπως το περιεγραψες.

Τα τεστ που πρεπει να κανεις ειναι τουλαχιστον αυτα.

Αμμωνια (NH3/NH4) πρεπει να ειναι 0.

Νιτρωδη αλατα (NO2) πρεπει να ειναι 0.

Νιτρικα αλατα (NO3) πρεπει να ειναι 0-25 με προτιμηση σε φυτεμενα 5-10.

Και για την ποιοτητα του νερου, τα τεστ : pH, gH, kH

Ενω στα τρια πρωτα που μετρανε δηλητηρια, οι σωστες τιμες ειναι κοινες για ολα τα ψαρια (με καποια ψαρια να ειναι πιο ανθεκτικα και αλλα πιο ευασθητα), στα δευτερα τεστ οι τιμες καθοριζονται απο τις απαιτησεις επιβιωσης του καθε ψαριου.

Ψαχνωντας για καθε ψαρι πληροφοριες στα προφιλ που υπαρχουν σε βιβλια απο εγκυρους βιολογους ή στο ιντερνετ απο εγκυρα σαιτ, και διασταυρωνοντας παντα τις πληροφοριες για σιγουρα, βρισκεις σε τι νερο πρεπει να διατηρεις τα ψαρια σου.

Ενας απο τους σημαντικοτερους παραγοντες ομαλης συμβιωσης διαφορετικων ειδων σε ενα ενυδρειο ειναι λοιπον και οι κοινες απαιτησεις σε ποιοτητα νερου.

Δεν φτανει δηλαδη, να χωρανε τα ψαρια και να μη μαλωνουν σε ενα ενυδρειο για να ειναι συμβατα :buttrock:

Οι σκληροτητες (kH gH) και η οξυτητα (pH) δεν εχουν να κανουν με τα υλικα του φιλτρου αλλα με την ποιοτητα του νερου που βαζεις στο ενυδρειο και τα διαφορα διακοσμητικα υλικα (αμμος, πετρες, ξυλα κλπ) που μπορουν να επιρρεασουν αυτες τις σκληροτητες.

Φυσικα μπορουμε με διαφορους τροπους, να ρυθμισουμε αυτες τις παραμετρους.

Η αμμωνια ειναι το πρωτο προιον του κυκλου του αζωτου που διενεργειται μεσα στο νερο του ενυδρειου σου και παραγεται απο τους ρυπους, την τροφη που μενει αφαγωτη, σαπια φυλλα, νεκρη υλη και ψαρια κλπ

Και φυσικα και τα ψαρια σου την παραγουν (απλα λιγοτερη απο τα χρυσοψαρα).

Η βιολογια (βακτηρια) που κατοικουν κατ'εξοχην, στα υλικα του φιλτρου και στο βυθο και μετα σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου ειναι υπευθηνα για τη πραγματοποιηση του κυκλου του αζωτου.

Ειναι η "καρδια" του ενυδρειου και "καθαριζει" το νερο.

Διαβασε αυτα τα πολυ βασικα, για ενημερωση.

Ο κύκλος του αζώτου (πιο απλα)

ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ & ΑΖΩΤΟΥΧΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ πιο ανεπτυγμενα

Εδω τι ειναι ολα αυτα (ph, gH, kH κλπ) Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Πως μπορεις να ρυθμισεις τις παραμετρους εσυ : Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού (με προτιμηση στις φυσικες λυσεις και οχι στα χημικα προιοντα)

Αυτο για τα φυτα Θρεπτικά στοιχεία & λιπάσματα για τα φυτά

Ελπιζω να βοηθησα.

Καλο διαβασμα.

Επανέρχομαι ύστερα από την αγορά των τεστ αμμωνίας και NO3, απιονισμένου νερού, καθώς και ενώς υλικού που έβαλα στο φίλτρο και λέγετε Actizoo Tourbactiv Encrichissante που μου έδωσαν στο pet shop για να κατεβάσω το pH. Έβαλα περίπου 150-200 γρ. από το υλικό αυτό στο τελευταίο σημείο του ενυδρείου μετά τα κεραμικά ενώ έριξα 4L απιονισμένο νερό.

Οι τιμές πλέον είναι:

NO3 = 30

NO2 = 0

ΝΗ3 = 0

pH = 7

GH = 17

KH = 7

CO2 =26

Έκανα μια αλλαγή νερού 50% περίπου 60L από τα 120 με 16L απιονυσμένου και τα υπόλοιπα από την βρύση. Ελπίζω αύριο να βρώ σωστά τα Νιτρικά που είναι ανεβασμένα που θα κάνω πάλι τεστ.

Το pH από ότι βλέπω κατεβαίνει με το υλικό που μου έδωσαν στο pet shop αντί για τύφρη. Ελπίζω να μην είναι χημικό ^_^

Τα σχόλιά σας παρακαλώ για τις τιμές. Υπενθυμίζω ότι στο ενυδρείο έχω 4 σκαλάρια 1 πλέκο 2 Convict ζεμπρες και 1 δολάριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι υλικο ειναι αυτο που εβαλες στο φιλτρο σου (?) απ'οτι καταλαβα και κατεβηκε το pH, αλλα το οτι κατεβηκε τοσο γρηγορα (απο 7,7 σε 7) δεν ειναι καλο για τα ψαρια.

Μετα απο ποση ωρα που εβαλες το υλικο επεσε το pH?

Τα νιτρικα ειναι ακομα λιγο ψηλα. Η μετρηση εγινε πριν ή μετα απο την αλλαγη νερου?

Το CO2 πως το μετρησες?

Απο τις τιμες που εδωσες εγω το βγαζω 21 ppm. (μια χαρα δλδ)

Η ολικη σκληροτητα (gH) ειναι ακομα ψηλα.

Πρεπει να κανεις συνεχως μετρησεις για το pH γιατι η μεθοδος που ακολουθησες για την πτωση του δεν ειναι και η καλυτερη (ΙΜΟ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι υλικο ειναι αυτο που εβαλες στο φιλτρο σου (?) απ'οτι καταλαβα και κατεβηκε το pH, αλλα το οτι κατεβηκε τοσο γρηγορα (απο 7,7 σε 7) δεν ειναι καλο για τα ψαρια.

Μετα απο ποση ωρα που εβαλες το υλικο επεσε το pH?

Τα νιτρικα ειναι ακομα λιγο ψηλα. Η μετρηση εγινε πριν ή μετα απο την αλλαγη νερου?

Το CO2 πως το μετρησες?

Απο τις τιμες που εδωσες εγω το βγαζω 21 ppm. (μια χαρα δλδ)

Η ολικη σκληροτητα (gH) ειναι ακομα ψηλα.

Πρεπει να κανεις συνεχως μετρησεις για το pH γιατι η μεθοδος που ακολουθησες για την πτωση του δεν ειναι και η καλυτερη (ΙΜΟ)

Τυρφη σε κοκκους εβαλε.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι υλικο ειναι αυτο που εβαλες στο φιλτρο σου (?) απ'οτι καταλαβα και κατεβηκε το pH, αλλα το οτι κατεβηκε τοσο γρηγορα (απο 7,7 σε 7) δεν ειναι καλο για τα ψαρια.

Μετα απο ποση ωρα που εβαλες το υλικο επεσε το pH?

Τα νιτρικα ειναι ακομα λιγο ψηλα. Η μετρηση εγινε πριν ή μετα απο την αλλαγη νερου?

Το CO2 πως το μετρησες?

Απο τις τιμες που εδωσες εγω το βγαζω 21 ppm. (μια χαρα δλδ)

Η ολικη σκληροτητα (gH) ειναι ακομα ψηλα.

Πρεπει να κανεις συνεχως μετρησεις για το pH γιατι η μεθοδος που ακολουθησες για την πτωση του δεν ειναι και η καλυτερη (ΙΜΟ)

Μετά από 4 ώρες περίπου έπεσε το pH 0.7 αλλά ίσως όχι λόγο της "τύφρης" αλλά του απιονυσμένου νερού 1 L Που έβαλα στην αρχή.

Η μέτρηση των νιτρικών έγινε πριν την αλλαγή του νερού. Αύριο πρωϊ επώμενη μέτρηση.

Το CO2 το υπολόγισα με βάση το pH και το ΚΗ με το εργαλείο του Aquazone. Έκανα λάθος μάλλον στην τιμή που έδωσα :buttrock:

Για την ολική σκληρότητα έβαλα 16L απιονισμένο νερό για να δώ εάν κατέβει. Φοβάμαι όμως με το 0.7 που έχασε μέσα σε 4 ώρες μόνο με 1L απ. (συμπλήρωμα) + τύφρη τώρα με 16L (αντικατάσταση) + τύφρη έχω κανένα pH crush :rasp:

Ελπίζω το πρωϊ που θα πάρω μετρήσεις να μην είναι πια αργά ^_^

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμενα τα εχεις και τα κανεις ολα μαζι. Τα ψαρια κινδινευουν απο ΡH SHOCK, περισσοτερο απ'οτι το ενυδρειο για crush. Και η τυρφη κατεβαζει αλλα και το απεστεγμενο. Μηπως να χαλαρωσεις και πριν κανεις κατι να ρωτας (λεω τωρα εγω), για να γλυτωσεις καμμια "πατατα".- :buttrock:

Υ.Γ. Αν δεις πολυ χαληλα τις τιμες, μια αμμεση κινηση ειναι λιγο νερο βρυσης. Οχι κουβαδες βεβαια, πρεπει να το υπολογισεις.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμενα τα εχεις και τα κανεις ολα μαζι. Τα ψαρια κινδινευουν απο ΡH SHOCK, περισσοτερο απ'οτι το ενυδρειο για crush. Και η τυρφη κατεβαζει αλλα και το απεστεγμενο. Μηπως να χαλαρωσεις και πριν κανεις κατι να ρωτας (λεω τωρα εγω), για να γλυτωσεις καμμια "πατατα".- :buttrock:

Υ.Γ. Αν δεις πολυ χαληλα τις τιμες, μια αμμεση κινηση ειναι λιγο νερο βρυσης. Οχι κουβαδες βεβαια, πρεπει να το υπολογισεις.-

^_^ Πάω να μετρήσω το pH AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Link to comment
Share on other sites

Στο σκοταδι;;; ^_^ Οταν σβηνουν τα φωτα του ενυδρειου, το νερο εχει ελαφρα διαφορετικες τιμες, εχε υπ'οψη σου. Οχι βεβαια τρελλες διαφορες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και δεν έχει κατέβει άλλο από το 7 ... ουυυυυυυυφφφφ!!!!!!!

Με τα ψαρια που έχω εστιάζωντας περισσότερο στα σκαλάρια λίγο κάτω από το 7 δεν είναι μια καλή τιμή;

4 σκαλάρια 1 πλέκο 2 Convict ζεμπρες και 1 δολάριο.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και δεν έχει κατέβει άλλο από το 7 ... ουυυυυυυυφφφφ!!!!!!!

Με τα ψαρια που έχω εστιάζωντας περισσότερο στα σκαλάρια λίγο κάτω από το 7 δεν είναι μια καλή τιμή;

4 σκαλάρια 1 πλέκο 2 Convict ζεμπρες και 1 δολάριο.

:buttrock:

Τα Convict που βρεθηκανε παλι?

Ειπαμε δεν χωρανε αυτα που εχεις και εβαλες κι αλλα σε 120 λιτρα?

Ασε που θα αρχισουν οι φαπες.

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Τα Convict που βρεθηκανε παλι?

Ειπαμε δεν χωρανε αυτα που εχεις και εβαλες κι αλλα σε 120 λιτρα?

Ασε που θα αρχισουν οι φαπες.

Εάν μεγαλώσουν τα μικρά Convict και τα άλλα 2 μικρά σκαλάρια θα έχω πρόβλημα ^_^ Εάν δω και δεν κάθονται ήσυχα και μου ανακατέψουν βυθό, βγάλουν φυτά, κηνυγήσουν σκαλάρια έφυγαν με την μια σε άλλα ενυδρείο από τώρα. Μέχρι στιγμής έχουν πιάσει μια μεριά και δεν κάνουν αταξίες. Ελπίζω να παραμείνουν έτσι εάν και δεν το νομίζω και εγώ οπότε καιρός να ετοιμάζω εκείνο το ενυδρείο με τις κιχλίδες που συνέχεια ανέβαλα :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Εάν μεγαλώσουν τα μικρά Convict και τα άλλα 2 μικρά σκαλάρια θα έχω πρόβλημα :rasp:Εάν δω και δεν κάθονται ήσυχα και μου ανακατέψουν βυθό, βγάλουν φυτά, κηνυγήσουν σκαλάρια έφυγαν με την μια σε άλλα ενυδρείο από τώρα. Μέχρι στιγμής έχουν πιάσει μια μεριά και δεν κάνουν αταξίες. Ελπίζω να παραμείνουν έτσι εάν και δεν το νομίζω και εγώ οπότε καιρός να ετοιμάζω εκείνο το ενυδρείο με τις κιχλίδες που συνέχεια ανέβαλα ^_^

Δεν εχεις καταλαβει για τι ψαρια μιλας ακομα;;;;; :wacko: Τι φταινε αυτα, αν εσυ εχεις κανει λαθος επιλογη;;; :wacko: Δεν μπορεις να περιμενεις απο ενα "αγριο" ψαρι να κατσει στη γωνια ησυχο, γιατι τοτε θα το βγαλεις. Ασε που απανταμε και σε 3 διαφορετικα θεματα, για τα ιδια πραγματα.-:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καταλαβει για τι ψαρια μιλας ακομα;;;;; ^_^ Τι φταινε αυτα, αν εσυ εχεις κανει λαθος επιλογη;;; :rasp: Δεν μπορεις να περιμενεις απο ενα "αγριο" ψαρι να κατσει στη γωνια ησυχο, γιατι τοτε θα το βγαλεις. Ασε που απανταμε και σε 3 διαφορετικα θεματα, για τα ιδια πραγματα.-:buttrock:

Ήδη τα convict απολαμβάνουν το νέο τους ενυδρείο. Πάντως θα συμφωνήσεις ότι πολλές φορές τα ψάρια έχουν άλλη συμπεριφορά από την συνηθισμένη. π.χ. κάποιοι φώναζαν να μην βάλω φυτά σε ενυδρείο με δολάριο γιατί θα τα φάει και ποτέ δεν τα έχει ακουπήσει. Παρότι όμως τα convict ήταν ήσυχα δεν διακυνδινεύω τα σκαλαράκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη τα convict απολαμβάνουν το νέο τους ενυδρείο. Πάντως θα συμφωνήσεις ότι πολλές φορές τα ψάρια έχουν άλλη συμπεριφορά από την συνηθισμένη. π.χ. κάποιοι φώναζαν να μην βάλω φυτά σε ενυδρείο με δολάριο γιατί θα τα φάει και ποτέ δεν τα έχει ακουπήσει. Παρότι όμως τα convict ήταν ήσυχα δεν διακυνδινεύω τα σκαλαράκια μου.

Δεν τρωνε ολα τα φυτα και μην ξεχνας, οτι εχεις βαλει (πολυ κακως) μονο ενα.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωνε ολα τα φυτα και μην ξεχνας, οτι εχεις βαλει (πολυ κακως) μονο ενα.-

Είναι μεγάλο αυτό γιατί το έχω 3 χρόνια. Δεν βρίσκω άλλο τόσο μεγάλο να αγοράσω. Εάν βάλω άλλο 1 αλλα είναι μικρό θα είναι καλά λες;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο αυτό γιατί το έχω 3 χρόνια. Δεν βρίσκω άλλο τόσο μεγάλο να αγοράσω. Εάν βάλω άλλο 1 αλλα είναι μικρό θα είναι καλά λες;

Οχι λεμε, ζει σε ομαδες.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οχι λεμε, ζει σε ομαδες.- :buttrock:

Οπότε πρέπει να πάρω τουηλάχιστον 2 ακόμα έτσι; Αλλά θα τεριάξουν με το μεγάλο;

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Οχι λεμε, ζει σε ομαδες.- :buttrock:

Ομάδες =πάνω από 6-7

Το θέμα είναι ότι είναι λίγα τα λίτρα σου για μια ομάδα με δολλάρια

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile23.html

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...